Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Levná čtyřjádra také od AMD

aktualizováno 
Intel se chystá nabídnout Core i5, AMD však nabídne levné procesory dříve >> K 500GB SSD disku zbývá jen krůček >> Dva displeje od ASUSteku

Levná čtyřjádra také od AMD
Jen stěží přehlédnutelná celosvětová ekonomická krize má stále větší dopad na vývoj hardware. Většina výrobců se tak nyní bojí přicházet s velmi drahými a výkonnými kartami a ani u procesorů tomu nebude jinak. V příštím roce se totiž očekává poptávka spíše po finančně nenáročných počítačích a reálně hrozí, že hráči nebudou mít dostatek financí proto, aby si mohli nakoupit hardware pro další generaci her. Podobně vidí scénář například AMD a tak připravuje k vypuštění pro příští rok řadu levných procesorů.

Phenom AM3

Nové procesory by se na trhu mohly objevit už v únoru a to jako součást řady Athlon. Jejich výhodou bude především velmi rozumná cena a současně by neměly mnoho zaostávat ve výkonu za současnými Phenomy. Škála taktovacích frekvencí nebude příliš široká, ale vybrat by si měl opravdu každý. K dispozici totiž budou dvou, tří ale i čtyřjádrové modely.

AMD přesto charakterizuje tyto řady procesorů jako nižší střední třídu, měla by však tvořit rozumný základ pro provozování Windows 7. Se tří a čtyřjádrovými modely procesorů Athlon jsme se doposud setkat na pultech obchodů nemohly a zařazení mezi levnější procesory tak vyvolává dojem, že by se mohly brzy začít objevovat v naprosto tuctových počítačových sestavách.

Základem každého procesoru jsou jeho jádra a v případě inovovaných Athlonů se dostáváme k jádrům známým pod kódovým označením Propus, Regor a Rana. Všechna budou vyráběna na 45nm technologii a spadají do architektury, kterou občas AMD označuje jako K10.5. Přínosem oproti současným Athlonům bude především integrovaný paměťový řadič pamětí DDR3 a použitelnost v základních deskách se socketem AM3.

AM3

Úplně nejlevnější budou procesory založené na jádrech Regor. Bude se jednat o klasická dvoujádra, která přijdou vhod především hráčům, kteří se chystají opravdu ušetřit. Zde jsou ohlášeny dva velmi podobné procesory, taktované na frekvence 2,7GHz a 2,8GHz. Vyrovnávací paměť není žádným dramatickým překvapením a je omezena na dvouúrovňovou cache, jejíž druhá úroveň má velikost celkem 2MB.

Slibně v poměru ceny a výkonu vypadají také tříjádrové kusy, které bude AMD prezentovat jako řadu Athlon X3 4xx postavenou na jádru Rana. Na výběr zde bude opět pouze ze dvou procesorů, přičemž levnější z modelů poběží na 2,6GHz a dražší poté na 2,8GHz.

S přihlédnutím k frekvencím by se dalo konstatovat, že řada Athlon X3 by mohla konkurovat současným Phenom X3. Problém bude ale ve slabé vyrovnávací paměti. Tato tříjádra budou obsahovat celkem 1,5MB cache druhé úrovně a třetí úroveň paměti bude chybět úplně.

klasický Athlon64 X2

Nejvýkonnější Athlony X4 postavené na jádrech Propus budou až nápadně podobné Athlonům X3. Prodávat se budou na frekvencích 2,5GHz a 2,7GHz. Velkou slabinou oproti drahým čtyřjádrům zde bude opět vyrovnávací paměť s celkovou velikostí 2MB. Na internetu se navíc objevily spekulace o tom, že Rana a Propus je ve skutečnosti jedno a to samé jádro, která se AMD snaží světu prodat pod dvě názvy. Procesory s jádry Rana by pak byly vlastně zmetkovou sérií procesorů Propus.

AMD označila tyto specifikace procesorů za definitivní, o jejich přesné ceně ani detailech architektury se však zatím nemluví. V obchodech bychom je měli poprvé zahlédnout na přelomu března a dubna příštího roku.


Půl terabytové SSD disky v přípravě
Vůči technologii moderních pevných disků, SSD, lze mít stále oprávněné výhrady. Ne nadarmo se o těchto nových discích tvrdí, že jsou oproti magnetickým desetkrát dražší a desetkrát menší. Toshiba ale nyní ukazuje, že to nemusí být pravda na vždy. Na příznivou cenu budeme ale čekat ještě několik let.

Běžné SSD disky, které si dnes můžeme bez větších problémů koupit, mají kapacitu pohybující se od 4GB přibližně do 160GB. Přímo od výrobců je pak možné pořídit v opravdu extrémních případech kapacitu až 250GB. Magnetické pevné disky již ale dávno překonaly magickou hranici 1TB. Je tedy vůbec reálné, aby je někdy SSD disky dohnaly?

Jeden z nejlevnějších SSD disků na trhu

Podle vývojářů z laboratoří Toshiby se tak stane již vcelku brzy. Společnost totiž představila funkční vzorek pevného disku SSD určeného pro komerční využití s kapacitou 500GB. Do skutečného prodeje se sice dostane až v polovině roku 2009, již nyní je ale patrné, že je jen prvním ze své řady.

Za rychlý skok kupředu ve velikosti SSD disků může především skvělé zvládnutí technologie vícevrstvých paměťových buněk (často označované jako MLC). Co do konstrukce totiž SSD disky sice neobsahují poměrně rozměrné plotny a magnetické zapisovací zařízení, ale pokud měly být respektovány běžné rozměry disků, větší množství paměťových čipů se již do zařízení nevešlo. Značnou roli zde hrála samozřejmě i cena, která zapříčinila, že se výrobci k vývoji extrémně velkých kapacit příliš neměli.

SSD v rozebraném stavu

Nové disky Toshiby budou postaveny kompletně na 43nm NAND architektuře a přinesou také zajímavou změnu v rychlosti. Datová propustnost by se totiž díky paralelnímu zapojení jednotlivých buněk v disku měla přehoupnout daleko za hranici 200MB/s.

Prozatím se hovoří o možných rychlostech do 240MB/s. Disky budou i nadále určeny především do notebooků a různých přenosných zařízení. Kapacita 500GB bude vyráběna ve standardním 2,5“ modelu a očekávat prý můžeme v budoucnu i 1,8“ verzi. O polovinu se také zvýšila odhadovaná životnost, která bude nyní 1,5 milionu hodin provozu.

Faktem ale zůstává, že investice do SSD nebude malá a 500GB disk si jen těžko najde svého kupce. Na hraně jsou stále i slibované zázračné rychlosti, které v praxi nemusejí být zase tak oslnivé, jak vyplývá ze specifikací. Navzdory tomu zástupci Toshiby odhadují, že se do roku 2010 usadí SSD disky ve čtvrtině prodávaných notebooků. Nakolik je to reálné se ale teprve ukáže.


Dva displeje od ASUSteku
Pokud se stále krčí vedle vašeho herního počítače zastarávající CRT monitor a uvažujete o změně, Asus pro Vás chystá rozumnou nabídku. Na trhu se mají totiž ve velmi krátké době objevit dva nové displeje vynikající především kvalitou zpracování. Jejich cena by ale měla být spíše průměrná.

Asus ve zkratce tento týden oznámil, že oficiálně vypouští do prodeje dva displeje s úhlopříčkou 21,5“ a 23,6“. Bude se jednat o modely VH242H/T a VH226H/C. Oba nativně pracují s HD rozlišením 1920x1080 pixelů a měly by vyhovovat jak příležitostným, tak i profesionálním hráčům. Menší z displejů disponuje odezvou do 2ms, odezva většího je pak do stále snesitelných 5ms.

Asus

Neméně důležité parametry displejů odrážejí spíše zařazení do profesionální řady displejů. Model VH246H/T disponuje například až nerealistickým kontrastním poměrem 20000:1. V kvalitě zobrazení by měl vynikat spíše VH226H/C, který bude vybaven technologií pro věrnější podání barev. Oba displeje budou mít integrovány reproduktory (2W), což lze považovat vzhledem k jejich kvalitě za pouhé zpestření.

Oba displeje nebude problém připojit k jakémukoliv dnešnímu počítači. Na zadní straně displejů jsou totiž rozmístěny tři dnes nejpoužívanější grafická rozhraní – DVI, D-SUB a HDMI. Případné zájemce navíc potěší i spotřeba, která je u obou modelů pod 60 Wattů v zapnutém stavu a pod 2Watty v uspaném stavu.


Zdroje: AMD, Asus, Dailytech, HKEPC, The Inquirer, Toshiba, VR-Zone & Xbitlabs

Autor:


Témata: Dům roku, Intel, Notebook

Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

RECENZE: Lara Croft nabrala životní formu, nový Tomb Raider vás pohltí

Shadow of the Tomb Raider

Završení trilogie restartovaného Tomb Raidera se nadmíru povedlo. Na první pohled je hra od svých předchůdců k...Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...

Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...

RECENZE: F1 2018 jsou vypilované závody formulí a opravdová simulace

F1 2018

Sezona F1 2018 je stále v plném proudu. Díky legendárním Codemasters se jí nyní mohou zúčastnit virtuálně i hráči.

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!Najdete na iDNES.cz