Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Nová tvář nejrychlejší grafické karty nVidie

aktualizováno 
3 GB paměti a špičkové chlazení, to evoluce GeForce GTX 580 * Rychlý externí disk pro náročné * Grafika na procesoru míří k vyššímu výkonu

Gainward GeForce GTX 580 Phantom

Nová tvář nejrychlejší grafické karty nVidie
GeForce GTX 580 patří bezesporu k nejvýkonnějším grafickým kartám současnosti. Přestože se už nějakou dobu prodává, nelze očekávat v krátkém časovém výhledu, že by ji nějaká jednojádrová grafika dokázala na jejím místě nahradit. Výrobci grafických karet tak stále častěji musí improvizovat a opouštějí původní referenční specifikace. Snaží se zkrátka ukázat, že jejich GeForce GTX 580 je lepší než od konkurence.

Posledními dvěma společnostmi, které takto ohlásily příchod přepracované koncepce GTX 580, jsou Gainward a Palit. Jasně přitom udávají směr, kterým se v této oblasti ubírá vývoj. GeForce GTX 580 je totiž kromě skvělého výkonu ve hrách současně neuvěřitelným žroutem energie, která se přeměňuje v teplo. Taktování je pak sice možné, ale přímo z výroby si jej kvůli záruce dovolí jen málokterá společnost.

Palit GTX 580

Na „lepších“ GeForce GTX 580 neujdou pozornosti dva výrazné prvky. Karty používají originální konstrukce chlazení a jejich budoucí vyhlídky zlepšuje větší paměť. Ta vzrostla z původních 1,5 GB na 3 GB. Ze současného pohledu jde jistě o ohromné množství paměti. Neznamená to ale, že by se zvyšoval výkon.

Palit GTX 580

Chlazení dvou nových karet patří k těm zajímavějším. Koncepce karty od společnosti Palit je dvouslotová a obsahuje robustní hliníkový chladič a dvojici aktivních ventilátorů. Ty přitom musejí chladit kromě jádra hned 12 paměťových čipů.

Karta od Gainwardu může na první pohled působit, jako by byla chlazena pouze pasivně. To bohužel není s GeForce GTX 580 možné a přestože to není dobře patrné, jsou zde použity hned tři ventilátory. Gainward používá chlazení Phantom, známé už například z GeForce GTX 570. Jde vlastně o chladič naruby.

Gainward GeForce GTX 580 Phantom

Gainward šalamounsky udává, že jeho karta je 2,5 slotová. Samozřejmě to ale znamená, že v počítači musíte uvolnit nejméně tři volné sloty. Oproti referenční kartě nVidie je zde ale značná výhoda. Umístěním ventilátorů pod chladícím blokem totiž způsobuje, že ohřátý vzduch nekoluje pouze uvnitř počítače, ale karta se ho zbavuje také přes zadní header.

Gainward GeForce GTX 580 Phantom

Pokud jsou tvrzení společnosti Gainward pravdivá, dokáže chlazení Phantom snížit o 20 % teplotu na GPU a více než o polovinu hlučnost vůči referenční kartě. Palit se svou mnohem tradičnější koncepcí chlazení bohužel nic podobného neudává. Ostatně i nadále jsou některé kritické informace, o kterých obě společnosti mlží.

Gainward GeForce GTX 580 Phantom

Zatím se tak nemáme šanci dozvědět, zda se zvětšení paměti nějak projevilo na maximální spotřebě karty. Vzhledem k používání většího množství paměťových čipů to lze očekávat.

Také o ceně se zatím nikdo ani slůvkem nezmínil. GeForce GTX 580 jakožto grafika z nejvyšší řady nVidie nikdy nebyla levná. Klasická verze s 1,5 GB paměti se dnes prodává za cenu přes 11 tisíc korun. Varianta se 3 GB a lepším chlazením tak bude spíše jen pro vyvolené a absolutní nadšence. Obě karty by se mohly objevit v prodeji už během následujících dvou týdnů.


Rychlý externí disk pro náročné
Mezi nabídkou externích pevných disků se již brzy objeví jeden model, který si rozhodně zaslouží pozornost. Nalezneme jej pod značkou společnosti Buffalo a vyznačovat se bude skvělou úložnou kapacitou. Mnoha uživatelům by navíc mohl dát důvod k tomu, aby investovali do rychlejšího USB.

Buffalo 3TB

Nový externí disk se má objevit v obchodech přibližně v polovině února a to pod označením HD-LBV3.0TU3. Svými fyzickými rozměry 39 x 123 x 189 mm asi příliš nenadchne. Kapacita 3 TB se kterou přichází, však znamená senzaci. Nejde přitom o box, který by obsahoval více než jeden pevný disk, a tak je ohromná úložná kapacita soustředěna na jednom místě. Zádrhel je ovšem v tom, že zástupci společnosti Buffalo odmítli prozradit, na jakém disku je HD-LBV3.0TU3 založen.

Nabízí se tak otázka, zda disk zvládá moderní 4 kB formát sektorů. V opačném případě totiž nebude jeho kapacitu možné efektivně využít a dostupného místa bude mnohem méně, než jsou uváděné 3 TB. I tak je to ale ohromný úložný prostor, který nebude snadné zaplnit. Především s USB 2.0 jsou velké datové přenosy stále větší problém. Na kompletní přepsání disku byste si museli vyhradit den volna.

Buffalo 3TB

Buffalo tak přichází s možností připojit disk k počítači přes rozhraní USB 3.0, kde je vše již limitováno pouze rychlostí disku. I zde se bohužel mlčí. Velký disk navíc nelze z USB přímo napájet. Pravděpodobně velký počet ploten se stará o vcelku vysokou spotřebu, která je stanovena na 18 Wattů. Bez zásuvkového adaptéru se tudíž při provozu neobejdete.

Další nepříjemnou vlastností je hmotnost. Uživatelům zvyklým na malé 2,5“ přenosné disky bude připadat hrozná. I bez adaptéru váží HD-LBV3.0TU3 takřka 1 kg. Spíše půjde tedy o disk pro občasné přenášení. Vzhledem k propustnosti USB 3.0 by mohl také dobře sloužit jako NAS, nicméně přímá podpora pro zapojení do sítě zde také není.

Poměrně jasno je v ceně. Cena pro zahájení prodeje v USA a Japonsku byla stanovena na v přepočtu přibližně 5500 Kč. Za tuto cenu se vyplatí zvážit, zda potřebujete 3 TB disk opravdu v externím provedení. Interní provedení může vyjít více než o tisícikorunu levněji, taktéž s USB 2.0 se dá ušetřit.


Grafika na procesoru míří k vyššímu výkonu
Fúzní čipy kombinující procesor a grafické jádro na jednom kusu křemíku od společnosti AMD, platforma AMD Fusion, se dočká dalšího pokračování. V současnosti se tato platforma objevuje výhradně v netboocích, různých nettopech a malých multimediálních PC. Výkon není sice přímo zoufalý, ale jde stále o low-end zaměřený na úsporu energie a cenu.

Generace fúzních procesorů, jež AMD označuje také jako APU, vychází dnes z mikroarchitektury Zacate. AMD ale potvrdila, že v průběhu letošního roku se dočkáme také procesorů založených na architektuře Liano. Výkon rozhodně vzroste a to jak výpočetní, tak i grafický. Na rozdíl od Zacate je Liano navíc zaměřeno na systémy s dedikovanou grafickou kartou.

AMD APU

AMD zatím blíže nespecifikovala období nebo datum, kdy by se Liano mělo objevit. Její zástupci tak alespoň potvrdili některé informace. Cílem prý je, aby bylo Liano důstojnou konkurencí pro dvoujádrové procesory Intel Core i3 a Core i5. Je pak logické, že výsledné čipy zamíří do průměrnějších stolních počítačů.

Od AMD Liano lze očekávat integraci dvou jader pro klasické výpočty a poměrně výkonné jádro pro práci s grafikou. Samotný čip by měl vystačit jako základ multimediálního počítače. Výpočetní jádra budou kompatibilní s 64 bitovými operačními systémy a mají podporovat nejnovější instrukční sadu. Grafické jádro bude vycházet ze série HD 6000. Očekávat tak můžeme kvalitní urychlování videa a podporu DirectX 11.

Jednou z vlastností čipů Liano bude technologie vycházející z Hybrid CrossFire. Díky ní bude Liano podporovat dedikované grafické karty od AMD a kromě jiného umožní rozložit práci na všechna dostupná GPU. Současné informace však naznačují, že podporovány budou jen Radeony ze série HD 6000 a nic jiného. Příjemnou možností pak bude schopnost připojit monitory nezávisle na jednotlivé karty.

AMD APU Zacate

Počítače vybavené APU Liano by neměly být drahé. Dá se totiž říci, že vše potřebné je již integrováno. K procesoru náleží pouze podpůrný hub, který se stará o periferie. Takové řešení by se mohlo objevovat například v sestavách bez dedikované grafické karty, kterou by bylo možné osadit až následně podle potřeb konkrétního uživatele.

I přes náznaky snahy informovat veřejnost, si nechává AMD značnou část důležitých informací pro sebe. Například není vůbec jasné, na jakých frekvencích budou nové procesory pracovat. Tabu je i integrovaná grafika, kde lze snad jen konstatovat, že neponese méně než 80 shader procesorů. Mezi řádky lze i tak ale vytušit, že Liano nebude do ryze herního počítače zpočátku to pravé.


Zdroje: AMD, Buffalo, Dailytech, Digitimes, Fudzilla, Inpai, nVidia, TechPowerUp, Xbitlabs & ZD Net

Autor:


Témata: vyhlídka, Intel


Nejčtenější

FIFA 18
RECENZE: Fanoušci fotbalu ani letos neušetří. FIFA 18 se opět vyplatí

Nový díl jedné z nejprodávanějších herních sérií vůbec sice již nepřináší tolik novinek jako ten loňský, přesto jeho koupí nikdo neprohloupí. A to nejen kvůli...  celý článek

Tomb Raider film
První trailer filmového Tomb Raidera s Alicií Vikander jako Larou Croft

Netrpělivě očekávaná ukázka z chystaného filmu na motivy herní série Tomb Raider je konečně venku. Ať už si o něm myslíte cokoli, musíte uznat, že to hlavní...  celý článek

Need for Speed Payback
Podívejte se na závody Need for Speed Payback ve 4K a na HW nároky

Podívejte se, jak vypadají připravované arkádové závody Need for Speed Payback v rozlišení 4K.  celý článek

PlayerUnknown’s Battlegrounds
Příběhová kampaň do PlayerUnknown's Battlegrounds jen tak nepřibude

Brian Greene, autor úspěšného PlayerUnknown's Battlegrounds, utnul všechny spekulace svým oznámením, že příběhová kampaň pro jednoho hráče do největšího hitu...  celý článek

WolfenDoom: Blade of Agony
Nemůžete se dočkat nového Wolfensteina? Vyzkoušejte WolfenDooma

Projekt vytvářený fanoušky skvěle kombinuje retro zpracování s moderními herními prvky. Takhle by dnes vypadal Wolfenstein, kdyby nedošlo k žádnému nárůstu...  celý článek

Další z rubriky

Příprava týmu Fnatic před profesionálním zápasem. Hráči mají i týmové dresy.
Esportovci jako celebrity? Musí zapracovat na svém chování

S tím jak se stále zvyšuje popularita e-sportů, množí se i skandály jednotlivých sportovců. Nebudou nakonec největší překážkou pro získání masové oblíbenosti...  celý článek

Kniha Masquerade od Kita Williamse
Největší podvod v dějinách videoher. Neuvěřitelný příběh hry Hareraiser

Lidé dnes mají často pocit, že se je výrobci videoher snaží jen podvést a vylákat z nich peníze. Ovšem nad neuvěřitelným příběhem počítačové hry Hareraiser z...  celý článek

Japonský pár měl svatbu v arkádové herně
Pár měl svatbu v arkádové herně, místo svatebního tance hráli Tekkena

Neobvyklé místo pro svatební obřad si vybral mladý japonský pár. Místo tradičního kostela zvolili oblíbenou automatovou hernu a svůj svazek stvrdili společným...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.