Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: NVIDIA vrací úder

  12:00aktualizováno  21. srpna 12:57
NVIDIA vrací úder! GeForce 7950 GT a 7900 GS půjdou po peněžence ATI *** O technologii, která možná porazí Blu-ray i HD DVD *** Počítač do auta od teď žádný problém *** Nové ovladače ATI

FVD - i malé kroky mohou vést k úspěchuMédia FVD-RW a R
O nastupujících technologiích Blu-ray a HD DVD se v HW News rozvádíme neustále. Tento týden se ale objevily zprávy o možném uvedení na trh další takovéto technologie. Ta by měla být značně levnější než obě současné. Její název je FVD. Bude to vlastně takové levnější HD DVD pro nenáročné uživatele. Na média se vejde maximálně 15GB dat. FVD bude zpětně kompatibilní s běžnými DVD. Nejedná se vlastně o velký pokrok, spíše je to logický krůček vpřed, který umožní pohodlný odchod od DVD. Mechaniky budou používat ke čtení i zápisu červený laser na obdobné vlnové délce jako běžná DVD. Agentura AOSTRA, jenž má celý vývoj formátu na starosti, hovoří o širokém sortimentu zařízení, která budou moci tento formát podporovat. Můžeme se tedy těšit na mechaniky, které bude možné používat napříč platformami a to jak u PC tak Macu. Dále se objeví přehrávače s možností záznamu HD TV a to v levnějších variantách přímo na médium, v těch dražších na HDD, tak jak jsme zvyklí u dnešních DVD rekordérů. Cílem, který je zatím nedosažitelný, je zařízení, které by bylo schopno přehrávat Blu-ray, HD DVD, FVD a DVD média, případně na ně i zapisovat. Zatím nejlepší vyhlídky má kombinace HD DVD, FVD a DVD, jelikož zde existuje alespoň nějaká technologická návaznost. S technologií Blu-ray to bude o něco horší a mohlo by jí to ztížit svou pozici na trhu. Ta je již teď o něco horší než HD DVD. Objevují se totiž nečekané problémy jako například aférka s nedostatkem modrých diod o které jsme informovali před časem či nepřízeň Microsoft k tomuto formátu. Nové třívrstvé DVD, které se nyní jmenuje FVD má jistě vcelku velkou šanci na úspěch, protože lidé mají zažita DVD média a FVD má ze všech nových k těm původním nejblíže. Jeho kapacita je přeci o něco větší. Vše bude záležet na tom, zda přijde dost rychle a zda bude jeho kapacita v době rozšíření ještě stačit.

Co vaří NVIDIANové grafické karty NVIDIA vyadají shodně
NVIDIA již delší dobu nenasadila ATI žádnou vyšší laťku. Nyní by se měla situace změnit. Na trh se připravuje vstoupit dlouho očekávaná dvojice grafických karet a to GeForce 7950 GT a 7900 GS. První, dražší model se začne prodávat za cenu 299 dolarů (tedy asi 7500Kč). Nabídne takt jádra 500MHz a celých 512MB paměti taktovaných na 700MHz. Kartu hodlá NVIDIA postavit především proti kartám ATI s čipem RV570 nad kterými podle testu provedeném NVIDIí v 3D Mark programu mírně vede. Zarážející je, že NVIDIA se pustila do srovnání 256MB karty ATI se svou 512MB kartou. Obě konkurenční karty dosáhly hranici 4500 bodů. Zde se ATI RV570 se svou bodovou hranicí zastavila. Pokud byste čekali, že bodové hodnocení GeForce 7950 GT bylo o mnoho lepší, jste od pravdy vcelku vzdáleni. GeForce 7950 GT je totiž lepší jen o nějakých 187 bodů, což jsou přibližně čtyři procenta. Radeon s RV570, tedy ATI X1900 stojí na našem trhu zatím přes 10 000 Kč. Druhá karta, GeForce 7900GS, má takt jádra na 450MHz a 256MB paměti taktované na 660MHz. Tato karta je levnější a podle všech informací i výkonnější. Volitelně bude možné koupit verzi s HDCP. Karta standardně také obsahuje dva DVI konektory a HDTV výstup. Cena je přijatelnější a začne se na 199 dolarech, tedy pod 5000Kč. Srovnatelné konkurenční karty stojí zatím také okolo 10 000Kč. Poté co uvede NVIDIA tuto dvojici na trh, se ale můžeme těšit na rapidní slevu, protože ekvivalentní karty ATI se současnou cenou by se staly neprodejné. Karty by se měly objevit v průběhu září a října. Očekávat můžeme i některé odlišné verze s obdobnými čipy.

XPC míří do automobiluPočítač v automobilu podle Shuttle
Pokud vlastníte automobil a jste tak trochu (stejně jako já) závislí na počítači, určitě uvítáte nový projekt společnosti Shuttle. Ta se rozhodla začít vyrábět počítače, které jsou určeny přímo do automobilu. Do teď se totiž počítače do automobilů montovaly spíše amatérsky. Zároveň s tím se však objevilo velké množství zajímavých řešení, které Shuttle úspěšně používá i u svých počítačů. Umístění samotné jednotky počítače je vcelku jasně v prostoru palubní desky. Displej se většinou umísťuje doprostřed, nad prostor ve kterém se u většiny automobilů nachází autorádio. Největší starosti ale dělá konstruktérům vhodné umístění klávesnice. Koncepcí rozmístění jednotlivých počítačových prvků v automobilu jsem se shodou okolností zabýval nedávno a první nápad směřoval k umístění klávesnice do sklopného stínítka řidiče. K mému zděšení se touto cestou rozhodl vydat i Shuttle. Takovéto umístění je vzhledem k umístění displeje, na kterém můžete vidět akce, které právě provádíte vcelku nešťastné a nepraktické. V kombinaci s klávesnicí je nutné počítač vybavit i možností připojení klávesnice externí a pro pohodlné ovládání za jízdy zkombinovat jednoduché ovládání snadno přístupnými tlačítky, která mají vždy jednu určitou funkci, tak aby nemusel řidič nic kontrolovat na displeji. Dobré je zkombinovat tlačítka s hlasovým ovládáním, které při jízdě neobtěžuje. Shuttle naštěstí do svých plánů zahrnul alespoň tlačítka v okolí volantu. Automobily budou vybaveny hned dvojicí displejů a kláesnic. Samotný počítač je na vcelku dobré úrovni. Obsahuje procesor AMD Athlon 3700+ a 1GB operační paměti. Důležitá je také spolupráce s ostatními systémy automobilu. Počítač dokáže pracovat až s pěti webovými kamerami a usnadnit tak parkování, případně zobrazit pohledy tam, kam řidič nemůže vidět. Shuttle však neuvedl, jestli mohou být počítačem ovládány také bezpečnostní systémy automobilu, což v praxi výrazně zvyšuje šanci, že vám takto vybavený automobil nikdo neukradne.

Letem světem:
Catalyst 6.8 - Společnost ATI přináší další aktualizované ovladače pro své grafické karty. U novějších grafických karet prý můžeme očekávat zvýšení výkonu až o plnou jednu třetinu. Ovladače jsou určeny pro grafické karty počínající modelem Radeon 9500 a novější. Dále musíte mít nainstalován Microsoft .NET Framework. Připomínám jen, že ovladače starší stále prodávané katry jako například Radeon 9250 obsaženy nejsou a musíte zapátrat po starších verzích. Nové ovladače zabírají podle verze okolo 35MB, Microsoft .NET Framework přibližně 22MB.

ASUS připravuje novou divizi mobilních zařízení a především notebooků. Chce je uvést pod novou obchodní značkou a to AS Mobile.

Sony konečně představilo média Blu-ray o kapacitě 50GB. Zatím se budou vyrábět pouze jako jednorázově zapisovatelná média a to BD-R. Přepisovatelná média BD-RW můžeme čekat až na konci letošního roku.

Společnost Marvell oznámila, že se jí podařilo vyvinout čip, který kombinuje zároveň technologie Bluetooth a Wifi na 90nm technologii. Technologie by se měla co nevidět objevit v multimediálních přehrávačích a mobilních telefonech. Dá se očekávat, že bluetooth a Wifi již nebude mít velký podíl na ceně nových telefonů.

Zdroje: ASUS, ATI, dailytech, Marvell, NVIDIA, Shuttle, SONY, The inquirer

Autor:


Témata: Notebook

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz