Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Opera Vás protlačí na Times Square

  12:00aktualizováno  14. prosince 1:09
Chcete mít na Silvestra fotku na Times Square? Opera Vám to může zařídit. TDK vyrábí první vzorky Blu-Ray bez ochranné krabičky. Mozilla a Firefox nepřežijí DoS útok a AMD porazilo Intel.

Mějte fotku na Times Square – díky Opeře
Alternativní webový prohlížeč Opera zná asi každý. Jednoduché a účelné grafické rozhraní, rychlé renderovací jádro, podpora standardů, ovládání myšími gesty a mnohem více toho tento prohlížeč nabízí.
Vývojář Opery, společnost Opera Software je známá svými zajímavými pokusy o zviditelnění tohoto prohlížeče. Nedávno například CEO Jon von Tetzcher oznámil, že pokud Opera uspěje, doplave z Norska do USA. Nejsem si jist, zda by něco takového slíbil a hlavně zvládl Bill Gates :-).
Nicméně nyní Opera přišla s další zajímavou akcí. Pronajala si velké promítací plátno na Times Square a při tradičních oslavách konce roku bude na toto plátno promítat fotku uživatele, který ji žasle do tohoto fóra a bude vylosován. Samozřejmě se na ostatní lidi nebude smát celý večer, ale střídavě s prezentací, jak moc je Opera super.
Inu, zajímavý nápad, jak získat další uživatele. Za propagaci Opery v Česku by si to možná zasloužil Radek Hulán :-).

TDK vyrábí první vzorky Blu-Ray disků bez ochranné krabičky
Pokud trošku zalovíte v paměti, tak si vzpomenete, že Blu-Ray nabízí sice obrovskou kapacitu, ale na rozdíl od dnešních CD/DVD a kunkurenčímu HD/DVD má datovou vrstvu uloženou pouze 0,1mm pod povrchem. Ostatní média mají 0,6mm. Z tohoto důvodu měla první specifikace Blu-Ray speciální ochranou krabičku, stejně jako kdysi DVD-RAM od Panasonicu. Bohužel se tato technologie příliš neujala.
Asi před rokem společnost TDK, člen Blu-Ray aliance oznámila, že vyvinula speciální lak, který vydrží mnohem více než lak používaný na dnešních DVD a tak nevadí, že bude pouze 0,1mm silný. Při veřejné ukázce tohoto zázraku zkoušeli zástupci TDK rýpat do média nožem a ono bylo poté bez problému čitelné.
TDK nyní zahájilo první testovací výrobu Blu-Ray disků opatřených tímto lakem. Pokud vše dopadne dobře, tak by jsme se brzy měli setkat se zapisovatelnými BD-R a přepisovatelnými BD-RW disky. TDK chce nabízet oba druhy v jednovrstvém a dvouvrstvém provedení s kapacitou 25, resp. 50GB.
Je škoda, že se ustupuje od ochranných krabiček na média, které chrání disk před poškozením a uživatele před ztrátou dat. TDK se totiž zatím nevyjádřilo, co všechno jejich zázračný lak dovede a zda časem neměkne. Bohužel, lid si žádá co nejmenší cenu a tak dnes nenajdete mechaniku, která by přečetla DVD-RAM v ochranném obalu. Škoda, velká škoda.

Mozilla a Firefox čelí dalšímu útoku
Není to tak dávno, co světlo světa spatřila finální verze prohlížeče Firefox 1.5. S jeho uvedením tvůrci samozřejmě nezapomněli zmínit, jak je nová verze bezpečnější než ty předchozí a celkově lepší.
Nicméně nyní se objevil DoS útok, který stoprocentně „odrovná“ nové i starší verze Firefoxu a Mozilly. Stačí k tomu kód, který do tagu TITLE dokumentu vloží tisíce až miliony znaků. Firefox si tuto stránku uloží do historie, nicméně příliš nezvládne dlouhý titulek. Následně při pokusu o zpracování tohoto kódu dojde k zatuhnutí počítače a nutnému restartu. Náprava je celkem jednoduchá – po restartu smazat z historie tuto stránku.
Vývojáři se již k problému vyjádřili a oznámili, že to je způsobeno chybou v renredovacím jádru Gecko, které mají oba prohlížeče stejné. Samozřejmě slíbili tuto chybu co nejdříve odstranit.

AMD vyzvalo Intel na duel, ten nereagoval
Jak jsme již dříve psali, AMD si věří a tak vyzvalo Intel na souboj procesorů. Samozřejmě se měl konat v nezávislé laboratoři. Hlavním kritériem testu měl být poměr watt/výkon. To znamená, který procesor nabídne větší výkon při nižší spotřebě a vyzářeném ztrátovém teplu.
Intel se odmítl testu zúčastnit, resp. se vůbec nevyjádřil. Že by se AMD bál? A tak AMD došla trpělivost a test nechala udělat i bez posvěcení od Intelu.
V laboratoři SPEC podrobili procesory důkladným testům a zjistili, že AMD je vítězem. Její Operon 280 porazil konkurenční Intel Xeon 2,8GHz o 13%. Zatímco Opteron si vystačil maximálně s 95watty, Xeon bez problému spapal až 150W.
Nyní můžeme jen čekat, jak se k tomu vyjádří Intel. Bude rozumný a prohru skousne nebo začne výsledky zpochybňovat? Nebo ozve se vůbec?

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz