Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW news: Nový rekord v přenosu dat - 1Tbps

  12:00aktualizováno  2. listopadu 11:30
Apple slaví další úspěch. Po iPodu nano je důvodem iTunes Video. X1800 - lepší než se čekalo - aneb co dokáží lepší ovdače. A to není vše. V Japonsku přenáší data rychlostí 1Tbps - tiše závidím. Podváděli na eBay a teď bručí v base. Dobře jim tak.

Apple slaví další úspěch
Apple ještě pořádně nestihlo oslavit úspěch svého nového přehrávače iPod nano a už má další důvod k oslavě. Před třemi týdny začalo Apple na svém iTunes nabízet ke stažení placené videoklipy. Pouhých 19 dní stačilo, aby si uživatelé stáhli jeden milion klipů.
Při této příležitosti samozřejmě nechybělo velkohubé prohlášení šéfa Apple, jak jde Apple s dobou a že se nebojí zavádět nové služby.
iTunes nabízí ke stažení videa ve formě videoklipů a televizních seriálů. Za jedno video zaplatíte 1,99USD, tj. kolem 50Kč. V našich končinách se může jednat o vysokou sumu, nicméně na západě se jedná o pakatel, který uživatelé rádi zaplatí, než aby video hledali v pochybných P2P sítích. Už aby byl iTunes i u nás, kreditku mám nachystanou již dlouho.
Apple má tak další zářez na pažbě úspěchů. iPod, iTunes, iPod nano, iTunes Video… navíc jako jeden z mála výrobců bylo schopné dodat dostatek iPodů hned po launchi. A to se cení.

X1800 – lepší než se čekalo
Když ATI s velkou slávou dodalo první vzorky Radeonu X1800, recenzenti příliš nadšení nebyli. Přenošené dítě kanadské ATI totiž v DirectX aplikacích podávalo stejný výkon jako konkurenční nVidia GeForce 7. V OpenGL aplikacích si pak ATI vedla ještě hůře. Vše se ovšem změnilo ve chvíli, kdy ATI vydala novou verzi ovladačů. X1800 je tak králem všech grafických benchmarků.
Nicméně ATI nedávno oznámila, že tohle není vše, co jejich dítko dovede. V současné době jsou Radeony X1800 osazovány pamětí GDDR na frekvenci 1500MHz. Paměťový řadič čipu R520 ovšem dokáže pracovat i s pamětmi GDDR, které jsou schopné pracovat až na frekvenci 2,5GHz.
To ovšem také není vše. Díky speciálně navrženému kruhovému paměťovému řadiči může grafický čip adresovat až 1024 paměti. Což je nejvyšší hodnota na trhu. Toho chce samozřejmě ATI využít a tak se karty s tímto množstvím paměti dostanou brzy na trh. Nutno dodat, že dnes stěží využijete 512MB grafické paměti. Větší číslo na krabici ovšem prodává a najdou se zákazníci, kteří budou ochotni zaplatit větší částku.

Nový rekord v přenosu dat – 1Tbps
Zdá se vám 1Mbps linka do internetu nedostačující? Nebo 1Gbps počítačová síť příliš pomalá? V prvním případě se přestěhuje do Koree nebo Japonska, kde se pomalu stává standardem 100Mbps linka do internetu. V případě druhém není problém ani tak v sítí, jako spíš v nedostatečné přenosové kapacitě harddisků. Pokud se teda nejedná o síť nějakého datacentra, které mají páteřní linky 10Gbps. Nicméně i to je již „pomalé“.
Japonská společnost KEPCO – telekomunikační a energetický gigant prohlásila, že dosáhla přenosové rychlosti 1Tbps. To je 1000Gbps. Závratná rychlost.
Rychlosti bylo dosáhnuto pomocí svazku optických vláken a speciálně upraveného protokolu TCP/IP. Smutno zprávou je, že KEPCO nehodlá tuto technologii uvést na trh dříve než v roce 2010. Škoda. Rád bych už vyměnil svou 4Mbps linku za něco lepšího.

Za podvod na eBay do vězení
Online aukční síň eBay si vybrala trojce chytráků z Rumunska, která podvodem vydělala na kupujících téměř 13 milionů korun. K tomu jim stačila jednoduchá myšlenka, ze které ovšem vytěžili maximum.
Podle pravidel eBay se musí platit za zboží předem. Toho trojice využila a nabízela neexistující zboží. Od vstupenek na koncerty až po luxusní auta. Peníze vybral jejich komplic v Londýně, vzal si svůj podíl a zbytek poslal do Rumunska. Vše fungovalo do doby, než se pokusili okrást firmu Western Union. Ta se nedala a podala žalobu na neznámého pachatele. Pachatel ovšem dlouho neznámí nezůstal a za svoje obchodní praktiky si vysloužil 3,5 roku natvrdo. Jeho dva komplicové potom „vyfásli“ každý po dvou letech.
Nejsou však jediný, kdo neoprávněně vydělával na eBay. Odhaduje se, že ročně se takhle k podvodníkům dostane až jedna miliarda Liber.

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-life, CNN

Autor:


Témata: Apple, iPod, P2P, TCP/IP

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz