Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Nové herní procesory jsou určeny spíše pro servery

aktualizováno 
Šestijádra Sandy Bridge-E přijdou bez tajemství, vyplatí se na ně čekat? Dokonalý základ pro levné HTPC. Voděodolný externí disk s USB 3.0.
Core i7 logo

Core i7 logo

Nové herní procesory jsou určeny spíše pro servery

Zdá se, že takřka bez překvapení bude příchod dlouho očekávané platformy Intel Sandy Bridge-E. S tím jak se vynořují další informace je stále patrnější, že zamíří jen k mizivému počtu uživatelů. Zopakuje se tedy situace, která od počátku provázela kdysi nejvýkonnější platformu SkullTrail s procesory do socketu LGA 1366?

Ačkoliv některé detaily společnost Intel zatím oficiálně nepotvrdila, máme k dnešnímu dni možnost nahlédnout do velmi konkrétních specifikací nových procesorů. K dispozici je cenový přehled a tajemstvím není ani odpověď na otázky týkající se další distribuce procesorů s referenčním chladičem. Jedinou záhadou tak zůstává, proč se nových procesorů dočkáme nejdříve na konci letošního roku.

Intel SandyBridge

Zatímco levnější procesory IvyBridge jsou vyráběny 22 nm výrobním procesem, high-end v podobě Sandy Bridge-E je navržen pro 32 nm výrobu. To je jedním z důvodů, proč si nemůže Intel dovolit s jejich vypuštěním dlouho otálet. V příštím roce by tyto procesory již mohly být zastaralé.

Vše nasvědčuje tomu, že kombinace 32 nm architektury a osmi procesorových jader, je v praxi velké sousto i pro Intel. Server VR-Zone pak uvádí, že současné testovací vzorky mají reálnou spotřebu až ke 180 Wattům. Vynořily se ihned spekulace, že Intel bude ke svým procesorům přibalovat blok vodního chlazení, podobně jako hodlá dodávat konkurenční AMD. Opak je však pravdou.

Pokud se současný plán do vypuštění nezmění, neměli bychom v krabici s procesory Sandy Bridge-E najít žádný chladič. Dokupovat se bude patrně zvlášť, kde Intel hodlá nabídnout oficiální model pod svým logem. Při objemu prodaných procesorů do socketu LGA 2011, který je pro Sandy Bridge-E určen, může být ale dostupnost oficiálních chladičů zoufalá.

LGA 2011

Plánovaná nabídka procesorů není příliš pestrá. V současnosti zahrnuje jen trojici modelů a zástupci společnosti Intel se odmítli vyjádřit k jejímu možnému rozšíření. Ceny jsou vysoké a Sandy Bridge-E rozhodně nebude pro každého. Jako nejvýkonnější konvenční procesor společnosti Intel bude nabízeno Core i7 s označením 3960X. Následován bude Core i7-3930K a výrazně levnějším Core i7-3820.

Leckoho možná překvapí, že i nejsilnější varianta se bude tvářit jako šestijádro (respektive 12 HT). Může za to skutečnost, že plnohodnotná osmijádra si Intel zatím nechává výhradně pro servery a budou představeny v rámci série Xeon. Ihned se vyrojily spekulace, že hráčům budou nabízeny jen zmetky z této výroby, což ale není úplně jisté.

Potvrdit můžeme alespoň cenu nejrychlejšího osmijádra. Ta je stanovena na 999 amerických dolarů, což pro maloobchodní prodej v ČR bude znamenat nejméně 18 tisíc korun. Podoba se SkullTrail se tedy nezapře. Za své peníze pak dostanete procesor se základní pracovní frekvencí nastavenou na 3,3 GHz, který oficiálně zvládne zrychlit až na 3,9 GHz. Architekturu podpoří 15 MB vyrovnávací paměti.

S částkou 583 amerických dolarů, bude pak představen druhý šestijádrový model. Jeho předností má být otevřený násobič, což znamená snadnější cestu k přetaktování. Jeho běžná pracovní frekvence je 3,2 GHz a v případě potřeby to rozpálí až na 3,8 GHz. Drahá vyrovnávací paměť se drží na stále velmi slušných 12 MB.

LGA 2011

Nejlevnější procesor vhodný pro socket LGA 2011 přijde s cenou pod 300 amerických dolarů a půjde o čtyřjádro. Dostupná vyrovnávací paměť se zmenšila na 10 MB, základní taktovací frekvence naproti tomu vzroste na 3,6 GHz. Opět platí, že v režimu Turbo může pracovat maximálně na 3,9 GHz.

Problémy se spotřebou a následným vyzařováním tepla specifikace nevyvrací. Intel procesory prozatím ohodnotil bez rozdílu frekvence a počtu jader na 130 Wattů TDP. V případě měření prováděných Intelem však nejde o nejvyšší možnou spotřebu. Tato hodnota bude stanovena nejspíše z povinnosti, jelikož na větší TDP u procesorů není veřejnost ještě připravena.

Sandy Bridge-E bude skýtat i drobná zlepšení. Často diskutován je nový čtyřkanálový řadič pamětí, o jehož přínosu pro výsledný výkon se teprve rozhodne. Naproti tomu Intel na tuto platformu nikdy nehodlá uvést integrované grafické jádro. Že jsou nové procesory vyvíjeny především pro servery se zkrátka nezapře.

Core i7 990X Extreme Edition LGA 1366

Čekat a spořit na počítač postavený na platformě Sandy Bridge-E tak nejspíše nemá vůbec cenu. Závažné pochybnosti lze zatím vznášet především k dlouhodobé podpoře. Je jasné, že zpočátku budou procesory určené do socketu LGA 2011 výkonnější než v LGA 1155. V druhém případě se ale nemusíme obávat nedostatku procesorů a s 22 nm architekturou se bude rozdíl ve výkonu jen zmenšovat. Naproti tomu investice do LGA 2011 je riskantní, protože Intel může brzy od 32 nm výroby upustit.


Dokonalý základ pro levné HTPC

V rámci edice základních desek MiniMax přinese v brzké době na trh společnost Asus technologiemi nabitou desku vhodnou pro multimediální počítače. S příslušenstvím není rozhodně na štíru a přitom ani nevadí, že je založena na jednom z levnějších čipsetů. Fanoušci Intelu z desky nebudou mít příliš radost. Asus se tentokrát zaměřil na procesory od AMD s jasným cílem snížit cenu výsledného počítače.

Novinka nese označení Asus F1A75-I Deluxe a její poslání je naprosto jasné. V kombinaci s levnými procesory s integrovanou grafikou bude tvořit počítač s průměrným výkonem. Poradit si má s veškerými HD multimédii a vystačí i na méně náročné hry.

Asus F1A75-I Deluxe

Patice na desce je známá jako socket FM1 a nutno podotknout, že vhodné procesory jsou v současné době dostupné pouze dva. Jak AMD již dříve informovala, velmi brzy se dočkáme dalších tří variant, kde jedna z nich bude dostupná za cenu nižší než 2000 korun. Taktování se zde prakticky nepřipouští, a tak deska nabízí procesoru jen čtyřvětvé napájení.

Cílem bylo integrovat vše potřebné, přesto zde ale nalezneme jeden slot PCI Express 16x. Ten je fyzicky připojen ke sběrnici plné délky, a je tedy vhodný i pro rychlou grafickou kartu. S dvouslotovou variantou se bohužel nepočítá. Hodit se pak může třeba pro osazení televizního tuneru. Přidávat rozhodně není nutné wi-fi kartu, protože podpora bezdrátové sítě je zde hned dvojnásobná. Má to svůj důvod.

Asus F1A75-I Deluxe

Součástí balení dodávaného se základní deskou bude speciální ovladač. Ten zastoupí v omezené míře funkci klávesnice, především ale bude vhodný k ovládání multimediálních přehrávačů. Ovladač komunikuje s deskou v pásmu 2,4 GHz prostřednictvím wi-fi, což by mu mělo zajistit slušný dosah a dlouhou výdrž interní baterie.

Asus F1A75-I Deluxe

Integrované příslušenství je opravdu bohaté. Patřičný důraz je kladen na grafické výstupy, kde nalezneme moderní kombinaci DVI, HDMI a DisplayPortu. Výstup zvuku přímo prostřednictvím D/A převodníku je ale skromnější. Naproti tomu jsou v hojném počtu zastoupeny USB porty, kde alespoň základní dvojice pracuje s rychlým režimem 3.0.

Jelikož je deska určena především do počítačových skříní o rozměru mini-ITX, nepočítá se zde s vysokým počtem pevných disků. Vyvedené čtyři rychlé SATA řadiče by měly stačit. Jeden port pro rychlé externí použití je vyveden také na zadním headeru. Není pak asi žádným překvapením, že podporu pro staré PATA disky a optické mechaniky zde nenalezneme.

Asus F1A75-I Deluxe

Desku do značné míry činí zajímavou její cena. Ta je stanovena oficiálně na 109 eur. Tím se ve své kategorii nezařadí k úplně nejlevnějším, nicméně nabízí tolik potřebnou kvalitu součástek. Ve stísněném a rozpáleném HTPC se bude hodit především přítomnost kvalitních japonských kondenzátorů.


Voděodolný externí disk s USB 3.0

S dalším z řady pevných disků určených k přenášení dat přišla společnost ADATA. Ta obvykle nabízí vcelku kvalitní zařízení za zajímavé ceny. Tentokrát pro nás připravila externí box s diskem založený na magnetické technologii.

Produkt dostal označení SH14 a kromě zpracování rámečku je na něm zajímavé také rozhraní, přes které se připojuje k počítači. Přestože disk nebude žádný rychlík, může komunikovat prostřednictvím standardu USB 3.0.

ADATA SH14

Box s diskem je poměrně malý. Nahrává tomu i samotný fakt, že disk má standardní rozměr 2,5". Rychlost ploten lze považovat za běžnou, zde rotují 5400 otáčkami za minutu. I tak se ale daří dosahovat rychlostí zápisu až kolem 90 MB/s. Rychlosti čtení ani velikost vyrovnávací paměti však výrobce raději neudává.

Co do konstrukce obalu je na tom SH14 vcelku dobře. Hmotností 210 gramů a svým vzhledem asi nenadchne. Chrání však disk před poškozením a je voděodolný. Box je vybaven šokovým senzorem, takže se plotny při náhlém otřesu zastaví. Vyrábět se má v černé a červené variantě.

ADATA SH14

V katalogu společnosti ADATA nalezneme tři kapacitně rozdílné modely. Nabídka začíná na 500 GB, pokračuje přes 750 GB a končí na 1 TB. K disku je dodáván propojovací kabel a lze k němu stáhnout jednoduchou utilitku HDDtoGo. V ČR by se na něj měla vztahovat tříletá záruka. Cena se pak bude pohybovat od 1300 do 2200 korun podle zvolené kapacity.


Zdroje: ADATA, AMD, ASUS, CDR-info, Dailytech, Hexus, Intel, TechPowerUp, The Inquirer & VR-Zone

Autor:


Témata: Intel

Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...Soutěž o skutečný zlatý poklad skončila fiaskem. Příběh hry Swordquest

Obal hry Earthworld

Videohry jsou stále ještě poměrně mladým médiem, ale i tak už je jejich historie neuvěřitelně bohatá. V dnešním retru...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

Podívejte se, jak by vypadal kultovní Half-Life v enginu Unreal 4

Project Lambda

Project Lambda je fanouškovský pokus o převedení legendárního Half-Lifu do moderního Unreal Enginu 4. Sice nejspíše...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz