Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Kdy si pořídíme Core i7?

aktualizováno 
Levná čtyřjádra vs. drahé herní procesory od Intelu >> Phenom jede na 6,3GHz >> Multimediální grafika S3 na hry zatím nestačí

Oficiální loga Core i7

Kdy si pořídíme Core i7?
Příchod 45nm procesorů od AMD na pulty obchodů by mohl budit dojem, že se po letech výhody mezi věčnou konkurencí dvou největších výrobců procesorů konečně srovnaly. Opak je ale pravdou a jak hovoří nejnovější materiály obou těchto společností – velmi brzy se rozhodne, kdo si udrží lepší postavení na trhu. Vše nasvědčuje tomu, že o tom budou rozhodovat zájemci o nové procesory, konkrétně jejich zájem o nová čtyřjádra.

Oficiální loga Core i7

Zatím co AMD zůstává v odpovědích na všetečné otázky ohledně budoucího vývoje poměrně strohá, Intel již má jasno. Známá jsou především jeho čtyřjádra postavená na architektuře Core, kde nalezneme již i cenově velmi přijatelné kusy. V současnosti se Intelu podařilo dostat na pulty obchodů první procesory z nové série Core i7, čímž má prakticky zajištěnu nabídku nejvyššího možného výkonu na procesoru určeného do klasických PC. Objevovat se bude především v počítačích pro hráče a v nejvýkonnějších sestavách.

Core 2 Quad - nejoblíbenější čtyřjádro na trhu

Budoucnost Intelu ale nebude nyní spočívat v bouřlivém rozšíření platformy Core i7. Podle oficiálních informací se totiž chce Intel soustředit na další vylepšení starší platformy Core, konkrétně se chce zaměřit na spotřebu energie. Dobře zvládnutá 45nm architektura totiž otevírá Intelu dveře k levné výrobě energeticky šetrných a stále velmi rychlých procesorů. Patrné to bude především krátce po Vánocích, kdy se objeví první předělávky typických 65nm procesorů na 45nm architekturu. Pro tyto procesory budou společné dvě vlastnosti – spotřeba 35Wattů a navzdory levné výrobě vyšší prodejní cena.

Core 2 Quad Q8200

Na začátku příštího roku, v době kdy AMD bude uvádět své první z energetického hlediska poměrně těžkopádné procesory určené do socketu AM3, Intel představí další trojici čtyřjader. Ta ponesou označení Q8200s, Q9400s, Q9500s a bude se jednat o klony procesorů prodávaných v současnosti pod obdobnými názvy. Hlavní změnou je zde spotřeba, která klesla bez výraznějších zásahů do architektury z 95Wattů na 65Wattů.

Použité jádro i veškeré pracovní frekvence zůstávají u nových procesorů naprosto stejné, jako tomu bylo u modelů Q8200, Q9400 i Q9500 a tak není vůbec jasné, kde se ono uspoření energie vzalo. Spekulace však hovoří o tom, že Intel pouze změní balení procesoru, přičemž procesor zůstane naprosto stejný. Toto tvrzení podporuje především fakt, že nyní po příchodu procesorů Core i7, se Intel musí rychle zbavit nadbytečných zásob starších procesorů založený na platformě Core. Ať už bude změněn procesor, či jeho obal, v ceně nebude podstatný rozdíl. I nadále se bude jednat o nejzajímavější čtyřjádra Intelu vůbec.

Rozvržení architektury Core i7

Nové herní procesory Core i7 totiž provází hned několik nepříjemností. Upgrade již existujících herních počítačů na tuto platformu se nyní nevyplatí. Pro Core i7 je totiž nutné mít odpovídající základ počítače, který spočívá v čipsetu Intel X58 integrovaném na vcelku drahé základní desky. V drtivé většině případů je potřeba zakoupit také paměťové moduly DDR3 a se značnými problémy se zatím můžeme setkat také při výběru nového chlazení. Patice LGA1366 je odlišného tvaru a spolehlivě na ni lze uchytit naprosté minimum chladičů určených pro socket LGA775.

Pokud byste se přesto chtěli do přestavby počítače na Core i7 pustit, připravte si opravdu štědrého sponzora. Cena samotného procesoru Core i7 920 taktovaného na 2,66GHz začíná na 7000Kč (verze Extreme Edition stojí dvojnásobek). Jako nejlevnější vhodná základní deska se nyní jeví Gigabyte GA-EX58. Desku lze reálně koupit těsně pod hranicí 6000Kč. Někteří prodejci začínají v souvislosti s novými deskami nabízet 6GB kity paměťových modulů, pokud však hodláte používat standardní Windows, tuto kapacitu nevyužijete. Ideální kapacitou jsou dnes 4GB a ty lze v případě pamětí DDR3 pořídit pod 2500Kč. Zásadním problémem však zůstává chlazení, protože oficiální chladiče určené k použití na socketu LGA 1366 zatím koupit nelze (dělají se na ně pouze pořadníky). V úvahu připadá snad jen kombinace speciální redukce a pasivního chladiče od Thermalright, který lze pod označením HR-01 Plus zakoupit kolem 1000Kč. V konečném důsledku tak vyjde upgrade nejméně na 20000Kč a právě toto je hladina, kterou již není mnoho hráčů ochotno akceptovat.

GA X58 Extreme - deska

Právě odtud tak pramení závěrečná zpráva Intelu, která nevyznívá pro Core i7 příliš dobře. Z ohromného množství procesorů vyrobených u Intelu bude Core i7 tvořit letos pouhé 1%. Kdo by ale čekal dramatické změny v průběhu příštího roku, bude nejspíše na omylu. Zde odhaduje Intel podíl výroby na 3%. Na oblíbenosti Core i7 navíc nepřidají ani nové informace o přípravě 32nm Core i7 s integrovaným grafickým jádrem. Objevit se sice mají až na konci příštího roku, ale již nyní je jasné, že je nebudou současné desky určené pro LGA1366 podporovat. Cena Core i7 bude navíc padat velmi pomalu a tyto procesory se podle odhadů serveru Xbitlabs nikdy neobjeví mezi komponentami určenými širokému spektru uživatelů.


Multimediální grafika S3 na hry zatím nestačí
Zbrusu novou grafickou kartu uvede v příštích několika týdnech na trh společnost S3. Ta sice dlouhodobě ztrácí za u hráčů mnohem oblíbenějšími kartami nVidia a AMD, přesto má čím oslovit. Nový model nese označení Chrome 530 GT a zástupci S3 jej označují jako plně multimediální kartu. Toto tvrzení není zavádějící, ovšem dobrá podpora multimédií již dlouho neznamená také slušnou úroveň výkonu na hry.

S3 Chrome 400 obal

S3 Chrome 530 GT ukazuje, že již jsou dávno pryč doby, kdy na výrobních linkách této společnosti ležely grafické karty určené výhradně do kancelářských počítačů. S3 před časem přešla na podporu DirectX 10.1, dokázala se vypořádat s dobrou podporou svých produktů pod Windows Vista a svým grafikám stále více zlepšuje hardwarovou podporu urychlování multimédií. Výsledkem je tak grafika, která dokáže při přehrávání videa převzít velkou část zatížení procesoru. Podle oficiálních měřítek je tak S3 Chrome 530 GT při přehrávání Blu-ray videa o polovinu účinnější, než grafiky řady GeForce 8600.

S3 530GT - multimediální grafická karta

S opravdovým výkonem, který by bylo možné využít v 3D, to však stále není u S3 nikterak slavné. Sama S3 přirovnala Chrome 530 GT ke grafickým kartám Radeon HD 4350. Nad těmi dokáže v benchmarcích dokonce nepatrně zvítězit. Vše však ztroskotá na tom, když si uvědomíme, že HD4350 je grafikou přímo navrženou pro kancelář.

S3 chip

Samotná S3 Chrome 530 GT je pak založena na stejnojmenném jádru taktovaném na frekvenci 625MHz. Počet shaderů S3 raději neuvádí a je jasné, že se bude jednat o podprůměrnou hodnotu. Velikost grafické paměti je 512MB. Jedná se však o starý typ GDRR2 taktovaný na 500MHz, přičemž k jádru je připojen pomocí uzoučké 64bitové paměti.

Chrome 530 GT je tak především dobrým základem domácího multimediálního centra. Tomu odpovídá i vyvedení HDMI konektoru. Součástí jádra je také zvukový kodek a tak je možný výstup před HDMI pro 7.1 kanálový zvukový systém. Kromě HDMI nalezneme na headeru také DVI konektor, který není nikterak převratný. Maximální rozlišení karty pro jediné zařízení je 3,1MPx. Cena plně odpovídá vybavení karty a přímo z e-shopu S3 ji lze pořídit za 45USD, tedy přibližně 700Kč.


Phenom jede na 6,3GHz
Poté, co AMD uvolnila minulý týden informace o chystaných procesorech Phenom II X4 s odemčeným násobičem, přišlo další nečekané odhalení. AMD totiž sama světu předvedla test výrobního vzorku tohoto procesoru. Původně se očekávalo, že by z Phenomu II X4 mohli overclockeři v běžných domácích podmínkách dostat stabilní pracovní frekvenci kolem 4GHz. Co se ale stane pokud je procesor chlazen těmi nejúčinnějšími prostředky?

AMD hovoří o použitém hardwaru jako o platformě Dragon. Ta může zahrnovat některý z procesorů Phenom II, dedikovanou grafickou kartu ze série Radeon HD 4800 a nechybí ani jeden z nejlepších současných čipsetů – AMD 790. Výsledný počítač se sice nejspíše nestane hitem jara příštího roku, nabídne zato pohled na možnosti nového procesoru.

Předvedení 45nm procesoru Deneb

Čtyřjádrový procesor postavený na jádrech Deneb a 45nm technologii byl podroben třem taktovacím zkouškám. Sledována byla stabilita počítače a zvyšování frekvence oproti té referenční. Až se procesor dostane do prodeje, poběží na referenčním kmitočtu 3GHz. Každá zkouška probíhala s odlišným typem chlazení.

První z testů odpovídal původním záměrům AMD a tak byla použita dražší verze běžného ventilátorového chlazení. Ukázalo se, že 4GHz frekvence není skutečně pro Deneb s tímto chlazením problémem. Při vyšších frekvencích se však ukázalo klasické chlazení jako neúčinné a tak bylo potřeba použít chlazení suchým ledem. Zde se podařilo dosáhnout stabilní frekvence přes 5GHz. Pak již ale nastupuje zatím nejefektivnější chlazení, které se mezi overclockery používá – tekutý dusík. Výsledkem je tak pracovní frekvence 6,3GHz, čímž AMD překonala doposud nejvýše přetaktovaný procesor Core i7 na 5,7GHz.

Chlazení tekutým dusíkem

Čtyřjádrový procesor pracující na 6,3GHz je jistě zajímavou kuriozitou, při nakupování ale nemusí tato šílená hodnota hrát vůbec žádnou roli. Phenomy založené na jádrech Deneb se budou všeobecně vyznačovat menší náročností na odvod tepla než Core i7. Pouze dva nové Phenomy II budou mít ale odemčený násobič a jejich přetaktování bude opravdu snadné. U ostatních procesorů bude výsledek přetaktování silně záviset na dalším hardwaru použitém v konkrétním počítači.


Zdroje: AMD, Dailytech, HARDSpell, Hexus, HKEPC, Intel, S3store, The Inquirer,VR-Zone, Xbitlabs, ZD Net  & české e-shopy
Autor:


Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

RECENZE: F1 2018 jsou vypilované závody formulí a opravdová simulace

F1 2018

Sezona F1 2018 je stále v plném proudu. Díky legendárním Codemasters se jí nyní mohou zúčastnit virtuálně i hráči.

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz