Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: nVidia připravuje GeForce GTX 460

aktualizováno 
Desktopová i mobilní varianta přijde v půlce července. Povedený notebook bez klávesnice. AMD připravuje šetření s Optimusem.

GeForce GTX 460? Zatím ne!

nVidia připravuje GeForce GTX 460
Ještě v průběhu minulého týdne obletěly svět údajné první fotografie grafického jádra nové herní karty od nVidie. Na svých stránkách je zveřejnila celá řada renomovaných serverů s tím, že se zaručeně jedná o jádro, které nalezneme v brzké době na grafických kartách s podporou DirectX 11. O naprostý highend ale tentokrát nepůjde.

GF104 kultovní foto

Grafické jádro, ke kterému se teď upírají zraky všech fanoušků nVidie, dostalo vývojové označení GF104. Jak se bude jmenovat karta na něm postavená, zatím potvrzeno není. Co ale začíná být stále patrnější, jsou budoucí specifikace karty, která výkon do žádných zázračných výšin neposune. Přesto se sluší upozornit, že následující parametry mají značně spekulativní charakter a převážně se opírají o informace, které z nVidie unikly, aniž by je společnost oficiálně potvrdila.

Podle těchto informací se na nás chystá grafická karta GeForce GTX 460 a to dost možná v klasické desktopové i mobilní verzi. Vývoj v nVidii směřuje stále více pryč od původní koncepce architektury Fermi. Pokud není fotografie podvrhem, jen podporuje tvrzení, že GF104 bude za současným GF100 hodně ztrácet. Robustnost architektury je totiž ta tam a jádro se zmenší téměř na polovinu toho původního.

GF104 dohady vs. fakta

Optimistické odhady hovoří o tom, že by nVidia mohla touto cestou snížit spotřebu karet až o 25%. Pokud se to opravdu podaří, dostane se zase nVidia se svými kartami na únosnou hranici a TDP nebude vadit ani výrobcům notebooků. nVidia za tento krok ale značně zaplatí výkonem, který nebude tak zajímavý jako u GeForce GTX 480 nebo GTX 470.

Varianta GeForce GTX 460 pro stolní počítače by měla mít v konečném důsledku spotřebu 150Wattů. Grafické jádro ovšem ponese 336 nebo spíše jen 320 shader procesorů. nVidia rozhodně nehodlá klesnout přímo do lowendu nebo nižšího mainstreamu. Navzdory slabší architektuře jádra je rozhodnuta držet 192bitovou paměťovou sběrnici. Předběžně je ohlášeno nasazení spíše pamětí GDDR3.

GF104 dohady vs. fakta

Informace o hardwarovém základu lze stále považovat za věrohodné v porovnání s tím, jak moc se liší rozsah ohlašovaných taktovacích frekvencí. Někteří odborníci tvrdí, že GF104 poběží ve stolních počítačích na opravdu nízkém taktu kolem 600MHz. Pravděpodobně to ale bude o něco výše, spíše kolem 670MHz pro jádro, 1350MHz pro shadery a 1800MHz efektivně pro paměti.

O mobilní verzi grafiky postavené na GF104 se začalo uvažovat teprve nedávno a informační embargo nVidie zatím funguje dokonale. O kartě se zatím ví jen to, že by se měla objevit v prodeji v polovině července, tedy stejně jako varianta do stolního počítače. Na její uvedení zoufale čeká celá řada výrobců herních notebooků.

GF104 dohady vs. fakta

V případě průměrných karet od nVidie je vždy rozhodující pořizovací cena. Opravdu se nebude jednat o to nejlepší, co lze pro herní počítač sehnat a nVidia to tentokrát naštěstí patřičně zohlední. Cílová cena je kolem 230USD, u nás by to mohlo být kolem 5000Kč. GeForce GTX 460 by tedy mohla být zhruba o 1500Kč levnější než GTX 465. Zda se investice do takové grafiky vyplatí, se ale ukáže až po uvedení na trh.


Povedený notebook bez klávesnice
Při prvním pohledu na následující přenosný počítač by se mohlo zdát, že za ním nestojí nikdo jiný, než společnost Nintendo. Dvojitý displej je totiž doménou jejich přenosné herní konzole Nintendo DS. Tentokrát přišla s šíleným, nicméně velmi působivým nápadem, Toshiba, která bude vyrábět něco mezi netbookem a tabletem.

Základem se stala konstrukce tvořená z dvou širokoúhlých displejů s dotykovou vrstvou. Jak správně asi tušíte, fyzicky zde není přítomna žádná klávesnice ani touchpad. Oba displeje s nativním rozlišením 1024x600 pixelů mají úhlopříčku 7" a aby mohly správně nahrazovat klávesnici a myš, disponují technologií multitouch. Prezentováno bylo celkem šest variant zobrazení klávesnice.

Toshiba Libreto W100

Po stránce výkonu nebude Libretto W100 žádný herní cvalík. Toshiba se sice zdržela použití procesorů Intel Atom, nahradila jej ale dvoujádry Pentium s nepříliš výrazným taktem. Podle dostupných informací by se měl v notebooku objevovat především procesor Pentium U5400 taktovaný na 1,2GHz. Na tomto procesoru je pozitivní zajímavá spotřeba a podpora pamětí DDR3 až do výše 8GB.

Toshiba Libreto W100

Přinejmenším kancelářský výkon bude W100 opravdu potřebovat. Vzhledem k značně odlišné konstrukci oproti klasickým počítačům, je pro něj nutností používat některou z vyšších distribucí Windows 7. Základní verze přesto bude tento předpoklad splňovat jen těsně, protože má být vybavena 2GB RAM a SSD diskem o kapacitě 62GB.

Integrované příslušenství pak nabízí vše, co by člověk očekával v běžném notebooku. Jen technologická úroveň je o něco nižší. Najdeme zde podporu pro WiFi, starší verzi Bluetooth, 100Mbit ethernet a 1MPx webovou kameru. Chybět nemůže samozřejmě ani čtečka paměťových karet.

Toshiba Libreto W100

Záhadou je zatím doba výdrže na baterii. Používání dvou displejů se na ní musí nutně negativně podepsat. Toshiba bude do W100 tedy přidávat kvalitní 8článkovou baterii. Výsledné fyzické rozměry jsou 122x202mm a hmotnost krásných 816gramů. V základní výbavě by se měla Toshiba W100 prodávat od 18500Kč.


AMD připravuje šetření s Optimusem
S tím, jak vzrostla spotřeba grafických karet, je stále komplikovanější udržet v případě herních notebooků zajímavou výdrž na baterii. Řešením měly být hybridní technologie jako je CrossFireX nebo Hybrid SLI. Z těchto technologií druhá prakticky skončila s příchodem Windows 7 a CrossFireX prý již začíná také zastarávat.

Jako první se vypořádala s opravdu efektivním šetřením energií pod Windows 7 nVidia. Její technologii dobře známe pod názvem nVidia Optimus a oproti původnímu Hybrid SLI přináší hlavně podporu grafiky integrované na procesorech Intel. V případě, že není potřeba výkon v 3D, je energeticky výživnější dedikovaná grafická karta vypnuta a úlohu zpracování grafiky přebírá integrované jádro.

nVidia Optimus

Šetřící technologie v podání AMD se snaží vlastně o totéž. V současnosti je však možná podpora pouze napříč Radeony. Také přepínání grafických karet není dokonalé. Hardwarové řešení je sice elegantní, ale chybí náležitá softwarová vrstva, která by přepínání řešila automaticky. Naproti tomu nVidia Optimus dokáže díky ovladačům přepínat mezi integrovanou a dedikovanou grafikou v reálném čase a to tak, že si uživatel nemá šanci ničeho všimnout.

Podle prohlášení šéfa AMD, Dirka Meyera, je současná podoba technologie nVidia Optimus pro AMD velkou výzvou. Naznačil, že vývoj v AMD půjde velmi podobným směrem a zlý jazykové tvrdí, že AMD kopíruje nVidii. Na konci roku bychom se tedy mohli dočkat notebooků, ve kterých bude spolupracovat dedikovaný Radeon a integrovaná grafika na některém procesoru od Intelu.


Zdroje: AMD, Digitimes, Expreview, Fudzilla, HardSpell, HKEPC, Intel, nVidia, SemiAccurate, TechPowerUp, Toshiba & VR-Zone

Autor:


Témata: Intel, Notebook, Tablet

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

V jakém období byste si rádi zastříleli v Battlefieldu a Call of Duty?

Válka.

Ačkoliv to vypadá, že letošní Battlefiled bude zasazen do druhé světové války a u Call of Duty už víme, že půjde o...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz