HW News: Nový hardware pouze pro Čínu

Radeon HD 4860 a levný procesor s odemčeným násobičem od Intelu do Evropy nejspíše nedorazí >> Herní základní deska pro Core i5 v drobnohledu >> Pevný disk má 2TB a 7200ot/s

Pentium E6500K

Nový hardware pouze pro Čínu
Čína je velká země a v počítačovém světě hraje čím dál klíčovější roli. Důkazem toho je i skutečnost, že někteří výrobci připravují produkty pouze pro tento trh. Zatím co si číňané budou moci pořídit zajímavý procesor nebo vybrat z větší škály grafických karet, my můžeme jen tiše závidět. Analytici ale varují - produktů určených pouze pro Čínu bude přibývat.

Jako první přišel v tichosti s velmi zajímavým a pro nás jen stěží dostupným produktem Intel. V jeho přehledu uváděných novinek se totiž objevil procesor Pentium E6500K. Za velmi zvláštním označením K se však ukrývá malá senzace. Toto Pentium bude mít odemčený násobič frekvence, díky čemuž bude taktování hračkou.

Dvoujádrový procesor je vyráběn pokročilou 45nm technologií a je na něj potřeba zcela obyčejné chlazení. Z výroby bude Pentium E6500K taktováno na 2,93GHz. Řada procesorů Pentium bohužel už delší dobu nepatří na výsluní a jedná se jednoznačně o levný procesor. Z tohoto důvodu zde není použita třetí úroveň vyrovnávací paměti a HyperThreading. Procesor tak používá pouze 2MB L2 cache.

Pentium E6500K

Rozdíl mezi taktováním procesoru s odemčeným násobičem a bez něj je markantní. Frekvence procesoru je běžně odvozena od frekvence hlavní systémové sběrnice (FSB). Pentia E6500K používá standardní frekvence sběrnice nastavena 1066MHz. Jeho takt je odvozen od základní frekvence 266MHz, přičemž ta je poté vynásobena násobičem (multiplikátorem) o nějaké hodnotě. Výsledkem je skutečný pracovní takt procesoru. Problém je v tom, že zatímco zvyšováním násobiče taktujeme pouze procesor, zvyšováním frekvence sběrnice taktujeme i ostatní části počítače, které to nemusejí vydržet. Počítač přestane být stabilní mnohem dříve, například kvůli zvukové kartě, která s rychlejší sběrnicí nespolupracuje.

Podle ceníku Intelu se bude Pentium E6500K prodávat v přepočtu asi za 1500Kč. Prodávat se má ale zatím výhradně v Číně, přičemž oficiální distribuce do dalších zemí není ohlášena. Zástupce Intelu později dokonce upřesnil, že s prodejem v Evropě se v dohledné době nepočítá. Stále však existuje naděje, že Intel své stanovisko za několik měsíců přehodnotí, protože se jedná o zajímavou konkurenci pro procesory Phenom X2 BlackEdition.

Z Číny pronikají také informace o prvních Radeonech HD 4860 a HD 4750. Dvě poněkud rozdílné karty rozšíří již tak přeplněnou řadu levných Radeonů s výkonem postačujícím na hry. AMD zatím otevřeně neřekla, že by tyto karty měly být pouze pro Čínu, leccos ale naznačuje, že se jich u nás hned tak nedočkáme.

Radeon HD 4860

Radeon HD 4750 toho má mnoho společného s velmi známým Radeonem HD 4770. Na kartě je použito shodné 40nm jádro, což vzbuzuje obavy o další dostupnost 40nm karet v Evropě. AMD předčasem vypustila do internetu informaci, že dostupnost Radeonů HD 4770 by se měla zlepšit. Pokud se podíváme do českých e-shopů, zjistíme, že opak je pravdou. Situace je stejná, jaká byla po celou dobu ne-li ještě horší. Radeonů HD 4770 je u nás totiž stále nedostatek.

Navzdory tomu AMD uvádí v Číně levnější variantu HD 4750, která má pouze jedinou výhradní odlišnost. Její grafické jádro a současně tedy i shadery pracují na nižší frekvenci. Ta neklesla nikterak výrazně, takt se snížil ze 750MHz na 730MHz. Jádro je bez jediné změny a používá 640 shader. Zachováno je osazení paměťových modulů GDDR5 s efektivním taktem 3200MHz.

Radeon HD 4750

Při výrobě karet se sníženou pracovní frekvencí jádra je použit jiný návrh PCB. Radeon HD 4750 se totiž bude vyznačovat ještě nižší spotřebou než Radeon HD 4770. A jak to spolu souvisí? U Radeonu HD 4770 se dlouho řešilo, zda bude potřebovat přídavné napájení pro PCI Express. Karta byla na samé hranici, kdy by ji ještě měla zvládat napájet přímo základní deska. Nakonec ale bylo rozhodnuto o umístění konektoru přídavného napájení na kartu. Radeon HD 4750 však toto napájení nepotřebuje.

Radeon HD 4750

Druhou kartou, která přímo nekopíruje žádný ze současných modelů, bude Radeon HD 4860. Karta bude založena na 55nm variantě jádra RV790, které má opět 640 shader procesorů. Taktování je ještě níže, než u Radeonu HD 4750. Jádro a shadery totiž pracují na 700MHz. I zde AMD nasazuje paměti GDDR5 a to na efektivní frekvenci 3000MHz.

Radeon HD 4860

Rozdíl mezi výkonem HD 4750 a HD 4860 bude opravdu těsný. Obě karty pracují nejen se stejným počtem shaderů, ale také se shodnou šířkou paměťové sběrnice. Ve výsledku bude paradoxně pomalejší karta potřebovat přídavné napájení. Radeon HD 4860 postavený na 55nm jádře se i přes nižší taktovací frekvence ocitl nad hranicí, kdy jej již nedokáže napájet samotná základní deska.

Radeon HD 4860

Zdroje blízké AMD potvrdily, že obě karty jsou zatím určeny pro vydání pouze v Číně. U grafických karet je to ale jiné než u procesorů, protože je nevyrábí jediná společnost. Výrobci grafických karet přesto nepředpokládají, že by Radeon HD 4860 a HD 4750 v dohledné době v Evropě nabízeli.

Pokud by se tyto nové Radeony přesto do prodeje u nás někdy dostaly, bude jejich případná koupě stát za hodně velké zvažování. Radeon HD 4750 může být sice lákavý, nicméně jej prakticky nebude možné taktovat. Při sebemenším zvýšení frekvence totiž hrozí, že karta nebude mít dostatečný přísun energie a stane se nestabilní. Radeon HD 4860 by pak mohl alespoň částečně nahradit nedostatkový Radeon HD 4770, protože na jeho původní frekvence půjde přetaktovat snadno.


Herní základní deska pro Core i5 v drobnohledu
Zbrusu nová základní deska odpočívá v těchto dnech dokončena v laboratořích Asusu. Objevit se totiž má již třetí generace základní desky Formula Maximus vycházející ze známé edice produktů Republic of Gamers. Tentokrát na desce nebude zajímavé pouze její zpracování, protože přijde s podporou úplně nových procesorů. Chybět nemůže samozřejmě pokrokový čipset Intel P55.

Asus Maximus III Formula

Asus neponechává ani do budoucna nic náhodě a tak připravil Formula III Maximus jako základní desku pro procesory Core i5. Objeví se zde socket LGA 1156 a podporována by tedy měla být i modernizovaná varianta Core i7. Od nové generace procesorů se přitom očekává, že by se u nich mohla objevit i integrovaná grafická jádra. Ta však Maximus III Formula podporovat nebude. Nemá totiž vyveden žádný grafický konektor.

Asus Maximus III Formula

Lze předpokládat, že ve výkonném herním počítači nebude pro integrované jádro od Intelu místo. Pro grafické karty budou připraveny tři sloty PCI Express, nicméně dosud není jasné, jaká grafická zapojení budou podporována.

Integrované příslušenství je poněkud strohé, což je snadno pozorovatelné na zadním headeru. Narozdíl od předchozí generace Asus Maximus Formula, zde schází druhá integrovaná síťová karta. Konektory pro připojení reproduktorů bychom také hledali marně a tak se bude deska prodávat spíše s dedikovanou zvukovou kartou Asus Xonar. Zda se bude jednat o variantu do PCI Express 1x nebo starého PCI se však lze jen dohadovat.

Asus Maximus III Formula

Přímo na desce pak nalezneme 6 SATA konektorů se současným standardem 3Gb/s. Vyvedeno může být maximálně 14 USB portů, přičemž na zadním headeru je jich 9. Nezbylo místo prakticky pro žádné zastarávající konektory vyjma PS2 určeného pro klávesnici.

Bez povšimnutí nelze ponechat ani prostředky pro taktování. Kromě běžně dodávaných utilit se má objevit nová verze BIOSu Setupu s jemnějším nastavením frekvencí. Pro zjednodušení obsluhy vymontované desky z case se na desce objeví několik tlačítek. Ta budou sloužit k vypnutí a zapnutí počítače, restartu a snadnému vymazání nastavení BIOSu.

Asus Maximus III Formula

Výsadou Asus Maximus III Formula bude především kvalitní zpracování. Při bližším prozkoumání nenalezneme na desce žádné levné elektrolytické kondensátory, přičemž rozmístění částí desky je podřízeno optimálnímu proudění vzduchu. Na první pohled určitě zaujme mohutný systém pasivních chladičů, které pokrývají prakticky všechny důležité části základní desky. Snazší odvod tepla zajišťuje heatpipe, která prochází napříč chladiči.

Příchod Asus Maximus III Formula na trh rozhodně není dalekou budoucností. Prodávat by se měla začít do dvou měsíců. Nejasná zůstává stále cena, která může být i kolem 5000Kč. Již teď je ale jasné, že se bude jednat o investici do budoucnosti a to se základní deskou, která něco vydrží.


Pevný disk má 2TB a 7200ot/s
Jeden z největších rychlých pevných disků světa vychází z již tradiční řady Hitachi Deskstar. Ta si sice v minulosti vysloužila mírnou skepsi díky své poruchovosti, časy se ale mění. Hitachi dokázala výrobu zlepšit a nyní je již schopná přinášet i kvalitní disky. Nový disk s označením Deskstar 7K2000 má být demonstrací současných možností této společnosti.

O tom, že s 2TB se zařadí Deskstar 7K2000 ke kapacitně největším komerčně vyráběným pevným diskům není určitě pochyb. Pokud přihlédneme k tomu, že je zde použita běžná magnetická technologie a standardní rozměr 3,5", nemuselo by se jednat o nic výjimečného. Hitachi ale vsází na rychlost, kterou žádný takto velký magnetický disk neposkytuje.

Deskstar 7K2000 se stane prvním 2TB pevným diskem s magnetickou technologií, který pracuje s rychlostí 7200ot/s. Zatímco konkurence používá u obdobných disků pouze čtyři plotny, koncepce Hitachi počítá s návrhem používajícím ploten pět. Při zápisu na disk je využívána metoda kolmého zápisu a mělo by zbýt dostatek "nadbytečných" oblastí, které bude disk používat v případě budoucího poškození.

HDD 1,5TB Hitachi

Skutečné přenosové rychlosti zatím známy nejsou. Pouze lze konstatovat, že při čtení bude a zápisu bude disk využívat 32MB vyrovnávací paměť. Připojení k počítači bude realizováno dnešním rozhraním SATA 2 s propustností do 3Gb/s. O budoucí variantě se SATA 6Gb/s se prý zatím neuvažuje.

V souvislosti s kombinací velkého počtu ploten a vysokých otáček bylo potřeba zavést i nový rozšířený režim práce disku. Objevila se zde totiž funkce Ultra-silent mode, která disk dokonale zpomalí a to za jediným účelem - dosáhnout tichého provozu. Za plného vytížení může být totiž 2TB magnetický disk pěkně hlučný. Konkrétní hodnoty hluku však Hitachi zřejmě z dobrých důvodů nezveřejnila.

Největším zádrhelem Deskstaru 7K2000 bude samozřejmě cena. Ta byla ještě minulý týden odhadována na 330USD (v přepočtu kolem 6000Kč). Po uvedení na trh se může samozřejmě ještě změnit, ale nelze předpokládat, že by nějak závratně klesla. Hitachi tak bude nabízet i mnohem levnější varianty ve standardních kapacitách od 250GB po 1TB.

Zdroje: AMD, Asus, Dailytech, Digit-life, Expreview, Fudzilla, Hardspell, Hexus, Hitachi, HKEPC, The Inquirer, VR-zone, Xbitlabs & ZD Net

Autor:
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

PRVNÍ DOJMY: Stellar Blade nabízí daleko víc než jen sexy zadek hlavní hrdinky

Po první hodině strávené v nelítostném světě akční hry Stellar Blade můžeme být zatím spokojení....

VIDEO: Remake očekávaného Paper Maria zaujal s citem předělaným intrem

Remake dvacet let starého akčního RPG Paper Mario: The Thousand-Year Door z éry konzole GameCube...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...