Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Nový hardware pouze pro Čínu

aktualizováno 
Radeon HD 4860 a levný procesor s odemčeným násobičem od Intelu do Evropy nejspíše nedorazí >> Herní základní deska pro Core i5 v drobnohledu >> Pevný disk má 2TB a 7200ot/s

Pentium E6500K

Nový hardware pouze pro Čínu
Čína je velká země a v počítačovém světě hraje čím dál klíčovější roli. Důkazem toho je i skutečnost, že někteří výrobci připravují produkty pouze pro tento trh. Zatím co si číňané budou moci pořídit zajímavý procesor nebo vybrat z větší škály grafických karet, my můžeme jen tiše závidět. Analytici ale varují - produktů určených pouze pro Čínu bude přibývat.

Jako první přišel v tichosti s velmi zajímavým a pro nás jen stěží dostupným produktem Intel. V jeho přehledu uváděných novinek se totiž objevil procesor Pentium E6500K. Za velmi zvláštním označením K se však ukrývá malá senzace. Toto Pentium bude mít odemčený násobič frekvence, díky čemuž bude taktování hračkou.

Dvoujádrový procesor je vyráběn pokročilou 45nm technologií a je na něj potřeba zcela obyčejné chlazení. Z výroby bude Pentium E6500K taktováno na 2,93GHz. Řada procesorů Pentium bohužel už delší dobu nepatří na výsluní a jedná se jednoznačně o levný procesor. Z tohoto důvodu zde není použita třetí úroveň vyrovnávací paměti a HyperThreading. Procesor tak používá pouze 2MB L2 cache.

Pentium E6500K

Rozdíl mezi taktováním procesoru s odemčeným násobičem a bez něj je markantní. Frekvence procesoru je běžně odvozena od frekvence hlavní systémové sběrnice (FSB). Pentia E6500K používá standardní frekvence sběrnice nastavena 1066MHz. Jeho takt je odvozen od základní frekvence 266MHz, přičemž ta je poté vynásobena násobičem (multiplikátorem) o nějaké hodnotě. Výsledkem je skutečný pracovní takt procesoru. Problém je v tom, že zatímco zvyšováním násobiče taktujeme pouze procesor, zvyšováním frekvence sběrnice taktujeme i ostatní části počítače, které to nemusejí vydržet. Počítač přestane být stabilní mnohem dříve, například kvůli zvukové kartě, která s rychlejší sběrnicí nespolupracuje.

Podle ceníku Intelu se bude Pentium E6500K prodávat v přepočtu asi za 1500Kč. Prodávat se má ale zatím výhradně v Číně, přičemž oficiální distribuce do dalších zemí není ohlášena. Zástupce Intelu později dokonce upřesnil, že s prodejem v Evropě se v dohledné době nepočítá. Stále však existuje naděje, že Intel své stanovisko za několik měsíců přehodnotí, protože se jedná o zajímavou konkurenci pro procesory Phenom X2 BlackEdition.

Z Číny pronikají také informace o prvních Radeonech HD 4860 a HD 4750. Dvě poněkud rozdílné karty rozšíří již tak přeplněnou řadu levných Radeonů s výkonem postačujícím na hry. AMD zatím otevřeně neřekla, že by tyto karty měly být pouze pro Čínu, leccos ale naznačuje, že se jich u nás hned tak nedočkáme.

Radeon HD 4860

Radeon HD 4750 toho má mnoho společného s velmi známým Radeonem HD 4770. Na kartě je použito shodné 40nm jádro, což vzbuzuje obavy o další dostupnost 40nm karet v Evropě. AMD předčasem vypustila do internetu informaci, že dostupnost Radeonů HD 4770 by se měla zlepšit. Pokud se podíváme do českých e-shopů, zjistíme, že opak je pravdou. Situace je stejná, jaká byla po celou dobu ne-li ještě horší. Radeonů HD 4770 je u nás totiž stále nedostatek.

Navzdory tomu AMD uvádí v Číně levnější variantu HD 4750, která má pouze jedinou výhradní odlišnost. Její grafické jádro a současně tedy i shadery pracují na nižší frekvenci. Ta neklesla nikterak výrazně, takt se snížil ze 750MHz na 730MHz. Jádro je bez jediné změny a používá 640 shader. Zachováno je osazení paměťových modulů GDDR5 s efektivním taktem 3200MHz.

Radeon HD 4750

Při výrobě karet se sníženou pracovní frekvencí jádra je použit jiný návrh PCB. Radeon HD 4750 se totiž bude vyznačovat ještě nižší spotřebou než Radeon HD 4770. A jak to spolu souvisí? U Radeonu HD 4770 se dlouho řešilo, zda bude potřebovat přídavné napájení pro PCI Express. Karta byla na samé hranici, kdy by ji ještě měla zvládat napájet přímo základní deska. Nakonec ale bylo rozhodnuto o umístění konektoru přídavného napájení na kartu. Radeon HD 4750 však toto napájení nepotřebuje.

Radeon HD 4750

Druhou kartou, která přímo nekopíruje žádný ze současných modelů, bude Radeon HD 4860. Karta bude založena na 55nm variantě jádra RV790, které má opět 640 shader procesorů. Taktování je ještě níže, než u Radeonu HD 4750. Jádro a shadery totiž pracují na 700MHz. I zde AMD nasazuje paměti GDDR5 a to na efektivní frekvenci 3000MHz.

Radeon HD 4860

Rozdíl mezi výkonem HD 4750 a HD 4860 bude opravdu těsný. Obě karty pracují nejen se stejným počtem shaderů, ale také se shodnou šířkou paměťové sběrnice. Ve výsledku bude paradoxně pomalejší karta potřebovat přídavné napájení. Radeon HD 4860 postavený na 55nm jádře se i přes nižší taktovací frekvence ocitl nad hranicí, kdy jej již nedokáže napájet samotná základní deska.

Radeon HD 4860

Zdroje blízké AMD potvrdily, že obě karty jsou zatím určeny pro vydání pouze v Číně. U grafických karet je to ale jiné než u procesorů, protože je nevyrábí jediná společnost. Výrobci grafických karet přesto nepředpokládají, že by Radeon HD 4860 a HD 4750 v dohledné době v Evropě nabízeli.

Pokud by se tyto nové Radeony přesto do prodeje u nás někdy dostaly, bude jejich případná koupě stát za hodně velké zvažování. Radeon HD 4750 může být sice lákavý, nicméně jej prakticky nebude možné taktovat. Při sebemenším zvýšení frekvence totiž hrozí, že karta nebude mít dostatečný přísun energie a stane se nestabilní. Radeon HD 4860 by pak mohl alespoň částečně nahradit nedostatkový Radeon HD 4770, protože na jeho původní frekvence půjde přetaktovat snadno.


Herní základní deska pro Core i5 v drobnohledu
Zbrusu nová základní deska odpočívá v těchto dnech dokončena v laboratořích Asusu. Objevit se totiž má již třetí generace základní desky Formula Maximus vycházející ze známé edice produktů Republic of Gamers. Tentokrát na desce nebude zajímavé pouze její zpracování, protože přijde s podporou úplně nových procesorů. Chybět nemůže samozřejmě pokrokový čipset Intel P55.

Asus Maximus III Formula

Asus neponechává ani do budoucna nic náhodě a tak připravil Formula III Maximus jako základní desku pro procesory Core i5. Objeví se zde socket LGA 1156 a podporována by tedy měla být i modernizovaná varianta Core i7. Od nové generace procesorů se přitom očekává, že by se u nich mohla objevit i integrovaná grafická jádra. Ta však Maximus III Formula podporovat nebude. Nemá totiž vyveden žádný grafický konektor.

Asus Maximus III Formula

Lze předpokládat, že ve výkonném herním počítači nebude pro integrované jádro od Intelu místo. Pro grafické karty budou připraveny tři sloty PCI Express, nicméně dosud není jasné, jaká grafická zapojení budou podporována.

Integrované příslušenství je poněkud strohé, což je snadno pozorovatelné na zadním headeru. Narozdíl od předchozí generace Asus Maximus Formula, zde schází druhá integrovaná síťová karta. Konektory pro připojení reproduktorů bychom také hledali marně a tak se bude deska prodávat spíše s dedikovanou zvukovou kartou Asus Xonar. Zda se bude jednat o variantu do PCI Express 1x nebo starého PCI se však lze jen dohadovat.

Asus Maximus III Formula

Přímo na desce pak nalezneme 6 SATA konektorů se současným standardem 3Gb/s. Vyvedeno může být maximálně 14 USB portů, přičemž na zadním headeru je jich 9. Nezbylo místo prakticky pro žádné zastarávající konektory vyjma PS2 určeného pro klávesnici.

Bez povšimnutí nelze ponechat ani prostředky pro taktování. Kromě běžně dodávaných utilit se má objevit nová verze BIOSu Setupu s jemnějším nastavením frekvencí. Pro zjednodušení obsluhy vymontované desky z case se na desce objeví několik tlačítek. Ta budou sloužit k vypnutí a zapnutí počítače, restartu a snadnému vymazání nastavení BIOSu.

Asus Maximus III Formula

Výsadou Asus Maximus III Formula bude především kvalitní zpracování. Při bližším prozkoumání nenalezneme na desce žádné levné elektrolytické kondensátory, přičemž rozmístění částí desky je podřízeno optimálnímu proudění vzduchu. Na první pohled určitě zaujme mohutný systém pasivních chladičů, které pokrývají prakticky všechny důležité části základní desky. Snazší odvod tepla zajišťuje heatpipe, která prochází napříč chladiči.

Příchod Asus Maximus III Formula na trh rozhodně není dalekou budoucností. Prodávat by se měla začít do dvou měsíců. Nejasná zůstává stále cena, která může být i kolem 5000Kč. Již teď je ale jasné, že se bude jednat o investici do budoucnosti a to se základní deskou, která něco vydrží.


Pevný disk má 2TB a 7200ot/s
Jeden z největších rychlých pevných disků světa vychází z již tradiční řady Hitachi Deskstar. Ta si sice v minulosti vysloužila mírnou skepsi díky své poruchovosti, časy se ale mění. Hitachi dokázala výrobu zlepšit a nyní je již schopná přinášet i kvalitní disky. Nový disk s označením Deskstar 7K2000 má být demonstrací současných možností této společnosti.

O tom, že s 2TB se zařadí Deskstar 7K2000 ke kapacitně největším komerčně vyráběným pevným diskům není určitě pochyb. Pokud přihlédneme k tomu, že je zde použita běžná magnetická technologie a standardní rozměr 3,5", nemuselo by se jednat o nic výjimečného. Hitachi ale vsází na rychlost, kterou žádný takto velký magnetický disk neposkytuje.

Deskstar 7K2000 se stane prvním 2TB pevným diskem s magnetickou technologií, který pracuje s rychlostí 7200ot/s. Zatímco konkurence používá u obdobných disků pouze čtyři plotny, koncepce Hitachi počítá s návrhem používajícím ploten pět. Při zápisu na disk je využívána metoda kolmého zápisu a mělo by zbýt dostatek "nadbytečných" oblastí, které bude disk používat v případě budoucího poškození.

HDD 1,5TB Hitachi

Skutečné přenosové rychlosti zatím známy nejsou. Pouze lze konstatovat, že při čtení bude a zápisu bude disk využívat 32MB vyrovnávací paměť. Připojení k počítači bude realizováno dnešním rozhraním SATA 2 s propustností do 3Gb/s. O budoucí variantě se SATA 6Gb/s se prý zatím neuvažuje.

V souvislosti s kombinací velkého počtu ploten a vysokých otáček bylo potřeba zavést i nový rozšířený režim práce disku. Objevila se zde totiž funkce Ultra-silent mode, která disk dokonale zpomalí a to za jediným účelem - dosáhnout tichého provozu. Za plného vytížení může být totiž 2TB magnetický disk pěkně hlučný. Konkrétní hodnoty hluku však Hitachi zřejmě z dobrých důvodů nezveřejnila.

Největším zádrhelem Deskstaru 7K2000 bude samozřejmě cena. Ta byla ještě minulý týden odhadována na 330USD (v přepočtu kolem 6000Kč). Po uvedení na trh se může samozřejmě ještě změnit, ale nelze předpokládat, že by nějak závratně klesla. Hitachi tak bude nabízet i mnohem levnější varianty ve standardních kapacitách od 250GB po 1TB.

Zdroje: AMD, Asus, Dailytech, Digit-life, Expreview, Fudzilla, Hardspell, Hexus, Hitachi, HKEPC, The Inquirer, VR-zone, Xbitlabs & ZD Net

Autor:
Nejčtenější

Star Wars Battlefront II
Příběh nového Star Wars Battlefront 2 prý zvládnete za pět hodin

Kampaň pro jednoho hráče bude sice intenzivní, ale také velice krátká. Podle producenta hry Davida Robillarda její dohrání zabere něco mezi pěti až sedmi...  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Legacy of Kain
Bude nová hra ze série Legacy of Kain? Vývojáři něco naznačují

Majitelé práv na dlouho opuštěnou značku Legacy of Kain začali na sociální síti sdílet obrázky upíra Raziela. Mohlo by to znamenat nový díl?  celý článek

South Park: Fractured but Whole
Pšoukání se časem omrzí i v South Parku. Recenze Fractured but Whole

Populární seriál Městečko South Park se vrací v ambiciózním herním zpracování a ani tentokrát své předloze ostudu nedělá. Kromě třaskavé nálože záchodového...  celý článek

Watch Dogs
KOMENTÁŘ: Herní kauzy a pseudokauzy. Čemu věřit?

Pokud pravidelně sledujete dění na herní scéně, jistě vám nebude dělat problém vybavit si nějaký prohřešek, trapas, nebo prostě „fail“, kterého se vůči...  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.