Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Intel Centrino – nová generace

aktualizováno 
Mobilní technologie Intel Centrino 2 je tady! Co ale přináší? >> Největší disk světa má 1,5TB a bude stát cca 4000Kč >> DirectX 11 klepe na dveře

Centrino 2 - HW News

Intel Centrino – nová generace
Po mnoha letech a několika komplikacích se Intelu podařilo připravit v pořadí druhou generaci oblíbené mobilní platformy Centrino. Mezi notebooky by se tak měly dostat nové procesory, paměti a přibude i lepší podpora bezdrátových sítí.

Jako základ výkonu nové platformy Intel staví procesory Penryn. Všeobecně tak odchází od staré 65nm výrobní technologie na 45nm. S velmi přijatelnou spotřebou do 25Wattů se v noteboocích objeví dvoujádrové procesory. Přes důraz na spotřebu budou vcelku rychlé. Přímo ve specifikacích platformy Centrino 2 totiž nalezneme zmínku o taktu mezi 2,4GHz a 2,8GHz. Během několika měsíců by se však i zde měla objevit první čtyřjádra.

 Cizmo  - 1. notebook s Centrino 2

Jelikož Intel vsází výhradně na své nové čipsety, mohl si dovolit zakomponovat do těchto systémů podporu pamětí DDR3. Ty jsou na světovém trhu již více než měsíc a výrobci pamětí, jako je OCZ či Hynix, zoufale čekají na první notebook. Prozatím se od mobilních SO-DIMM DDR3 dá očekávat pozitivní vliv na výdrž notebooku při práci na baterii. Zázračné zvýšení výkonu se ale ani podle výrobců zatím nekoná.

Samostatnou kapitolou pak budou grafické adaptéry. Ve všech noteboocích Centrino 2 nalezneme slot pro dedikovanou grafickou kartu. Intel původně chtěl použít opět vlastní upravený model X3100, k čemuž nedošlo. Důvod je jasný a pŕímo vyplývá ze špatného výkonu této karty. I když X3100 nebyla vymyšlena špatně, již přes rok se táhnou problémy při vývoji ovladačů. V Centrino 2 tak nalezneme výběr z novějších mobilních karet nVidie a AMD.

Oficiální loga Centrino 2

Původní verze Centrino si zasloužila svůj patřičný zájem uživatelů především díky povinné integraci podpory WiFi, která ve své době ještě nebyla samozřejmostí. Centrino 2 se snaží vydat také touto cestou, avšak za povinné integrace WiMaxu. Zde ale může Intel tvrdě narazit, protože narozdíl od klasické Wi-Fi má WiMax složitější systém licencování. V různých zemích je tak povoleno používat bezplatně různé verze.

V konečném důsledku budou notebooky Centrino 2 zpočátku velmi drahé. Úplně první počítač s logem Centrino 2 byl uveden hned v den představení platformy. Vyrábí jej německý výrobce Cizmo a společně s Blu-ray a SSD diskem jej prodává za 2400USD. Intel počítá s tím, že pro běžné uživatele bude Centrino 2 zajímavé až po poklesu cen na začátku příštího roku.


Největší HDD na světě má 1,5TB
O plánech, kdy se do roku 2010 mají začít vyrábět 5TB pevné disky pro domácnosti, hovoří tiskové zprávy nejedné velké společnosti. Stejné vyhlídky nám byly předsouvány již téměř před třemi lety. Od té doby však jakoby kapacita pevných disků zamrzla na hranici 1TB.

Změnu nyní přináší až Seagate. Ten patří co do životnosti magnetických disků mezi rozporuplné výrobce a jeho vývojáři jsou známi svou ochotou zajít až na hranici zvládnuté technologie. Tentokrát však nevedou ke zvýšení kapacity žádné neokázalé triky, ale jednoduché přidání další plotny. Pevný disk řady Barracuda 7200.11 o celkové kapacitě 1,5TB tak obsahuje hned čtyři plotny. Pro nutnost dodržovat velikost disku na standardu 3,5“ jsou i absolutním maximem do budoucna. Možnosti na další rozšiřování kapacity pevných disků touto cestou jsou pravděpodobně již vyčerpány.

Barracuda 7200.11

Lecco by se však ještě mohlo změnit na technologiích, se kterými disk pracuje. Pro dosažení 1,5TB kapacity využil Seagate téměř vše, co je v současnosti v provozu otestováno. Na jednotlivé plotny disku se tak zapisuje z obou stran a to vícevrstvým kolmým zápisem. Zápis a čtení na plotnách zajišťuje osm navzájem závislých magnetických hlav, které pracují současně. Zde poté přichází na řadu dnes již velmi pokročilá technologie, která navazující data umisťuje do stejných oblastí v rámci jednotlivých ploten. Disk se k nim tak dostane téměř současně a jeho práce se zrychluje.

Přestože se disk připojuje přes rozhraní SATA2 (verze 300) přístupová doba není nikterak slavná. Podle výrobce se pohybuje okolo 8.5ms (některé e-shopy mylně uvádějí 4.19ms), což dnes téměř odpovídá nejlevnějším PATA diskům. Děje se tak navzdory zavedení používání NCQ, což je technologie přímého ovládání řízení disku. Díky ní může BIOS přesně řídit požadavky na disk a podle aktuálních podmínek ovládat čtecí/zapisovací hlavy disku. Tím se ušetří velké množství zbytečných operací a dochází vždy jen ke čtení/zápisu na přesné místo.

Barracuda 7200.11

Jelikož rotují plotny v Seagate Barracuda rychlostí 7200ot/m, dají se od něj očekávat příjemné rychlosti. Podle verze má disk 16MB nebo 32MB vyrovnávací paměti, která mu dodává počáteční rychlost maximálně 100MB/s. Ačkoliv se k tomuto číslu kloní i výrobce, vše je nutné brát s rezervou. Jedná se totiž o rychlost zápisu dat do vyrovnávací paměti a při jakémkoliv větším využití, než je její velikost, klesá rychlost disku v nejlepším případě k 85MB/s, při delší zátěži mnohdy i na 50MB/s (měřeno s již dodávaným 500GB modelem ze stejné série).

Na mizerné úrovni je bohužel ochrana před poškozením disku. Řada Barracuda 7200.11 má jen základní systém automatické aretace hlav a většina bezpečnosti je pak převedena na software. Seagate dodává k disku balíček utilit pro kontrolu a případné opravy. Podle specifikací by měl disk přežít ve vypnutém stavu přetížení odpovídající 300G. Ve skutečnosti je však tato řada velmi náchylná na otřesy a rány. Způsob provozu disku se pak velmi negativně odráží na hlučnosti.

Barracuda 7200.11

Z pohledu cen vypadá Seagate Barracuda 7200.11 opravdu lákavě. Pro 1,5TB disk by v počítači našel uplatnění zřejmě každý hráč a potěšující je tedy předběžná cena okolo 4000Kč. Na disk se bude vztahovat vždy tříletá záruční lhůta. Disk bohužel nelze přímo doporučit, ale ani zcela zavrhnout. Vhodný bude určitě pro ty, kteří chtějí ušetřit. Pokud si ale opravdu ceníte svá data, bude lepší počkat, než dojde k rozšíření na 1.5TB u některé ze spolehlivějších sérií. Velmi brzy by se to mělo podařit Western Digitalu, kde se objeví opravdu odolné a drahé 1.5TB disky ze série Black Raptor.


Microsoft oznámí nové DirectX, zbaví se Windows 3.11
Závěr minulého týdne přinesl od Microsoftu dvě nové informace ze zcela odlišných oborů. Připravit se prý máme na nové prostředí DirectX. Naopak můžeme očekávat stažení z trhu posledních licencí prehistorické verze Windows. Dalo by se říci, u Microsoftu standardní situace. Ve své podstatě však zahrnuje rozhodnutí, která ovlivní vývoj her na dalších několik let.

O uvedení DirectX 11 se spekuluje již poměrně dlouho. Microsoft vypouští informace o novém urychlování velmi opatrně, jasno by však mělo být už 22. července. Právě na tento den si totiž Microsoft naplánoval konferenci o DirectX v Seatlu, kde představí většinu novinek, které budou DirectX 11 obsahovat. Jako vždy Microsoft slibuje mnohem reálnější prostředí her.

DirectX 11 prewiev

Z oficiálně uvolněných informací již lze usoudit, že se nebude jednat o žádná malá vylepšení jako tomu je mezi verzemi DirectX 10 a 10.1. Očekávat máme nový přístup ke zpracování grafiky a nově se také objeví slušná podpora pro zpracování fyziky. Překvapením má být zakomponování akcelerace pro fůzní čipy. Z pohledu Microsoftu je příchod DirectX 11 silně spjat s uvedením příštích Windows, které zatím známe pod označením Vienna nebo verze 7.

V žádném případě se ale nemá opakovat fraška s DirectX 10, kde Microsoft uvolnil podporu pouze pro Windows Vista a mnohem oblíbenější Windows XP zanechal bez podpory. Výsledkem byla dodnes přetrvávající krize, která panuje ve vývoji her pro DirectX 10. Další verze tedy bude podporována jak ve Widnows Vienna, tak i v současných Windows Vista. Na DirectX 11 vsází také zástupci nVidie. Ti oznámili, že žádná z grafických karet nVidie nebude nikdy podporovat současnou verzi DirectX 10.1, ale přejde se přímo na verzi 11. Na těchto grafikách by se poté měla objevit podpora Shader Model 5.0.

Na hotová Windows Vienna společně s DirectX 11 budeme čekat vcelku dlouho. Současné prognózy hovoří o vypuštění na trh v třetím čtvrtletí příštího roku. S vývojem se podle čínského internetového deníku HKEPC vůbec nespěchá. Microsoft si tak chce očividně zajistit, aby co nejméně uživatelů přešlo z Windows XP přímo na Windows Vienna. Vynechání Visty by totiž znamenalo nemalé finanční ztráty.

Windows 3.11 for Workgroup

Drobný náhled na snahy Microsoftu využít Windows za každou cenu dává nově oznámené stažení Windows 3.11 z trhu. Tento operační systém je pro současnou laickou veřejnost neznámý a není se vůbec čemu divit. Na trh se totiž dostal před 15 lety jako předchůdce Windows 95. Přechod z tohoto operačního systému na Windows 95 byl doprovázen velkou nekompatibilitou programů, kde aplikace pořízené za statisíce přestaly fungovat ze dne na den. V rámci zachování kompatibility tak Microsoft i přes několikanásobné ukončení podpory stále Windows 3.11 v tichosti nabízel.

K velkému údivu lze na krabicové verze Windows 3.11 narazit v českých obchodech i dnes. Především menším obchodníkům zůstaly jako přebytečné skladové zásoby a někteří je troufale stále nabízejí za původní cenu okolo 3000Kč. Jelikož nelze ve Windows 3.11 spouštět běžné 32bitové aplikace, nemají v současnosti využití. Naprosto minimálně je používán při obsluze výrobních strojů a pro zastaralý hardware je používá NASA.


Zdroje: AMD, Dailytech, Digitimes, Fudzilla, HKEPC, HP, Intel, nVidia, Microsoft, Seagate & The Inquirer

Autor:
Nejčtenější

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

For Games 2017
Tipy z For Games: před vydáním si můžete zahrát očekávané pecky

Na veletrhu videoher a interaktivní zábavy For Games, který až do neděle 22. října probíhá v areálu PVA Letňany, si můžete zahrát hned několik her před jejich...  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.