HW News: Novinky z kuchyně ATI

aktualizováno 
Odhaleny detaily Radeonů HD 3850 a HD 3870 *** Google má vlastní operační systém, má šanci ohrozit konkurenci? *** Domácí server v podání Microsoftu a HP se vyplatí.

HW Minutky 3

Novinky z kuchyně ATI
AMD toto úterý odhalila další ze zásadních plánů, který se má splnit v příštím roce. Napovrch vyplynuly nové skutečnosti o chystaných kartách, které známe pod označením R670 a R680. Poměrně nedávno se objevily neoficiální a nepotvrzené informace o kartě, která by měla nést označení ATI Radeon HD 3800. Oficiální zpráva zní však trochu jinak a konečně uvádějí skutečnost na pravou míru. AMD opravdu začne vyrábět třítisícovkovou sérii grafických karet.

Prvním modelem má být karta X3850. Vycházet bude jednoznačně z highend řady HD 2900. Hlavním rozdílem má být starší 80nm výrobní technologie a slabší paměti GDDR3. Paměti nebudou nikterak výjimečné a poběží na 825MHz. Takt jádra je stanoven na 660MHz. AMD si od této kombinace slibuje zvýšený zájem zákazníků, kteří hledají dobrý kompromis mezi cenou a výkonem. Ohlášena je zatím jen výroba 256MB verze.

O něco silnější pak bude model nazvaný Radeon HD 3870. Postaven je na naprosto stejném 80nm jádru a přijde s taktem 775MHz. AMD se u této dražší karty konečně rozhodla znova sáhnout po rychlých pamětech GDDR4. Taktovány budou na 1,2GHz a ohlášena je 512MB a 1GB verze. Kromě toho, že zde najdeme podporu všech technologií řady 2900, přidává AMD i drobné novinky. V podpoře se totiž má oficiálně objevit Quad CrossFire a speciální zapojení třech grafických karet. AMD o cenách zatím (možná raději) mlčí. Podle analytiků nebudou karty, byť jsou postaveny na zastarávající technologii, právě levné. Obdoba HD 3850 a 3870 by se však měla v budoucnu objevovat také na základních deskách.

V plánech se objevila i další grafická karta, ovšem zatím jen pod kódovým označením podle jádra, na kterém bude založena. Mělo by se jednat o čip R680. Karta se má stát budoucí konkurencí GeForce 8800 Ultra. Na trhu však nebude dříve než v druhé polovině roku 2008.

Domácí server a la Microsoft
Pokud si libujete v moderních technologiích, máte doma více než jeden počítač a používáte mnoho zařízení, která mohou s počítačem komunikovat, můžete svou domácnost přiblížit ještě více budoucnosti. Microsoft ve spolupráci se společností HP totiž připravil novou platformu serverů.

Ty jsou určeny výhradně pro domácnosti a mají být především uživatelsky přívětivé. Prozatím je nabízena kombinace OEM verze Microsoft Windows Home Server a počítačů HP. Tato verze Windows vychází z osvědčených Windows 2003 Server, ovšem je doplněna o nespočet pluginů, který velmi strohý serverový systém přeměnily natolik, že jej zvládne obsluhovat i naprostý začátečník. OEM verze systému stojí kolem 3500Kč a Microsoft má pojištěno, že si ji nekoupíte bez některého ze serverů, které jsou k systému dodávány. Příkladem může být zatím zřejmě nejprodávanější server HP EX470 MediaSmart. HP postavila celý počítač na technologii AMD Live! a vtělila jej do napodobeniny designu mnohem profesionálnějších řešení prodávaných pod názvem HP Blade server. Tyto servery jsou založeny na 64-bitových Sempronech, které pracují na 1,8GHz. Vybaveny jsou jen nejnutnějšími zařízeními na práci s multimédii, rychlou gigabitovou síťovou kartou a samozřejmě velkými pevnými disky. V základní verzi lze pořídit server s půl TB diskem, který stojí kolem 12 000Kč. HP má ve své nabídce i 1TB model EX475, který se prodává kolem 14 000Kč.

Domácí servery tedy nemusejí být právě dvakrát drahé a mohou se i vyplatit. Otevřená je zatím otázka využití těchto domácích serverů, jelikož zatím není k dostání větší množství spotřební elektroniky, která by sama dokázala komunikovat s počítačem.

Google má vlastní operační systém
Mobilní telefony jsou zase o krok blíže k notebookům. Google totiž uvolní příští týden první verzi svého vlastního operačního systému nazvaného Android. Systém má být zpočátku určen jen pro přenosná zařízení. Vychází z platformy Linux a jedná se tedy o projekt, který nazýváme Open Source. Díky tomu bude dostupný zdarma a na jeho vylepšeních se budou moci podílet každý nezávislý programátor.

Google tak konečně potvrdil své plány v oblasti mobilních telefonů a jasnou prioritou číslo jedna je umožnit uživatelům mobilů mnohem lepší podmínky při práci s internetem. Google již vyjednává s předními představiteli výrobců mobilních telefonů jako je Samsung nebo Motorola. Na trhu jsou však delší dobu již dva významní konkurenti a to Symbian OS, za kterým stojí Nokia a Windows Mobile, který je všemožně podporován Microsoftem. Oba systémy mají své zastánce i odpůrce, ale hlavně jsou již dobře rozšířeny. Třetí v současnosti používanou variantou jsou právě různé verze Linuxu, které však nedokáží provozovat programy navzájem mezi jednotlivými verzemi. Úplně stranou pak stojí ještě Apple iPhone. Podle prognóz se tak do konce příštího roku objeví Google Android jen asi ve dvou procentech těchto chytrých telefonů.

Google zároveň potvrdil, že nabízí operátorům možnost hradit mobilní služby poskytované uživatelům plně z reklamy. O mobilním telefonu pod záštitou Google se však zatím nic oficiálního nedozvíme.

Letem světem:
Samsung představil nový pevný 2,5“ pevný disk založený na technologii SSD. Disk dostal jednoduché označení Samsung FlashSSD a připojuje se přes rozhraní SATA2. Díky tomu dosahuje při čtení datového toku až 106MB/s. U nás by se tato série měla začít prodávat v roce 2008 a to v dostupných kapacitách od 8 do 120GB.

První procesory AMD Phenom se na trhu objeví ještě do konce tohoto měsíce. Oznámeny byly modely Phenom X4 9500, 9600 a 9700 pracující na frekvenci od 2,2 do 2,4GHz. Nejlevnější čtyřjádro by mělo stát jen lehce přes 5000Kč.

Zdroje: AMD, Dailytech, Digitimes, Google world, Microsoft, Samsung, TG-Daily, The Inquirer, Xbitlabs, ZD NetNejčtenější

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...

Kvůli ukliknutí se ze hry stal nečekaný hit, vývojáři stejně nezbohatli

Evolvation

O tom, že i špatná reklama je stále reklama, se přesvědčili nezávislí vývojáři z nizozemského týmu HyperReuts. Poté, co...Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....

Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops 4 je pro sérii přelomovým dílem

Call of Duty: Black Ops 4

Veleúspěšné Call of Duty letos poprvé odvrhlo kampaň pro jednoho hráče a láká fanoušky na svoji verzi populárního módu...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Série Assassin’s Creed stále boduje. Jaký má recept na úspěch?

Assassin's Creed 2

Série Assassins Creed oslavila letos jedenáct let od svého vzniku a letošní díl ze starověkého Řecka jistě nebyl...

Pět nadějně vypadajících komiksových her, z nichž se vyklubaly propadáky

Superman: The New Superman Adventures

Doufalo se v hodně, dostali jsme málo. Připomínáme pět komiksových videoher, které to projely na plné čáře.

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní sidekicky?

Kvíz Bonusweb

Připravili jsme si pro vás výběr těch nejslavnějších vedlejších postav napříč historií počítačových her. Dokážete si na...Najdete na iDNES.cz