HW News: Nové ovladače Catalyst a Forceware

  12:00aktualizováno  4. června 11:10
nVidia a ATI - nové ovladače pro grafické karty *** Čistící CD - kde nepomůže, uškodí *** nVidia chce uvést sedmou řadu čipsetů nForce ještě letos. Pŕibude podpora PCI Express 2.0

Nové ovladače Catalyst a Forceware
U ATI bylo již po několik let standardem, že začátkem každého měsíce vychází nová verze ovladačů, která je volně ke stažení na internetových stránkách společnosti. nVidia přistoupila před několika měsíci ke stejnému kroku. Tvrdí, že se u ATI vůbec neinspirovala. Z počátku to s pravidelným vydáváním ovladačů u nVidie nevypadalo slavně, ale nyní jsou již vidět první plody tohoto snažení. Nvidia má v současnosti před ATI v oboru ovladačů citelný náskok a právě ovladače stojí za posledním propadákem nejnovějších grafických karet ATI. Minulý víkend tedy patřil ovladačům. První se objevila nová verze ovladačů ATI Catalyst 7.5, které jsou určeny pro grafické karty založené na čipu ATI Radeon 9500 a novější. ATI stejně jako nVidia vydává zároveň ovladače jak pro Windows XP, tak i Windows Vista.

ATI vs nVidia 

Nová verze přináší rozšíření podpory a zrychlení práce s OpenGL a to především na kartách Radeon X1950 XTX, kde došlo k nárůstu výkonu mezi 13 a 18 procenty. Citelné zvýšení rychlosti akcelerace se nevyhýbá ani Radeonům X1950 Pro a XT. Nově je konečně ve volně dostupné verzi zakomponována podpora Radeonu HD 2900XT včetně urychlování DirectX 10. Konkurenční nVidia zveřejnila jen o den později ovladače ForceWare. nVidia vývoj ovladačů pro Windows Vista a XP rozděluje zcela a odpovídá tomu i značení. Zatímco verze ForceWare určená pro systém Windows XP nese číslo 94.24, verze určená pro provoz s Windows Vista má označení 158.24. Již z vyššího čísla verze je patrné, jak náročný byl vývoj ovladačů u nVidie a nezbývá než doufat, že se je podařilo s tolika meziverzemi zpracovat opravdu kvalitně. Ovladače nVidia, které jsou nyní volně ke stažení, obsahují podporu grafických karet série 6xxx a novějších. Nvidia tvrdí, že ovladače pomohou zvýšit výkon všech grafických karet, pro které jsou určeny. Přidána je nově podpora HD PureVideo a synchronizace mezi DirectX a nVidia Control Panelem. V ovladačích určených pro Windows XP přibyla také podpora GeForce 7200GS. Nové ovladače ForceWare můžete stahovat z podpory na stránkách nVidia. Přístup k ovladačům ATI je obdobný. Před samotnou instalací je potřeba ještě vybrat z 32bitové a 64bitové verze.

PCI Express 2.0 ještě letosPCI Express 16x verze 2.0
Nvidia udělala další krok k uvedení nové verze úspěšného čipsetu nForce. Jedná se už o sedmou verzi a má přijít ještě letos na podzim. Hlavním společným znakem napříč všemi verzemi čipsetu má být podpora nových slotů PCI express 2.0. Mají totiž nahradit současné sloty, které známe pod názvy PCI Express 16x a PCI Express. Vzhled slotů zůstane zachován a budou i zpětně kompatibilní. Na trhu se mají objevit čipové sady nForce 7 ve verzích MCP72XE, MCP72P, MCP72 Ultra a MCP72V. Nejvyšší verzí bude MCP72XE, která přinese podporu až osmi grafických karet v režimu SLI. nVidia u této verze zdokonaluje podporu rychlých EPP pamětí. Z běžnějších vlastností je známa podpora šesti SATA řadičů a 12 USB portů. Výrobci vynesli do internetu i několik kusých informací o nižších sériích. Například mainstreamová série nForce 700a (kódově MCP72P) nebude podporovat EPP, ale poskytne vyšší rychlost obsluhování karet ve slotech. Objevit by se měla dokonce dvojice slotů PCI 2.0 8x. O těch se zatím žádné podrobnosti nevědí. Čipset by měl být spjat s možností používat několik procesorů. Časový harmonogram počítá z počátku s vypuštěním MCP72XE a MCP72P. Čipset MCP72V se má objevit až v průběhu roku 2008 a o MCP72 Ultra ještě není rozhodnuto.

Čistící CD, pravda a lež
Čistící média nás provázejí již od dob prvních audio kazet. Na trhu jsou čistící video a audio kazety, diskety, takže proč neudělat také čistící CD? Výrobci tento nápad vskutku uskutečnili a také je již nějakou dobu na trhu. Narozdíl od kazet a disket s magnetickým záznamem, jsou CD média čtena opticky. Základním zařízením pro snímání uloženého obsahu je tedy laser, který je doplněn o velmi jemnou a přesnou optiku. Ta může být na rozdíl od hlavy pro magnetické čtení vzdálena od média řádově od jednoho milimetru až po jeden centimetr. Čistící CD se prodávají ve dvou různých provedeních a to se suchou a mokrou cestou čištění. Oba typy jsou rozděleny do stop stejně jako hudební CD. Na spodní straně mají změněný povrch, který tvoří z části štětinky a z části plstěná plocha . Mokrá cesta spočívá v natření povrchu lihovým přípravkem nebo speciálním gelem. Na dodávaných propagačních materiálech se nejčastěji dočteme, že použitím čistícího CD snížíme počet chyb a zvýšíme rychlost čtení naší optické mechaniky. To je jistě pravda, ale toto tvrzení má své úskalí.

Čistící CDPostupná neschopnost číst některá média není ani tak způsobena usazeným prachem, jako spíše zesláblým výkonem snímací optiky. Čistění prachu má jistě také své opodstatnění, ale zlepšení čtecích schopností mechaniky je většinou minimální. Velké účinnosti dosahuje čistící CD za předpokladu, že vystavujete optiku prašnému prostředí. Pokud ovšem dbáte alespoň základních pokynů výrobce, čtecího zařízení čistící CD nevyužijete. Používání čistících CD s sebou přináší také mnohá rizika. Systém čištění je vyvinut univerzálně a použití s některými mechanikami může vést k nečekaným výsledkům. Například při čištění některých slim mechanik se speciálním přítlačným systémem, který drží CD, dojde k okamžitému potrhání štětinek na čistícím médiu, které se rozletí po celé mechanice. Jemné částice nelze nijak odstranit a mechanika je tudíž odepsána. Je to způsobeno příliš malým prostorem, do kterého se čistící CD prostě nevejde. Opačným příkladem může být netypizovaná Hifivěž, kde CD rotuje takřka 1cm nad optikou a laserem. V tomto případě můžeme čistit médiem do nekonečna, protože bez kontaktu plochy média a laseru nikdy nic nevyčistíme. Kvůli těmto rizikům je vhodné volit čistící CD až jako poslední šanci před popelnicí.

Zajímavým způsobem čistí optiku také někteří domácí kutilové a to za pomoci lihu a hadříku z mikrovláken. Tento způsob čištění je sice účinný, ale mechaniku je nutné rozdělat a přináší také mnohá rizika. Optika se při manipulaci velmi snadno poškodí (především poškrábne). Čistící CD se suchou cestou čištění stojí na našem trhu od 50Kč, s gelem nebo lihem pak 100Kč.

Letem světem:
AMDVcelku zajímavý procesor určený nejen do notebooků představila AMD. Je to Sempron TDP, který má spotřebu 9W. Procesor je označen jako Sempron 2100+ a je plně 64bitový. V běžných provozních podmínkách nevyžaduje žádné aktivní chlazení. Jeho výkon bude pravděpodobně stejně mizivý jako vyzářené teplo.

Zdroje: 3DNews.ru, AMD, ATI, Hardware.info, nVidia, Xbitlabs

Autor:

Nejčtenější

Závislost na videohrách? Jen chyba rodičů, říká populární streamer Ninja

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Tyler Blevins, jeden z nejslavnějších hráčů na světě, vystupující pod přezdívkou Ninja, se svým vyjádřením na Twitteru...

Fallout 76 pokazil, co mohl. A kazit nepřestává

Fallout 76

Neúspěch Falloutu 76 není bohužel příliš velikým překvapením. Pojďte si s námi připomenout, co vše Bethesda udělala...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

EA odstraňují ze svých her sportovce obviněné z násilí proti ženám

FIFA 19

Hvězda amerického fotbalu Kareem Hunt byl propuštěn z týmu Kansas City Chiefs kvůli fyzickému napadení mladé dívky....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Velkolepý ceremoniál Game Awards odstartuje ankety o Hře roku

Josef Fares na předávání The Game Awards

Ceny Game Awards platí spolu s anketami D.I.C.E. a GDC za nejprestižnější hlasování o nejlepších hrách roku....

Velryby už zase ničí svět. Česká blufovací hra uspěla na Kickstarteru

Whales Destroying the World

Whales Destroying the World je připravovaná karetní hra od českých autorů, v níž coby velrybí generálové vedeme útok na...

Soutěž: Vyhrajte Fallout 76 s figurkou a tričkem

Fallout 76

Ve spolupráci s firmou Cenega jsme připravili soutěž o tři kusy hry Fallout 76, k nimž přidáme ještě figurku a trička....

Najdete na iDNES.cz