Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Monitor na USB nepotřebuje napájení

aktualizováno 
Elegantní řešení skýtá několik podstatných zádrhelů * ASRock představuje fúzní procesor v levném balení * Výstřední design a kvalitní zpracování: nová myška od CM

USB 2.0 monitor

Monitor na USB nepotřebuje napájení
Společnost Green House nepatří rozhodně mezi typické výrobce monitorů. Přesto je dobré o ní vědět, ačkoliv si od ní nejspíše žádný monitor nekoupíte. Její poslední displej stojí rozhodně za zmínku, jde totiž o plnohodnotný monitor s připojením přímo na USB.

Hned na začátek se sluší upozornit, že Green House není první společností, která se snaží monitor na USB připojit. Několik podobných pokusů již historie pamatuje. Nebyly ale příliš úspěšné a z opatrnosti většinou šlo o monitory schopné přijímat data nejen přes USB, ale také klasický signál prostřednictvím D-SUB nebo HDMI.

GH-USD16K

Zástupci Green House tvrdí, že koncepce monitoru na USB nebyla nikdy tak univerzální, jako doposud. Nezbývá, než jim dát za pravdu. Vše totiž funguje tak, že přijdete k jakémukoliv počítači s USB (PC nebo Mac), monitor připojíte na USB a vše je připraveno k práci. Světlou stránkou situace je skutečnost, že nepotřebujete žádné další napájení. Displej si zkrátka bere energii z USB a vystačí si dokonce jen s generací 2.0.

USB 2.0

Napájení monitoru z USB zní sice krásně, zkušenější uživatelé už ale tuší určitě nějakou zradu. K tomu, aby bylo něco podobného vůbec možné, musí být displej neuvěřitelně úsporný. To si vybírá daň na velikosti úhlopříčky, ale i dalších parametrech, které snadno způsobí, že pro hraní bude takový monitor nevhodný. Výsledkem je ale spotřeba do 5 Wattů v běžném provozním režimu.

Úhlopříčka displeje není z dnešního pohledu rozhodně nijak velká. První model, jenž nese označení GH-USD16K, se začne prodávat v únoru. Je širokoúhlý, ale jeho úhlopříčka je pouze 15,6". Tím kromě úspory energie klesají nároky na datový přenos přes USB port, protože nic podobného jako používání progresivního HD rozlišení zde nepřipadá v úvahu. Namísto toho se zde nativně pracuje s rozlišením 1366x768 pixelů.

GH-USD16K

Existují hned dva důvody, proč bude tento monitor s herním počítačem nepoužitelný. Tím prvním je bezesporu vůbec podpora 3D akcelerace, která je spíše symbolická. Výkon v grafice pak totiž nemá nic společného s grafikou osazenou ve slotu PCIe, jež není k displeji připojena. I kdyby tomu bylo s podporou 3D jinak, odezva displeje je při dynamickém obrazu zoufalá a nedostane se pod 16 ms. Na tomto zpoždění se přitom nepodílí jen obrazovka.

Energetická úspora se odrazila samozřejmě na kontrastu a jasu, jelikož zde je možnost dosažení lepších výsledků přímo podmíněna kvalitním napájením. Kontrastní poměr je tak poněkud netypicky stanoven na 400:1. Monitor bude vcelku tmavý, maximální jas je 220 cd/m2.

Vlastnit monitor určený výhradně pro USB tedy běžnému uživateli zatím žádné výhody nepřinese. Pro hráče je toto řešení nevhodné ve všech ohledech, a tak nezbývá, než přenechat jeho využití odborníkům. Zajímavá je především možnost používat počítač zcela bez grafické karty, hned s několika takovými monitory. Jak se ale brzy s velkou pravděpodobností ukáže, ušetřit se takto nedá.

Monitor GH-USD16K nebude mít na trhu minimálně z počátku žádného srovnatelného konkurenta. Za unikátnost se platí a to vcelku tvrdě. Pokud přihlédneme k levnému technologickému základu a malé úhlopříčce, je plánovaná cena 214 amerických dolarů dosti vysoká.

Samsung prototyp

Displej by se měl distribuovat od poloviny února také u nás, kde podle odhadů obchodníků neklesne jeho cena pod 4000 Kč. Do budoucna můžeme počítat také s příchodem 19" displeje s obdobným rozlišením od Samsungu.

ASRock představuje fúzní procesor v levném balení
Na platformu fúzních procesorů od AMD jsme se těšili léta. Sliby vysokého grafického výkonu integrovaného přímo na procesor však vzaly za své a procesory Fusion se nyní stávají doménou hlavně malých notebooků. Jediný významný efekt, který je doprovází, je nízká cena. Do stolních počítačů se zatím dostane Fusion jen symbolicky a to spíše ve formě HTPC a nettopů.

ASRock E350M1

Už na první pohled zajímavý základ HTPC, jež možná padne do oka leckterému fandovi, uvádí v těchto dnech do prodeje společnost ASRock. V klasickém stylu ASRocku přichází nová základní deska v trochu podprůměrné kvalitě zpracování, zato s vynikající cenou. Přitom nabízí i lákadla, která na levnějších deskách pro HTPC spíše nenajdeme.

Deska dostala označení E350M1 a jak toto napovídá, integrován je na ní zatím nepříliš známý procesor AMD Fusion E350. Dvoujádro vycházející z mikroarchitektury Zacate nabízí taktovací frekvenci 1,6 GHz a výkon, který je více než důstojnou alternativou Atomu. Za zmínku rozhodně stojí integrované grafické jádro označované jako Radeon HD 6310.

ASRock E350M1

Výsledný výkon přesně odpovídá potřebám HTPC. Grafika si bez sebemenších problémů poradí s akcelerací videa v rozlišení 1080p, ve hrách je to přirozeně horší. Radeon HD 6310 nabízí 80 shader procesorů a takt 500 MHz. Pokud lze na takovém hardwarovém základu vůbec něco bez obav hrát, pak jsou to starší hry. I tak je ale třeba počítat s nižším rozlišením. Technologicky zatím výrazné problémy očekávat nelze. HD 6310 samozřejmě podporuje urychlování DirectX 11. Samozřejmostí je kvalitní výstup přes HDMI.

Paměť grafiky je sdílená z RAM. Narozdíl od Intelu a procesorů Atom, nemají procesory Fusion žádný marketingový strop, co do velikosti podporované operační paměti. Osadit tak lze velmi přijatelných 16 GB RAM, což je při dvou dostupných slotech DDR3 více než dost.

ASRock E350M1

Výhodou E350M1 oproti jiným úsporným základním deskám bude možnost rozšíření. Při formátu mini-ITX toho mnoho vymýšlet nelze a ASRock osazuje na desku slot PCI Express 16x. Ten lze samozřejmě použít pro výkonnější grafiku nebo jinou kartu. Zádrhel je pouze v tom, že ačkoliv je osazen konektor PCIe 16x, ve skutečnosti je zapojen jen jako 4x. Propustnost a tedy i výkon grafiky bude nižší.

Byť bude deska dostupná za nízkou cenu, objeví se na ní plnohodnotné prostředí uEFI Bios setupu. Kromě příjemnějšího konfiguračního prostředí se můžeme těšit na podporu pevných disků s kapacitou přes 2 TB. Disky je možné připojit prostřednictvím čtyř SATA řadičů s propustností 6 Gb/s. Nechybí integrovaná 7-kanálová zvuková karta ani další potřebné příslušenství správného HTPC.

ASRock E350M1

Přesto se najde několik drobností, které na E350M1 nenajdeme. Jsou to například porty USB 3.0, jejichž podpora by vyžadovala integraci dalšího samostatného řadiče. Také v napájení lze vytušit jisté mezery, což lze ospravedlnit jedině malou spotřebou procesoru a podpůrné čipové sady.

Přestože v napájecím okruhu pro procesor nalezneme kvalitní kondenzátory, kde to jen šlo, je použita laciná verze elektrolytických. Při špatně odvětrávané skříni HTPC lze pak očekávat negativní dopady na životnost. Při plánované ceně kolem 2500 Kč by to mohlo být ale stále přijatelné.


Výstřední design a kvalitní zpracování: nová myška od CM
Ačkoliv název společnosti Cooler Master tomu příliš nenasvědčuje, její továrny pro nás vyrábějí kromě spousty jiného užitečného hardwaru také už tradiční řadu myší. V těchto dnech se u nás začíná prodávat model označovaný jako CM Storm Spawn. Těšit se můžeme na ergonomické zpracování a příjemný materiál na povrchu myši.

CM Storm Spawn

Storm Spawn je myš vyrobená speciálně pro hráče a z řady bude vyčnívat především pro netradičně křiklavou barevnou kombinaci červené a černé. O výrobě v jiném barevném provedení se prý neuvažuje. Technické specifikace prozrazují, že půjde spíše o herní průměr. Větší výhrady by k ní neměli mít ani zkušení hráči. Bohužel, myš tentokrát není bezdrátová.

Použitý senzor umožňuje pracovat s rozlišením až 3500 dpi. V Cooler Master zatím neupřesnili, jaký typ snímacího prvku je na myši použit. Myš si tak poradí s pohybem rychlostí až 1,5 m/s. Při dynamickém pohybu pak myš neztrácí schopnost přesné odezvy do 20 G. Snímací frekvence je typických 1000 Hz.

CM Storm Spawn

Garantované specifikace prozrazují, že Storm Spawn by mohla teoreticky za konkurencí mírně zaostávat. Nabízí ale velmi kvalitní zpracování do posledního detailu, a tak je i kabel myši speciálně stíněn a využívá pozlacený USB konektor.

Kromě dobré optiky jsou pro herní myš důležité také ovládací prvky. Těch zde nalezneme celkem sedm a to včetně základních dvou tlačítek a kolečka. Přestože softwarová podpora není příliš propracovaná, lze všechny ovládací prvky přeprogramovat. Myš má integrovánu malou paměť (32 kB), která je schopná pojmout blíže neupřesněný počet ovládacích profilů.

CM Storm Spawn

V konečném důsledku bude myš Cooler Master Storm Spawn vhodná pro hráče, kteří využívají více počítačů, případné čas od času navštíví hernu. Pevné propojení s počítačem může někdo považovat za výhodu. Přesto při technologiích, jimiž dnes vládnou bezdrátové myši, není nijak výrazná. Vzhledem ke kvalitnímu zpracování se zdá cena do 900 Kč, za které bude možné myš reálně pořídit, vcelku přijatelná.


Zdroje: ASRock, Cooler Master, Dailytech, Digitimes, Fudzilla, Green House, Inpai, TechPowerUp, The Inquirer, VR-Zone & Xbitlabs

Autor:
Nejčtenější

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Fire Emblem Warriors
RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.