Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: NZXT uvádí svou první herní myš

aktualizováno 
Nové myšítko s 2600dpi od výrobce počítačových skříní >> Notebook do dlaně >> VIA končí s čipsety, zbude jen Intel a AMD?

NZTX Produkty

NZXT uvádí pořádnou herní myš
Výrobce skvěle vypadajících počítačových skříní NZXT začíná s výrobou herních počítačových myší. Značku NZXT jsme mohli doposud najít nejen na počítačových skříních a zdrojích, ale i na působivých vestavných displejích. Ve velkém stylu se tak brzy začne prodávat první myš NZXT s názvem Avatar.

Avatar seshora

Anglické Avatar znamená něco jako ztělesnění a nová myš tedy bude skutečným ztělesněním všeho, co si lze pod pojmem herní myš vybavit. Hned na první pohled se na designu myši podílí určitá strohost, která přesně vymezuje hranici mezi potřebnými prvky a nepotřebnými reklamními tretkami. Držení myši je pak velmi ergonomické, potěší i leváky. Koncepce myši klade také velký důraz na snadnou a rychlou dostupnost ovládacích prvků.

Avatar zboku

Avatar má pět plně programovatelných tlačítek. Kromě klasického levého a pravého tlačítka, jsou další tlačítka rozmístěna po obvodu a v prostoru kolečka myši. Životnost myši bude spíše průměrná, jelikož tlačítka jsou dimenzována na pět milionů stisknutí. Rolovací kolečko lze stisknout a disponuje nemechanickým snímačem polohy. Přímo ze svtchní strany myši je přístupný i přepínač snímaného rozlišení. Práce je možná ve čtyřech režimech, přičemž nejvýše lze použít rozlišení odpovídající 2600dpi. Pro práci ve Windows je ale přijatelnější základních 650dpi. Aktuálně nastavené rozlišení je indikováno barevným podsvětlením myši.

NZTX Avatar

Senzor je skutečně na herní úrovni a dokáže snímat obrazové hodnoty rychlostí 5,8MPx/s. Při aktivaci nižšího rozlišení udává NZXT až 6469 sejmutí za jednu vteřinu. Bez chybného zpracování se pak dokáže myš vyrovnat se snímacím přetížením 15G, což odpovídá nesouvislému pohybu přibližně rychlostí 1m/s po pracovní desce. Výrobce zjevně dbá i na kvalitu zpracování. Myš se připojuje k počítači prostřednictvím USB 2.0 a světe div se, kontakty konektoru jsou pečlivě pozlaceny. Kabel myši je navíc velmi dlouhý. Myš dokáže předat informace o změně polohy či stisknutí tlačítka tisíckrát za sekundu.

Avatar - instalace software

Bez zajímavosti není ani software dodávaný s myší. Ten je určen jak pro Windows XP, tak i pro Vistu. Dodávaný sofware umožňuje zcela libovolně naprogramovat chování všech tlačítek myši. Není dokonce problémem způsobit reverzi kolečka. Ke každému tlačítku i kolečku lze přidat vlastní makro. Makro může být reprezentováno sérií stisknutí tlačítek myši, ale mnohem užitečnější je kombinace kláves. Do jednoho makra lze maximálně přiřadit sérii dvaceti kláves. Vlastní nastavení lze poté uložit do čtyř profilů, které je ale nutno aktivovat softwarově.

Avatar software

Dobře se NZXT Avatar tváří i při pohledu na cenu. U nás se ještě prodávat nezačal, ale je jasné, že nebude patřit k nejpředraženějším. U našich západních sousedů se již Avatar prodává za 49 Euro, u nás lze tedy očekávat cenu obdobnou.

VIA končí s čipsety, tentokrát oficiálně
Tento týden přinesl další špatnou zprávu od výrobců čipsetů. Poté co se minulý týden snažila nVidia popřít svůj odchod od výroby čipsetů, to vypadá že definitivně skončí s čipsety VIA. Právě tento výrobce ale nabízel nejlevnější čipsety na trhu a tak nás nejspíše nemine zdražování. Zástupce společnosti VIA, Richard Brown, dokonce předpovídá, že na trhu zůstanou jen dva největší výrobci.

První náznaky toho, že není s čipsety něco v pořádku, se objevily na začátku minulého týdne. Zdroje blízké vývojovým týmům nVidie totiž vypustily do internetu závažné informace. Podle serveru Dailytech nVidia reorganizovala pracovní týmy, které se zabývají vývojem čipsetů, do oboru grafických karet. Dále se objevila informace o tom, že nVidia v oboru čipsetů skončí zcela. Následující den však pověřený zástupce nVidie tuto informaci v přesném znění dementoval. O tom, co bude dále, nVidia doposud mlží.

Situace u společnosti VIA je ale úplně jiná. Tiskové centrum společnosti v úterý potvrdilo, že odchod z výroby čipsetů je již jen otázkou času. Hlavním důvodem má být soběstačnost Intelu a AMD. Především Intel nyní nabízí ohromné množství čipsetů pro své vlastní procesory a vzhledem k přechodu na nové procesory Core i7, to bude v budoucnu ještě patrnější. AMD směřuje prý nyní naprosto stejnou cestou.

Při nakupování základních desek si tak pravděpodobně v budoucnu šáhneme hlouběji do peněženky. Základní desky s čipsety VIA se totiž už dávno neřadí mezi highend hardware a prodávají se za naprosto minimální ceny. Kromě toho, že míří do nejlevnějších počítačů, současně mají pozitivní vliv na cenu základních desek od AMD a Intelu. Léta se například táhl velký konkurenční souboj o desky s integrovanou grafikou, kde VIA mohla konkurovat AMD pouze cenou. Cenový souboj mezi Intelem a AMD takto těsný nebude, jelikož čipset bude přímo podněcovat ke koupi procesoru od stejné společnosti.

VIA má ale i nadále co nabídnout. Stále totiž bude pracovat na vývoji miniaturních platforem a v rukávu má ještě nový procesor VIA Nano. Velkým problémem však může být 65nm výrobní technologie, za kterou se zatím narozdíl od konkurence VIA nedostala. VIA  nepůjde stejnou cestou jako Intelu a AMD. Tiskové centrum dodalo, že se VIA chce nadále zaměřit na vývoj kompletních počítačů a výpočetních systémů. Příkladem takového počítače může být právě dokončený prototyp levného přenosného počítače OpenBook Nano.

Nejmenší z nejmenších – LifeBook U2010
Na počátku byl jediný Asus Eee a hned vzápětí zachvátila svět horečka malých přenosných počítačů. Těch je dnes na světovém trhu tolik, že prakticky už nelze říci, který z nich je nejlepší. Do prodeje se ale v brzké době dostane minipočítač Fujitsu, který je adeptem na označení za zcela nejmenší.

Na první pohled nejsou z fotografií skutečné rozměry LifeBooku U2010 příliš zřejmé. Kompaktní design umožnil vyrobit počítač, který se svým výkonem vyrovná běžnému notebooku. S rozměry 17,1x13,5x2,6cm je ale jak tvrdí výrobce - skutečně do dlaně. Vše navíc podtrhuje celková hmotnost pouze 610gramů. Velmi dobře vypadá také otočný displej umístěný na kloubu a zajímavým řešením prošla i klávesnice. Ta je membránová a zjednodušená (pouze 56 kláves), tudíž na ní nenajdeme duální klávesy. Rozměry jednotlivých tlačítek zůstaly přitom na standardní ploše minimálně 1cm2. Dojem tak kazí jen velký rámeček okolo dipleje.

U2010 v zavřeném stavu

Použitý displej je dotykový a má na notebook netypicky malou úhlopříčku, pouze 5,6“. Jedná se o širokoúhlý formát s precizní bodovou maskou. Ta používá navzdory malým rozměrům rozlišení 1280x800 pixelů. Zatím bohužel nemůžeme posoudit čitelnost textu v takovémto rozlišení. Jisté však je, že displej je velmi lesklý, což bude způsobovat problémy především při práci ve venkovním prostředí.

Lesklost displeje na U2010

Výkon počítače je vzhledem k rozměrům na velmi solidní úrovni. Založen je samozřejmě na poslední řadě Intel Atom a to konkrétně na procesoru Atom Z530. Tento procesor je taktován na 1,6GHz a vyznačuje se energeticky velmi úsporným provozem. Fujitsu použilo čipset ukrývající se pod hrůzným označením SHC US15W. Díky němu je ale počítač schopen používat klasické paměťové moduly DDR2. V základu je osazen 1GB DDR2 533MHz a bohužel více paměti LifeBook U2010 ani nepodporuje. Součástí je také jednoduché grafické jádro Intelu s podporou DirectX 9.

U2010 - membránová klávesnice

Zástupci Fujitsu se nechali minulý týden slyšet, že nevěří v zájem o pevné disky založené na technologii SSD. Z tohoto důvodu nebude nejspíš SSD vůbec v nabídce a v základním modelu tak najdeme klasický 60GB disk. Rozměr je 2,5“, tedy tentýž jaký se používá ve větších noteboocích. LifeBook U2010 se zatím prodává jen v Asii a Fujitsu na něj běžně instaluje Windows Vista Home Premium. Na stupnici Vista Experience dostal notebook 2,8 bodů. Je jasné, že žádné další výkonové testy by neměly na stroji této třídy smysl.

U2010 - Vista Experience 2,8

Komunikační schopnosti LifeBooku U2010 jsou omezeny pouze na WiFi, Bluetooth, 100Mb Ethernet síťový adaptér a velmi jednoduchou čtečku karet. Konektor Ethernetu není zabudován přímo a stejně jako výstup na D-SUB monitor, je použitelný až po připojení externího modulu. Právě takovéto moduly se ale v historii příliš neosvědčily pro jejich nízkou životnost. Marně bychom zde hledali jakoukoliv optickou mechaniku. V části panelu displeje notebooku je zabudována 1,3MPx webkamera, multimediální tlačítka a snímač otisků prstů.

U2010 - zboku

Slabým místem je především pouze dvoučlánková baterie. Notebook je při práci na baterii napájen omnoho nižším napětím než standardní stroje. LifeBook U2010 pracuje s napětí 7,2Voltu, přičemž jeho baterie má 2900mAh. Dalo by se očekávat, že malý displej a úsporný procesor bude mít velmi pozitivní vliv na výdrž. Fujitsu dokonce slibuje provoz na baterie až 5 hodin*. Za příplatek by navíc měla být dostupná baterie se čtyřmi články pro dvojnásobnou dobu provozu.

Výdrž bude ale pro mnohé zklamáním. Podle prvních testů vydrží LifeBook U2010 při multimediálním vytížení jen hodinu a půl. Při maximálním šetření energie je počítač schopen vydržet v provozu tři hodiny. Ani cena, za kterou se mají LifeBooky U2010 prodávat, příliš nenadchne. Fujitsu chce uplatnit dvojí cenění a tak by v rámci této akce měl být subnotebook dostupný pro studenty od 933USD. V obchodech se ale bude prodávat nejpravděpodobněji za 1385USD. Pokud vezmeme v potaz ještě veškeré poplatky a marže obchodníků, vyšplhá se cena k 25000Kč. LifeBook U2010 tedy bude malý, pěkný, relativně výkonný, ale rozhodně nikoliv levný.


Zdroje: CDrinfo.com, C-net, Dailytech, Digit-life, HKEPC, NZTX, UMPCFever.com, The Inquirer, Via & Xbitlabs

Autor:
Nejčtenější

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Porsche v Gran Turismo Sport
Unikátní edice Gran Turisma s opravdovým autem se už prodala

Jediný kus sběratelské edice závodního Gran Turisma, která mimo jiné obsahovala i skutečné závodní auto, se prodal vskutku rychle. A to navzdory ceně...  celý článek

Dungeon Keeper (2014)
Activision vymyslel způsob jak lidi motivovat utrácet za mikrotransakce

Firma Activision si nechala patentovat úpravu mechanismu, který se stará o to, aby se v multiplayerových hrách potkávali hráči na stejné výkonnostní úrovni....  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.