Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Levné hraní s Radeon HD4830

aktualizováno 
AMD uvede novou grafickou kartu >> Herní základní deska pro Core i7 >> 45nm Phenom poběží až na 4GHz

Radeon 3830 perex - Součást HW News

Radeon HD4830, výzva pro overclockery
AMD začala obsazovat mezery vzniklé v řadách grafických karet HD4xxx. Na trhu se tak mají velmi brzy objevit předem ohlášené modely HD4550, HD4570 a 4670. Oproti oblíbeným a vcelku povedeným Radeonům HD4850 a HD4870 však značně ztrácejí na výkonu. To nejlepší si tak AMD patrně nechala úmyslně až na konec. Objevit se má totiž výkonná grafika za velmi pěknou cenu a to s označením HD4830. Proslýchá se, že by se mohlo dokonce jednat o nejlepší poměr ceny a výkonu současnosti.

ATI Radeon

Stejně jako dvě již hojně využívané grafiky ze série 48xx bude i levný Radeon HD4830 založen na 55nm jádru RV770LE. AMD sice tvrdí, že jádro nemá být nikterak zásadně pozměněno, přesto bude obsahovat nižší počet stream procesorů. Celkem jich bude 480. Na kartě, u které nemá přesáhnout předpokládaná cena hranici dvou tisíc korun, bude nadále pracovat 480 stream procesorů. Zachována má být především 256bitová sběrnice pamětí a tak zde není žádná fyzická překážka, která by znemožňovala dobrý výkon karty.

starší Radeon HD3850

Radeon HD4830 se objeví v několika modifikacích, nejčastěji se ale bude prodávat 512MB verze s pamětmi GDDR3 od společnosti Qimonda. Jejich přesný takt stejně jako pracovní frekvenci jádra zatím neznáme. AMD by touto kartou ráda konkurovala GeForce 9800GT, které by měla odpovídat i výkonově. Všeobecně se tak očekává frekvence jádra a shaderů okolo 600MHz, paměti pak kolem 2GHz.

PCB u modelu HD4730 by mělo být podobné se starším Radeonem HD3850 (na fotce)

I kdyby nebyl výkon karty hned po nákupu právě oslnivý, bude Radeon HD4830 jasnou výzvou pro všechny overclockery. Mezi Radeony HD4850 a HD4830 vyjma odlišného počtu shaderů i malý rozdíl v chlazení. Nemělo by ale být nic jednoduššího, než vymyslet vlastní koncepci chlazení a přetaktovat jádro grafické karty přibližně o 100MHz. Co se kmitočtů týká pak nebude problém dohnat o polovinu dražší grafickou kartu.

AMD ale rozhodně nemá touto kartou u všech uživatelů vyhráno. Z nVidie se dostalo do internetu několik útržkovitých informací o přípravě celé generace nových karet. Teprve čas ukáže, jestli dají počítačový uživatelé přednost nekonečnému honu za vysokým výkonem či pomalému, ale cenově dostupnějšímu, pokroku.


45nm Phenom má běžet až na 4GHz
Jak již jste se mohli dozvědět z minulých HW News, AMD začíná připravovat příchod procesorů určených do socketů AM3. Všechny budou vyráběny 45nm technologií, což otevírá nové možnosti zvyšování jejich frekvencí a tím i lepší výkon. Mají však jednu podstatnou vadu a to skutečnost, že si je až do ledna příštího roku nebudeme moci koupit. AMD dokonce ve svém posledním výhledovém plánu znázornila, že opravdové vypuštění na pulty obchodů přijde ještě o měsíc později. Rychlejší modely mají být pravděpodobně ponechány ve skladech až do CeBitu 2009. Naštěstí je tak připravena i varianta pro nedočkavce, která by mohla být dostupná přibližně za dva měsíce.

Phenom X3

Alternativní možnost nákupu lepších procesorů tak spočívá v kombinaci nové výrobní technologie a již zaběhnutého socketu AM2+. AMD chce tento socket podporovat přibližně do poloviny příštího roku a již nyní se ví minimálně o dvou 45nm procesorech, které se budou prodávat od začátku prosince. Na pultech obchodů je navíc nalezneme pod odlišným označením, než jsme byli doposud zvyklí. Marketingový manažeři AMD totiž v jedné ze svých slabších chvilek rozhodli, že procesory Phenom budou označovány pětimístným kódovým označením. AMD tak chce jednoznačně zdůraznit skok mezi 65nm a 45nm architekturou, zpočátku však bude panovat mezi starými a novými modely zmatek.

Phenom 9600 Black Edition

Hned na úvod do problematiky 45nm procesorů  AMD vypustila zprávu o příchodu procesorů Phenom X4 s číslem 20550 a 20350. Oba modely budou používat jádra s kódovým jménem Deneb a předpokládá se, že budou mít příslušné kmitočty 2,8GHz a 3GHz. Vyšší frekvence podpoří samozřejmě tříúrovňová vyrovnávací paměť. Té si AMD může díky pokročilé miniaturizaci sice dovolit integrovat více, stále se ale snaží zohlednit i výslednou cenu procesoru. Na počátku prodeje se budou 45nm čtyřjádra AMD prodávat těsně pod 5000Kč. U obou 45nm Phenomů určených do AM2+ se tak objeví celkem standardních 8MB cache. Součástí procesoru je samozřejmě integrovaný řadič pamětí, který zatím neumí paměti DDR3. AMD jej připravila na používání v základních deskách se socketem AM2+ čemuž odpovídá podpora DDR2 na 1066MHz.

Phenom X3

Procesory postavené na 45nm architektuře s takty kolem 3GHz se budou vyznačovat zajímavou spotřebou a především je nebude žádný problém uchladit na přijatelnou teplotu. Zmíněné dva modely jsou ale zatím jen jakýmsi předvojem a jejich TDP bude dosahovat na maximální strop 45nm procesorů – ke 125 Wattům. Situace by se měla ale postupně obracet k lepšímu a TDP níže taktovaného čtyřjádra by se u AMD mělo dostat na 95W. Ze zdrojů blízkých AMD pronikly do internetu informace o tom, že předvedení rychlých čtyřjádrových procesorů proběhne pravděpodobně v ve speciálním systému. Optimistická (a možná i trochu nadsazená) představa AMD hovoří o použití 45nm čtyřjádra taktovaného někde mezi 3,4 a 4GHz. Takovýto systém by prý mělo být v budoucnu možné uchladit klasickým vodním chlazením. AMD je však v tomto ohledu stále pozadu za Intelem.


Asus ukázal herní desku postavenou na Core i7
Zatímco se AMD jen stěží potýká s pokusem rychle přijít s novou platformou, u Intelu jde všechno hladce. Oficiální uvedení nových procesorů Core i7 je už za námi a brzy se objeví první kusy na trhu. Intel úspěšně vyvinul čipset X58, který se nyní ukazuje jako dobrá konkurenční výhoda, která pomůže k rychlému rozšíření procesorů Core i7. Narozdíl od AMD zde nebude existovat prakticky žádná zpětná kompatibilita. Potěšující je, že se Intel otevřené hlásí k používání této platformy v herních počítačích.

Kromě procesorů je ale potřeba připravit i rozumné základní desky. Koncepcí se na internetu objevilo hned několik, skutečná herní základní deska pro procesory Core i7 však zatím byla tabu. Toto informační vakuum však nemohlo vydržet věčně a tak jej v polovině tohoto týdne prolomil výrobce ASUStek. Na světě tak jsou první pořádné fotografie a potažmo i informace o herní desce se socketem LGA 1366.

P6T Deluxe (svrchní pohled)

Přelomovou herní desku bude ASUS ukrývat pod označením P6T Deluxe. Už jen podle zaměření desky je jasné, že bude kromě nových procesorů podporovat i vyspělá grafická řešení. Zástupci Asusu naznačili, že se bude jednat o podporu SLI včetně verze Tri-way. Počet PCI Express slotů zcela zažehnal jakékoliv spekulace o možnosti příchodu Quad SLI. Při detailním pohledu je navíc patrné, že zmizel čip nForce 200 a tak bude podpora SLI ukryta pravděpodobně jako součást BIOSu.

Úplně přesné údaje však o této desce z oficiálních míst ASUSteku nedostaneme. Mnoho se toho dá ale odhalit přímo z fotografií a nikomu určitě neunikne šest slotů připravených pro operační paměti. Procesory Core i7 nebudou podporovat nic jiného než moduly DDR3 a právě pro jejich dostatečný počet je tato část desky připravena. Více než je u ASUSteku obvyklé bude tentokrát i SATA řadičů – celkem jich je 8.

P6T Deluxe

Přímo tento model základní desky se objevil již v několika předběžných testech platformy Core i7 a naposledy dokonce odolávala P6T Deluxe teplotám -120°C. Server HKEPC totiž zkoušel taktovat nový procesor Intelu a ačkoliv procesor spíše zklamal očekávání, deska si vedla velmi dobře. Deska navíc disponuje velmi silným a stabilním napájením a tak je snad připravena i na rychlé budoucí šestijádra s hrůznou spotřebou.

P6T Deluxe (napájení)

Je možné, že životnost desky nebude narozdíl od její ceny nikterak závratná. Podrobná analýza totiž odhalila používání součástek, jejichž životnost se pohybuje okolo dvou let provozu. Nezbývá tedy než doufat, že model určený k volnému prodeji na trhu, bude sestaven z kvalitnějších součástek. Utěšovat nás zatím může fakt, že u předváděcího modelu se na dlouhou životnost bere důraz jen stěží.

P6T Deluxe bude mít navíc i velmi příjemné možnosti pro přetaktování, protože zde bude přítomna technologie se souhrnným označením S.H.E. Ta kombinuje jednoduchý software pro nastavení napájení součástem základní desky v reálném čase a podporu malého hardwarového zařízení zvaného OC Palm. Asus zašel tak daleko, že přímo z Windows bude možné nastavit napájení procesoru, pamětí, PCI Express slotům ale třeba i čipsetu a to s přesností 0,02V.

P6T Deluxe (OC Palm)

OC Palm je malý terminál vybavený displejem a několika tlačítky. K počítači se připojuje prostřednictvím klasického USB a v kombinaci se základní deskou P6T Deluxe umožní řídit zvnějšku pracovní frekvenci procesoru, případně zobrazovat informace o jeho teplotě. Uživatelská tlačítka pak slouží k aktivaci speciálních profilů, které budou mít vliv na výkon počítače.

P6T Deluxe (konektory)

A kolik že to vše bude vlastně stát? Přímo od ASUSteku se nám oficiální stanovisko ohledně ceny získat nepodařilo. Lecco ale naznačili zástupci Intelu, kteří tvrdí, že počítačové systémy používající procesory Core i7, budou začínat s cenou na 1000USD. Při současném vývoji kurzů by to ale nemuselo znamenat v ČR nic hrozného a vzhledem k tomu, že v době uvedení bude výkon Core i7 naprostá špička ve svém oboru, zlákat se nechá zřejmě leckdo. Zajímavou desku pro Core i7 má již připravenu i Gigabyte.


Zdroje: AMD, Asus, Dailytech, Digit-life, Expreview, Fudzilla, Hardspell, HKEPC, Intel, The Inquirer & ZD Net

Autor:


Témata: Intel, software


Nejčtenější

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

For Games 2017
Tipy z For Games: před vydáním si můžete zahrát očekávané pecky

Na veletrhu videoher a interaktivní zábavy For Games, který až do neděle 22. října probíhá v areálu PVA Letňany, si můžete zahrát hned několik her před jejich...  celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.