Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Klasická grafická karta v extrémním provedení

  0:01aktualizováno  0:01
GeForce 9600GT v extrémním provedení >> Dotekové displeje budoucnosti od Samsungu >> Kombinace 1TB volného místa, technologie SSD a sběrnice PCI Express

Gigabyte GeForce 9600GT

Klasická grafická karta v extrémním provedení
Neustálé triky, které nVidia zkouší na zákazníky, a malé nebo sporadické rozdíly mezi jednotlivými řadami grafických karet nyní inspirovaly Gigabyte k vydání grafické karty ze starší řady. Na trhu se tak objeví velmi odolná verze GeForce 9600GT, která nabídne rozumnou cenu, široké možnosti taktování a dobré vlastnosti karet GeForce 9xxx.

Gigabyte GeForce 9600GT

Základem karty je jádro G94, které je doposud vyráběno 65nm technologií. To bylo původně nabízeno v 95Wattové nebo 59Wattové verzi. Přesná verze nabízená Gigabytem je ale neznámá, jelikož bude již z výroby přetaktována o 50MHz. Základní pracovní kmitočet jádra tak bude nastaven na 700MHz. Největším problémem tohoto jádra bude určitě počet shader procesorů, kterých je pouze 64 a pracují na 1650MHz.

Cenově přijatelným kompromisem je dnes i používaná paměť. Ta se připojuje k jádru prostřednictvím paměťové sběrnice o šířce 256bitů. Jádro je starší a podporuje tudíž výhradně paměťové čipy GDDR3. Na výběr pak bude ze dvou modelů karty s 512MB nebo 1GB paměti. Efektivní pracovní frekvence čipů bude nastavena na 1800MHz.

Gigabyte GeForce 9600GT
 

Klíčem k vyšší odolnosti a lepším možnostem taktování je pečlivější výběr součástek. Na běžných kartách se totiž používají součástky, jejichž skutečné vlastnosti se rozcházejí ve vcelku velkých tolerancích. Tím je pak dáno, že dvě na první pohled stejné grafické karty snesou odlišné pracovní takty. Gigabyte tyto tolerance u neintegrovaných součástek snížil na naprosté minimum a tak se dá lépe odhadnout, jak se bude karta v počítači chovat.

Gigabyte GeForce 9600GT

Při taktování hraje výraznou roli také chlazení. Od dob prvních GeForce 9600GT se toho již hodně změnilo. Především paměti jsou dnes integrovány s mnohem větší hustotou a na kartě pak zůstává více místa, což umožňuje lepší proudění vzduchu. Karta neobsahuje referfenční chlazení, ale používá regulované chlazení s měděným jádrem od společnosti Zalman.

Ve výsledku má být možné, podle údajů Gigabytu, bezpečně přetaktovat kartu až o jednu třetinu. Při standardních (ale stále vyšších) taktech bude oproti původním GeForce 9600GT konzumovat až o třetinu méně energie a díky novějším paměťovým modulům vyzáří přibližně o desetinu méně tepla. O tom, zda se dá těmto propagačním tvrzením opravdu věřit, však rozhodnou až první testy. Gigabyte plánuje prodej 1GB karty za cenu zhruba 4500Kč, 512MB verze bude samozřejmě levnější.

Dotek budoucnosti od Samsungu
Doslova jako ve snu si připadá člověk při ovládání počítače prostřednictvím nových dotekových displejů. Tato technologie stále nabírá na své oblíbenosti a daří se vyrábět i opravdu velké displeje. Dobrým příkladem je zde například Samsung, který představil ucelenou řadu dotykových displejů s vysokou životností.

Samsung 320TSn

Škála profesionálních dotykových modelů začíná na již tak velké úhlopříčce 32“. Nabídka poté pokračuje přes 40“, 70“ až k jen těžko uvěřitelnému 82“ dotykovému displeji. Vyjma úhlopříčky má tato řada všechny vlastnosti společné a tak není problémem se na ně podívat blíže.

Při pohledu do specifikací zjistíme, že se nemusí jednat o tak výjimečnou řadu displejů, jak se zdá na první pohled. U 32“ modelu, který bude cenově nejdostupnější, je použito nativní rozlišení 1920x1080 pixelů. To odpovídá běžnému HD multimediálnímu standardu 1080p, ale pro pozorování z malé vzdálenosti při ovládání dotykem ruky nemusí být jemnost displeje dostatečná.

Konstrukce je robustnější, než tomu bývá u běžných displejů, které nereagují na dotek. Displej bude i bez jakéhokoliv podstavce poměrně těžký a navzdory snaze o maximální zeštíhlení má tloušťku mírně přes 4“. Všechny displeje z nové řady mají jas 450cd/m, což lze dnes považovat za standard.

Samsung 320TSn

Samsung ve svém katalogu uvádí, že tato řada displejů dokáže pracovat s kontrastem maximálně 3000:1. Je to o poznání méně než u profesionálních displejů, které nereagují na dotek. Značný podíl na snížení kontrastu a jasu má totiž počet vrstev, ze kterých je displej vyroben. Vyjma zobrazovací vrstvy, která je tvořena tekutými krystaly, zde nalezneme ještě fólii reagující na dotek a oddělení v podobě poměrně tlusté skleněné vrstvy. Vývojáři tím chtěli jednoznačně zvýšit životnost displeje, čemuž odpovídá i 3mm tloušťka skla.

Poměrně komicky se však tváří integrované miniaturní reproduktory, které jsou součástí robustního těla displeje. Ty se totiž nijak nezměnily od reproduktorů, které nalezneme v nejlevnějších displejích na trhu. Jejich celkový maximální výkon je 10 Wattů a jen stěží dokáží ozvučit prostor, ze kterého je vhodné se na displej velké úhlopříčky dívat.

Samsung 320TSn

Naproti tomu velmi zajímavá možnost je nechat si integrovat do displeje autonomní počítač. O jakou platformu se konkrétně jedná, nám Samsung zatím neprozradil. Nejspíše ale půjde o Intel Atom. Přímo v displeji pak bude nainstalován operační systém Windows XP Embedded, což je distribuce účelově upravená pro malé platformy.

Samsung 320TSn

Kromě dotykové vrstvy na obrazovce bude možné vestavěný počítač ovládat i prostřednictvím dálkového ovládání. Samsung se rozhodl zůstat u klasického infračerveného spoje a technologii Bluetooth zde nepoužije. Nejlevnější 32“ verze se bude prodávat pod názvem 320TSn a nejčernější odhady hovoří o ceně přes 50000Kč. Pro počítačové hráče tak zůstává velký dotykový displej stále nedostupný.

Definitivní diskové řešení od OCZ
Sběrnice PCI Express je s námi již nějaký ten rok a na našich základních deskách se od té doby hojně rozšířily její sloty v několika rychlostech a generacích. Při příchodu nové sběrnice se mělo za to, že starší a nepoměrně pomalejší PCI sloty úplně vymizí. Dnes již víme, že se tak nestalo a škála karet nabízených do PCI Express není veliká. Jednu velkou zvláštnost určenou právě pro tuto sběrnici nyní přináší společnost OCZ.

Co má ale vlastně společného výrobce pevných disků a počítačová sběrnice, která je využívána především pro grafické karty a případně další drobné periferie? Vývojáři OCZ totiž přišli s revolučním nápadem, který nemá zatím žádné srovnatelné obdoby. V prodeji se má totiž objevit pevný disk, který se bude v počítači připojovat do slotu PCI Express 8x. Tentokrát můžeme opravdu očekávat doposud nevídaný výkon a i detaily samotné koncepce disku nezůstávají rozhodně bez zajímavosti.

OCZ Z Drive 1TB

Celá myšlenka spočívá ve skutečnosti, že dnešní technologie dovolí vyrábět tak malé součástky, že vše může pohodlně spočívat na jedné jediné desce. Ve výrobě se samozřejmě nepočítá s používáním dnes rozšířenější magnetické diskové technologie, ale výhradně s nasazením SSD disku a nejlépe také s využitím všech možností, které tato technologie nabízí.

Základem karty je tak výkonný diskový řadič, který se stará o komunikaci mezi sběrnicí PCI Express a jednotlivými čipy tvořícími SSD disk. Efektivní propustnost tohoto řadičem má být podle OCZ přes 600MB/s, což bude ve výsledku odpovídat použitelným rychlostem čtení a zápisu na disku. Převratná je i vyrovnávací paměť, kde nenajdeme vůbec klasickou statickou cache. Namísto ní je použito 256MB rychlých pamětí DDR2 s opravou chyb.

OCZ Z Drive - rychlost

Použitý diskový řadič nejen že musí bez problémů zvládat adresovat celou tuto kapacitu, především se také musí vypořádat s komunikací přes PCI Express 8x. Ta se stala osudná již nejednomu projektu, jelikož komunikace na ní je stále pro vývojáře velmi složitá. Problém spočívá především v odlišnosti od původních PC sběrnic, jelikož na PCI Express se komunikuje spíše jako v počítačové sítí.

OCZ Z Drive 1TB

OCZ plánuje nabízet tento typ disku v celkové kapacitě 1TB. Samotní vývojáři však pro server HardSpell přiznali, že je to na technologii SSD disků zatím hodně. K vytvoření funkčního logického disku takovéto kapacity tak využili čtyři vícevrstvé SSD banky o kapacitách 256GB.  Z pohledu počítače a operačního systému jsou pak tyto paměťové banky propojeny do RAID polí, jejichž režim lze řídit.

OCZ Z Drive 1TB

A kolik že ten vysoký výkon bude vlastně stát? Za novou technologii si samozřejmě nechá OCZ dobře zaplatit a cena se má tudíž pohybovat někde mezi 1500USD a 2000USD (tedy přes 33000Kč). Pro horentní pořizovací cenu lze jen těžko uvěřit, že je toto řešení vlastně levné. Za cenu dvou 250GB SSD disků totiž získáme hned 1TB řešení. Ne nadarmo se OCZ nechala slyšet, že se jedná o definitivní řešení a disk bude nabízet pod obchodním názvem Z Drive.

Zdroje: CDR-info, Dailytech, Gigabyte, HardsPell, HKEPC, nVidia, Samsung, OCZ, Xbitlabs & VR-Zone
Autor:


Témata: Intel


Nejčtenější

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Watch Dogs
KOMENTÁŘ: Herní kauzy a pseudokauzy. Čemu věřit?

Pokud pravidelně sledujete dění na herní scéně, jistě vám nebude dělat problém vybavit si nějaký prohřešek, trapas, nebo prostě „fail“, kterého se vůči...  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.