HW News: Nové ATI Catalyst venku

  12:00aktualizováno  14. listopadu 11:06
Nové Catalysty jsou venku a brutálně zvyšují výkon ve hrách. Blíží se beta Office12 a na kancelářský balík má krvavé nároky. První info a obrázek z 3D Mark06 a protipirátská ochrana od Sony umožní průnik virů do PC

Nové ATI Catalyst venku
V sobotu se na stránkách ATI objevila dlouho očekávaná nová verze ovladačů Catalyst. Přinášejí opravy několika chyb a hlavně pořádný nárůst výkonu, především v aplikacích založených na OpenGL.
Samozřejmě ATI přidalo i několik zajímavých novinek, které zlepšují kvalitu obrazu. Mezi hlavní patří:

 • Adaptive Anti-Aliasing – Karty X1300 a X1800 mohou díky této featurce použít vyhlazování i na textury tvořené alfa kanálem. Tyto textury se používají především pro ploty a různý porost na zemi. nVidia tuhle věc nabídla hned s uvedením GeForce7
 • Overlay Theater Mode – Vylepšení přehrávaní videa po připojení klasické televize ke grafické kartě.
 • U karet X1300 není nutná pro CrossFire speciální externí propojka – veškerá komunikace probíhá přes PCI Express.
 • Dále bylo opraveno padání některých her např. Battlefield2 DOOM III, Call of Duty a další.

  Nové ovladače přinášejí i vyšší výkon, hlavně ve hrách s OpenGL u karet X1xxx. U většiny OpenGL her je nárůst výkonu až 50%, u Quake 4 je nárůst výkonu dokonce 60%. U ostatních her se nárůst výkonu projevuje kolem 10%. Vertex Shadery si polepšily o 4%.
  Novou verzi ATI Catalyst můžete stahovat zde.


  Blíží se Office 12 beta
  Microsoft potichu rozeslal oznámení, že během jednoho měsíce uvolní pro testery betaverzi svého nového kancelářského balíku s krycím názvem Office 12. Je přitom veřejným tajemstvím, že nové Office budou uvedeny ve stejné době jako Windows Vista a podlehnou tak Vista boomu a ponesou pravděpodobně označení Office Vista.
  Pro instalaci betaverze bude prý potřeba počítač s 1GHz procesorem, 256MB RAM a Windows XP SP1. Pro využití všech součástí nového kancelářského balíku prý bude potřeba 2,5GHz procesor, 2GB RAM a Windows XP SP2. Microsoft zdůraznil, že se jedná o požadavky pro betaverzi a konečné mohou být úplně jiné. Nicméně 2GB RAM je i na betu moc.
  Nic bližšího nebylo prozatím zveřejněno. Již delší dobu se ovšem ví, že nové Office přinesou přepracované uživatelské rozhraní, podporu konkurenčních formátů – například PDF a hlavně soubory podle standartu XPS. Díky tomu by měla být zaručena 100% kompatibilita se všemi kancelářskými sadami, které tento formát podporují.

  Hw news3D Mark06 se odhaluje
  Společnost Futuremark pracuje na nové verzi svého „graphic card killer“ programu s názvem 3D Mark. Ten se již stal standartem pro měření výkonu grafických karet. Nová verze s označením 06 bude masivně využívat Shader Model 3.0 a technologii HDR – High Dynamic Range. Dále by měla být využita technologie CSM – Cascaded Shadow Maps pro renderování tzv. „měkkých“ stínů.
  Novinkou bude aktivní využívání druhého jádra u dual-core procesorů. Test ukáže hlavně sílu nových karet od nVidie a ATI. U těch starších bude benchmark připomínat spíše slideshow:o).

  Viry využívají protipirátské ochrany od Sony
  Možná jste již zaslechli něco o tom, že hudební CD od Sony má ochranu, která vám do počítače zavleče prográmek, který má zabránit nelegálnímu kopírování CD. Jenže tento program se do vaše PC dostane tajně a navíc se schovává před antispyware a antivirovými programy. Sám uživatel také nemá možnost jej normálním způsobem najít.
  Sony již začalo tyto CD stahovat z prodeje, nicméně se objevil vir, který rootkit od Sony využívá k infiltrování do počítače. Šíří se mailem schovaný za scan z časopisu. Po otevření se ovšem nahraje do vašeho PC a dělá si tam, co se mu zlíbí. Díky schování za rootkit od Sony jej antivirové programy nemohou najít.
  To ovšem není vše. Mark Russinovich zjistil, že rootkit od Sony načítá sériová čísla hudebních CD a poté je posílá po internetu do databáze Sony. Svým chováním se tedy 100% podobá spyware. A to Sony tvrdí, že kupovat legální CD se vyplatí ;-).

  Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life, TweakTown

  Autor:


  Nejčtenější

  Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

  Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

  Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...

  Kvůli ukliknutí se ze hry stal nečekaný hit, vývojáři stejně nezbohatli

  Evolvation

  O tom, že i špatná reklama je stále reklama, se přesvědčili nezávislí vývojáři z nizozemského týmu HyperReuts. Poté, co...  Sedm nejtypičtějších výmluv chudáka hráče

  Hráč na kokainu - ilustrační foto (Angry Gamer)

  Za okny pomalu vychází slunce, na krku spousta povinností a rozechvělé prsty ospalého hráče se jen velmi neochotně...

  RECENZE: Call of Duty: Black Ops 4 je pro sérii přelomovým dílem

  Call of Duty: Black Ops 4

  Veleúspěšné Call of Duty letos poprvé odvrhlo kampaň pro jednoho hráče a láká fanoušky na svoji verzi populárního módu...

  Mesut Özil po konci v německé reprezentaci začal streamovat Fortnite

  Mesut Özil

  Fotbalista Mesut Özil má rád videohry a za svoji vášeň se nestydí. Dokonce spustil vlastní kanál na streamovací...

  Další z rubriky

  OBRAZEM: Realita vs. hra ve špičkových závodech Forza Horizon 4

  Začátkem měsíce vydané festivalové závody Forza Horizon 4 jsou zasazeny do...

  Začátkem měsíce vydané festivalové závody Forza Horizon 4 jsou zasazeny do Velké Británie. Vývojář Chris Trentham,...

  Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v říjnu

  Red Dead Redemption 2

  Herní sezona je v plném proudu a po nabušeném září nás čeká možná ještě zajímavější říjen. Největším hitem bude bez...

  Herní milník klepe na dveře. Bude Red Dead Redemption 2 hrou generace?

  Red Dead Redemption 2

  Kovbojka Red Dead Redemption 2 od tvůrců série GTA vychází už za měsíc a vývojáři ze studia Rockstar Games konečně...

  České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
  České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

  Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.  Najdete na iDNES.cz