HW News: Pavoučí architektura AMD

aktualizováno 
High end příštího půl roku, to je AMD SPIDER >> BenQ uvádí odolný notebook za pár korun >> GeForce Go 8800M GTX & GTS jsou tady

HW Minutky 3

Pavoučí platforma AMD
Po uvedení prvních procesorů Phenom, hodlá AMD přijít s dalším chytrým kouskem. Větší prodej Phenomů si chce totiž zajistit novou platformou, která dostala pro svou rozlehlost kódové označení Spider.

Spider bude určen všem domácím uživatelům, kteří si chtějí na platformě AMD zahrát a nechtějí, aby jejich počítač příliš rychle zestárl. Možnosti jsou v celku široké, což se odráží i v možnosti volit komponenty od nejlevnějších až po ty nejlepší. Otevřená zůstává i cesta pro budoucí upgrade. Základem Spideru tedy bude kromě procesorů Phenom také kombinace čipsetu AMD sedmé generace a grafika z řady Radeon HD 3800.

Takováto kombinace není zvolena náhodou. AMD totiž všeobecně neočekává zájem zákazníků o jednotlivou kartu, procesor nebo dokonce čistou základní desku. O dalších plánech hovoří AMD oficiálně a velmi jasně. Z počátku bude využívána především dvojice Phenom 9500 a 9600. Ty pracují na 2,3 a 2,4GHz frekvenci. Kromě toho podporují HT 3.0 a používají 2MB sdílenou vyrovnávací paměť L3. Pokud byste si chtěli procesory zakoupit samostatně, lze tak učinit zatím jen ze zahraničí a přijdou Vás na něco přes 5000Kč. Cena půjde dolů, protože tyto Phenomy se mají v brzy masivně rozšířit. AMD mnoho dalších verzí nepřipravuje, model Phenom 9700 pro domácnosti prý zatím určen nebude a lepší náhrada má přijít až v polovině příštího roku, kdy AMD představí své vlastní 45nm čipy. Ty nahradí současnou architekturu K10. Tedy to vše, pokud půjde vývoj podle plánu.

Současně s formálním uvedením platformy Spider dojde k zahájení prodeje grafických karet Radeon HD 3800. Ty jsou právě teď mediálním hitem, nicméně zatím mnoho plusových bodů u uživatelů neposbíraly. Mnohem důležitější je používání čipsetu 790FX. Ten se řadí k tomu nejlepšímu, co v laboratořích AMD zatím vzniklo. Zahrnuje podporu nových procesorů, protože umí pracovat se socketem AM2+. Na platformu AMD přináší podporu vylepšeného slotu PCI Express 2.0. V souvislosti s tím přibyla podpora Crossfire bez nutnosti používat přídavné můstky.

To vše je skvělé, otázkou ale zůstává, kolik za počítač se Spiderem? Podle předběžných propočtů to vypadá na částku 25 tisíc korun za čistý počítač. Pokud si ale Spider koupíte, rozhodně se nemusíte půl roku obávat, že byste potřebovali v následujícím půl roce cokoliv upgradovat. Nic lepší pro domácnosti ze strany AMD prostě nebude.

Benq Joybook R43 – jen pro zábavu?
Zdálo by se, že poslední dobou je trh s notebooky již přesycen. Navzdory tomu výrobci přinášejí nejroztodivnější kombinace cenově výhodných, výkonných a nebo pracovních notebooků. Jedním z těch, které jsou určeny k zábavě pro běžné uživatele je nový Benq Joybook R43.

Předesílám, že se nejedná o počítač, který by oslnil ohromným hardwarovým výkonem. Jednou z jeho silnějších stránek je použitý procesor Core 2 Duo T7100. V ostatních ohledech je ale vybaven poněkud méně. BenQ používá čipset SIS M762, který má v sobě integrováno 256MB grafické jádro. Jedná se vlastně o upravený čip S3 Mirage3 a výkon v grafice tedy právě úchvatný nebude. To vše navíc v kombinaci s pouhými 512MB operační paměti. Integrovaný paměťový řadič však umí správu až do 4GB. Dostupné kapacity pevných disků jsou naprosto běžné a začínají na 80GB, za příplatek je možné si vybrat maximálně 160GB. Vcelku silnou stránkou je displej. Ten je širokoúhlý, o úhlopříčce 14,1". Pracuje s rozlišením WXGA a díky jeho rozměrům je i celý notebook malý.

Na první pohled by se dalo říci, že R43 není nic převratného. Opak je ale pravdou. Konstrukce notebooku je nejenom malá, ale také velmi pevná. Notebook by měl přežít bez úhony pád z půl metru a na jeho displej můžete s klidem postavit cokoliv o hmotnosti do 50kg. Poslední dobou je právě displej největší slabinou notebooků a objevuje se nejeden nešťastník, kterému displej praskne ačkoliv s notebookem zachází jako v bavlnce. Smůla je, že prasklý displej vám většina výrobců regulérně nevyreklamuje.

Cena pro Evropu zatím stanovena nebyla. Každopádně bude Joybook R43 jedním z nejlevnějších notebooků na trhu. Svědčí o tom možnost zvolit si místo DVD vypalovačky jen Combo mechaniku. Šetřit se ale nebude narozdíl od konkurence na baterii, která má 4800mAh.

Více 3D grafiky na notebooky
Nové hry si vyžadují nová řešení. Grafické možnost notebooků začínají pomalu zaostávat za skutečným počítačovým hig-endem. Kromě několika málo čipů nVidie nenajdeme pro notebooky snad žádnou opravdu výkonnou grafickou variantu. Posledním výkřikem do tmy, který lze v současnosti skutečně sehnat, je GeForce 7950GTX.

Na čase je však konečně přechod na mobilní grafické karty osmé generace a nVdiia tedy nelení a výrobcům začala nabízet čipy GeForce 8800M. K dostání bude ve dvou variantách a to GeForce 8800M GTX a GTS. Obě varianty jsou odlišné jen minimálně. Shodné je použité grafické jádro i shadery. Frekvence jádra je nastavena na 500MHz, shader jednotky běží na 1250MHz. Obě grafiky mají vlastní dedikovanou paměť o velikosti 512MB a nVidia brzy nabídne i 256MB verzi. Rozdíl bude pouze v ceně a paměti poběží vždy na 800MHz. Paměťová sběrnice je 256bitová. Hlavní rozdílem mezi modely GTX a GTS tentokrát není frekvence některé součásti, ale počet stream jednotek. GeForce 8800M GTX jich má totiž 96, zatímco 8800M GTS jen 64. Na notebooky  se společně s novým čipem dostane slušná podpora DX10 a HD PureVideo.  Další vývoj je však vážně ohrožen a nebýt náročnějších her, tak by nVidia další mobilní grafiky ani nevyráběla. AMD v mobilních technologiích značně ztrácí a co se jí podařilo dohnat v procesorech, to v hig-end grafikách zatím nestihla.

I když o cenách pro tuzemský trh se zatím mnoho příliš nehovoří, je pravděpodobné, že jako první ve svých noteboocích u nás GeForce 8800M nabídne Gateway. Hned po něm budou následovat výrobci jako Alienware, Eurocom a Novatech. nVidia ale počítá i s přímými objednávkami od koncových zákazníků a tak si budete moci touto grafikou vylepšit svůj notebook i vy. Vše je o to jednodušší, že karty jsou vyráběny podle standardu MXM III a pasují tedy do většiny herních notebooků.

Letem světem:
Začátkem týdne byla pro betatestery uvolněna hrubě opracovaná verze Windows Vista SP1. Objevily se v ní všechny očekávané prvky včetně prostředí DirectX 10.1. Test tlumočilo na internetu hned několik serverů a tak můžeme podle výkonových ukazatelů s klidem říci, že doinstalování servis packu nijak drasticky nezvýší hardwarové nároky na počítač. Vista tedy pojede na počítači s 512MB stále stejně.

Crysis je prý trilogie! Tuto závažnou informaci prozradil internetovému deníku Fudzilla zástupce společnosti Crytec. O dalších dílech ani o datu, kdy je můžeme očekávat bohužel nic neprozradil. Najevo vyšlo pouze to, že ještě do konce tohoto měsíce bude volně ke stažení první záplata.

Zdroje: AMD, BenQ, CDRinfo, Digit-life, Digitimes, Fudzilla, Microsoft, nVidia, The Inquirer, ZDNet

Autor:


Nejčtenější

Po šesti letech nezbylo z peněz z Kickstarteru nic, vývojář se zhroutil

Limit Theory

Ambiciózního vesmírného simulátoru Limit Theory se bohužel nikdy nedočkáme. Jeho jedinému vývojáři Joshi Parnellovi...

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....

Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

České Mashinky přidávají nové dieselové lokomotivy a řadu vylepšení

Mashinky

Vývoj vynikající strategie Mashinky zdárně pokračuje vpřed. Nejnovější vylepšení hru nijak zásadně nemění, ale přidává...

Další z rubriky

Jak vzpomínáte na interaktivní seriály od zkrachovalých Telltale Games?

The Walking Dead (PS3)

Studio Telltale Games pracovalo na interaktivních herních seriálech podle řady známých značek, jako je Walking Dead,...

OBRAZEM: Knížka ukazuje vývoj grafiky v adventurách za posledních 33 let

The Art of Point-and-Click Adventure Games

Právě vydaná 460stránková kniha The Art of Point-and-Click Adventure Games ukazuje vývoj grafiky tohoto žánru od dob...

KOMENTÁŘ: Série Assassin’s Creed stále boduje. Jaký má recept na úspěch?

Assassin's Creed 2

Série Assassins Creed oslavila letos jedenáct let od svého vzniku a letošní díl ze starověkého Řecka jistě nebyl...Najdete na iDNES.cz