Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: nVidia chystá nejrychlejší herní grafiku

aktualizováno 
Dvoujádrová GeForce GTX 590 přijde s doposud nevídaným výkonem * Efektivní počítačové zdroje GreenMax 450 až 750 Wattů * USB sluchátka pro hráče od ThermalTake

EVGA GeForce GTX 595

nVidia chystá nejrychlejší herní grafiku
Uplynulo jen několik dní od okamžiku, kdy nVidia oficiálně uvedla do obchodů novou GeForce GTX 560 Ti. Karta na architektuře Fermi s možností práce jádra až na 1000 MHz je opravdu zajímavá. Přesto již byla ohlášena další meta. nVidia totiž překvapila oficiálně potvrzenou informací o přípravách nové dvoujádrové grafické karty. Již teď si můžeme být jistí tím, že pro AMD bude představovat hrozivou konkurenci.

Že se v rámci série GeForce GTX 5xx objeví dvoujádrová grafická karta, se vědělo už dávno. Dlouhou dobu však nic nenasvědčovalo tomu, že by ji vydala samotná nVidia. S původním grafickým jádrem GF 100 se to zdálo nemožné a vlastní vizi dvoujádrové grafické karty nové generace tak čas od času představila světu jen některá ze společností, která karty postavené na jádrech nVidie přímo vyrábí.

EVGA GeForce GTX 595

Úplný konec minulého týdne však udělal v mnoha věcech jasno. Zástupce konkurenční AMD se objevil na veřejnosti se vzorkem hotové duální karty Radeon HD 6990, a tak musela nVidia jen pár dní poté přijít s nějakou reakcí. Jak se rychle ukázalo, na dvoujádrové kartě nVidie se již delší dobu pracuje a její dokončení je plánováno nejpozději do konce února. Hodně se také spekulovalo, na jakých konkrétních jádrech bude postavena. Volba je překvapivá, došlo totiž na jádro GF 110.

GeForce GTX 590 tak bude vlastně slepencem dvou GeForce GTX 580. Ty jsou již samy o sobě grafickými kartami s takřka revolučním výkonem. Neblaze proslulá je však spotřeba, která byla jedním z nejvážnějších důvodů, proč podobná duální karta u nVidie doposud nevznikla. Zatím není jasné, jakým způsobem si s ní nVidia poradila. Očekávat ale můžeme osazení druhého jádra nejspíše na úkor snížení pracovních frekvencí.

nVidia Technology

Pokud považujeme architekturu jádra GF110 z dnešního pohledu za velmi silnou, pak lze věřit, že GeForce GTX 590 nenajde v brzké době žádného přemožitele. Pokud se nestane něco nečekaného a nVidia nebude muset část jádra zablokovat, nalezneme na výsledné kartě 1024 shader procesorů.

GF110

K GeForce GTX 580 se neodmyslitelně váže na 40 nm výrobní technologii nezvykle robustní 324 bitová paměťová sběrnice. Ta v případě dvoujádrové karty může spravovat 3GB paměti. nVidia již naznačila, že této možnosti maximálně využije. Paměťové čipy pak jako obvykle budou typu GDDR5 s fyzickým taktem přes 1000 MHz.

Těšit se tudíž můžeme na vysoký výkon v grafice. Ten by mohla zkrotit jen vysoká spotřeba a vyzářené teplo. Lze tedy logicky očekávat, že karta bude pracovat s inteligentním podtaktováním podobně, jako je tomu u ostatních současných highendových karet. Na spotřebu karty je uvaleno přísné informační embargo a nVidia se zde rozhodně nebude omezovat nějakými závazky, jako to dělá AMD. Spotřeba tak zcela reálně může přesáhnout 300 Wattů.

EVGA GeForce GTX 595

I tak může mít nejvýkonnější herní grafická karta problémy s konkurencí. AMD sice nenabídne žádný model, který by GeForce GTX 590 přímo ohrozil, výsledná karta bude ale hodně drahá a to i pro otrlejší povahy. Všeobecně se uvažuje o ceně přes 1000 amerických dolarů. V obchodech tak bude její cena začínat v lepším případě těsně pod 20 tisíci korunami. K této sumě je třeba ještě započítat nutnou vyšší investici do počítačového zdroje. Je potvrzeno, že na PCB výsledné karty se objeví dvojice 8-pinových konektorů pro přídavné napájení.

Ve stejné době jako GeForce GTX 590 již bude k dispozici dvoujádrová karta Radeon HD 6990. Předběžně lze říci, že co do výkonu bude znatelně slabší. V porovnání s kartami, které se běžně osazují do herních počítačů, jde ale stále o extrémně výkonnou grafiku. Zde se s částkou 1000 dolarů počítá jako s prodejním maximem, kterého, doufejme, nebude dosaženo.


Efektivní počítačové zdroje GreenMax
Na našem trhu se v těchto dnech začíná prodávat nová řada zdrojů společnosti Gigabyte. Nese vcelku trefný název GreenMax, který napovídá, že Gigabyte se zaměřil na ekologii. Z uživatelského hlediska vlastně přináší především výhody. Těšit se můžeme na dostatek výkonu pro většinu herních počítačů a v rámci možností také na nízkou spotřebu. Na skvělé úrovni je kvalita zpracování.

Gigabyte GreenMax

Řada zdrojů GreenMax nebude začínat na příliš vysokých výkonech. Z těch nejlevnějších dostaneme maximálně 450 Wattů energie. Tento zdroj dokáže při optimálním vytížení pracovat s účinností až 87 procent. Není proto asi překvapením, že zdroj je označen certifikátem 80Plus Bronze. Podobně jsou na tom také další zdroje z této řady, která pokračuje přes modely s výkonem 550 Wattů, 650 Wattů k nejsilnějšímu zdroji s výkonem 750 Wattů.

V sérii GreenMax si tak může vybrat kdokoliv s herním počítačem vybaveným čtyřjádrovým procesorem a tyto zdroje postačí i na méně náročná zapojení grafických karet SLI a CrossFire. Pro dvoujádrové karty ať už minulé nebo budoucí je však doporučit nelze. Takových uživatelů je ale samozřejmě minimum. Dostupné jsou dva konektory pro přídavné napájení PCI Express.

Gigabyte GreenMax

Přestože je cena zdrojů ze série GreenMax vyšší než u průměru, modulární kabeláž bychom zde hledali marně. Kabely se tak alespoň nacházejí v textilním opletu. Podstata tkví někde zcela jinde a to v kvalitních součástkách. Za vše mluví to, že všechny kondenzátory použité ve zdrojích pocházejí z kvalitních japonských sérií. Zdroj má několik stupňů ochrany proti přetížení a to jak energetickému, tak tepelnému.

Z konstrukčního hlediska mají zdroje standardní rozměry s odvětráváním nasměrovaným do útrob skříně. Díky tomu bylo možné použít ventilátor s průměrem 12 cm, jež má inteligentně regulované otáčky podle aktuálního zatížení. V rámci série GreenMax má být montována tišší varianta ventilátoru.

Gigabyte GreenMax

Gigabyte nezveřejnil žádné doporučené ocenění svých zdrojů pro Evropu. Přesto se první kusy mají v ČR objevit co nevidět, což by mělo znamenat dostupnost již v době vydání článku. E-shopy na Slovensku pak uvádějí prodejní cenu modelu s výkonem 550 Wattů v přepočtu na 1500 Kč. U nás lze čekat ocenění obdobné.


USB sluchátka pro hráče od ThermalTake
Logo společnosti Thermaltake už dávno nepatří pouze na kvalitní počítačové zdroje a počítačové skříně. I v česku se stále častěji objevují z její produkce myši, klávesnice, headsety nebo herní podložky. Společnou vlastností těchto produktů je jednoznačné zaměření na hráče. Jinak tomu není ani tentokrát, kdy nám předkládá ThermalTake netradiční herní headset.

Zvuk

Už první pohled prozrazuje, že jde o vcelku masivní záležitost. Robustní koncepce sluchátek je uzavřená a to navzdory používání 40 mm reproduktorů. Značně rozměrný je taktéž držák mikrofonu. Lze tudíž logicky očekávat vyšší hmotnost, jejíž přesnou hodnotu v TT zatím neprozradili. Ke sluchátkům náleží také jednoduchý keypad, který je umístěn přímo na kabelu vedoucím do počítače.

Největší zvláštností je rozhodně způsob, jakým se headset připojuje k počítači. Klasické jack konektory zde nenajdeme a na jejich místě je USB konektor. Odtud vychází název, pod kterým se tato sluchátka budou vyskytovat na trhu – eSport Shock One USB. Toto řešení umožňuje, aby kvalita zvuku nezávisela na zvukové kartě, kterou je vybaven počítač. Konektor je přitom pozlacen.

ThermalTake eSport Shock One USB

Jelikož jsou zatím tato sluchátka pouze ve stádiu plánovaného uvedení, nelze si je naživo vyzkoušet. Uváděné parametry pak naznačují, že půjde spíše o lepší průměr, než o něco zcela převratného. Impedance sluchátek je 32 ohmů, přičemž pracují v klasickém rozsahu od 20 Hz do 20 kHz. Citlivost je udávána na přibližně na 110 dB.

ThermalTake eSport Shock One USB

Přijatelné vlastnosti lze očekávat i od mikrofonu. Zde je citlivost 45 dB. Podobně jako u konkurence, i Thermaltake nabízí software pro vyčištění hlasu. V praxi to funguje tak, že program rozezná při hraní rozeznají hlas od zvuků v pozadí, které budou potlačeny.

Zástupci společnosti ThermalTake zatím neprozradili, kdy budou nová sluchátka dostupná. Je potvrzeno, že Shock One USB se bude vyrábět v barevné kombinaci černé s červenou nebo černé s bílou. Reálně ke koupi v obchodech by měl být headset do poloviny února.


Zdroje: Dailytech, Digitimes, Digit-life, Gigabyte, HardwareInfo, nVidia, NordicHardware,TechPowerUp, ThermalTake, VR-Zone, Xbitlabs & ZD Net

Autor:


Témata: s-karta, software


Nejčtenější

Naughty Dog
Herní vývojář nařkl svého zaměstnavatele ze sexuálního obtěžování

Ani videoherní průmysl není osvobozen od kauz sexuálního obtěžování. Vývojář David Ballard zveřejnil nařčení, že byl v prestižním studiu Naughty Dog vystaven...  celý článek

Cuphead
RECENZE: Nesnesete pomyšlení na to, že prohráváte? Cuphead není pro vás

Kdyby ve 30. letech existovaly videohry, určitě by byly dvourozměrné a zatraceně těžké. Stejně jako Cuphead.  celý článek

Layton's Mystery Journey
Nová hrdinka, stará a dobrá hratelnost. Recenze Layton's Mystery Journey

Další díl z hádankářské série Professor Layton vyměnil hlavního hrdinu za hrdinku, je o něco víc „casual“, jinak ovšem zachovává všechny dobré stěžejní prvky....  celý článek

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Cyberpunk 2077
Práce v naší firmě není pro každého, brání se autoři Zaklínače nařčením

Firma CD Projekt Red nečekaně zareagovala na vlnu kritiky, která se na internetu objevila od údajných bývalých zaměstnanců.  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.