Core i7 980X

Core i7 980X

HW News: Intel představí šestijádro Core i7

  • 13
Šestijádra na 3,3GHz se dočkáme na začátku příštího roku >> Radeon HD 5770 v edici CuCore >> Základní desky pro procesory s integrovanou grafikou

Intel představí šestijádrové Core i7
Dva největší leadeři v oboru procesorů jsou na prahu vypuštění šestijádrových procesorů, které nebudou určeny výhradně pro servery. Zatímco AMD chystá řadu procesorů Phenom II X6, Intel představí první šestijádro pro domácnosti jako procesor z řady Core i7. V úterý nad ránem dokonce pronikly do internetu informace o konečných specifikacích jednoho z modelů.

Core i7 980X

To nejlepší, co lze v současnosti zvolit jako zdroj výpočetního výkonu pro herní počítač, je bezesporu některý z procesorů Core i7. Tyto procesory vynikají díky silné architektuře, kterou dosud nepřekoná žádný z konkurenčních Phenomů X4. Stejného výsledku se bude Intel snažit dosáhnout i v oblasti šestijader a tak by se nemělo měnit nic k horšímu.

Představení šestijádrového modelu v řadě Core i7 je z velké části překvapením, protože šestijádra se původně očekávala jako součást řady Core i9. Plány zatím hovoří o jediném procesoru označovaném jako Core i7 980X, který bude po dlouhé pauze zařazen do série Extreme Edition. Proč se nejedná o běžnou řadu, prozradí na první pohled klíčové vlastnosti těchto čipů.

Základem procesoru se stala architektura Westmere, známá také pod kódovým označením Gulftown, u které bylo původně předpokládáno nasazení na řadě procesorů Core i9. Jedná se o šestijádro s podporou hyperthreadingu. Dokáže tedy nativně zpracovávat až dvanáct programových vláken. Při plném vytížení podpoří procesor velká vyrovnávací paměť, která je dělena do třech úrovní. Každé jádro má k dispozici 256kB paměti L2 a společná třetí úroveň má nezvyklých 12MB.

Core i7 980X

Připravovaný model Core i7 980X Extreme Edition poběží na frekvenci 3,3GHz. S ohledem na to, že procesor má opravdu vysoký počet jader, lze vnímat 3,3GHz jako úspěch. Výroba procesoru probíhá na 32nm, což ale samo o sobě nezajišťuje příjemnou spotřebu. Ta se definitivně ustálila na 130Wattech TDP.

Core i7 980X EE bude podporováno i v některých dnes nabízených základních deskách. Procesor je určen do socketu LGA 1366, tedy stejného v kterém se Core i7 objevilo vůbec poprvé. Podporovat ho ale budou jen základní desky postavené na čipsetu Intel X58. I zde se však očekává problém ze strany BIOSu. Bez updatu se tak šestijádro spustit ve starší desce nepodaří.

X58

Ačkoliv je ještě docela brzy, nabízí se i první informace o cenách. Intel považuje Core i7 980X EE za jeden ze svých stěžejních produktů a nebude proto levný. Předběžně se hovoří o částce 999USD, což je v přepočtu přes 18000Kč. Prodej bude zahájen pravděpodobně v únoru příštího roku a je jasné, že šestijádrové počítače zatím budou jen pro vyvolené.

Core i7 980X

Šestijádrové Core i7 980X bude na pultech obchodů nahrazovat především současné Core i7 975, které bude v brzké době staženo. Intel příliš nepočítá s rozšiřováním Extreme Edition procesorů a tak je možné, že v průběhu celého roku 2010 jiný model než 980FX v této sérii nenabídne.


Radeon HD 5770 v edici CuCore
Asus představil vlastní verzi Radeonu HD 5770. Tato série patří k nejnovějším kartám od AMD, které se však na pultech obchodů objevují spíše sporadicky. Hlavním problémem přitom není nezájem, jako spíše nedostatek jader na jejich výrobu. V případě zájmu si tak na kartu s cenou kolem 4000Kč počkáte nejspíše v pořadníku. Výsledek ale stojí za to.

Asus Radeon HD 5770 CuCore

Karta bude nabízena pod názvem CuCore a dostala na první pohled nezvyklý, až nenápadný, design. Zpracování karty je tentokrát kvalitní, nicméně v originální verzi nenabízí žádné zvýšení výkonu oproti konkurenci. Jádro grafiky vyráběné na 40nm technologii je však dobrou půdou pro overclocking.

Asus Radeon HD 5770 CuCore

Řečí čísel nepřináší Radeon HD 5770 nic nového. Jádro má 800 shader procesorů a používá takt 850MHz. Paměťová sběrnice má šířku 128bitů a vyskytuje se výhradně v kombinaci s pamětmi GDDR5. Asus zvolil běžné moduly pracující s efektivní frekvencí 4800MHz o celkové velikosti 1GB.

Asus Radeon HD 5770 CuCore

Za technickými úpravami se ukrývá především pozměněné chlazení. Robustní plastová konstrukce referenční karty se ztratila a na její místo přišlo o něco menší účinné chlazení. To je bohužel i přes menší rozměry dvouslotové. Podle Asusu dokáže jeho chladič odvádět teplo o 11% lépe, než původní referenční. Ačkoliv je převážně z hliníku, přímo jádro chladiče je měděné.

Asus Radeon HD 5770 CuCore

Mezi důležitými rysy Radeonu HD 5770 nelze rozhodně opomenout podporu DirectX 11. Asus na svou kartu umístit všechny obvyklé výstupy a možné je samozřejmě využít CrossFire. Běžná maloobchodní cena byla předběžně stanovena na 140Euro, tedy asi 3600Kč. Karta zasazená do černého PCB tak možná vyjde ještě levněji, než referenční konkurence.


Základní desky pro procesory s integrovanou grafikou
Skutečnost, že procesory Core i3 a Core i5 budou určeny i do velmi levných počítačů, Intel oznámil již téměř před půl rokem. Od uvedení první procesorů Core i5 však uběhlo už několik měsíců a počítače, které jej obsahují právě levnými nazvat nelze. Naděje na změnu však klepe na dveře - výrobci začínají oznamovat výrobu základních desek založených na čipsetu H55.

Jak známo, hned na začátku roku 2010 se procesory rozdělí nově na dvě skupiny. Vedle klasických procesorů začne Intel nabízet také čipy kombinující grafiku a procesor. Rozhodnutí zda volit pro svůj počítač procesoru s grafikou či nikoliv, záleží na každém. Ačkoliv se oba typy procesorů mohou osazovat do socketu LGA 1156, je třeba si uvědomit, že nepoběží ve všech typech desek.

Problém vychází přímo z principu, jakým je zajištěna komunikace s grafickým jádrem na procesoru. Bez konektorů pro monitor na zadním headeru desky se totiž integrovaná grafika neobejde. Výrobci základních desek přistupují k problému různě, faktem ale je, že v žádné dnes prodávané desce tato grafika podporována není.

Biostar TH55 XE

Změnu by měl v tomto ohledu přinést právě čipset H55, u kterého se předpokládá podpora grafiky integrované na procesor jako samozřejmost. Naproti tomu ale nebudou pravděpodobně podporovány současné procesory, oficiální informace totiž hovoří pouze o podpoře architektury Clarkdale. Na začátku tohoto týdne se tak objevily první informace o čerstvě dokončené základní desce Biostar, která z vlastností čipsetu Intel H55 těží.

Vývojáři Biostar stáli tentokrát před nelehkým úkolem. Nová základní deska, která nese označení TH55 XE, měla být levná a zároveň velmi odolná. Výsledek je proto velmi minimalistický, čemuž odpovídá i formát desky microATX. Na desce nalezneme jen základní sortiment slotů s jedním volným slotem PCI Express 16x a čtyři sloty pro paměti.

Podporované procesory s architekturou Clarkdale se řadí mezi stále sofistikovanější generaci Intelu. Jejich součástí bude kromě grafiky také řadič pamětí s podporou DDR3 do 1333MHz a 16GB. Výsledkem je, že čipset H55 se stará jen omezeně o komunikaci s kartami ve slotech PCI Express, obsahuje řadič pevných disků a dalších rozhraní.

Na zadním headeru TH55 XE tak nalezneme gigabitový ethernet, HD zvukovou kartu ve standardu 7.1 a čtyři USB porty. Ty jsou samozřejmě shodné se současnou generací 2.0. Pro grafický výstup je připraven set nejběžnějších konektorů a to VGA, DVI a HDMI. Přímo na desce pak nalezneme pět SATA s propustností 3Gb/s. Výčet tedy nijak neoslní.

Biostar TH55 XE

Integrace všech důležitých částí systému na procesor způsobuje, že mezi jednotlivými základními deskami je dnes už jen minimální rozdíl. Jedinou šancí, jak získat v tomto oboru náskok před konkurencí, je zvýšit kvalitu zpracování. Biostar tak bude na desce používat sedmivětvový napájecí systém a výhradně kondenzátory s pevným dielektrikem.

V tiskové zprávě Biostaru se hovoří také o rozšířené správě napájení a taktování. K desce by tedy měly být dodávány aplikace, které umožní snadné přetaktování systému přímo z Windows. Za účelem dosažení lepšího výkonu bude možné udělat z pasivního chlazení aktivní. Ventilátor bude přibalen přímo v krabici s deskou. Při uvážení možností čipsetu H55 zůstane ale spíše bez využití.

Oficiální informace neříkají zatím nic o prodejní ceně ani dostupnosti. V zahraničí se již objevilo několik e-shopů, které tuto desku nabízí za přibližně 2000Kč. Obdobnou cenu lze očekávat i u nás, protože se má H55 prodávat pod úrovní hojně rozšířeného čipsetu P55.


Zdroje: Asus, Biostar, Dailytech, Digit-life, Fudzilla, Intel, MSI, The Inquirer, Xbitlabs, ZD Net


Témata: Intel, s-karta