Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Našlapaný netbook od Nokie

aktualizováno 
Nokia ukáže počítačovému světu, jak má vypadat kvalitní netbook >> Celeron zrychlí na 3,4GHz >> LanParty pro Core i5 dokončena

Nokia Booklet 3G

Našlapaný netbook od Nokie
Vypadá to, že malé přenosné počítače známé jako netbooky může vyrábět opravdu kterákoliv společnost. Po neskutečném počtu modelů založených na platformě Intel Atom nyní přichází se svým malým přenosným počítačem i výrobce z trochu jiné branže. Ač je to neuvěřitelné, vlastní notebook uvádí společnost Nokia. Nebude se přitom jednat o ledajaký netbook. Výkon bude sice slabší, počítač je však vyráběn se stejnou kvalitou, jako mobilní telefony Nokia. - více na Mobil.cz

Nokia Booklet 3G

Nokia nazvala svůj první přenosný počítač označením Booklet 3G. Již z názvu je patrné jisté zaměření na komunikaci prostřednictvím mobilních sítí. Základem počítače však nemůže být nic jiného než Atom. Narozdíl od přenosných počítačů zaměřených především na cenu, nabídne Boolet 3G vybavení, se kterým se nemusíte bát vyrazit na jakoukoliv cestu. K dispozici je totiž všestranné integrované příslušenství a dlouhá výdrž baterie.

Nokia Booklet 3G

Výpočetní výkon počítače bude odpovídat nasazenému Procesor Atom Z530. Jedná se o energeticky velmi úspornou variantu, která běží na 1,6GHz. Nokia uvádí, že procesor je chlazen pouze pasivním chladičem. Nulová hlučnost nebude přitom vykoupena citelným snížením životnosti procesoru, jelikož jeho TDP jsou pouze 2Watty. Výtku lze mít určitě v tom ohledu, že vývojáři Nokie nesáhli po rozšíření nVidia Ion a notebook používá některý z čipsetů Intelu. Problémy tak lze očekávat především při pokusech o přehrávání HD videa.

Ikdyž v notebooku nenalzneme výkonné grafické jádro, Nokia se rozhodla nešetřit na použitém displeji. Intel nastavil podmínky pro levnější distribuci procesorů Atom poměrně tvrdě a tak Nokia osazuje do Booklet 3G displej o úhlopříčce 11,1". Hned na první pohled je patrné, že se kolem něj nachází široký rámeček, který vyplňuje zbylé rozměry notebooku. Displej má však vynikat téměř ideálními pozorovacími úhly a především nativním HD rozlišením.

Nokia Booklet 3G

Navzdory snahám o co nejvyšší výdrž při práci na baterii nenajdeme v notebooku SSD disk. Namísto toho se zde objeví pevný disk o kapacitě 120GB, což v dnešních měřítka není mnoho. Tuto informaci však Nokia nepotvrdila ani nevyvrátila.

Integrované příslušenství se soustředí především na možnosti připojení do sítě. Kromě běžného WiFi zde nalezneme interní modem s podporou pro 3G sítě a HSPDA. Z běžně používaných technologií pro přístup do internetu bude scházet především GPRS, což může být na většině míst v ČR problém. Pro lokální komunikaci je přítomno Bluetooth a pro pevné připojení gigabitová síťová karta. Notebook má dokonce GPS modul.

Nokia Booklet 3G

Konstrukce notebooku je velmi kvalitní. Nokia vsází na vnější obal vyrobený z hliníkové slitiny, vnitřní části jsou pak vyrobeny z ABS plastu. Fyzické rozměry  notebooku (20x256x185mm) nebudou překážet snadné manipulaci. Hmotnost se navíc zastavila na 1,2kg. Při prohlížení internetu má baterie vydržet k 12ti hodinám, za čímž se skrývá jeden podstatný trik.

Nokia zatím neupřesnila, jaký operační systém bude k notebooku dodávat. Spekulace o nové verzi Symbianu pro platformu PC rozhodně nelze brát vážně a tak to budou patrně Windows 7. Prvních několik fotografií a videí na Youtube to jasně potvrdilo. Booklet 3G nebude podporovat Aero a zatím to vypadá, že všechny testy proběhly s vypnutím většiny nepotřebných služeb systému. Díky tomu je práce nejen rychlejší, ale právě zde může být z části klíč k dlouhému provozu na baterii.

Nokia Booklet 3G

Situace kolem ceny není zatím vůbec jasná. Nokia se k ní v současnosti vyjadřovat nechce a odkazuje nás na oficiální předvedení Bookletu 3G, které se uskuteční 2. září. Odhady analytiků o skutečné prodejní ceně se velmi různí. V ideálním případě by se mělo jednat o částku 399USD, nejčernější předpoklady pak hovoří o 500USD. V kvalitě zpracování a nabídce komunikačních služeb nebude mít Nokia konkurenci a tak si může dovolit cenu šroubovat opravdu vysoko. Přesto se dá očekávat, že jej budou nabízet i mobilní operátoři ve společném balíčku s internetovými službami.


Celeron zrychlí na 3,4GHz
Procesory Intel Celeron jsou proslavené především pro svou velmi nízkou pořizovací cenu. Mezi běžnými procesory Intel určenými do stolních počítačů se dočkaly své dvoujádrové verze jako poslední. Ten kdo si kupuje Celeron od něj obvykle neočekává vysokou pracovní frekvenci ani velkolepý výkon. Velká zlepšení po stránce výkonu zřejmě očekávat nelze, protože v této kategorii procesorů není žádný pořádný důvod. Budoucnost Celeronu je tak předem předurčena.

Vlastni vývoj nejlevnějších procesorů zůstává poslední měsíce mimo zájem medií, protože jej bohatě zastiňují přípravy na příchod Core i5 a modernizovaných procesorů Core i7. Je pravdou, že Celerony se mění jen málo. Minimálně v otázce socketu Intel žádné překvapení nechystá, tudíž je ještě dlouho budeme moci osazovat na desky se socketem LGA 775.

Celeron E3900

Ačkoliv architektura Celeronu mnoho změn neprodělala, budou se zvyšovat taktovací frekvence. Dvoujadrový Celeron by měl podle plánů Intelu příští rok v lednu dosáhnout na frekvenci 3,4GHz. Tento krok lze vnímat jako vstřícné gesto vůči uživatelům plánujícím používání Windows 7. Cena se přitom nijak dramaticky nezvýší.

Může to být překvapující, ale 3,4GHz Celeron E3900 je již dokončen. Do internetu pronikly konkrétní informace o jeho testování. Intel se k němu ale oficiálně nevyjadřuje, jelikož se nejedná o produkt, jehož uvedení by bylo na pořadí. 45nm procesor používá 200MHz takt FSB a pro tuto řadu typický 1MB vyrovnávací paměti.

DFI LanParty Core i5

První testovaný kus se dostal do rukou čínskému serveru zol.com.cn a jeho redaktoři ověřili snad všechny možné parametry procesoru. Zajímavé informace se můžeme dozvědět například o spotřebě – Celeron nemusí být tak úsporný, jak se zdá. Bez zatížení si totiž chystaný model E3900 vezme okolo 145Wattů energie. Při plném vytížení pak až ke 190 Wattům.

Ať už může vypadat levné a rychlé dvoujádro jakkoliv lákavě, nebude vhodné pro každého. Procesor schopný zpracovávat dvě vlákna současně se totiž vcelku dobře popere s Windows 7, při plném zatížení však bude mít problémy. Absence rozumně velké vyrovnávací paměti pak potáhne výkon dolů a to nejen ve hrách.

LanParty pro Core i5 dokončena
Zatímco Intel vidí procesory Core i5 jako mainstream a hráčům se snaží podsunout některý z procesorů Core i7, výrobci základních desek to vidí jinak. Některé zdroje tvrdí, že DFI se základní deskou pro Core i5 otálela, protože nechtěla ponechat nic náhodě, jiní že nebylo zkrátka kam spěchat. Jedno je ale jisté. Krátce po uvedení procesorů Core i5 se na trhu objeví další generace mezi hráči proslavené série desek LanParty - T3eH9.

Pro výrobce je stále těžší přijít s něčím originálním. Možnosti základních desek určuje především použitý čipset a procesor. V případě Core i5 není příliš z čeho vybírat a hardwarový základ je v podstatě stejný. Herní základní deska se tak snaží zaujmout co nejlepší podporou grafiky, dobrým chlazením a samozřejmě i kvalitou zpracování.

DFI LanParty Core i5

Pro grafické karty nebo případnou fyzikální kartu jsou připraveny tři sloty PCI Express plné délky. Kratší varianty PCI Express 2x se objevily dvě. Oproti levným základním deskám nalezneme na T3eH9 přidržovací patent karty i u krátkých slotů. K dispozici je stále velké množství karet do starého slotu PCI a tak nemohou chybět ani ty.

DFI LanParty Core i5

Integrované příslušenství odpovídá čipsetu P55. Na desce je vyvedeno 8 SATA konektorů, přičemž na zadním headeru nalezneme konektor eSata. Deska nemá podporu pro dvojici síťových karet, objevil se jediný gigabitový ethernet. Klasicky je přidávána HD zvuková karta, která má tentokrát nadstandardní optický a koaxiální výstup. Mezi konektory se také objevilo tlačítko pro smazání nastavení BIOS Setupu a MiniUSB konektor určený pro flashování.

DFI LanParty Core i5

Při bližším prozkoumání zjistíme, že se na desce nevyskytují žádné levné elektrolytické kondensátroy. Díky tomu bude životnost LanParty T3eH9 dlouhá. Na čipsetu spočívá pasivní chladič spojený pomocí heatpipe s chladičem napájení procesoru. O stabilní přísun energie se stará sytém rozdělený do 6 větví pro procesor, přičemž mohou být použity ještě další dvě samostatně stabilizované větve. To vše se objeví v černě provedeném zpracování PCB a za cenu kolem 4000kč.


Zdroje: Dailytech, DFI, Digit-life, Chiphell, Fudzilla, HardSpell, HKEPC, The Inquirer, VR-Zone & Xbitlabs

Autor:
Nejčtenější

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Fire Emblem Warriors
RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Jobs Contact
CNC OHRAŇOVACÍ LIS (20.000 - 25.000 Kč)

Jobs Contact
Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.