Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Osobní počítač je tu s námi již čtvrt století

  12:00aktualizováno  14. srpna 10:57
Vzpomeňme na to, jaký byl první Personal Computer *** Skandál či potupa. Na nové vypalovačce od Sony nebude možné přehrávat chráněná média. *** Samsung má prototyp displeje s jedním z nejvyšších DPI pro sériovou výrobu.

Osobní počítač je tu s námi již čtvrt stoletíIBM PC s veškerým příslušenstvím
Je tomu přesně čtvrt století a tři dny od data kdy společnost IBM přinesla světu první počítač označený jako osobní, tedy anglicky Personal Computer neboli PC. I když základní znaky osobního počítače zůstaly stejné dodnes, 25letý vývoj přinesl mnoho vylepšení a zdokonalení. Považte sami. První PC bylo osazeno osmibitovým procesorem Intel 8080, který pracoval na frekvenci 4,7MHz. Počítač měl také 256Kb operační paměti. Neměl žádný pevný disk a tudíž se veškerá data ukládala buďto na 5,25" diskety s kapacitou 160kb nebo bylo možné ukládat na obyčejnou magnetofonovou kazetu. Jednalo se však o nestandardní řešení, které bylo extrémně pomalé, ale umožnilo uložit až 2MB dat. Zároveň s počítačem se také objevil operační systém společnosti Microsoft a to MS-DOS. Ten bleskově nahradil původní systém CP/M, používaný u konkurenčních počítačů a získal společnosti první větší finanční prostředky. Počítač IBM PC se vyráběl ve více provedeních, přičemž nejlevnějšímu modelu sloužil místo monitoru televizní přijímač. Variabilita byla žádoucí a tak měl počítač i první 8bitové sloty ISA pro rozšíření.

Dražší modely pak disponovaly černobílými monitory, později však bylo možné rozšířit počítač tak, aby zobrazoval čtyři různé barvy. Pevný disk se objevil až později a to u IBM PC XT, kde měl kapacitu 10 nebo 20MB. Volně rozšířitelný hardware ve větším množství se však objevil s příchodem procesoru Intel 80386. Konečně se objevily první grafické adaptéry schopné zobrazit 256barev a rozlišení i 1024x768px. Hry na PC zatím běhaly jen ve 2D a byly doprovázeny pípáním PC speakeru. Přelomový byl rok 1990. Na trhu se objevily první zvukové karty a první 3D hry. Osobní počítače pronikají do všech pracovních sfér i v ČSFR a částečně se k nám dostává třetí řada zatím nelokalizovaných Windows 3.0. Poté nastává velký boom, počítač chce každý. V roce 1995 se objevují první přípojky internetu v domácnostech, v roce 1998 je internet již běžnou záležitostí. Poté se boom zastavuje a nastupuje zrychlování, miniaturizace a migrace části uživatelů na notebooky. Za tím vším stojí právě první IBM PC. Celá tato úžasná historie se však mohla odehrát i jinak. Jen souhra náhod a šikovný marketingový plán IBM zabránili extrémnímu rozmachu počítačů známých jako Mac PC. Ty byly v době uvedení PC o mnoho vyspělejší, neměly však takovou reklamní kampaň, systém od Microsoftu a především značku IBM, která jak počítačoví historici praví byla tehdy v USA synonymem slova počítač. Když se ohlédneme zpět, osobní počítače se vlastně příliš nezměnily. Základ zůstal stejný. Počítač stále obsahuje procesor, operační paměť, pevný disk, různé mechaniky a dokonce chtě či nechtě většinou i systém od Microsoftu. Co se ale změnilo je technologie, která se postupně vyvinula na velmi vysokou úroveň a umožnila nasazení počítače úplně všude. Těžko by asi někdo při uvedení PC na trh uvěřil, kdybyste mu tvrdili, že za několik let dokáže počítač hrát zvuk kvalitněji než magnetofon nebo pomocí něj bude řídit chirurg operaci přes půl světa.

Blu-ray vypalovačka téměř k ničemuBlu-ray vypalovačka Sony BWU 100A
Sony brzy uvede na trh svou první Blu-ray vypalovačku. Podle všech indicií bude v praxi naprosto nepoužitelná. S mechanikou bez problémů zálohujete až 50GB na jedno médium. Zatím to ale vypadá na pořádný problém, jelikož mechanika nebude schopná přečíst chráněný obsah. Na jakékoliv chráněné Blu-ray disky s novými filmy, hrami a jinými multimédii si tak vlastníci budou muset nechat hořce zajít chuť. Společnost Sony totiž řeší problémy s integrací přehrávání chráněného obsahu velmi pomalu. U dalšího modelu by se podle vyjádření společnosti již možnost přehrávat chráněná média měla objevit v plném rozsahu. Nová mechanika přijde na trh na přelomu srpen/září pod označením BWU 100A. Za cenu bezmála 19 000Kč umožní vypalování na média CD, DVD a Blu-ray. I tak bude zřejmě lepší počkat s nákupem na nějakou následující a určitě levnější verzi, která zabezpečená média přehraje bez problémů.

Pokrok v LCD očima společnosti Samsung3palcový displej s VGA
Zároveň s tím jak Samsung vyvíjí mobilní telefony, připravuje také nové technologie pro LCD displeje. Nově se mu podařilo vyrobit prototyp displeje s rozlišením VGA (640x480px) který má úhlopříčku pouhé 3“. Takovýto displej je prozatím určen do digitálních kamer. Displej se vyznačuje jasem 300nit, kontrastem 350:1, schopností zobrazit 260 tisíc barev a příkonem 60mW. Co se ale ještě nepodařilo dotáhnout Samsungu k dokonalosti je zobrazení displeje při pohledu pod větším úhlem. Zatím co zprava a zleva je to slušných pětasedmdesát stupňů shora a zdola je to jen okolo stupňů padesáti. To může při naklápění LCD činit trošku potíže. Nové digitální kamery však mají možnost otočení displeje opodle horizontální osy téměř o plných třistašedesát stupňů a umožňují tuto mírnou nedokonalost dostatečně kompenzovat. Zároveň s tím odkrývá Samsung fakt, že zkratky pro vyšší rozlišení jsou veřejnosti dobře známy (SVGA, XGA,..), ale zkratky rozlišení nikoliv. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl umístit na konec HW News tabulku, která tato nízká rozlišení shrnuje.

Přehled rozlišení nižších než VGA

Název rozlišení Horizontálně Vertikálně Poměr stran*
qqVGA 160 128 1,25
qCIF 220 167 1,25
qVGA 320 240 1,33
qSVGA 400 300 1,33
VGA 640 480 1,33

* poměr stran 1,33 odpovídá obrazu s poměrem 4:3, 1,25 obrazu 5:4 a obrazu s poměrem 16:9 by odpovídala hodnota 1,77

Zdroje: Samsung, SONY, DAILYTech, The Inquirer

Autor:


Témata: Intel, Notebook

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz