Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Intel představuje procesor se 48 jádry

aktualizováno 
Prototyp předveden jako součást serveru, AMD slibuje 100 jádrovou konkurenci >> Socket 939 pro procesory AMD stále žije >> VIA uvádí základní desku 6x6cm

Křemíkový základ 48 jádrového čipu

Intel představuje procesor se 48 jádry
Pohled do možná nepříliš vzdálené budoucnosti procesorů nabídla závěrem minulého týdne veřejnosti společnost Intel. Ta totiž prezentovala vývojový model procesoru, který byl vybaven 48 procesorovými jádry. Ačkoliv využití v současných domácích počítačích i složitějších výpočetních systémech je zatím spíše nereálné, do internetu pronikly i první informace o možném výkonu.

Současná verze 48 jádrového procesoru není rozhodně prvním pokusem Intelu v této oblasti. Koncepce existuje již téměř dva roky, nicméně tentokrát je to poprvé, co Intel prezentoval procesor se všemi jádry integrovanými na jediném čipu. Velmi důležitá je také podpora dnes naprosto běžné instrukční sady x86, což lze vnímat jako první krok na cestě k praktickému využití.

Křemíkový základ 48 jádrového čipu

Nový procesor má uvést do praxe používání interní vysokorychlostní sběrnice, která zajistí rychlé předávání zpracovaných informací mezi jednotlivými jádry. Zástupci Intelu naznačili, že tento typ komunikace bude používán u drtivé většiny procesorů, které dnes řadí do kategorie multi-core (nebo počeštěná multijádra). Tyto procesory jsou v současnosti povětšinou pouhými koncepty, přičemž se u nich počítá s nasazením osmi a více výpočetních jader.

Zásadní otázkou při využívání robustních procesorů je zcela jistě jejich spotřeba. Vždyť technicky velmi pokročilé 32nm dvoujádro z řady Core i5 může mít spotřebu 32Wattů. Procesor složený ze 48 jader bude vyráběn pravděpodobně také na 32nm, Intel ale tvrdí, že současný 45nm prototyp má spotřebu 125Wattů TDP.

Vývojový prototyp základní desky

Jádra běžně umisťovaná na dvou a čryřjádrové procesory se svým provedením vůči 48 jádrovému exempláři významně odlišují. Základní myšlenka, totiž umožnit spouštění běžných programů napsaných pro architekturu x86, je přitom zachována. U 48 jádrového procesoru se ale Intel rozhodl vsadit na sílu počtu a architektura jednotlivých jader bude vcelku slabá.

Velký otazník visí především nad taktovacími frekvencemi, které si může Intel na takovémto čipu dovolit. Na prezentaci se jí zástupci společnosti vůbec nezabývali. Starší testování předchozích vzorků však naznačuje, že procesor bude mít možnost snižovat nezávisle takt na skupinách jader nebo tyto skupiny zcela vypínat. V režimu bez vytížení by měla spotřeba klesnout na 25 Wattů.

Součástí nového procesoru bude samozřejmě řadič pamětí RAM a nový, složitější, systém vyrovnávacích pamětí. Intel dříve oznámil, že by se na multijádrových procesorech mohla v budoucnu objevit i univerzální jádra, která zvládnou současně x86 výpočty a grafiku. Tomu, že by se mělo něco takového skutečně objevit, však nic nyní nenasvědčuje.

Intel se bude při snaze o vzbuzení zájmu o nový procesor potýkat především s neochotou programátorů. Situace je totiž podobná, jako v době, kdy se začala prosazovat první dvoujádra. Dnešní programy nejsou na zpracování ve 48 vláknech připraveny a procesor nebudou využívat efektivně. Z pohledu programátorů přitom není výhodné vytvářet běžné programy a hry v tolika vláknech.

Funkční 48 jádrový server

Počítač, ve kterém byl 48 jádrový procesor předváděn, byl serverového typu. Reálné aplikace lze očekávat právě zde. Na velkých serverech není o vysoký počet souběžně zpracovávaných vláken programů nouze a může se tak ukázat síla nové koncepce. Jediný nástin výkonu nám dává Intel v porovnání vzhledem k současným procesorům Core. Tisková zpráva přitom hovoří o 10 až 20 násobném zvýšení výkonu podle počtu jader a použité taktovací frekvence.

Intel tvrdí, že začne první multijádra prodávat už v období 2010-11. Začít by se mělo pozvolna od 8 jádrových verzí. Použití 48 jader na jediném procesorů není ale rozhodně strop. Plány Intelu počítají taktéž se 64 jádrovou verzí. Ještě dále však hodlá zajít AMD, která by podle serveru ZD Net měla v roce 2011 představit koncepci 100 jádrového procesoru.


Socket 939 pro procesory AMD stále žije
Pokud jste před několika lety provedli upgrade počítače založeného na platformě AMD a zůstali Vám doma dnes téměř bezcenné komponenty, máte nyní šanci je znova využít. Procesory určené do socketu 939 se dnes již koupit nedají, o základních deskách to však úplně neplatí. Pro tento socket vyrábí desky dnes jediný výrobce a to společnost ASRock.

Od doby největší slávy socketu 939 uplynulo bezmála pět let. Procesory této platformy však kolují mezi lidmi doposud. Na socketu 939 se objevily Athlony FX a také některé Opterony. Výkon těchto procesorů není ani z dnešního pohledu rozhodně zanedbatelný – tato dvoujádra pracují až na 2,6GHz. Mezi lidmi se přitom prodávají za cenu kolem jednoho tisíce korun. Nejlevnější procesory do socketu 939 lze pořídit pod 300Kč.

Athlon FX Socket 939

Až doposud to vypadalo, že úplně poslední základní deskou pro tyto procesory bude mix čipsetu nForce 630A od ASRocku. Tento týden se však v prodeji objevila nová varianta využívající úspěšný čipset AMD 785G. Výsledkem je přijatelná cena, podpora většiny technologií, které lze čekat od moderního PC a především zajímavé grafické jádro přímo na desce.

Nová deska nese označení 939A785GMH a může se pochlubit kompletní podporou všech procesorů do Socketu 939. Slabinou bude naopak podpora pamětí, jelikož nelze použít moderní moduly DDR2. Podporována je pouze první generace DDR do standardu DDR 400. Paměti lze již klasicky osadit do čtyř slotů a maximem jsou 4GB.

ASRock Socket 939

Největším lákadlem je jistě integrovaná grafika, které se přezdívá Radeon HD 4200. Grafické jádro může směle konkurovat levným grafikám od nVidie. Má totiž 40 shader procesorů, skvěle akceleruje video a v případě nouze snese i nějakou tu 3D hru. Jádro používá poměrně nízký pracovní kmitočet – 500MHz. Chybět nemůže moderní grafický výstup v podobě HDMI a u AMD již tradiční podpora DirectX 10.1. Grafika může mít 128MB vlastní paměti DDR3 v sidePortu, zbytek je sdílen z RAM.

Používání grafického jádra však není nutností. Na desce je připraven jeden slot PCI Express 16x ve verzi 2.0 pro dedikovanou grafickou kartu. V případě použití moderních Radeonů lze taktéž zprovoznit technologii hybrid CrossFire. Rozměr desky miniATX však neumožnily integrovat větší počet rozšiřujících slotů.

Rozložení slotů je tentokrát dosti na hraně. S deskou se počítá především na rozšíření starších počítačů a tudíž nechybí dvojice obyčejných slotů PCI. Slot PCI Express 1x je na desce pouze jediný a jeho umístění se může stát skutečným problémem. Je totiž v těsné blízkosti velkého pasivního chladiče, který může znemožnit osazení některých karet.

ASRock leták

Integrované příslušenství se drží současných standardů. Na desce nalezneme řadiče disků SATA II včetně externího provedení. Chybět nemůže gigabitový ethernet nebo třeba HD zvuková karta. Příjemným překvapením je možnost vyvedení nativně podporovaného sériového a paralelního portu.

ASRock zadní header

Zpracování desky bude odpovídat její ceně. ASRock 939A785GMH se zařadí spíše mezi levnější produkty, čemuž odpovídá používání elektrolytických kondenzátorů a napájení složené ze šesti hlavních větví. Životnost by ale nemusela být přímo špatná, jelikož hlavní napájení tvoří výhradně kondenzátory s pevným dielektrikem.

U nás se začal ASRock 939A785GMH/128M prodávat za cenu mírně přes 1500Kč. Cena desky je v současnosti nadsazená tím, že pro ni již neexistuje konkurence. V zahraničí se ale prodává zhruba o třetinu levněji. Tuzemské obchody si zakoupily tento model do zásoby a lze tedy předpokládat, že se desky pro socket 939 budou prodávat ještě dlouho.


VIA uvádí základní desku 6x6cm
Společnost VIA představila nový formát základní desky Mobile-ITX. Představená deska se vejde doslova do dlaně, ale počítače, který by ji využíval, se hned tak nedočkáme. Nasazen je přitom 1GHz procesor VIA C7 v kombinaci s 256MB paměti.

VIA mobile-ITX

Fyzické rozměry jsou 60x60mm, což je opravdu hodně málo. Na takto malou destičku se podařilo umístit plnohodnotný procesor, podpůrnou čipovou sadu a dokonce i paměť použitelnou jako RAM. Při bližším prozkoumání se však zdá, že něco podstatného desce chybí. Nejsou zde totiž žádné standardní konektory.

Zřejmě i to je jedním z důvodů, proč jsou zástupci společnosti VIA vzhledem k označení tohoto výtvoru jako "základní desky" opatrní. Jedná se spíše o jakýsi systémový modul, který aby mohl plnit funkce klasického počítače, je třeba zasadit do jiné desky. Na této desce jsou kromě konektorů integrovány také další řadiče, bez kterých se podpora běžných zařízení neobejde. Rozměry 60x60mm náhle přestávají platit a celá platforma je téměř dvojnásobně větší. Snaží se nás tedy VIA oklamat?

VIA mobile-ITX a podpůrná deska

Pravdou je, že došlo k určitému pokroku. Systémový modul obsahující procesor a základní prostředky počítače je totiž schopen vykonávat výpočetní operace a v případě potřeby zabezpečit základní zpracování grafiky. Bez rozšiřující desky bude ale vyžadovat specielně upravené periferie. Jako základ běžného počítače je tak naprosto nevhodný. Takovéto požití je totiž možné jen ve speciálních aplikacích, které označujeme jako embedded.

Embedded řešení BTL-5000 TopLine

VIA plánuje zahájit prodej těchto modulů na začátku roku 2010. Na pultech obchodů s výpočetní technikou se s nimi ale rozhodně nesetkáme, protože poputují do laboratoří firem a k HW vývojářům. K nám se dostanou výjimečně jako součást některých uživatelsky přívětivých zařízení, která pracují s grafikou.


Zdroje: AMD, ASRock, Dailytech, Fudzilla, HardSpell, Intel, VIA, Xbitlabs & ZD Net

Autor:


Témata: Intel, Testování


Nejčtenější

Huang Wenbin při návštěvě fotbalového klubu Runcorn Linnets.
Fanoušek cestoval přes půl světa, aby poznal oblíbený tým z fotbalové hry

Čínský fanoušek cestoval více než 10 tisíc kilometrů ze své domoviny, aby mohl navštívit klub hrající až devátou nejvyšší fotbalovou ligu v Británii.  celý článek

South Park: Fractured but Whole
Pšoukání se časem omrzí i v South Parku. Recenze Fractured but Whole

Populární seriál Městečko South Park se vrací v ambiciózním herním zpracování a ani tentokrát své předloze ostudu nedělá. Kromě třaskavé nálože záchodového...  celý článek

Watch Dogs
KOMENTÁŘ: Herní kauzy a pseudokauzy. Čemu věřit?

Pokud pravidelně sledujete dění na herní scéně, jistě vám nebude dělat problém vybavit si nějaký prohřešek, trapas, nebo prostě „fail“, kterého se vůči...  celý článek

Star Wars Battlefront II
Příběh nového Star Wars Battlefront 2 prý zvládnete za pět hodin

Kampaň pro jednoho hráče bude sice intenzivní, ale také velice krátká. Podle producenta hry Davida Robillarda její dohrání zabere něco mezi pěti až sedmi...  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.