Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: nVidia chystá duální grafickou kartu

aktualizováno 
Výkon dvou GeForce GTX 580 na jediné kartě * PCI Express nové generace připraveno pro next-gen základní desky * Keypad Belkin pod logem Razeru

Jádro GF 110

nVidia chystá duální grafickou kartu
Přestože se to může zdát nečekané, do internetu pronikly informace o plánu nVidie na další velmi rychlou kartu. Neukrývá se za nimi nic šílenějšího, než dvoujádrová obdoba GeForce GTX 580. Půjde o velmi kontroverzní herní kartu, kterou grafickým výkonem nic současného nepřekoná. Zároveň je to obrázek současné technologické zaostalosti za výkonovými potřebami. Rychlá grafika bude těžce vykoupena vysokou spotřebou energie.

Na první pohled vypadá situace velmi slibně. S informacemi o nové grafické kartě přišel jako první čínský server eNet. Podle něj má být koncepce založena na dvojici jader GF110, tedy bez čekání na novou výrobní technologii. Na kartě se tak sejdou ohromující prostředky. Po stránce grafického výkonu se bude držet určitě delší dobu na pozici absolutní jedničky.

GeForce GTX 580x2 (vývojový vzorek)

O duální GeForce GTX 580 se zatím mluví jako o GeForce GTX 595, nicméně toto označení ji spíše než v nVidii přisoudili novináři. Fotografie z laboratoří nVidie prozrazují, že jde o klasickou myšlenku, kdy jsou dvě grafické karty osazeny na jednu desku a komunikují v režimu SLI. O komunikaci mezi kartami a základní deskou se stará čip nForce 200.

Na výsledné kartě pak najdeme celkem 1024 shader procesorů, což je pod logem nVidie více než dost. Díky rozložení paměťové sběrnice na dva 386bitové kanály bude možné s kartou využít až 3GB paměti. Zatím ale není možné tuto velikost s jistotou potvrdit, protože fotografie vývojového vzorku všechny paměťové čipy nezobrazují. S největší pravděpodobností budou osazené na druhé straně karty tak, aby jich na kartě bylo celkem dvanáct.

Kritickým místem bude spotřeba. Mediální partneři nVidie se o ní snaží co nejvíce mlžit a situaci zlehčovat. Přesto je neoddiskutovatelné, že bude vysoká. Na konkrétní hodnotu TDP je ještě brzy, vytušit lze především energetická omezení. Bude nVidia tentokrát doporučovat počítačové zdroje s výkonem nejméně 1kW?

OCZ 1kW

Energie je kartě dodávána prostřednictvím samotné sběrnice PCI Express a pomocí dvojice osmipinových konektorů pro přídavné napájení. Pokud přihlédneme ke skutečnosti, že PCI Express může podle standardů poskytnou maximálně 75Wattů a každý z 8pin konektorů do 200Wattů, bude mít karta k dispozici 475Wattů energie. Tato hodnota je ale naprosto limitní a nVidia bude muset počítat i s nějakou rezervou.

Tomu kdo již ví, o jakou porci energie si může v oficiálním režimu říci GeForce GTX 580, je jasné, že tady něco nesedí. Pokud by totiž byla duální karta složena z dvou plnohodnotných GeForce GTX 580, musela by mít maximální spotřebu nejméně 488Watů. Do spotřeby navíc nepočítáme energii pro můstek nForce 200, který obě karty spojuje.

Oproti klasické GeForce GTX 580 se tak můžeme na duální kartě připravit na jisté škrty. Není pravděpodobné, že by nVidia zpětně zasáhla do počtu shader procesorů a některé by zablokovala. Spíše půjde o snížení taktovacích frekvencí a využívání dynamického podtaktování podobně jako na jednoslotové kartě.

GeForce GTX 580 v SLI

Z prvních zkušeností s GTX 580 lze říci, že výkon karty je do značné míry závislý na účinnosti chladiče. Ke snížení pracovních frekvencích karty dochází totiž především v situacích, kdy se grafika přehřívá. Design chlazení navrženého pro dvoujádrovou variantu zatím není znám. Z úpravy PCB pro následnou montáž lze ale vytušit těžký chladič robustních rozměrů. Někteří vtipálci upozorňují, že přišel čas pro příchod referenčního vodního chlazení.

GeForce GTX 580

AMD podobně šílenou kartu zatím nepředstaví a tak se bezkonkurenční prostředí určitě odrazí na ceně. Samotná výroba karty je podle zpracování značně nákladná a její jedinečnost potáhne cenu do astronomických výšin. Protože nVidia kartu zatím oficiálně nepřiznala, nemůžeme si být jisti ani datem vydání. Lze ale očekávat rychlé a předem neohlášené vydání, podobně jako v případě GeForce GTX 580.


PCI Express nové generace připraveno
V samém závěru minulého týdne přišla zpráva od sdružení PCI SIG, které je zodpovědné za vývoj standardů pro sběrnici PCI Express. Podle této zprávy mohou výrobci počítačových karet a základních desek začít vyrábět zařízení kompatibilní se sběrnicí PCI Express 3.0. Čekají nás časy, kdy se budou některá zařízení výrazně zrychlovat.

Hned na úvod se sluší říci, že zrychlování se příliš nedotkne grafických karet. Přestože současná generace sběrnice PCI Express má vážná omezení, grafické karty ji ani tak nedokáží zcela využít. PCI Express v aktuální verzi 2.0 se stalo úzkým hrdlem především pro SSD disky a rozšiřující karty využívající rychlé řadiče.

Na přechodu od PCI Express 2.0 k verzi 3.0 lze spatřovat především dva hlavní přínosy. Prioritou bylo zvýšení možných přenosových rychlostí, byl ale odstraněn i značný neduh s kódováním, který část propustnosti sběrnice ukrojil na úkor režie. Ve výsledku má PCI Express 3.0 dvojnásobnou propustnost oproti 2.0.

SSD PCI Express

Drtivá většina výkonných karet se dnes osazuje do slotů PCI Express 16x. V tomto režimu bude na nových základních deskách možné přenášet až 32GB/s. V případě levnějších karet, jež doposud využívaly jediné linky alias rozhraní PCI Express 1x, je maximální přenosová rychlost 1GB/s.

V případě generace 2.0 bylo možné dosáhnout propustnosti 5GT/s. Celých 1GT/s však bylo obsazeno komunikační protokolem v kódování 8b/10b. To nyní přechází v kódování 128/130b, v důsledku čehož jsou nároky na přenos zanedbatelné. PCI Express není ale pouze o datech.

Aktuálním tématem je maximální spotřeba karet. Ve specifikacích PCI Express 3.0 bychom se tak měli dočíst i o přídavných konektorech pro dodatečné napájení. Optimisté předpokládají, že specifikace obsahuje požadavek na kvalitnější napájení.

PCI Express 3.0

Jak se to má s novým napájením pro PCI Express doopravdy však zatím nemůžeme potvrdit. Sdružení PCI SIG totiž neposkytuje dokumentaci k PCI Express 3.0 každému. Podrobné detaily neprozradí ani velká média, jelikož informace o napájení je poskytována jedině s celými specifikacemi za členský poplatek 3000USD.


Keypad Belkin pod logem Razeru
S na první pohled poněkud komplikovaným zařízením přichází v těchto dnech společnost Razer. Jde o keypad, který je vyvíjen ve spolupráci se společností Belkin. Zajištěna by tak měla být spokojenost a kvalitní zpracování. Mnoho inovací ale nečekejte.

Novinka dostala název Razer Nostromo a vychází z, podle tvrzení Razeru, nejúspěšnějšího keypadu na světě, z Belkin n52. To je také důvod, proč je keypad designově vzdálen ostatním zařízením Razeru. Není ale žádných pochyb, že keypad nemá být navržen tak aby dobře vypadal, ale aby se skvěle používal. Co tedy tato výhradně herní periferie umožňuje?

Razor Nostromo

Razer Nostromo je hodně o uživatelském přizpůsobení. Fyzicky nabízí šestnáct nezávislých kláves, osmiosý "analogový" ovladač pro ovládání palcem a rychlé přepínání mezi uživatelskými profily. Tím výčet končí. Ovládací prvky jsou zasazeny do ergonomického těla s nastavitelnou podložkou pod zápěstí.

Fyzické rozměry nejsou nikterak dramatické. Výška keypadu je kolem 6cm, jeho základna má 18x16cm. Vysoká není ani hmotnost, kterou v Razeru stanovili na 250 gramů. K tomu aby keypad necestoval při hraní po stole má jeho spodní část speciální povrchovou úpravu.

Razor Nostromo

K tomu, aby se dal Nostromo opravdu efektivně používat, je třeba značné softwarové podpory. Díky ní lze uložit celkem 20 rozdílných herních profilů, přičemž jednotlivá klávesová makra v těchto profilech jsou prakticky neomezena délkou. Makra lze kromě jednotlivých kláves mapovat také na směrový ovladač.

Razor Nostromo

Protože keypad neposkytuje mnoho funkcí, jde především o uživatelský komfort. Razer si je toho dobře vědom a hodlá jej nabízet za maloobchodní cenu nejméně 1300 Kč. Spolupráce se společností Belkin byla tentokrát velmi úzká a tak na trhu ve výsledku najdeme dva naprosto stejné keypady označené jako Nostromo v obdobných cenových relacích. Rozdíl je pouze v tom, že jeden nese logo Razer a druhý Belkin.


Zdroje: Belkin, Dailytech, Digitimes, eNet.com.cn, Fudzilla, nVidia, PCI-SIG, Razer, TechPowerUp, TG Daily & Xbitlabs

Autor:


Témata: s-karta

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz