Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Jaké budou grafické karty GeForce nové éry

aktualizováno 
nVidia se chystá na vydání nové herní bomby. Budeme si na ni muset ale počkat. Ekonomická paměť má velikost 8 GB. Galaxy představuje GeForce GTX 550 Ti s podporou čtyř monitorů.
GeForce GTX ?80

GeForce GTX ?80

Jaké budou grafické karty GeForce nové éry

Do internetu pronikly první konkrétní informace o nové generaci připravovaných grafických karet společnosti nVidia. Spíše než jako oficiální fakta je nutné brát je s jistou rezervou. Přesto se týkají konkrétních karet a to i takových, které budou nanejvýš vhodné na hry. Nabízený výhled je z hlediska hráče vcelku optimistický.

Hned na úvod se sluší upozornit, že všechny připravované karty jsou otázkou až příštího, nikoliv letošního, roku. Půjde o řadu grafických karet známou jako GeForce 600, která zahrnuje minimálně pět nových GPU. Jejich výroba poběží na pokročilejší 28 nm technologii a nVidia jim přezdívá označením GPU Kepler, zkráceně GK.

GeForce GTX 460  2Win

Zatím nelze vytušit, kolik může přinést na nových jádrech nVidia shader procesorů. Takřka jisté je, že na delší dobu poslední nejrychlejší grafická karta přijde s jádrem GK112. nVida se na něm dokonce hodlá vrátit k 512 bitové paměťové sběrnici. Výsledek bude pravděpodobně jednojádrovým ekvivalentem k současné GeForce GTX 590.

Počínaje nižší střední třídou budou karty série GeForce 600 nabízet podporu pro moderní sběrnici PCI Express 3.0. U nejpomalejších grafických karet její používání postrádá smysl a tak se asi nelze příliš divit, že u low-endu zůstane zachován současný standard. Mainstream budou tvořit karty vybavené jádrem GK106 (256bit MB) a GK104 (384bit MB), highend pak dvoujádro GK110 (2x384bit).

Zástupci společnosti nVidia se již nechali slyšet, že všechny karty GeForce 600 budou podporovat modernizované urychlování s DirectX 11.1. Dostupné by mělo být na všech kartách s 28 nm jádrem včetně těch nejlevnějších.

DirectX 11.1

Jako obvykle se neobjeví všechny modely najednou k určitému datu. U nVidie jsme si už na soustavné odkládání zvykli a nezbývá než doufat, že první karty GeForce 600 budou dostupné už v době kolem února. Z počátku půjde ale jen o low-end. Opravdu použitelné karty se mají objevit spíše až v polovině roku 2012.

Na vývoj herní bomby s 512 bitovou paměťovou sběrnicí si pak nVidia nechává přinejmenším ještě rok. Nápadně to připomíná situaci s vývojem GeForce Fermi, která se postupem času proměnila v dnes nejrychlejší jednojádrovou kartu GeForce GTX 580. Jelikož cesta ke zvýšení výkonu pomocí 28 nm technologie bude strastiplná, můžeme očekávat i nějaké škrty.

GeForce low-end

Bez ohledu na spíše marketingové technologie se můžeme těšit na další snížení spotřeby mainstreamových a cenově dostupnějších karet. Naproti tomu v oblasti nejvyššího výkonu nás pravděpodobně žádné energetické úspory již nečekají.

Ekonomická paměť má velikost 8 GB

Operační paměti nejsou v současné době drahé. Některé společnosti si ale myslí, že by mohly být ještě o něco levnější. Pokud si nepotrpíte na různé chladiče a zajímavá designová zpracování, může to být snadná a laciná cesta jak vymáčknout ze svého počítače o něco více výkonu.

Novou operační paměť jdoucí za dobrým poměrem ceny a kapacity představil pro mnohé možná neznámý výrobce Exceleram. Vyrábět se bude jediná varianta DDR3 o kapacitě 8 GB. Operační systém na 64 bitové platformě je tak pro případné zájemce povinností.

Excelerex 8GB RAM DDR3

Modul se má prodávat pod označením E30200A a jeho cena by neměla přesáhnout 900 korun. Od modulu nelze samozřejmě čekat žádné zázraky. Běžná taktovací frekvence 1333 MHz při časování 9-9-9-24 je vysvědčením patřícím opravdu do té nejlevnější kategorie. Přesto nemusí počítač při hraní pozorovatelně omezovat.

Podle tiskové zprávy se časem objeví v prodeji kromě samostatných modulů také paměťové kity určené pro procesory s dvoukanálovým řadičem (tedy levnější sortiment Intelu a AMD). Sada dvou pamětí o celkové kapacitě 16 GB však nemá být nijak cenově zvýhodněna a tak může být pro někoho lepší nakupovat samostatné paměti postupně s vidinou možné budoucí slevy.

Deska zalozená na VIA Nano

Sluší se přiznat, že 8 GB operační paměti v cenové relaci na hranici 1000 korun nabízí i konkurence. Tato řešení jsou ale v drtivé většině případů založena na sadě dvou 4 GB pamětí. Pokud máte levnější základní desku s dvěma sloty pro paměť, zavřete si však takovou koupí možnost dalšího rozšíření bez nutnosti kompletní výměny RAM.

Galaxy představuje GeForce GTX 550 Ti s podporou čtyř monitorů

Přestože je nová generace grafických karet od nVidie ještě daleko, nemůže to zastavit některé vynalézavé výrobce, aby nám nabídli nové grafické karty. Především společnost Galaxy se v poslední době opravdu činní opravdu hodně. Nyní představí grafickou kartu na bázi GeForce GTX 550 Ti.

Galaxy GTX 550 Ti Displa4

V obálce poměrně lákavé ceny přinese Galaxy kartu schopnou grafického výstupu hned na čtyřech monitorech. Karta je navíc mírně přetaktovaná. I tak ale nemá dostatek výkonu na to, aby se na ní daly hrát náročné hry v maximálním rozlišení. To je totiž až 5760x1080 pixelů.

Galaxy jako obvykle zapracovala na několika výrazných změnách oproti originálu. Kromě podpory grafických výstupů přes čtveřici DVI a mini-HDMI konektorů je karta vybavena pro Galaxy typickým chladícím systémem. Ten by měl kromě vyšší účinnosti přispět také k poměrně tichému provozu.

Galaxy GTX 550 Ti Displa4

Z výroby je jádro karty taktováno na 950 MHz. Jeho výkon podporuje především 192 shader procesorů pracujících na 1900 MHz. Výkon oproti standardním variantám konkurence bude lepší v řádech jednotek procent.

V oblasti paměti karta žádné přetaktování nenabízí. Galaxy tak poskytne klasický 1 GB moderní paměti GDDR5 s efektivním taktem na 4100 MHz. Paměť je s jádrem propojena prostřednictvím 192 bitové sběrnice a má propustnost 98,4 GB/s.

Silnou stránkou by tentokrát mělo být i napájení, což není na levných grafických kartách obvyklé. Využít lze systému se čtyřmi samostatně stabilizovanými větvemi, čímž by se měl otevřít prostor pro další taktování. Vždy je ale požadováno přivedení dodatečného napájení prostřednictvím šestipinového konektoru.

Galaxy GTX 550 Ti Displa4

Karta bude uvedena na trh pod názvem GTX 550 Ti Displa4 a zpočátku se bude prodávat pouze v Asii. Její cena by neměla být vyšší než 3000 korun. Do ČR se ale nejspíše letos nedostane a tak se může ve výsledku pořizovací cena hodně lišit.

Autor:


Témata: Intel

Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...Soutěž o skutečný zlatý poklad skončila fiaskem. Příběh hry Swordquest

Obal hry Earthworld

Videohry jsou stále ještě poměrně mladým médiem, ale i tak už je jejich historie neuvěřitelně bohatá. V dnešním retru...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

Podívejte se, jak by vypadal kultovní Half-Life v enginu Unreal 4

Project Lambda

Project Lambda je fanouškovský pokus o převedení legendárního Half-Lifu do moderního Unreal Enginu 4. Sice nejspíše...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz