Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Invex, Digitex 2006

  12:00aktualizováno  4:51
Jaké jsou letošní veletrhy Invex a Digitex, co si na nich rozhodně nenechat ujít a další zajímavé informace aktuálně z BVV

AKTUALIZOVÁNO - 16:40

Již denlší dobu je viditelné, že veletrh Invex upadá. Letos se však v plné míře ukazuje síla spojení dvou veletrhů - Digitexu a Invexu. Hned na úvod musím přiznat, že porovnání mladšího Digitexu s již tradičním Invexem nevypadá vůbec špatně. Vystavovatelé v rámci veletrhu Digitex totiž letos obsadily pět pavilonů, což je jen o jeden méně než počet pavilonů obsazených v rámci veletrhu Invex.

Raní výstaviště


Je zažitým faktem, že každý veletrh by měl mít alespoň nějaká svá nej. Letos je to určitě největší plazmový televizor na světě a nejvýkonnější počítač v České republice. Kromě těchto nevšedních rarit, jsou přítomny i jiné zajímavé exponáty. Například v druhém patře pavilonu C se můžete podívat na konzole Xbox 360, které dosud nejsou oficiálně dostupné na našem trhu (jinak dovoz z EU se samozřejmě pořídit dá - pozn. red.). Poblíž se nachází také stánek společnosti nVidia, kde si můžete vyzkoušet nasazení všech možných i nemožných technologií, které společnost vyvinula. Přímo z pavilonu C si můžete přivézt domů i nějaký suvenýr a to buď zlevněnou hru (těch je na výběr skutečně mnoho například u stánku topcd DOOM3 za 199Kč), nebo i herní periferie, které zde nabízí a vystavuje společnost Logitech. Zbytek pavilonu je vyhrazen pro profesionální počítačové hráče či jejich fanoušky. Zde se očekává v příštích dnech opravdu vysoká účast a není se ani čemu divit.

 

Xbox360

Ucelený systém s Xbox360

TOPCD.CZ 

Nabídka her u topcd je skutečně nepřeberná

 Logitech

Jedna z alternativ od Logitechu


Ačkoliv situace může vypadat tak, že pro hráče je vyhrazen pouze pavilon C, rozhodně se vyplatí navštívit i ostatní pavilony. V pavilonu B na vás totiž čeká opravdová pastva pro oči, kde nejedno srdce počítačového hráče zaplesá. Vystaveno je tu totiž na tucet designově velmi podařených skříní. Fanoušky domácího tuningu ovšem nepotěším, jelikož se jedná o sériově vyráběné modely. Zklamání však nemusí být velké. K vidění je i spousta dalších prvků od speciálních zdrojů, typů a modelů chlazení až po nejrůznější formy osvětlení montovatelného do skříně počítače. Pokud můžeme takzvaně vzít všechny tyto součástky a hodit je do jednoho pytle, samostatnou kapitolou se stávají klávesnice. Za prohlédnutí a možnou koupi stojí jistě úzce specializované klávesnice přímo pro konkrétní hry. Na fotografii níže můžete například vidět klávesnici určenou ke hře World of Warcraft. Specialistům na World of Warcraft jistě přijde k gustu, nicméně bych na ní postrádal kombinaci kláves CTRL + ALT + DELETE, což ale u kvalitních her ke kterým jsou klávesnice určeny není zřejmě potřeba. Pokud zamíříme k poněkud konzervativnějšímu hardwaru, který je zaměřen na pracovní sféru, nemůžeme opomenou stánek společností HP a Intel. Návštěva stánku vám umožní blíže se seznámit s novými výrobky společnosti HP, které jsou veletrhu poprvé veřejně vystavovány. Jedná se především iPaq, ale podívat se můžete také na notebooky či velmi malé pracovní počítače. Pokud vás notebooky uchvátí, můžete v tomto pavilonu zamířit i ke stánku společnosti SONY, konkrétně k divizi Vaio. Zde jsou vystaveny nejnovější notebooky. Informace o některých z nich jsme vám již v HW News přinesli před časem.

Klávesnice Warcraft III 

Praktická klávesnice World of Warcraft v povedeném hávu

 Quo Vadis Tuning?

Kam ten tuning kráčí, že?

 Kvalitní Case k dobrému počítači

Silný design silnému počítači

Pokud se vám běžná spotřební elektronika znechutí, můžete pokračovat do pavilonu D. Ten je zasvěcen společnostem Intel, Nvidia, Comfor, Logitech, Samsung a serveru Doupě.cz. Nejedná se však o oddělené stánky a tak zde můžete pozorovat a především vyzkoušet technologie a především zařízení všech těchto společností po hromadě. Prioritou každého návštěvníka by se měla stát prohlídka počítače, který je podle slov komentátora u stánku nejrychlejší v Evropě. Zde dochází k určitému rozkolu, neboť podle tiskové zprávy se má jednat o nejrychlejší počítač v ČR. Já osobně bych se přiklonil k druhému tvrzení a dodal bych, že se jedná o nejrychlejší počítač v ČR oficiálně. Žádné statistiky o jednotlivých přivezených komponentách se totiž nevedou a můžeme jen odhadovat. Výkon počítače je přirovnatelný k trojnásobku výkonu běžného Pentia 4 na 3,0Ghz. Počítač obsahuje kromě výkonného procesoru také dvojici grafických karet NVIDIA GeForce 7950GX2 a 2GB operační paměti. Chlazení komponent je realizováno především produkty od společností Zalman a Innovatek. Vystavovatelé uvádějí dvojici disků po 400GB zapojených  do RAID pole. Zde jsem objevil drobnou nesrovnalost. Jelikož byl počítač po krátkou dobu otevřen, měl jsem možnost pořádně prozkoumat součástky ze kterých je sestaven. V počítači jsou instalovány dva pevné disky neznámé velikosti ( pravděpodobně skutečně 400GB), ale připojen a využíván je pouze jeden. Pro demonstraci výkonu je na počítači přehrávána animace, která se renderuje v reálném čase. Zkušenému oku však nemůže uniknout, že se při složitějších scénách výsledný obraz mírně přitrhává. Jen o kousek dále můžete shlédnout prozatím jediný film zaznamenaný na disku Blu-ray (mj. byl pro účely veletrhu dovezen až z Kanady), který je přehráván na multimediálním televizoru/počítači  Samsung, který má vlastní operační systém Windows Media Center a disponuje prvky nachlup stejnými jako osobní počítač. Samsung zde také vystavuje unikátní displej, který má nejvěrohodnější podání barev na světě. Jeho jedinečnost tkví především v použité technologii podsvícení - LED. Kromě nepřeberného množství her, které si můžete vyzkoušet a zakoupit, se v prostoru pavilonu nalézá také expozice historických mobilních telefonů. Pokud nejste na Invexu poprvé, jistě si na pamatujete, že tato expozice byla vystavena již v loňském roce a to v samostatném pavilonu. Letos je obohacena o další telefony, leč jen formou nefunkčních maket. Za zajímavý kousek považuji především starší komunikátory od Nokie, přístroje 9100 a 9210. Jsou to telefony, které byly v minulosti určeny výhradně pro manažery a byly nedosažitelným snem snad každého. Bohužel u expozice není žádný odborný pracovník, kterému byste mohli podat své případné dotazy. Pro adrenalinově založené čtenáře mohu doporučit "simulátor" stavu beztíže pro astronauty. Sám jsem ho otestoval a není to nic pro slabé povahy.

Nokia 9210 Communicator

Nokia 9210 Communicator aneb na velikosti nezáleží

Intel Core 2 Extreme 

Pohleďte na něj, nejrychlejší počítač v ČR

 Uvnitř nejrychlejšího počítače v ČR

Uvnitř se ukrývá SLI od Nvidie

 Core 2 Extreme vyžaduje pořádné chlazení

Core 2 Extreme vyžaduje pořádné chlazení 

Vize digitálního domova s Blu-ray

I takto může vypadat váš domov s Blu-ray

Displej Samsung s nejlepším podáním barev 

Displej Samsung s nejlepším podáním barev

Simulátor stavu beztíže

Simulace stavu beztíže leckomu zamotala hlavu


A kde že to můžete shlédnout největší plazmovou televizi na světě? Tento unikát se svou 103" obrazovkou a podporou 1080p se nalézá u stánku společnosti Panasonic v pavilonu F. Zde naleznete také stánek ministerstva vnitra České Republiky, ve kterém vám ochotně předvedou vybavení moderního policejního automobilu typu VAN. Mobilním nadšencům nelze než doporučit návštěvu Mobility Hall, kde se můžete blíže seznámit s veškerými u nás prodávanými telefony současného trhu. Bez povšimnutí by neměli zůstat ani smělé plány společnosti AverMedia, které představují vybavení moderní školy v plném rozsahu.
Od moderního vybavení nemusíme odcházet daleko. Velmi zajímavý a netradiční projekt společností Philips, Intel a Comfor totiž v pavilonu A1 odhalili velké množství potenciálních řešení pro modernizaci vaší domácnosti. K vidění a vyzkoušení je mnoho řešení moderního obývacího pokoje, kde se počítač stává skutečným multimediálním centrem. Vkusné je řešen i komfortní nábytek a celkové rozmístění a sestavení simulací místností, které jsou vždy zpola otevřeny tak, aniž by se překrýval zvuk některého z multimediálních center. 

Největší plazma 

Zde můžete vidět největší plazmovou televizi na světě

 Obývací pokoj do každé domácnosti

Stylový design a moderní technologie do každého obývacího pokoje

 Vybavení policejního vozu

Málokdo asi tuší, jakou laboratoř může ukrývat vozidlo Policie ČR


Na konec jsem si pro vás nechal pavilon od kterého jsem si mnoho sliboval, ale při návštěvě mě vcelku zklamal. Jeho označení je E s přízviskem Media Hall. Již před veletrhem jsem se dozvěděl, že zde bude probíhat expozice zabývající se tématikou spojenou se začátky televizního vysílání. A vskutku, expozice je věnována nejrůznějším historickým pořadům, moderátorům a hercům televize. Technických prvků se dotýká jen jemně a to ve formě "vystavených" exponátů. Smutné je, že místo těch nejzajímavějších je zde vystavena fotografie s nápisem oznamujícím, že exponát bude vystaven v březnu 2007. Přijde mi to vzhledem k trvání Invexu jako nepovedený vtip. Zbylá část pavilonu je vyčleněna především mezi společnost Directfilm a Sony. Sony zde prezentuje svůj svět v podobě HD World a to na 10 plazmových obrazovkách. Na stánku společnosti Directfilm se pro změnu můžete podívat, jak se tvoří televizní zpravodajství a to přímo pod rukama kameramanů, střihačů, reportérů i dalších pracovníků. Pokud se stanete jedním z vybraných šťastlivců, můžete si tuto práci dokonce vyzkoušet.

KONEC


 

Můj celkový dojem z letošních veletrhů Invex a Digitex je spíše pozitivní. Dokonce bych si troufal tvrdit, že úroveň vystavovatelů mírně stoupla oproti loňskému roku. Nutno však říci, že úroveň samotného Invexu stále klesá a nad vodou jej drží vystavovatelé Digitexu. Pokud se situace bude vyvíjet tímto tempem dále, myslím, že veletrh Invex, Digitex 2007 se bude konat především pod taktovkou veletrhu Digitex a Invex bude postupem času odsunut do pozadí. Ze strany propagace veletrhu by mělo zřejmě dojít ke změnám. Problém je, že svět se zmenšil již na tolik, že lokální veletrhy ztrácejí svůj smysl. Dnes každý kdo chce vidět skutečné unikáty raději zamíří na veletrh CeBit do Hanoveru. Na Invexu tudíž zůstává aby svůj smysl opět našel a dokázal na něj dostatečně upozornit.

Pozn. Velký dík patří za fotografie k dnešním HW News Lucii Dostálové, která vše nafotila a i přes technické problémy které nás na Invexu provázeli, zpracovala fotografie do přijatelné kvality.

 

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz