Microsoft multitouch

Microsoft multitouch

HW News: Microsoft připravuje myš s technologií multitouch

  • 15
Bude myš s revolučním ovládáním vhodnou alternativou na hry? >> Osm karet od nVidie v supervýkonném počítači >> Nettopy od Dellu s AMD i Intelem

Microsoft připravuje myš s technologií multitouch
Ačkoliv o kvalitách softwarových produktů společnosti Microsoft asi každý občas zapochybuje, její hardwarové produkty byly vždy velmi účelné a kvalitní. Microsoft je znám vytvořením celé řady klávesnic a samozřejmě také myší. Tato zařízení jsou téměř bezvýhradně zaměřena na maximální ergonomii a tak by jejich používání nemělo působit nikomu velké problémy. Nyní se ale chystá zcela nový typ myši, na jejíž koncepci si možná budeme zvykat docela dlouho. Při ovládání her a především strategií se však může jednat o něco zcela převratného.

Tým Microsoftu zabývající se vývojem hardwaru dostal za úkol nějak zužitkovat technologii multitouch. Jako první dokázala tento nápad zužitkovat společnost Hewlett Packard na svém notebooku TouchSmart Tx2. HP přidalo na svůj notebook nový typ touchpadu, který byl schopen rozeznat dotyk ve dvou bodech současně. Stalo se tak už v lednu loňského roku a tato vymoženost zůstala bohužel bez valnějšího využití. Až doposud scházela pořádná podpora ze strany operačního systému.

Microsoft multitouch

Ovládání více než jedním dotykem prstu se současně dostalo i na dotykové displeje. Tímto typem ovládání se mohla pochlubit už první verze mobilního telefonu Apple iPhone, na klasických PC se s ní však až doposud příliš nepracovalo. Vše se ale změní po příchodu Windows 7, která jsou orientována na snadné ovládání pomocí dotykového displeje daleko více než obě v současnosti rozšířené verze Windows. Technologie multidotykové myši se drží těchto technologií poněkud stranou. V laboratořích Microsoftu vznikl totiž opravdový originál.

Multitouch myš od Microsoftu

O malém zařízení nepříliš atraktivního designu by si na první pohled troufl tvrdit, že se jedná o myš, jen málokdo. Přesto je toto zařízení vybaveno laserovou diodou, pro určování souřadnic při pohybu po libovolné podložce. Důležitým prvkem, který až do teď nemohl na správné myši chybět, jsou ovládací tlačítka. Ta zde nenajdeme i kdybychom hledali sebelépe. Microsof je přemístil až na samou hranu myši a jejich činnost obsarává dvojice bez mechanických prvků.

Microsoft multitouch

Ve výsledku se myš drží v ruce přesně opačným způsobem, než bychom čekali. Černá pevné část slouží jako podložka ruky, zatímco ovládací prvky nahradilo poloprůhledné plexisklo. Částečná průhlednost je zde velmi důležitá, protože toto plexisklo nemá žádnou dotykovou vrstvu. Vrstva, která se běžně používá na dotykových displejích, se nejspíše ukázala jako slabé místo a tak ji vývojáři nahradili infrakamerkou.

Kamera je nastavena tak, aby snímala jen plochu ruky, která se přímo dotýká plexiskla. Neměly by jí v tom bránit ani různé světelné podmínky, jelikož kromě změny obrysů snímá i část tepelné stopy. Zaznamenaný obraz je zpracován v reálném čase. Zbytek bude záviset na ovladačích, které jsou však zatím součástí neveřejného vývoje.

Microsoft multitouch

Výhodou hardwaru od Microsoftu je skutečnost, že je navržen přímo pro jejich operační systém. Myš by tak mohla být naprogramována na používání maker operačního systému bez jakýchkoliv zprostředkujících aplikací. Počet různých tahů prsty po povrchu myši je tak velký, že by bylo možné vytvořit naprosto libovolný počet snadno dostupných uživatelských maker i pro hry. Určitě se tedy jedná o konkurenci herním myším, na kterých je již přetlačítkováno.

Nad multitouch myší se zatím vznáší nejeden otazník. Nejdůležitější bude rozhodně forma, ve které se bude snažit Microsoft tuto myš prodat. Není totiž jasné, jaká optika bude použita pro snímání po podložce a běžná dioda by nemusela každému vyhovovat. Jako drobnou nevýhodu lze spatřovat také to, že se zašpiněnýma rukama toho na počítači s multitouch myší asi také mnoho neuděláte. Microsoft ale připravuje další čtyři rostodivné multitouch koncepce, které se dokáží vypořádat i s tímto problémem. Originální video k projektu můžete shlédnout přímo na stránkách společnosti Microsoft.


Nettopy od Dellu s AMD i Intelem
Společnost Dell je začala s přípravami na vypuštění nové řady počítačů Inspiron Zino. Tentokrát se nejedná o kvalitní notebooky ale o malá domácí počítačová centra, pro která souhrnně používáme název nettopy. Dell se rozhodl nespoléhat pouze na platformy Intelu a tak se v jeho nabídce objeví minimálně dva počítače založené na navzájem si konkurujících technologiích. Kromě Atomu se ke slovu totiž dostávají i levné Athlony.

Dell Inspiron Zino

Po designové stránce nevypadají naleštěné počítače vůbec špatně. Hned na první pohled je jasné, že se podařilo najít dostatek místa pro optickou mechaniku. Co vidět není, je vnitřní uspořádání komponent. Je jasné, že vše důležité je integrováno přímo na základní desky, které jsou formátu pico ITX. Inspirony Zino budou navíc ukrývat pevný disk s běžnými rozměry 3,5". Znamená to především to, že i varianty s poměrně vysokou úložní kapacitou bude možné pořídit za zajímavou cenu.

Do internetu prozatím unikly specifikace dvou konkrétních modelů. Bude se jednat o nettopy Zino 300 a Zino 400. První z nich bude založen čistě na technologiích Intelu, druhý bude jen o málo dražší a ponese se výhradně v duchu AMD. Vzhledem k tomu, že Dell úplně vynechal používání grafiky z nVidia Ion, bude tentokrát citelně rychlejší varianta á la AMD.

Dell Inspiron Zino

Dell Inspiron Zino 300 bude řadovým nettopem postaveným na 1,6GHz procesory Atom a poněkud zastaralém čipsetu Intelu. Ten podporuje jen 1GB operační paměti, který bude osazován přímo v základu. O zpracování grafiky se bude s velkou pravděpodobností starat integrované grafické jádro Intel X3100. Nejedná se o grafiku vhodnou na hry a ve skutečnosti má problém i s produkcí HD multimédií. Zine 300 se tak bude hodit především pro prohlížení internetu a díky interní DVD vypalovačce také na běžně dostupné filmy.

Procesorů AMD pak využívá Inspiron Zino 400. Při koupi si bude možné zvolit buďto levnější jednojádro nebo i dvoujádrový Athlon 64 X2. Zatím ale není jasné, o které modely konkrétně půjde. Grafika je opět integrovaná, jedná se o Radeon HD 4330. Toto grafické jádro se vyskytuje hojně v noteboocích a opět se nejedná o nic výkonného. Na HD multimédia přesto stačí a dokonce podporuje vyvedení rozhraní HDMI. Podle specifikací se objeví i na tomto nettopu.

Dell Inspiron Zino

Výhodou platformy založené na procesorech Athlon je také lepší řadič pamětí. Ten umožňuje osazovat paměť až do výše 8GB, což znamená v případě Windows a náročnějších programů razantní rozdíl ve výkonu. V obou počítačích nalezneme běžně integrované příslušenství. Důležitá je především podpora WiFi, u Zine 400 pak možnost připojení pevného disku přes e-sata konektor. Za příplatek bude montována i Blu-ray vypalovačka.

Přesné ceny, za které se budou tyto počítače prodávat, se zatím nedozvíme. Dell nad nimi drží i přes únik informací embargo a dočkat bychom se jich měli kolem 20. října. Tou dobou budou totiž oba nettopy uvedeny na trh a měly by být brzy dostupné i u nás.


Osm karet od nVidie v supervýkonném počítači
Na začátku týdne se objevilo několik fotografií z prezentace společnosti Colfax International. Ta se zaměřuje na sdílení prostředků velkých serverů. Co je na ní ale především zajímavé, je nově pořízený server založený na grafických kartách nVidia Tesla. Budoucí generaci karet postavených na jádře Fermi bychom sice čekali marně, údajně se ale jedná o první systém obdobného typu obsahující hned osm karet Tesla od nVidie.

nVidia Tesla 8x v serveru

Server nese označení CTX8000 a je založen na platformě Intel Xeon. Konkrétně se jedná o dvojici čtyřjádrových procesorů taktovaných na 3,33GHz. Tyto procesory podporují maximálně 144GB operační paměti. Zástupci Colfax International ale uvedli, že při použití běžných modulů DDR3 o kapacitě 2GB nebo 4GB lze do serveru naskládat "jen" 72GB RAM. Paměťových slotů je tedy na speciální základní desce celkem 18. Při pohledu do skříně serveru je na první pohled patrné, že výkonu budou přesto dominovat karty nVidia Tesla C1060.

nVidia je sama často označuje jako cGPU, protože tyto karty mají architekturu grafických karet, ale nemají žádné grafické výstupy. Tesla CT1060 je vychází z nám známé GeForce GTX 285. Má tedy 240 shader procesorů podporou technologie CUDA. Silná je i 512bitová paměťová sběrnice, přičemž 55nm jádro umožňuje vcelku vysoké pracovní frekvence. Taktování průmyslové karty se oproti té herní liší a kvůli zajištění 100% kompatibility je nastavení o něco nižší. Samotné jádro pracuje na 602MHz, CUDA procesory pak na 1300MHz.

nVidia Tesla 8x v serveru

Ani průmyslové karty nVidie se zatím nedokáží vyhnout pamětem GDDR3. Tesla C1060 je používá také a to ve větším množství, než na jaké jsme zvyklí. Prodává se výhradně varianta se 4GB. nVidia samozřejmě již plánuje přechod na paměti GDDR5, které budou mít velikost až 6GB. Ze specifikací karet je určitě zajímavá také typická spotřeba, která je deklarována přesně na 187,8Wattu. Každá karta přitom potřebuje dodatečné napájení přes šesti a osmipinový konektor PCI Express.

Výkon výsledného systému sahá podle tiskové zprávy k osmi TeraFlopům. Pro srovnání průměrný procesor Core 2 Duo dosahuje výkonu kolem 40 GigaFlopů. Grafické karty jsou na tom o něco lépe a tak například GeForce 8800 GTX bylo naměřeno ke 350 GigaFlopům. Značné rozdíly jsou dány tím, že se zde započítává pouze výkon počtech s desetinnou čárkou.

nVidia Tesla 8x v serveru

Pokud byste si chtěli pořídit obdobný počítač domů, vězte že nebude levný. Kromě několika stovek tisíc korun si totiž připlatíte i za provoz. Konzumace energie je na poměry serverů sice slušná, ale osm téměř grafických karet se v ní samozřejmě projeví. Vývojářům tak nezbylo, než do serveru namontovat trojici zdrojů, každý s výkonem přes 1200Wattů.


Zdroje: AMD, Dailytech, Digit-life, Hexus, HKEPC, Microsoft, nVidia, The Inquirer, VR-Zone & ZD Net


Témata: Intel, Notebook