Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: nVidia představila GeForce série 300

aktualizováno 
GeForce 310 uvedena v naprosté tichosti, hráči by se jí měli s odstupem vyhnout >> Dvoudisplejový netbook z Japonska >> USB 3.0 možná už pod vánočním stromečkem

nVidia GeForce 310 - vize a realita

nVidia představila GeForce série 300
Závěrem minulého týdne začala nVidia prodávat další ze série svých grafických karet. Bouřlivé uvedení na trh se tentokrát nekonalo a marketing nVidie vsadil na přesně opačnou strategii. Karty se měly do prodeje dostat v naprosté tichosti bez většího povšimnutí médií. Důvod je jediný – u dvou nových grafických karet bude výkon patrně tou úplně nejslabší stránkou.

nVidia GeForce 310 - vize a realita

Nové grafiky nesou označení GeForce 205 a GeForce 310. Vysoké označení číslem přitom může svádět k představě, že se jejich výkon zařadí alespoň na spodní úroveň současného mainstreamu. Kartám však nechybí jen označení GTX v názvu, ale také několik podstatných prvků v architektuře jádra, které by umožnily podávat solidní výkon.

nVidia GeForce 310

Marketing nVidie přesto prezentuje obě karty pod okřídleným heslem "Every PC needs good graphics", což lze doslova přeložit tak, že každý počítač potřebuje dobrou grafiku. To, co se někomu může zdát užitečné, je pro ostatní naprosto nevyhovující. Dalo by se totiž konstatovat, že vývojáři nVidie dostali z dnešních grafických karet absolutní minimum.

Základem GeForce 205 i 310 je 40nm grafické jádro. U obou karet je uváděna maximální spotřeba na 30,5Wattu. Z toho důvodu ani jedna z karet nevyužívá žádné formy přídavného napájení. Jádro podporuje DirectX ve verzi 10.1 a práci ve slotu PCI Express 16x 2.0.

Malý šok však přichází po zjištění počtu shader procesorů. Karta GeForce 205 jich má totiž pouze 8, což je dokonce méně, než používá na integrovaných grafikách Intel. Druhá z karet, GeForce 310, má shaderů 16. Srovnatelné množství nalezneme například na GPU nVidia ION, které se ale nepoužívá na dedikované grafické kartě, nýbrž do netbooků.

nVidia GeForce 310

Pracovní frekvence nejsou samozřejmě nijak oslnivé. Jádro obou karet pracuje na 589MHz. Frekvence shaderů je oddělená od jádra a je nastavena na 1402MHz. Karty však mají i druhou podstatnou slabinu. nVidia se u nich rozhodla použít 64bitovou šířku paměťové sběrnice, kterou nenajdeme ani na plnohodnotném GPU ze sady Ion.

Na obou kartách jsou nasazeny paměťové moduly DDR2 a s osazením jiného typu pamětí se vůbec nepočítá. Ty pracují pouze na 500MHz a v porovnání s GDDR3 neposkytují zvýšenou efektivitu. nVidia si alespoň pro tentokrát odpustila výstřelky v podobě 1GB grafické paměti a na karty se bude dávat celkem 512MB. Propustnost pamětí spadla na 8GB/s.

I přes velmi nízký podávaný výkon se nVidia rozhodla přidat na obě karty podstatné lákadlo na zákazníky. Mezi konektory VGA a DVI se usídlil moderní DisplayPort. Přibalena je redukce z DVI na HDMI, kde lze provést současně výstup zvuku a obrazu. Maloobchodní cena GeForce 205 bude přibližně 750Kč, GeForce 310 bude podle prvních odhadů dražší zhruba o stokorunu.

nVidia GeForce 310

Některé zahraniční servery se domnívají, že karta bude nabízena pouze jako OEM a nalezneme ji jen v uvnitř nově vyráběných počítačů. nVidia však tuto skutečnost nepotvrdila a kartu do programu výhradní distribuce s novými počítači nezařadila. Navzdory problémům s výrobou 40nm grafických jader by mělo být tentokrát karet na pultech obchodů dostatek. Slabá hardwarová architektura se totiž odrazila ve velikosti jádra a i přes vysokou zmetkovost se jich podaří vyrobit hodně.

Důvody, proč si GeForce 205 nebo 310 pořídit se nehledají snadno. Je nadmíru jasné, že jejich uplatnění bude v kancelářích a opět se objeví v nevyvážených sestavách na letácích supermarketů. Do domácnosti je ale doporučit rozhodně nelze. Ačkoliv nVidia uvádí, že přehrávání HD multimédií nebude problém, toto tvrzení je na hraně. Architektura je natolik slabá, že plynulé přehrávání videa v 1080p může ohrozit i zvýšená teplota karty.

Podobné karty jsou často zmiňovány také v kombinaci s možností nasazení do HTPC. Zde je nízké vyzařování tepla a spotřeba skutečně výhodou, nicméně nelze opominout fakt, že za mírný příplatek lze pořídit citelně výkonnější karty.


Dvoudisplejový netbook z Japonska
Velmi zajímavý přenosný počítač představil pro nás nepříliš známý výrobce Kohjinsha. Už název napovídá, že půjde o Asijskou společnost, která má sídlo v Japonsku. S Japonskou důsledností tedy na trh přináší řešení, které může odpovědět na problém příliš malých displejů u netbooků.

Nový počítač se má stát základem série netbooků Kohjinsha DZ a na první pohled rozhodně nevypadá, že by přinášel nějakou revoluci. Po stránce designu se jedná o možná až příliš přeleštěný netbook s velkým rámečkem kolem displeje. Při bližším předvedení se však překvapivě ukáže, že velký rámeček displeje má své opodstatnění. Kohjinsha DZ má totiž displeje hned dva.

Kohjinsha DZ

Při bližším prozkoumání člověka okamžitě napadne, kolik může asi takováto konstrukce vydržet. Displeje jsou uloženy ve dvou vrstvách v poměrně volném uložení. K dosažení kýžené velké pracovní plochy je proto nutné vysunout horní vrstvu displeje vpravo a spodní vlevo.

Kohjinsha DZ

Každý z displejů má úhlopříčku 10,1" a používá nativní rozlišení 1024x600 pixelů. Roztažením vznikne širokoúhlá plocha s poměrem téměř 10:4. Vše má ale zásadní háček. Konstrukce si vyžaduje opravdu masivní provedení a tak mají oba displeje nepřehlédnutelný rámeček, který plochu rozděluje.

Použitá konstrukce přímo ovlivnila výběr platformy, na které je Kohjinsha DZ postavena. Intel distribuuje své procesory Atom výrobcům netbooků s malými úhlopříčkami displeje výrazně levněji, než těm, kteří použijí úhlopříčku 12" a větší. Použitím dvou 10,1" displejů se tedy dostává Kohjinsha dalece za tuto mez a nezbývá než šáhnout po Athlonu.

Jako hlavní zdroj výkonu zde slouží procesor Athlon Neo MV-40, který s úspěchem začalo používat také Lenovo. Tento kousek je taktován na 1,6GHz. Výkon je přitom srovnatelný s Atomem, nicméně spotřeba samotného procesoru je vyšší. AMD to však vynahrazuje lepším čipsetem, který obsahuje grafické jádro Radeon HD 3200 a podporu až 4GB RAM.

Kohjinsha DZ

Po finanční stránce znamená použití druhého displeje citelné prodražení. Základním modelům, které bude možné pořídit za přijatelnou cenu, tak nalezneme vybavení opravdu nízké úrovně. Ambiciózní společnost bude k těmto počítačům dodávat Windows 7 Home Premium, ale osadí je jen 1GB RAM. To lze vnímat v kombinaci s pomalejším procesorem jako problém. Pevný disk bude mít 160GB.

Integrované příslušenství zahrnuje vše, co je potřeba pro připojení k internetu. Nalezneme zde Bluetooth, WiFi, gigabitový ethernet, 3 USB porty a za příplatek nepříliš potřebnou čtečku otisků prstů. Kvalitní budou především baterie, které mají mít i v základních modelech hned 6 článků a kapacitu 5200mAh. Očekává se výdrž přes čtyři hodiny při využití obou displejů, s jediným by to mohlo být podstatně déle.

Kohjinsha DZ

Kvalitní baterie a dva displeje se kromě ceny odrazily také na hmotnosti. Výsledkem je 1,84Kg vážící malý počítač za bezmála 80000 Jenů. V přepočtu se jedná o částku zhruba 16000Kč. Kohjinsha DZ tak bude spíše krokem do neznáma a přímou distribuci do ČR očekávat nelze. Přesto jej bude možné objednat ze zahraničí, kde by měl být prodej plošně zahájen 11. prosince.


USB 3.0 možná už pod vánočním stromečkem
Blíží se čas Vánoc, a jak se všeobecně očekávalo, právě v tomto období se mají na pultech obchodů začít objevovat první zařízení kompatibilní s USB 3.0. V první řadě se objeví v prodeji externí pevné disky, brzy by se ale mělo nové rozhraní objevit také na HD kamerách. Většina ostatního hardwaru však zatím zůstane na rozhraní USB 2.0 a u drobných periferií se o USB 3.0 neuvažuje vůbec.

První koncepce USB 3.0 kompatibilních disků představily minulý týden široké veřejnosti společnosti OCZ a Buffalo. Zatímco OCZ je v současnosti u vývojových prototypů, Buffalo má již vývoj u konce. V prodeji se tak brzy objeví nová profesionální řada disků Buffalo DriveStation HD-HX.

Disk Buffalo s podporou USB 3.0

Veřejně byl prezentován především model DriveStation HD-HXU3, který se v ideálním případě může pochlubit rychlostí 625MB/s. Realita nebude samozřejmě tak oslnivá. Buffalo reálnou rychlost čtení a zápisu zatím tají.

Společnost tak alespoň dala k dispozici přehled cen, za jaké se budou tyto externí SSD disky prodávat. Výroba poběží v kapacitách od 1TB do 2TB. Cena nejlevnějšího modelu má začínat na 200USD (tedy 3400Kč) a velká 2TB varianta bude stát dvojnásobek.

S podporou USB 3.0 na počítačích to nebude z počátku rozhodně slavné. Vývojáři Buffala jsou si toho dobře vědomi a tak je komunikační rozhraní externího disku zpětně kompatibilní k USB 2.0. K disku si navíc bude možné zakoupit i USB 3.0 řadič do PCI Express, který je rovněž z produkce společnosti Buffalo.

Asus deska s USB 3.0

Konečně se začaly prodávat také základní desky, které USB 3.0 přímo podporují. Zatím se ale jedná o osamocené jednotky modelů od různých výrobců. Jako první s oficiálním zahájením prodeje přišel Asus. Ten nabízí desku P6X58D Premium, kterou můžete vidět na obrázku. Model bude podporovat procesory Core i7, trojici grafických karet a až 24GB paměti v šesti modulech. Tomu odpovídá i počáteční cena 5300Kč.

Rozšiřující karta USB 3.0 do PCI Express

Nejlevnějším řešením, jak přidat do existujícího počítače podporu USB 3.0, bude určitě koupě rozšiřující karty. Jediným požadavkem je volný slot PCI Express. Ceny nejlevnějších karet přidávajících USB 3.0 porty mají začínat pod hranicí 30USD.


Zdroje: Buffalo, Dailytech, Digitlife, Fudzilla, HKEPC, Intel, Kohjinsha, nVidia, OCZ, TG Daily, Xbitlabs & ZD Net

Autor:


Témata: Intel, Netbook


Nejčtenější

Star Wars Battlefront II
Příběh nového Star Wars Battlefront 2 prý zvládnete za pět hodin

Kampaň pro jednoho hráče bude sice intenzivní, ale také velice krátká. Podle producenta hry Davida Robillarda její dohrání zabere něco mezi pěti až sedmi...  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Huang Wenbin při návštěvě fotbalového klubu Runcorn Linnets.
Fanoušek cestoval přes půl světa, aby poznal oblíbený tým z fotbalové hry

Čínský fanoušek cestoval více než 10 tisíc kilometrů ze své domoviny, aby mohl navštívit klub hrající až devátou nejvyšší fotbalovou ligu v Británii.  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Legacy of Kain
Bude nová hra ze série Legacy of Kain? Vývojáři něco naznačují

Majitelé práv na dlouho opuštěnou značku Legacy of Kain začali na sociální síti sdílet obrázky upíra Raziela. Mohlo by to znamenat nový díl?  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.