Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW news: Nový rekord v přenosu dat - 1Tbps

  12:00aktualizováno  2. listopadu 11:30
Apple slaví další úspěch. Po iPodu nano je důvodem iTunes Video. X1800 - lepší než se čekalo - aneb co dokáží lepší ovdače. A to není vše. V Japonsku přenáší data rychlostí 1Tbps - tiše závidím. Podváděli na eBay a teď bručí v base. Dobře jim tak.

Apple slaví další úspěch
Apple ještě pořádně nestihlo oslavit úspěch svého nového přehrávače iPod nano a už má další důvod k oslavě. Před třemi týdny začalo Apple na svém iTunes nabízet ke stažení placené videoklipy. Pouhých 19 dní stačilo, aby si uživatelé stáhli jeden milion klipů.
Při této příležitosti samozřejmě nechybělo velkohubé prohlášení šéfa Apple, jak jde Apple s dobou a že se nebojí zavádět nové služby.
iTunes nabízí ke stažení videa ve formě videoklipů a televizních seriálů. Za jedno video zaplatíte 1,99USD, tj. kolem 50Kč. V našich končinách se může jednat o vysokou sumu, nicméně na západě se jedná o pakatel, který uživatelé rádi zaplatí, než aby video hledali v pochybných P2P sítích. Už aby byl iTunes i u nás, kreditku mám nachystanou již dlouho.
Apple má tak další zářez na pažbě úspěchů. iPod, iTunes, iPod nano, iTunes Video… navíc jako jeden z mála výrobců bylo schopné dodat dostatek iPodů hned po launchi. A to se cení.

X1800 – lepší než se čekalo
Když ATI s velkou slávou dodalo první vzorky Radeonu X1800, recenzenti příliš nadšení nebyli. Přenošené dítě kanadské ATI totiž v DirectX aplikacích podávalo stejný výkon jako konkurenční nVidia GeForce 7. V OpenGL aplikacích si pak ATI vedla ještě hůře. Vše se ovšem změnilo ve chvíli, kdy ATI vydala novou verzi ovladačů. X1800 je tak králem všech grafických benchmarků.
Nicméně ATI nedávno oznámila, že tohle není vše, co jejich dítko dovede. V současné době jsou Radeony X1800 osazovány pamětí GDDR na frekvenci 1500MHz. Paměťový řadič čipu R520 ovšem dokáže pracovat i s pamětmi GDDR, které jsou schopné pracovat až na frekvenci 2,5GHz.
To ovšem také není vše. Díky speciálně navrženému kruhovému paměťovému řadiči může grafický čip adresovat až 1024 paměti. Což je nejvyšší hodnota na trhu. Toho chce samozřejmě ATI využít a tak se karty s tímto množstvím paměti dostanou brzy na trh. Nutno dodat, že dnes stěží využijete 512MB grafické paměti. Větší číslo na krabici ovšem prodává a najdou se zákazníci, kteří budou ochotni zaplatit větší částku.

Nový rekord v přenosu dat – 1Tbps
Zdá se vám 1Mbps linka do internetu nedostačující? Nebo 1Gbps počítačová síť příliš pomalá? V prvním případě se přestěhuje do Koree nebo Japonska, kde se pomalu stává standardem 100Mbps linka do internetu. V případě druhém není problém ani tak v sítí, jako spíš v nedostatečné přenosové kapacitě harddisků. Pokud se teda nejedná o síť nějakého datacentra, které mají páteřní linky 10Gbps. Nicméně i to je již „pomalé“.
Japonská společnost KEPCO – telekomunikační a energetický gigant prohlásila, že dosáhla přenosové rychlosti 1Tbps. To je 1000Gbps. Závratná rychlost.
Rychlosti bylo dosáhnuto pomocí svazku optických vláken a speciálně upraveného protokolu TCP/IP. Smutno zprávou je, že KEPCO nehodlá tuto technologii uvést na trh dříve než v roce 2010. Škoda. Rád bych už vyměnil svou 4Mbps linku za něco lepšího.

Za podvod na eBay do vězení
Online aukční síň eBay si vybrala trojce chytráků z Rumunska, která podvodem vydělala na kupujících téměř 13 milionů korun. K tomu jim stačila jednoduchá myšlenka, ze které ovšem vytěžili maximum.
Podle pravidel eBay se musí platit za zboží předem. Toho trojice využila a nabízela neexistující zboží. Od vstupenek na koncerty až po luxusní auta. Peníze vybral jejich komplic v Londýně, vzal si svůj podíl a zbytek poslal do Rumunska. Vše fungovalo do doby, než se pokusili okrást firmu Western Union. Ta se nedala a podala žalobu na neznámého pachatele. Pachatel ovšem dlouho neznámí nezůstal a za svoje obchodní praktiky si vysloužil 3,5 roku natvrdo. Jeho dva komplicové potom „vyfásli“ každý po dvou letech.
Nejsou však jediný, kdo neoprávněně vydělával na eBay. Odhaduje se, že ročně se takhle k podvodníkům dostane až jedna miliarda Liber.

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-life, CNN

Autor:


Témata: Apple, iPod, P2P, TCP/IP

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz