Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Operační paměť dostala teplotní čidlo

aktualizováno 
Prověřené řešení pro počítače s DDR3 se chystá do Česka jen v omezené míře. Dell nabízí HTPC se čtyřjádrem. Další levné pevné disky s kapacitou 2TB.

Paměti Crucial Ballistix

Operační paměť dostala teplotní čidlo
Při nakupování komponent pro novou počítačovou sestavu jen málokdo stráví delší dobu výběrem operačních pamětí. Právě moduly RAM totiž patří do kategorie hardware, na kterém je možné bezostyšně šetřit. Co ale dělat pokud chcete dopřát svému počítači něco lepšího? Možností je několik a teď k nim přibyla i jedna originální.

Přijít s něčím úplně novým v oboru operačních pamětí není rozhodně snadné. Výrobci paměťových kitů totiž už dávno začali nabízet kapacity, které snad ani nelze využít. Výjimkou nejsou ani sety paměťových modulů o celkové kapacitě 48GB. Toto řešení je příliš drahé a pro velmi slušný herní počítač dnes s přehledem stačí 6GB. Pokud hodláte používat 32bitový operační systém, nelze efektivně využít ani celé 4GB.

Paměti Crucial Ballistix

Jinou cestou je neustálé zvyšování pracovních frekvencí, které je v současnosti omezeno paměťovými řadiči integrovanými na procesor. Taktování je většinou neefektivní, protože musí být často doprovázeno horším cyklováním. Nárůst výkonu je poté minimální. Se zajímavou alternativou však přichází pro nás doposud nepříliš známý výrobce, společnost Crucial.

Zástupci této společnosti tvrdí, že se jim podařilo najít vhodný kompromis ceny, výkonu a uživatelské přívětivosti. V rámci série Ballistix totiž nabízí paměťové moduly vybavené interním teplotním čidlem. U nás zatím k dostání nebyly. Přesto se na internetu objevilo několik nezávislých recenzí, které dávají jasný obraz toho, co od nových pamětí očekávat.

Paměti Crucial Ballistix

Z pohledu specifikací půjde spíše o průměrné zboží. Paměti Ballistix budou dodávány ve dvoukanálovém kitu o celkové kapacitě 4GB. Jde samozřejmě o moduly DDR3, konkrétně standard PC3-12800. Tomu odpovídá taktovací frekvence 1600MHz a klasické napájení 1,65V. Časování se podařilo udržet na vcelku přijatelné úrovni. Charakterizují jej hodnoty 8-8-8-24.

Paměti Crucial Ballistix

Jediným důvodem, proč se o paměti Ballistix vůbec zajímat, je bezesporu ono teplotní čidlo. To je umístěno přímo na PCB s osázenými paměťovými čipy a tak by mělo dávat poměrně přesné údaje o tom, jak moc se paměťové moduly zahřívají. Čidlo není podporováno přímo ve Windows (což se dalo čekat) a k jeho využití bude potřeba jednoduchá aplikace vydaná společností Crucial.

Přesto, že se na západ od našich hranic tyto paměti prodávají něco přes měsíc, je skutečný způsob měření teploty záhadou. Na modulech je totiž nalisován kovový žebrovatý chladič, který kromě odvodu tepla zabraňuje detailnímu prohlédnutí modulu. Jisté je jen to, že přesnost měření teploty není řádově v jednotkách stupňů celsia.

Paměti Crucial Ballistix

Vlastnímu testu podrobili tyto paměti například redaktoři serveru Hexus.net. Zde při měření velmi přesným termometrem zjistili, že přímo na chladiči je teplota o 2,5°C vyšší, než ta, kterou hlásí čidlo uvnitř modulu. Informace o teplotě pamětí jsou tak spíše jen orientační. V zásadě to ale nevadí, protože teplotu budete sledovat především při taktování. Určitě lze touto cestou předejít spálení pamětí.

Na našem trhu se doposud nenašel jediný distributor, který by paměti s teplotním čidlem nabízel. Změnit se to má do poloviny srpna, kdy se v omezené míře objeví i v ČR. Paměti nalezneme pod označením BL2KIT25664FN1608. Očekávaná cena za 4GB kit je mírně přes 2500Kč.


Dell nabízí HTPC se čtyřjádrem
Malé počítače, které často nazýváme jako nettopy, jsou neodmyslitelně spjaty s procesory Intel Atom. Tato skutečnost je řadí do kategorie nejméně výkonných počítačů vůbec. Někteří výrobci si ale myslí, že to jde i jinak. Jedním z nich je Dell, který pro nás připravuje inovovaný nettop vybavený čtyřjádrovým procesorem.

Dell Inspiron Zine HD

Koncepce vychází z již uvedené modelové řady Inspiron Zino HD. Ta je postavena na socketu AM3. Z pohledu Dellu tak stačilo upravit základní desku pro silnější napájení a přidat podporu nových procesorů. Doposud nejrozšířenější Athlon II X2 tak snad už brzy nahradí Phenom II X4. Pokud se Vám zdají tyto procesory energeticky příliš náročné, naleznete v nabídce i stroj vybavený cpu AMD V.

Dell Inspiron Zine HD

Společným základem pro všechny varianty je kombinace staršího čipsetu AMD 785G a southbridge SB820M. Zdá se, že toto řešení má své opodstatnění. Levný čipset totiž obsahuje grafické jádro známé jako Radeon HD 4250. To si poradí s full HD rozlišením a některými (graficky nenáročnými) hrami podobně jako nVidia Ion. Podporována je verze DirectX 10.1.

Dell ale myslí do značné míry i na příležitostné hráče, kteří se s výkonem integrované grafiky nespokojí. Nettop je totiž akorát tak velký, aby se do něj vešla dedikovaná grafická karta. Systém pak může obsahovat kartu Radeon HD 5450, což není ale žádná výhra. Karta není osazena v klasickém slotu PCI Express, ale v MXM. Dodatečná montáž jistě prodraží.

Dell Inspiron Zine HD

Vzhledem k tomu, že řadič pro práci s operační pamětí je integrován přímo na procesor, nezpůsobuje zastaralý čipset žádné vážnější komplikace. Podporováno je až 8GB RAM DDR3. V základních modelech se přitom objevuje běžně operační paměť s velikostí 2GB. Přímo v počítači je nainstalován 3,5" pevný disk. Jde o klasickou magnetickou technologii a jeho kapacita se nově zvýšila až na 2TB.

Dell Inspiron Zine HD

Zastaralost čipové sady se projeví především na integrovaném příslušenství. Nechybí sice WiFi, ale čipset nepodporuje zvuk ve formátu 7.1. Naproti tomu obraz je možné vyvést buďto klasicky přes D-Sub nebo pomocí rozhraní HDMI. Kvalitní obraz lze využít například při přehrávání filmů na discích Blu-ray. Mechanika je ale dostupná jen za příplatek a v základu se objeví klasická DVD vypalovačka.

Dell Inspiron Zine HD

Cenové vyhlídky na nové modely nejsou právě nejlepší. Už starší varianty Zino HD takřka v základní verzi se u nás prodávají za cenu kolem 11000Kč. Nejlépe vybavený z nových modelů bude Inspiron Zino 410. Ten nabídne právě čtyřjádro a Blu-ray. Očekávaná cena je ale spíše kolem 20000Kč, což se zdá hodně. Rozhodující bude také hlučnost, jelikož čtyřjádro vyžaduje výkonné aktivní chlazení.


Další levné pevné disky s kapacitou 2TB
Není žádným tajemstvím, že pevné disky založené na staré magnetické technologii nám ještě nedávají sbohem. Oproti profesionálním SSD sice neposkytují ideální pracovní rychlosti, zato jsou dostupné opravdu každému. V poslední době jejich cena klesla na absolutní minimum. Rozdíl mezi pořizovací cenou 80GB a více než 600GB disku je přitom mnohdy paradoxně nižší než 100Kč.

Samsung, jakožto jeden z největších dodavatelů disků založených na magnetické technologii, plánuje posunout horní hranici kapacity až na 3,2TB. Zatím se to nedaří, protože není podpora ze strany základních desek. Přesto přichází s cenově atraktivní novinkou, jejíž kapacita se hned tak nezaplní. Kompletní využití dostupného místa je samozřejmě stále jen otázkou času.

Samsung F3xxx

Velmi brzy se v prodeji objeví dva pevné disky Samsung F4EG s celkovou kapacitou 1,5TB nebo 2TB. K ukládání dat se používá nespočet moderních technologií zápisu, což má za následek hustotu záznamu 667GB na každou plotnu disku. Oba disky jsou přitom tvořeny třemi plotnami a tak se dá tušit u menšího modelu o něco vyšší životnost.

Disky mají navazovat na řadu EcoGreen a Samsung se tedy zaměřil i na spotřebu. Ta by měla být oproti starším modelům F3EG nižší o necelou čtvrtinu. Podle tvrzení oficiální tiskové zprávy se zvýšily i rychlosti a to zhruba o pětinu. Přesnější údaje však Samsung doposud bohužel nezveřejnil.

Vyjma vysoké kapacity a o něco nižší spotřeby řada F4EG zřejmě ničím nepřekvapí. Samotné disky jsou vybavovány 32MB rychlé vyrovnávací paměti. Plotny disků rotují rychlostí 7200ot/m, které se ale v době nečinnosti snižují. Snad se již nebudou opakovat problémy s vyšší hlučností disku při nečinnosti, které se vyskytovaly u předchozí generace.

Kolik 2TB disky od Samsungu skutečně vydrží, se teprve ukáže. Především pro levnější řady disků není totiž vážné selhání do vypršení záruční lhůty žádnou výjimkou. Jen málokterý disk je pak vyroben tak, aby mohl běžet nepřetržitě. Neplatí to jen pro Samsung ale pro výrobce levných HDD napříč součásným trhem snad bez výjimky. Řada F4GE mezi levnější disky rozhodně patří, protože 2TB varianta bude nabízena od 2000Kč.


Zdroje: AMD, Crucial, Dailytech, Dell, Fudzilla, HardSpell, Hexus, Samsung, The Inquirer & ZD Net

Autor:


Témata: Intel

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz