Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Nová generace Atomu je tady

aktualizováno 
Intel oficiálně začal nabízet procesory s integrovanou grafikou >> Paměťové karty SDXC s kapacitou do 2TB >> Mobilní Radeon HD 5730 míří k Asusu

Intel Atom logo

Nová generace Atomu je tady
Intel si vybral předposlední týden letošního roku jako vhodné datum k oficiálnímu uvedení prvních procesorů s integrovanou grafikou. Tentokrát se nejedná ani tak o procesory určené do klasických počítačů, jako spíše do netbooků a malých nettopů. Intel totiž dává zelenou nové generaci platformy Atom.

Procesory Intel Atom, které jsme mohli doposud najít na trhu, byly neodmyslitelně spjaty s malými počítači. Jejich výkon nebyl nikdy vysoký a jen těsně se dokázaly vyrovnat s příchodem Windows 7. Jejich síla byla ale vždy v nízké spotřebě a kde to jen šlo, tak také v nízké výrobní ceně. Intel v tomto duchu pokračuje i u druhé generace známé jako Pineview. Tentokrát by chtěl ale ukázat, že malý a levný procesor nemusí mít své místo pouze v netboocích.

Základní deska s Atomem D410 a NM10

Hned v první oficiální tiskové zprávě Intelu k novým procesorům stojí, že by se Atom měl objevit nejméně ve třech podobách. Hlavním pilířem bude stále nasazení v netboocích, nettopech ale objevit se mají i low-end počítače postavené na Atomu. Opomenout nelze ani stále větší snahu výrobců postavit počítač kompatibilní se standardem x86, který by měl velikost kreditní karty.

Nepřehlédnutelnou změnou vůči starší generaci Atomu je přidání grafického jádra. To se stalo noční můrou výrobců notebooků, jelikož je jedním z důvodů zpětné nekompatibility. Majitelů počítačů, které již starší variantu Atomu obsahují, se to ale nijak nedotkne. Procesor je totiž vždy integrován na základní desku a o nějakých možnostech výměny za lepší nemůže být ani řeč.

MSI čerpající z nového Atomu

Grafika integrovaná na procesor má tentokrát silně kancelářský charakter. Použité jádro Intel označuje jako GMA 3150 a o jeho specifikacích zatím raději mnoho neprozradí. Podle dostupných informací ale jádro nepoužívá vůbec technologii unifikovaných shaderů. Oficiálně se podařilo potvrdit, že jádro pracuje na 400MHz a má čtyřstupňový pipeline.

Asus Eee čerpající z nového Atomu

Výkon, který bude možné z grafiky integrované na Atom získat, bude jedním slovem mizerný. Na běžné kancelářské aplikace přirozeně postačí, první problémy můžeme očekávat již při přehrávání videa. Grafika by měla zvládnout akceleraci videa v nízkém rozlišení, na plné HD můžeme ale zapomenout. Ve Windows 7 může někomu chybět podpora posledních DirectX, jelikož jádro podporuje pouze z dnešního pohledu zastarávající DirectX 9.

Vzorek Atomu N450

Nabídka Intelu se bude zpočátku opírat o tři základní modely, ze kterých je dobře patrné, pro jaké nasazení jsou určeny. V průběhu ledna se tak začnou objevovat první netbooky obsahující Atom N450. Jedná se o čip s jedním procesorovým jádrem, který pracuje na doposud obvyklé frekvenci 1,66GHz. Procesor dostal 512kB vyrovnávací paměť a kromě grafického jádra zahrnuje řadič pamětí DDR2.

Atom N450 je zajímavý především pro svou spotřebu. Stejně jako ostatní procesory z této řady, je i tento vyráběn na 45nm architektuře. Samotný procesor má díky tomu spotřebu do 5,5Wattu. S ohledem na to, že v procesoru je integrován prakticky celý čipset, je to jistě úspěch.

Vzorek Atomu D450

Další dva procesory budou určeny spíše tam, kde hrají hlavní roli rozměry a nikoliv úzkostlivě střežená spotřeba. Zde Intel nabídne procesory Atom D410 a D510. Oba pracují na 1,66GHz a podporují na rozdíl od Atomu N450 až 4GB operační paměti. Zásadním rozdílem je počet jader určených k běžným výpočtům. Atom D450 je totiž dvoujádro, zatímco D410 má jádro jen jedno. U dvoujádrové verze nalezneme 1MB vyrovnávací paměti, D410 má opět 512KB.

čip NM10

Neodmyslitelnou součástí nových Atomů bude čip NM10 Express. Intel o něm sice tvrdí, že se jedná o čipset, v počítači bude ale zastupovat především southbridge. Díky němu bude moci nová platforma komunikovat s periferiemi a dalo by se říci, že nic jiného už počítač k základní funkčnosti nepotřebuje. Velkým otazníkem je především spotřeba NM10, jelikož se bude silně podílet na výdrži baterií v netboocích.

Eee mini nettop

Zásadním kladem nových procesorů je především další zmenšování počítačů. Dalo se ale čekat i něco více. Atom i nadále nepodporuje paměti DDR3 a grafické jádro by mohlo být alespoň o polovinu rychlejší. Díky tomu bude mít otevřené pole působnosti nVidia, která přinese Ion 2 jako razantní rozšíření grafiky pro Atom. Nakonec se tedy ještě ukáže, zda mohou být dvě grafiky v netbooku užitečné, nebo se bude jednat o zbytečnost, kterou ale budeme muset přetrpět.


Paměťové karty SDXC s kapacitou do 2TB
Masovou výrobu nového typu paměťových karet zahájila společnost Toshiba. Ta po dlouhém plánování začne konečně vyrábět karty SDXC. Novinka vychází ze série Secure Digital a přinese vyšší kapacitu i lepší rychlosti. Situace ale nebude idylická. Drtivá většina současných zařízení si s velkokapacitními kartami rozumět nebude.

Paměťové karty SDHC a SDXC

Paměťové karty typu SD jsou dnes všudypřítomné. Ve zmenšené verzi microSD je najdeme v mobilních telefonech, fotoaparátech i nejrůznějších přehrávačích. Původní varianta karty SD již ale k vidění není, jelikož je nahradila modernizovaná karta SDHC. Díky tomuto standardu je možné vyrábět karty s kapacitou přes 2GB.

Formát SDXC půjde s kapacitou ještě mnohem dále. Už přes půl roku tak mají výrobci k dispozici možnost jak vyrábět paměťové karty s kapacitou od 32GB až po 2TB. Přes značný časový odstup se až doposud nenašla žádná společnost, která by obdobné SDXC karty vyráběla. Problém je totiž v podpoře.

Univerzální čtečka paměťových karet

První paměťové čtečky, které budou schopny s SDXC kartami bez problémů pracovat, se objeví v lednu. Problém je ale také se systémem souborů. Paměťové karty totiž běžně používají systém FAT32, který adresování většího prostoru než 32GB neumožňuje. SDXC je tak odkázáno na systém souborů nazvaný exFAT. Většina mobilních zařízení si s ním ale zatím neporadí.

Výroby SDXC se tak zhostila Toshiba. Ta zatím v omezeném množství nabízí 64GB kartu s rychlostí čtení přes 60MB/s. Zajímavé začínají být i rychlosti zápisu, které sahají k 35MB/s. Podle všeho se ale zatím jedná jen o špičku ledovce. Rozhraní čteček pro SDXC má mít totiž propustnost 300MB/s.

Ačkoliv potřebný hardware ještě neexistuje, paradoxně nejlépe připravena jsou Windows. Od Vista SP1 podporu pro SDXC a exFAT obsahují. O nepřekonatelný problém by se nemělo jednat ani ve Windows XP, která lze pro práci s exFAT updatovat. Na pultech obchodů by se tak mohly 64GB SD karty začít objevovat na konci ledna.


Mobilní Radeon HD 5730 míří k Asusu
Plány na vcelku zajímavý notebook zveřejnila společnost Asus. Ta se již připravuje na veletrh CES 2010 a ráda by představila model, který bude zahrnovat nově uvedený hardware. Výkon, který tento přenosný počítač nabídne, bude stát za povšimnutí, přesto by ale jeho cena neměla být extrémně vysoká.

Nový notebook ponese označení Asus X77 a jeho největšími lákadly budou bezesporu procesor Core i5 a mobilní Radeon ze série HD 5730. Asus však nezapomíná na dostatek operační paměti, které jsou 4GB. Ohromného místa se dočkáme na pevných discích, které mohou být dva s celkovou kapacitou 1TB.

Asus X77 (ilustrační obrázek)

Konstrukce notebooku Asus X77 bude zahrnovat velký 17,1" displej v kombinaci s plnohodnotnou klávesnicí. Jako krok správným směrem lze vnímat LED podsvětlení displeje, které citelně snižuje nároky na spotřebu energie. Displej pak pracuje s nativním rozlišením 1600x900pixelů.

Do jaké míry bude výkon notebooku stačit na hry, je však otázkou. Použitý procesor Core i5 430M vychází z úplně nové řady procesorů Arrandale, které dosud na trhu nenajdeme. Pracuje na frekvenci 2,26GHz, přičemž na něm lze použít technologii TurboBoost, která jej přetaktuje na 2,53GHz. K jeho silným stránkám patří také 32nm výroba a energeticky nenáročné grafické jádro, které se může v notebooku občas hodit.

S použitou grafikou je to však jiné. AMD doposud ani oficiálně neohlásila, že Radeon HD 5730 vypustí. Ze specifikací nové karty se tak prakticky nic neví a lze pouze konstatovat, že se grafika vyrábí na 40nm architektuře a bude podporovat DirectX 11. Spekulace, které jsou ovšem pravděpodobné, hovoří o používání pamětí DDR3 v kombinaci se 128bitovou sběrnicí.

Vskutku příjemnou informací je plánovaná prodejní cena. Přesto že zde můžeme vytušit slušný výkon, bude se notebook prodávat za cenu kolem 25000Kč. Očekávat lze také poměrně kvalitní zpracování, které je ale u Asusu obvyklé. Přesné datum uvedení na trh zatím bohužel stanoveno nebylo.


Zdroje: Asus, AMD, Dailytech, Fudzilla, HKEPC, Intel, The Inquirer, Toshiba & Xbitlabs

Veselé a šťastné prožití Vánoc přeje všem čtenářům autor HW News. Nechť náše počítače zvládnou bez větších problémů Vánoční nápor a nečekají nás žádné těžké chvíle s hardwarem a softwarem v letošním i příštím roce. A když už se něco pokazí, berte to s klidem - vždy lze použít ještě větší kladivo...

Autor:
Nejčtenější

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Dungeon Keeper (2014)
Activision vymyslel způsob jak lidi motivovat utrácet za mikrotransakce

Firma Activision si nechala patentovat úpravu mechanismu, který se stará o to, aby se v multiplayerových hrách potkávali hráči na stejné výkonnostní úrovni....  celý článek

Fire Emblem Warriors
RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

Call of Duty: WWII
Američan na webu prodával kradené kopie Call of Duty: WW2

V americké Indianě byl zatčen muž za přeprodávání fyzických kopií dosud nevydané hry Call of Duty: WWII.  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.