Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW news: Kernel Linuxu zůstane pod GPL2

  12:00aktualizováno  1:14
Kernel Linuxu zůstane pod GPL2 - naštěstí. *** Intel Core Duo má problémy s USB *** Memorex má zlaté CD/DVD - životnost až 300let.

Kernel Linuxu zůstane pod GPL2
Freewarovou alternativu k Windows zvanou Linux zná asi každý. Modří přitom vědí, že se nejedná o pouhou alternativu, ale po některých stránkách lepší systém. Přestože je Linux zdarma, není v domácím prostředí příliš rozšířen a je spíše dominantou serverů. Je to odkaz minulosti, kdy se Linux administroval ze Shellu, čili příkazové řádky. Naštěstí je k dispozici několik grafických rozhraní a díky mnoha distribucím si každý najde to co mu vyhovuje. Pro hráče je bohužel velkým mínus podpora pouze OpenGL, na DirectX zapomeňte. Sice existuje několik Win emulátorů, nicméně pořád nedosahují kvalit vhodných pro všechny hry. Můžete si zanadávat na vývojáře her, že neprogramují hry multiplatformě.
Linux se šíří pod General Public Licence – GPL ve verzi 2. Jenže ta je již 15 let na světe a přestává vyhovovat současnému IT světu. Proto je v přípravě GPL3. Základ zůstane stejný, nicméně k několika změnám dojde. Právě těchto změn se uživatelé OpenSource programů bojí nejvíce. Nicméně „Tučňáci“ si mohou oddechnout. Otec Linuxu – Linus Torvalds oznámil, že základní kernely (jádro Linuxu) zůstane pod GPL2 licencí. Naznačil sice, že některé kernely od třetích stran mohou být distribuovány pod GPL3, nicméně on nechce své kódy pro GPL2 upravovat. Podle jeho slov je GPL2 pro potřeby Linuxu dostačující.

Intel Core Duo má problémy s USB
Poté co Intel s velkou slávou uvedl novou mobilní platformu Centrino Napa s procesorem Core Duo začínají na povrch vyplouvat nejrůznější problémy. Velká část uživatelů notebooků postavených na této platformě si stěžuje, že dochází k rapidnímu úbytku energie v baterii. I šikulové začali pátrat a zkoumat a zjistili, že problémem jsou zařízení připojovaná přes USB 2.0, která mají starší datum výroby. Starší datum výroby nebylo prozatím nijak specifikováno, nicméně podle některých zdrojů to jsou periferie vyrobené před dvěma a více roky.
Intel poté vydal vyjádření, že při připojení starších zařízení USB 2.0 opravdu dochází k razantnímu úbytku energie v baterii. Nicméně to podle jeho slov není procesorem ani čipsetem. Mlhavě bylo naznačeno, že prý za to můžou ovladače od Microsoftu, které nedokážou správně řídit přísun energie.
Intel si pravděpodobně myslel, že tím svou platformu očistí a bude klid. Na Microsoft přeci nadávají všichni, tak může i Intel. Jenže podle vyjádření výrobců notebooků za to nemůže Microsoft, ale čipset od Intelu. Potvrzuje se tak domněnka, že když to funguje jinde, tak by to přeci mělo správně fungovat i tady. Podle některých zdrojů je chyba v části čipsetu, který se tváří, že neustále s připojeným zařízením komunikuje, nicméně zařízení není využíváno a tak notebook nemůže „zpomalit“ a šetřit energii.
Intel již prý o tomto problému ví přes půl roku. Jak je tedy možné, že nebyl vydán opravný patch, když je to vina ovladačů od MS?. Prý by měla pomoci jednoduchá úprava v registrech. Nicméně nikdo zatím tohle řešení nepředvedl. Takže chyba bude asi vážně v hardwaru.

Memorex má zlaté CD/DVD
Výrobce médií Memorex chystá velký průlom v oblasti kvality archivace dat. Odrazová vrstva těchto speciálních médií bude totiž tvořena z 24karátového zlata. Navíc bude celý nosič potažen speciální vrstvou, která má zabránit vrypům a poškrábání média.
Média byla testována za velmi extrémních podmínek a podle výsledků testů bude tohle CD čitelné i za 300let. DVD je na tom o něco hůře, 100% čitelné přežije „pouze“ 100let. Navíc jako bonus Memorex na tyto média dává doživotní záruku.
Taky za tu cenu…. Balení pěti CD-R 52x přijde na necelých 500Kč, za osmirychlostní DVD-R balení pěti kusů zaplatíte o stovku více.
Otázkou je, zda na konci životnosti těchto médií bude po ruce vhodný přehrávač. Protože už za pár let se na CD budeme dívat jako v dnešní době na disketu…

Zdroje: Tom´s Hardware, The Inquirer

Autor:


Témata: Intel, Linux, Notebook

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz