Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Nová grafika z edice Republic of Gamers

aktualizováno 
Skvělá grafika od Asusu, tentokrát v nelimitované edici >> Může být 1200Wattový zdroj levný? >> Deska s USB 3.0 zatím nebude

Asus ROG Matrix GTX 285

Grafika z edice Republic of Gamers
Zcela novou grafickou kartu určenou výhradně počítačovým hráčům uvádí v těchto dnech na trh společnost Asus. Karta přitom vychází z proslavené GeForce GTX 285, tedy jedné z nejlepších grafických karet současnosti. Kdo by ale čekal strohou referenční kartu navrženou nVidií, bude na omylu. Asus kartu přímo ve výrobě taktuje a to na velmi pěkné frekvence.

Jednu silně přetaktovanou grafickou kartu založenou na GeForce GTX 285 již Asus hráčům představil. Jednalo se o grafiku ukrývající se pod jménem Asus ROG MARS GTX 285. Svým výkonem se bezesporu zařadila mezi první pětku nejvýkonnějších grafických karet pro neprofesionální použití. Její problémy jsou ale zřejmé – opravdu vysoká cena leckoho odradí a díky velmi omezenému počtu vyrobených kusů ji prakticky není možné v obchodech sehnat. Nastává tak vhodná chvíle na její lidštější alternativu.

Asus ROG Matrix GTX 285

Plnokrevnou herní alternativou, o které se stále nedá říci, že by byla právě levná, se má stát grafická karta Asus ROG Matrix GTX 285. Karet bude ale dost pro všechny a tak se není třeba obávat dlouhých čekacích listin. Výkon karty je však stále oslnivý.

Jako každá GeForce GTX 285 má i tato karta 240 shader procesorů, které jsou základním pilířem pro hraní moderních her. Shadery přitom pracují v základu na 1476MHz a při přepnutí do režimu Gamer Mode se takt zvýší na 1512MHz. Jádro karty pracuje na slušných 662MHz a v Gamer Mode se přetaktuje jen symbolicky na 669MHz.

Asus používá rychlé paměťové čipy, jež by měly umožňovat velmi slušné cyklování. Grafika má celkem 1GB paměti, který pracuje s efektivním taktem 2484MHz a v Gamer Mode se výše netaktuje. Síla grafiky spočívá také v použité 512bitové paměťové sběrnici.

Asus ROG Matrix GTX 285

Matrix GTX 285 bude určitě i zajímavým nástrojem pro overclockery. Mezi prostředky karty nalezneme novou verzi technologie iTracker2, která uživateli zprostředkovává jednoduchou cestou aktuální informace o hardwaru uvnitř počítače. Přímo z tiskové zprávy společnosti Asus se dozvíme, že na iTracker2 lze použit 5 nových skinů. Co je ale určitě důležitější, jsou zde přítomny tři neotřelé a důležité funkce.

Kromě běžného nastavení frekvencí jádra, shaderů a pamětí zde přibyla velmi citlivá konfigurace časování. Již z pořízených předváděcích screenshotů je patrné, že u pamětí toho bude možné nastavit mnoho. Paměti jsou přitom kvalitní, ale nesmíme zapomínat, že pro neschopnost podpory moderních GDDR5 na použitém jádru nVidie, se zde stále nacházejí paměťové čipy GDDR3.

Asus ROG Matrix GTX 285 - časování pamětí

Pokud se podaří kartu přetaktovat až přespříliš a operační systém poté nenaběhne, nebude na místě zoufalství. Se slabým místem, kterého se ještě nedávno děsil každý overclocker, se každý výrobce snaží vypořádat jinak. U Asusu přidali na kartu tzv. Nouzový režim, kdy stačí stisk speciálního tlačítka a karta se vrátí k výchozímu nastavení.

V případě potřeby umí Matrix GTX 285 ještě jednu užitečnou věc. Přímo na kartě lze totiž přepisovat videobios a pokud dojde k jeho poškození, karta jej sama automaticky obnoví. Bohužel není zatím jasné, zda bude v budoucnu možné provádět touto cestou nějaké updaty karty.

Bez zajímavosti není ani chlazení karty. Referenční chladič zmizel a nahradilo jej mírně odlišné chlazení Asusu. Karta má rozšířenou podporu pro řízení rychlosti otáček ventilátorů. Díky technologii Extreme Cooler může lépe reagovat na zatížení grafického jádra, díky čemuž se přehřívání jádra snížilo více než o třetinu. Dopad nebude ani tak ve výkonu karty jako spíše v její životnosti.

Vcelku kontroverzní stránkou Matrix GTX 285 zůstává cena. U nás se sice karta začíná objevovat skladem, cena se ale pevně drží na 8500Kč. Někteří obchodníci ji ale nabízejí i o 1500Kč dráže a tak se při případné koupi rozhodně vyplatí porovnat ceny více obchodů.


Může být 1200Wattový zdroj levný?
Výrobce počítačových zdrojů Topower u nás příliš známý není. Přesto jeho poslední novinka, která byla představena toto pondělí, rozhodně zaujme. Topower se totiž chystá i na náš trh uvést nový zdroj o výkonu 1200 Wattů. Kvalita bude podle všeho opravdu ucházející, jen nad cenou zatím zůstává nejeden otazník.

Nový zdroj nese označení Tiger 1200W a snaží se zaujmout slušným výkonem a současně efektivní prací s energií. Pod leštěným kovovým krytem se neukrývá pouze běžný pulzní zdroj, ale také důmyslná řídící elektronika. Výsledek je vskutku ohromující, pro mnoho herních počítačů však zbytečný.

1200Wattový zdroj

Poněkud netypicky nebyl tento zdroj navržen výhradně jako podpora celých herních počítačů. V Topower se místo toho specializovali přímo na grafické karty a tak by se mohlo jednat o velmi silné přídavné napájení. Zástupci společnosti uvedli, že ideální nasazení je jako druhý zdroj poskytující velmi stabilní napájení pro čtveřici karet typu nVidia GeForce GTX 295.

Čtveřici grafických karet má v počítači ale opravdu málokdo a tak Tiger 1200W nabízí i ryze praktické nasazení. Kromě běžných nezbytností v počítači dokáže totiž napájet až 12 pevných disků prostřednictvím rozhraní SATA. Problémy přirozeně nebude mít ani s energeticky nenasytnými čtyřjádry a běžnými herními kartami.

1200Wattový zdroj

Zdroj se vyrábí v plně modulární koncepci, díky čemuž bude mít vždy jen ty konektory, které jsou právě potřeba. V počítačové skříni tak může zůstat kupříkladu více místa pro snazší odvod vzduchu. Napájení se dělí do šesti oddělených větví, jejichž činnost je řízena automaticky bez možnosti jakéhokoliv zásahu. Důraz je kladen také na patřičnou tloušťku napájecích kabelů a účinnost, která dosahuje i při vysokém výkonu k pěkným 80%.

Zbývá tedy dodat, za jakou cenu si budeme moci tento skvost koupit. Podle zástupců Topower by cena neměla být přemrštěná, nikdo ale neprozradil konkrétní částku. Zahraniční e-shopy odhadují cenu od 200USD (cca 4000Kč), u nás je prý na prodejní cenu ještě brzy. Pokud se tato cena potvrdí i pro ČR, bude se jednat o velmi zajímavou nabídku. Srovnatelné modely konkurence se totiž prodávají od 5500Kč.


Deska s USB 3.0 zatím nebude
Původní plány týkající se nástupu nového komunikačního rozhraní USB 3.0 hovořily o pozvolném příchodu na konci letošního roku. Průkopníkem v této oblasti byl Asus, který měl původně představit úplně první základní desku s touto podporou. Ačkoliv byla úspěšně dokončena koncepce desky a předvedeno dokonce několik exemplářů, Asus dává nyní od první základní desky s USB 3.0 ruce pryč.

Základní deska P6X58

Nová základní deska měla nést označení P6X58 a poprvé se objevila letos v květnu na veletrhu Copmutex. Od P6X58 se toho slibovalo vcelku mnoho. Kromě USB 3.0 se zde měl objevit také nový řadič pevných disků s rozhraním neoficiálně označovaným jako SATA 3.0 (SATA 6Gbit/s).

Základ desky je standardní. Jak název napovídá, vychází z čipsetu Intel X58 a má podporovat procesory Core i7. S tím je současně spjata také nutná podpora pamětí DDR3, pro které by mohlo být v budoucnu připraveno celkem 6 slotů. Pro grafiky budou připraveny tři sloty PCI Express 16x ve verzi 2.0.

USB 3.0

V zásadě není znám žádný důvod, proč Asus vývoj P6X58 zrušil. Podle serveru Fudzilla byl zkrátka vývojový tým převeden na úplně jiný projekt a dokončení základní desky P6X58 zůstává odloženo na později. Kdy by ono později mělo být a zda vůbec můžeme očekávat příchod P6X58 na trh ještě v letošním roce, bohužel nikdo z Asusu neprozradil.

Informační embargo otevřelo velký prostor pro spekulace z nichž nejpravděpodobnější tvrdí, že Asus má problémy s používáním nového řadiče SATA. Na internetu se již objevil první screenshot testu propustnosti použitého rozhraní, nicméně mnoho nevypovídal. Současné pevné disky totiž rychlosti 6Gb/s ani z daleka nedosahují a tak namísto propustnosti rozhraní lze pouze otestovat maximální rychlost disků. Faktem je, že standard SATA 6Gb/s byl stanoven teprve nedávno a ne všichni výrobci řadičů se mu dokázali striktně podřídit.

USB 3.0

První základní deska s USB 3.0 zatím tedy nebude nejspíše kvůli problémům se zcela jinou technologií. I kdyby se však na trhu objevila, nenašlo by se mnoho zařízení, která by zvýšenou rychlost přenosu využila. Zatím je většina zařízení určených pro USB 3.0 ve stádiu vývoje, ale i ten se blíží ke konci. Na USB 3.0 by rádi v rychlosti přešli například výrobci HD kamer, kde je dnes využíváno schopností staršího USB 2.0 na samé maximum.


Zdroje: Asus PR, Dailytech, Digitimes, Fudzilla, NordicHardware, nVidia, SoftPeida, The Inquirer, xFastest & ZD net

Autor:


Témata: Intel


Nejčtenější

Call of Duty: WWII
Američan na webu prodával kradené kopie Call of Duty: WW2

V americké Indianě byl zatčen muž za přeprodávání fyzických kopií dosud nevydané hry Call of Duty: WWII.  celý článek

Mafia: The City of Lost Heaven
Legendární první Mafia je opět v digitální distribuci

Fanoušci nejpopulárnější české hry všech dob si konečně zase mohou koupit její digitální kopii.  celý článek

Fire Emblem Warriors
RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

Hajime Taniguchi aka Tokido
Na každém detailu záleží. Profík sedí přesně 80 centimetrů od obrazovky

Legendární hráč vystupující pod přezdívkou Tokido pobavil na turnaji všechny přihlížející, když vytáhl z kapsy metr a odměřil si ideální vzdálenost od...  celý článek

Oficiálně neoznámená StarWars hra od Visceral Games
Herní Star Wars v potížích. Electronic Arts zavřeli studio Visceral

Autoři Dead Space už žádnou hru pod značkou Visceral Games nevytvoří. Slibovaná příběhová hra ze světa Star Wars, na které studio poslední roky pracovalo, bude...  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.