HW News: Nové ATI Catalyst venku

  12:00aktualizováno  14. listopadu 11:06
Nové Catalysty jsou venku a brutálně zvyšují výkon ve hrách. Blíží se beta Office12 a na kancelářský balík má krvavé nároky. První info a obrázek z 3D Mark06 a protipirátská ochrana od Sony umožní průnik virů do PC

Nové ATI Catalyst venku
V sobotu se na stránkách ATI objevila dlouho očekávaná nová verze ovladačů Catalyst. Přinášejí opravy několika chyb a hlavně pořádný nárůst výkonu, především v aplikacích založených na OpenGL.
Samozřejmě ATI přidalo i několik zajímavých novinek, které zlepšují kvalitu obrazu. Mezi hlavní patří:

 • Adaptive Anti-Aliasing – Karty X1300 a X1800 mohou díky této featurce použít vyhlazování i na textury tvořené alfa kanálem. Tyto textury se používají především pro ploty a různý porost na zemi. nVidia tuhle věc nabídla hned s uvedením GeForce7
 • Overlay Theater Mode – Vylepšení přehrávaní videa po připojení klasické televize ke grafické kartě.
 • U karet X1300 není nutná pro CrossFire speciální externí propojka – veškerá komunikace probíhá přes PCI Express.
 • Dále bylo opraveno padání některých her např. Battlefield2 DOOM III, Call of Duty a další.

  Nové ovladače přinášejí i vyšší výkon, hlavně ve hrách s OpenGL u karet X1xxx. U většiny OpenGL her je nárůst výkonu až 50%, u Quake 4 je nárůst výkonu dokonce 60%. U ostatních her se nárůst výkonu projevuje kolem 10%. Vertex Shadery si polepšily o 4%.
  Novou verzi ATI Catalyst můžete stahovat zde.


  Blíží se Office 12 beta
  Microsoft potichu rozeslal oznámení, že během jednoho měsíce uvolní pro testery betaverzi svého nového kancelářského balíku s krycím názvem Office 12. Je přitom veřejným tajemstvím, že nové Office budou uvedeny ve stejné době jako Windows Vista a podlehnou tak Vista boomu a ponesou pravděpodobně označení Office Vista.
  Pro instalaci betaverze bude prý potřeba počítač s 1GHz procesorem, 256MB RAM a Windows XP SP1. Pro využití všech součástí nového kancelářského balíku prý bude potřeba 2,5GHz procesor, 2GB RAM a Windows XP SP2. Microsoft zdůraznil, že se jedná o požadavky pro betaverzi a konečné mohou být úplně jiné. Nicméně 2GB RAM je i na betu moc.
  Nic bližšího nebylo prozatím zveřejněno. Již delší dobu se ovšem ví, že nové Office přinesou přepracované uživatelské rozhraní, podporu konkurenčních formátů – například PDF a hlavně soubory podle standartu XPS. Díky tomu by měla být zaručena 100% kompatibilita se všemi kancelářskými sadami, které tento formát podporují.

  Hw news3D Mark06 se odhaluje
  Společnost Futuremark pracuje na nové verzi svého „graphic card killer“ programu s názvem 3D Mark. Ten se již stal standartem pro měření výkonu grafických karet. Nová verze s označením 06 bude masivně využívat Shader Model 3.0 a technologii HDR – High Dynamic Range. Dále by měla být využita technologie CSM – Cascaded Shadow Maps pro renderování tzv. „měkkých“ stínů.
  Novinkou bude aktivní využívání druhého jádra u dual-core procesorů. Test ukáže hlavně sílu nových karet od nVidie a ATI. U těch starších bude benchmark připomínat spíše slideshow:o).

  Viry využívají protipirátské ochrany od Sony
  Možná jste již zaslechli něco o tom, že hudební CD od Sony má ochranu, která vám do počítače zavleče prográmek, který má zabránit nelegálnímu kopírování CD. Jenže tento program se do vaše PC dostane tajně a navíc se schovává před antispyware a antivirovými programy. Sám uživatel také nemá možnost jej normálním způsobem najít.
  Sony již začalo tyto CD stahovat z prodeje, nicméně se objevil vir, který rootkit od Sony využívá k infiltrování do počítače. Šíří se mailem schovaný za scan z časopisu. Po otevření se ovšem nahraje do vašeho PC a dělá si tam, co se mu zlíbí. Díky schování za rootkit od Sony jej antivirové programy nemohou najít.
  To ovšem není vše. Mark Russinovich zjistil, že rootkit od Sony načítá sériová čísla hudebních CD a poté je posílá po internetu do databáze Sony. Svým chováním se tedy 100% podobá spyware. A to Sony tvrdí, že kupovat legální CD se vyplatí ;-).

  Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life, TweakTown

  Autor:

  Nejčtenější

  Závislost na videohrách? Jen chyba rodičů, říká populární streamer Ninja

  Richard Tyler Blevins aka Ninja

  Tyler Blevins, jeden z nejslavnějších hráčů na světě, vystupující pod přezdívkou Ninja, se svým vyjádřením na Twitteru...

  Fallout 76 pokazil, co mohl. A kazit nepřestává

  Fallout 76

  Neúspěch Falloutu 76 není bohužel příliš velikým překvapením. Pojďte si s námi připomenout, co vše Bethesda udělala...

  Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

  Assassin’s Creed Odyssey

  Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

  OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

  Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

  Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

  EA odstraňují ze svých her sportovce obviněné z násilí proti ženám

  FIFA 19

  Hvězda amerického fotbalu Kareem Hunt byl propuštěn z týmu Kansas City Chiefs kvůli fyzickému napadení mladé dívky....

  Další z rubriky

  Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

  Assassin’s Creed Odyssey

  Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

  Soutěž: Vyhrajte Fallout 76 s figurkou a tričkem

  Fallout 76

  Ve spolupráci s firmou Cenega jsme připravili soutěž o tři kusy hry Fallout 76, k nimž přidáme ještě figurku a trička....

  Přenosná konzole, která se neprosadila. Nekrolog PlayStation Vita

  PS Vita

  Uvedení handheldu PlayStation Vita provázela nemalá očekávání. Nástupce populárního PSP se mohl pochlubit mnohem...

  Najdete na iDNES.cz