Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Palit přináší grafický výkon na dvoujádru

aktualizováno 
Levnější Radeon HD4870x2 s vysokým výkonem >> Asus Eee Box dostane grafiku od AMD >> DDR3 s krátkou odezvou i pro notebooky

Dvoujádrová grafická revoluce

Palit přináší dvoujádrovou grafickou revoluci
Čekání na nové grafické karty nVidie a AMD, které se mají objevit na začátku příštího roku, začíná být zdlouhavé. Ekonomická krize se bohužel začíná projevovat i ve vývoji hardwaru. Na přelomu listopadu a prosince tak vzniklo hluché časové období, ve kterém se na trh nedostalo žádné nové grafické jádro valnějšího významu.

Výrobci se tak snaží především o představení vlastních alternativ nejrychlejších grafických karet. Jednou z těch zajímavějších je i čerstvě představená karta od výrobce Palit, která by měla být k dostání na pultech obchodů těsně před Vánocemi.

Nová karta je úspěšným klonem referenčního Radeonu HD4870x2, nicméně se ukrývá pod nevšedním názvem Revolution R700 DeLuxe. Název je zde odvozen od kódového označení dvou použitých grafických jader a Palit se tentokrát zaměřil na rychlý a bezproblémový chod karty. Ačkoliv karta běží na referenčních pracovních kmitočtech, na své si přijdou i overclockeři.

Dvoujádrová karta není ale rozhodně pro každého. I přes snahu Palitu o stlačení ceny na minimum se stále bude pohybovat v těch nejvyšších cenových kategoriích. Využitelnost vzniklého grafického výkonu v běžné počítačové sestavě je také diskutabilní a zájemce navíc čekají i možné komplikace s napájením.

Palit Revolution R700 DeLuxe (zdroj VR-Zone)

Základ Revolution R700 DeLuxe je tedy obdobný jako u ostatních Radeonů této série. Dvě použitá jádra R700 pracují na frekvenci 750MHz, přičemž každé z nich obsahuje 800 stream procesorů. Obě jádra využívají také vlastní paměťové sběrnice o šířce 256bitů, které jim umožňují přistupovat celkem k 2GB paměti.

alit Revolution R700 DeLuxe PCB

Paměť je zde jedinou změnou oproti původním referenčním specifikacím, nicméně její volba je dnes plně v rukou výrobců. Použity jsou samozřejmě paměti GDDR5, jejichž vývoj jde neustále dopředu a především se daří vyrábět paměťové čipy pracující na závratných frekvencích.

Standardní Radeon HD4870x2 používá paměti taktované na 900MHz, Palit však použil rychlejší. Dramatické zrychlování v řádech desítek procent bychom ale očekávali marně. Přímo z výroby je nastavena frekvence na 950MHz.

Již z pohledu na specifikace karty je patrné, že její výkon bude obrovský. Na 1600 shaderů hravě vyhoví nárokům jakékoliv dnešní hry, obrovská paměť zase pojme až neskutečné množství textur. Grafika je plně kompatibilní s DirectX 10.1, což lze již považovat za naprostou samozřejmost. Jeden z prvních nezávislých testů Revolution R700 DeLuxe provedl ke konci minulého týdne server VR-Zone.com.

V 3DMark Vantage tak karta získala 15656bodů. Pokud bychom si koupili dva nejlevnější Radeony HD4870 a zapojili je do crossfire, dostali bychom za vyšší cenu výkon "jen" okolo 12000bodů.

Dvoujádrový Radeon HD4870x2 od Palitu má v záloze kromě výkonu také jednu podstatnou výhodu, která zůstává při pátrání po co možná nejlepších cenách nových grafik často opomíjena. Jedná se totiž o masivní chlazení, které kartě zajistí velmi dlouhou životnost a ani za horkého letního počasí by nemělo docházet k jejímu přehřívání. Chlazení zabere hned tři sloty v počítači a skládá se z několik vnitřních chladičů a kovového přebalu. Dostatečný přísun chladnějšího vzduchu pak obstarává dvojice 3“ ventilátorů.

Palit Revolution R700 DeLuxe (zdroj VR-Zone)

Lepší chlazení otevírá volné pole působnosti pro overclockery. Z prvních testů vyplývá, že bezpečně lze dostat grafická jádra na hranici 810MHz, aniž by muselo dojít k jakýmkoliv úpravám chlazení. Paměti pak mohou běžet zhruba na frekvenci 1100MHz.

Palit Revolution R700 DeLuxe bude určitě velmi zajímavou kartou a třebaže je patrné, že si ho nebude moci dovolit koupit do svého počítače každý, přijde i se zajímavou cenou. Prodejní cena v USA začala na 565USD a u nás se tak objeví s cenou okolo 10000Kč. Při porovnání s běžnými grafickými kartami je to samozřejmě hodně. Pokud se ale zaměříme pouze na Radeony HD4870x2, má Revolution R700 DeLuxe šanci stát se nejlevnější grafickou kartou této řady na našem trhu. AMD má v plánu ale zlevňovat a tak se možná dočkáme ještě zajímavějších cen.


Eee Box čekají razantní změny
Řada počítačů Asus Eee je i v našich zeměpisných šířkách stále oblíbenější. Ať již se jedná o notebooky či malé domácí počítače (tzv. nettopy), své zákazníky si získávají především díky svému pěknému designu a kvalitou zpracování. Až doposud však s výkonem tyto počítače za klasickými stolními desktopy a notebooky silně pokulhávaly. Asus tak přichází s příjemnou inovací a nabídne o vyšší výkon za stále přijatelnou cenu. Jak ale naznačují první informace, na nějaké hraní řada Eee stále stačit nebude.

Až doposud stavěl Asus své počítače takřka bezvýhradně na komponentách od Intelu. Všechny současné notebooky Eee a počítače typu Eee Box tak obsahují intelovský procesor, čipset a především velmi pomalé grafické jádro. Především Eee Box jsou přitom určeny na multimédia.

Při přehrávání multimédií ve vysokých rozlišeních tomu jejich výkony ale příliš nenasvědčují. Asus neumožnil montovat do těchto počítačů žádné optické mechaniky, čímž se vyhnul nejednomu problému. Pokusy o přehrávání Blu-ray filmů na těchto strojích totiž vypadají obvykle tragicky.

Eee Box (původní verze)

Právě připravenost na HD multimédia je tak jeden z důvodů, proč se Asus rozhodl pro změnu. Hardwarové vybavení Eee Box se má nyní rychle změnit a Intel přijde o některá svá privilegia. Nahrazen má být dosavadní procesor Intel Atom, pozměněn čipset a především přibude grafické jádro od AMD. Vše vypadalo vcelku slibně až do okamžiku, kdy se na internetu objevily konečné specifikace. Z nich vyplývá, že si Asus k lepšímu výkonu příliš nepomůže.

Procesor Intel Atom má být vyměněn za jiný procesor Intelu. K údivu většiny současných majitelů Eee Box i samotného Intelu, se Asus nerozhodl pro logický přechod na dvoujádrové Atomy, ale použije řadu Celeron. Intel ještě nedávno tvrdil, že si tyto dvě řady procesorů nebudou nikdy konkurovat, opak je ale pravdou.

Zvolený Celeron je původnímu Atomu velmi podobný. Jedná se o procesor integrovaný přímo na základní desky a jako komplet si jej lze pořídit od 1100Kč. Jeho pracovní frekvence je 1,2GHz a světe div se, je téměř o polovinu výkonnější než Atom na 1,6GHz. Procesor bude potřebovat odlišný čipset, který je zatím záhadou. Použitá základní deska bude speciálním modelem vyrobeným na zakázku.

Asus plánuje také lepší grafickou kartu. Dosavadní neschopnost pracovat s HD multimédii spočívala velkou měrou také na neschopnosti grafiky dostatečně hardwarově urychlovat video.

Asus tentokrát použije grafiku AMD a to levný Radeon HD 3400. Bohužel není jasné, jestli bude toto jádro integrováno přímo na základní desku nebo se objeví karta v upraveném slotu PCI Express. Grafika bude mít 256MB vlastní paměti typu GDDR2 a i přes podporu DirectX 10.1 se na hry vůbec hodit nebude. Nově se však na Eee Box nettopu objeví HDMI konektor.

HD3450

Zbylá vylepšení jsou spíše očekávanými změnami, které odrážejí rychlost vývoje počítačů. Nový nettop tak bude vybaven větším pevným diskem s kapacitou 160GB (bude mít pouze 5400ot/m), operační paměť bude mít hned v základu 1GB, zlepšit by se měla podpora pro WiFi a gigabitový ethernet.

Po úpravách má být již Eee Box schopen bez problémů přehrávat jakákoliv multimédia a konečně pro něj nebude Windows Vista problémem. Stále si však budeme moci zvolit i licenci Windows XP Media Center a Home Edition. Podstatnou vadou na kráse Eee Boxu zůstává nadále scházející optická mechanika. Nové verze Asus Eee Box by se u nás měly prodávat od 6500Kč.


DDR3 s krátkou odezvou i pro notebooky
Pořídili jste si notebook s DDR3 a po prvním otestování se Vám nezdá normální odezva operačních pamětí? Nejste sami. Ukázalo se, že většina výrobců levnějších notebooků založených na platformě Centrino 2 se snaží právě zde co možná nejvíce ušetřit. Osazené paměti tak mohou být v konečném důsledku podstatně méně výkonné, než kdyby se jednalo o variantu DDR2 s obvyklou odezvou. Opravdu dobré paměti DDR3 určené pro notebooky jsou však zatím naprosto nedostatkovým zbožím.

 Cizmo  - 1. notebook s Centrino 2

Známější výrobci pamětí nabízejí samozřejmě rychlejší produktové řady, povětšinou se ale omezují výhradně na moduly DDR2 a jen zřídka na DDR3 určené do stolních počítačů. Jako první by se superrychlými moduly So-Dimm DDR3 měl tak přijít Kingston. Ten má na trhu již tradiční sérii HyperX a nyní s ní míří i do herních notebooků.

Kingston plánuje v krátké době uvést na trh paměti So-Dimm DDR3 taktované na 1066MHz. Bude se jednat o dva paměťové kity s kapacitou buď 2GB nebo 4GB. Rychlost odezvy modulů by měla odpovídat označení CL5, ale tato informace nebyla doposud oficiálně potvrzena. Běžné paměti přitom mají časování v kategorii CL8 nebo CL9.

Kingston HyperX modul SO-DIMM

Cena za tento luxus nebude rozhodně malá. Hned po uvedení bude cena 4GB kitu stanovena na necelých 5000Kč. Maloobchodní cena v na pultech obchodů bude ale ještě vyšší. Na trhu by se měly tyto paměti objevit do konce prosince.


Zdroje: Asus, Dailytech, HKEPC, Kingstone, Palit, The Inquirer, VR-Zone & Xbitlabs

Autor:


Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

Soutěž o skutečný zlatý poklad skončila fiaskem. Příběh hry Swordquest

Obal hry Earthworld

Videohry jsou stále ještě poměrně mladým médiem, ale i tak už je jejich historie neuvěřitelně bohatá. V dnešním retru...

Podívejte se, jak by vypadal kultovní Half-Life v enginu Unreal 4

Project Lambda

Project Lambda je fanouškovský pokus o převedení legendárního Half-Lifu do moderního Unreal Enginu 4. Sice nejspíše...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz