Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Klíčem k výkonu je virtualizace

aktualizováno 
LG přináší efektivní technologii z daleké budoucnosti >> Klávesnice s OLED podsvětlením trochu jinak >> HD přenosný přehrávač založen na jádru GeForce

perex Sempron 2 core - Perex součást HW News

Klíčem k výkonu je virtualizace
Směr, jakým se jednou budou nejspíše vyvíjet počítače, představuje společnost LG již nyní. Podle vědců a vývojářů je jedním z možných směrů stav, kdy bude mnoho uživatelů používat jeden centrální počítač s vysokým výkonem. Idea tkví především v tom, že samotným uživatelům bude stačit velmi levný a malý hardwarový základ, přičemž budou moci využívat přesně tolik výkonu, kolik zrovna potřebují. Efektivita využívání výpočetního výkonu by přitom byla v porovnání s dneškem takřka nezměrná.

Vývojáři LG vidí efektivnost a budoucnost v pokročilé virtualizaci. Tu dnes hojně využívají programátoři a jedná se o prostředek, který umožňuje snadné programování bez toho, aby programátor musel přesně vědět, jak počítač funguje. Součástí virtualizace je i možnost naprogramovat aplikaci tak, aby se chovala naprosto přesně jako hardware. Díky tomu můžeme používat programy známé jako virtuální stroje, které věrně simulují chování celého počítače. Na jediném běžném stolním počítači lze za pomoci virtuálních strojů spouštět i několik operačních systémů současně.

 LG nComputing

Tentokrát nás čeká ale ryze hardwarová virtualizace. Podle LG si bude nutné zakoupit výkonnější server, do kterého se nainstalují speciální rozšiřující karty. Každý z uživatelů si poté zakoupí pouze speciální displej, ke kterému si může připojit základní periferie. Speciální karty ve slotech PCI pak komunikují s monitory, starají se o chod několika operačních systémů současně a řídí přístupová práva jednotlivých uživatelů. Celý výpočetní výkon serveru je přitom dostupný z kterékoliv pracovní stanice.

LG X550

Základem podpory pro virtualizaci je u LG karta s označením X550. Ta se osazuje do klasického slotu PCI a umožňuje serveru sdílet své prostředky s okolím. Na kartě není v žádném případě integrován plnohodnotný autonomní počítač. Je zde jen upravené jádro jednoduchého mikrokontroléru a rychlá vyrovnávací paměť. Pracovní stanice se ke kartě připojují stejným způsobem, jakým by se připojovaly do sítě. Rozdíl je však v používaných komunikačních protokolech. LG zde vsází na tzv. nComputing, který poskytuje zdroje napříč síť přesně tak, jak se odhaduje, že by tomu mohlo být v blízké budoucnosti.

24jádrový server AMD

Pokud se dá do serveru jediná karta LG X550, může tento počítač začít přes "vzdálené" terminály využívat pět dalších uživatelů. Domyšlena je přitom podpora více takovýchto karet v jednom počítači. Na terminálech je pak přístupný výpočetní výkon procesoru či disková úložiště, ale používat lze i výkon grafické karty či dalších rozšiřujících karet nasazených na sběrnici uvnitř serveru. Jistá omezení však stále existují a nedá se říci, že by je bylo snadné překonat.

V zámoří LG nabízí běžnou širokoúhlou obdobu 17“ a 19“ displeje, u nás však zatím nabídne jen 16“. Nejedná se rozhodně o obyčejné displeje, jelikož v sobě obsahují hardware, který zprostředkuje uživateli přístup k obrazu, klávesnici a myši. Ostatní periferie však zůstávají nedořešeny. Zvlášť je nutné přivést ke každé pracovní stanici USB porty a neřešitelná se jeví situace sdílení zvuku mezi jednotlivé stanice z jediné zvukové karty.

LG monitor 17

LG přijde s kompletem, který tvoří jediná karta a monitor za velmi pěknou cenu. Cílem projektu bylo totiž umožnit zřízení dalších pracovních stanic za cenu pod 200USD. Cesta k budoucím centrálním počítačům je ale teprve na začátku. Ať již jakkoliv nadčasové Řešen LG je použitelné jen v úzce specifikovaných případech.

Mezi terminály a serverem budou probíhat velmi vysoké datové toky. Standardní propojení je řešeno prostřednictvím běžného síťového kabelu kategorie 5, který je při těchto nadměrných datových tocích velmi náchylný na rušení a výpadky. Maximální garantovaná vzdálenost mezi serverem a terminálem je tak uváděna na 5 metrů. Dvojnásobku lze dosáhnout za pomoci kabelů speciální kategorie 6, ale jedná se o opravdové maximum.

Z principu, jakým je předáván pomocí nComputing obraz také jasně vyplývá, že toto řešení není vhodné na 3D akční hry. Převodníky integrované v kartě se snaží o bezztrátovou kompresi obrazu, ale při příliš vysokém počtu snímků se buďto zahltí nebo nedokáží nabídnout konstantní odezvu. Výsledný obraz by tak nebyl nejlepší. LG však uvádí, že v oblasti 2D zobrazení se již podařilo vše doladit k naprostému pořádku.

3DMark Vantage

K technologii nComputing se rozhodně sluší poznamenat, že se nejedná o horkou novinku. Terminálový přístup na úrovni hardwaru se používal již v dobách sálových počítačů. Tehdy se ale nejednalo o přenos velkého objemu informací a o grafice si mohli uživatelé (respektive tehdy operátoři) jen nechat zdát. První obdobná řešení, která umožnila připojit mnoho terminálů s vlastním operačním systémem k plnohodnotnému PC, se objevují už v 80. létech minulého století a využívala hojně výkonu prvního 32bitového procesoru Intel 80386.


Klávesnice s OLED podsvětlením trochu jinak
Design z Art Lebedev je pro Vás příliš drahý a přesto si rádi připlatíte za kvalitu a komfort? Pak má pro Vás pozoruhodnou novinku společnost OCZ. Ta totiž přinese v krátké době na trh vysoce komfortní klávesnici s podsvětlenými klávesami. Velký rozdíl oproti klasickým hojně dostupným klávesnicím přitom na první pohled nespatříte.

Nová klávesnice od OCZ se ukrývá pod honosným názvem Sabre Keyboard a na první pohled se snaží svým designem přihlásit k mnohem známějšímu kousku konkurenční Art Lebedev Optimus Maximus Keyboard. Stojí přitom desetkrát méně. Co ale skutečně nabízí?

OCZ Sabre Keyboard

Ačkoliv na letácích může tato klávesnice vypadat naprosto skvěle, v reálu se o převratný skvost rozhodně nejedná. Konstrukce je vcelku robustní, čemuž odpovídá slušná velikost jednotlivých kláves a také výsledná hmotnost 1,2kg. Kromě naprosto běžných kláves nabízí navíc devět unikátních multimediálních tlačítek. Ta jsou sice programovatelná, jejich ikonky si však nezměníte.

OCZ Sabre Keyboard

Zarážející je především podsvětlení kláves. Zatím co běžně používané klávesy jsou neprůhledné a tedy neosvětlené, multimediální tlačítka září. OCZ do nich totiž přidala velmi úsporné diody – OLED. Design má pak dotvářet průsvitný levý bok klávesnice. První fotografie pořízené při používání klávesnice však nasvědčují, že se nejedná o praktické řešení. Nutně potřebná alfanumerická a numerická část se bude totiž úplně ztrácet před očima. Uspořádání kláves nad kurzorovými šipkami navíc nemusí každému vyhovovat.

OCZ Sabre Keyboard

Zajímavostí klávesnice tak může být alespoň nasazená interní paměť. Ta má velikost jen 128MB a jak poukazuje server HKEPC, OCZ se tak nejspíše zbavuje paměťových čipů typu FLASH, které již není schopna prodat jinde. Po připojení k počítači se však může klávesnice současně přihlásit jako zařízení s pevným diskem a lze ji vskutku používat jako malou flashku. Zajímavě působí především možnost nainstalovat do klávesnice některou z verzí Linuxu a poté z bootovat na libovolném počítači.

Výhodou Sabre Keyboard tak bude především cena. OCZ ji chce i při uvedení na trh udržet pod hranicí 199USD a očekává velký zájem uživatelů. Bude tedy určitě zajímavé sledovat, v kolika domácnostech se objeví. V prodeji by mohla být od poloviny července nad úspěchem se však vznáší nejedna pochybnost.


HD přenosný přehrávač založen na jádru GeForce
nVidia může slavit další úspěch. Její čip nVidia Tegra se totiž dostal do renomovaného multimediálního přehrávače. V nové verzi přehrávače Zune se tak objeví hardwarová akcelerace grafiky. Na velké hraní to zatím nebude, i na malém displeji se však může podařit přehrávat HD filmy.

Zune HD

Microsoft zveřejnil první informace o nové variantě přehrávače Zune HD. Přehrávač tentokrát nebude používat vůbec pevný disk a jeho možnosti nemají končit interním displejem. Namísto poruchového pevného disku náchylného na otřesy, se Microsoft rozhodl přejít na velké flash paměti. Jejich nespornou nevýhodou je ale vůči pevným diskům omezený počet přepsání. Microsoft zatím neuvedl v jakých kapacitách a s jakým ceněním bude přehrávač nabízet.

Zune HD má používat displej s OLED osvětlením a úhlopříčkou 3,3“. Přehrávač bude mít jen základní ovládací prvky, jelikož displej má mít dotykovou vrstvu. Plné HD rozlišení od něj ale očekávat nemůžeme, protože na malou grafickou plochu se podařilo vtěsnat nativní rozlišení 480x272 pixelů. Použitý čip nVidia Tegra umožňuje ale s minimálními nároky na energii hardwarově zpracovat obraz až v rozlišení 1920x1080 pixelů. Kromě přehrávání videa na displeji tak bude možné připojit Zune přímo na externí displej nebo televizor.

nVidia Tegra 600 konečná verze

Microsoft se rozhodl použít čip nVidia Tegra ve variantě Tegra 600. Součástí čipu je procesor ARM11 a jádro vycházející ze série grafických karet GeForce. Tegra 600  dokáže pracovat s rychlými paměťovými moduly DDR a s až 12MPx kamerou. nVidia si tak dělá velké naděje také při nasazení v mobilních telefonech. Jediné co může vyhlídky energeticky nenáročného čipu překazit je odhodlání Microsoftu nevydat verzi Windows 7 pro procesory typu ARM. Je to škoda, protože Zune s podporou Windows 7 by byl jistě trhákem.


Zdroje: Dailytech, Fudzilla, Guru3D, HardSPell, HKEPC, LG, nComputing, nVidia, Microsoft, OCZ, TG Daily, The Inquirer, Xbitlabs & ZDNet

Autor:
Nejčtenější

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Middle-earth: Shadow of War
RECENZE:Tolkienův svět utopený v krvi. Shadow of War hraje na jistotu

Pokračování výborné řežby na motivy Tolkienova Pána prstenů se drží při zdi a příliš změn nepřineslo. To však neznamená, že by nebylo zábavnou hrou.  celý článek

Tekken 7
Lidé chtějí tutoriály, ale pak je ani nehrají, říká producent Tekkena

Jak donutit hráče, aby se vaši hru opravdu naučili, když se jim nechce trénovat? Nejlépe speciálním příběhovým módem, myslí si Katsuhiro Harada, producent...  celý článek

Age of Empires: Defintive Edition
Legendární strategie Age of Empires v nové grafice se vrátí až příští rok

Nečekaný odklad na poslední chvíli postihl modernizovanou verzi kultovní strategie Age of Empires. Navíc to vypadá, že hra bude k dispozici pouze přes...  celý článek

Layton's Mystery Journey
Nová hrdinka, stará a dobrá hratelnost. Recenze Layton's Mystery Journey

Další díl z hádankářské série Professor Layton vyměnil hlavního hrdinu za hrdinku, je o něco víc „casual“, jinak ovšem zachovává všechny dobré stěžejní prvky....  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.