Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW news: Pentium se loučí a alfa Firefox 2.0 za měsíc

  12:00aktualizováno  18. ledna 2:11
Alfa verze Firefox 2.0 údajně za měsíc. *** Hacker proplul do počítače amerického námořnictva *** Opouští nás Pentium? *** TSMC přechází na 80nm výrobu čipů *** Nový 3DMark

Alfa Firefoxu2.0 již za měsíc
Alternativní prohlížeč Firefox se těší velké popularitě. Přestože po raketovém startu mírně stagnuje, pořád mu patří přes 11% internetových vod. Je tak druhý za dominujícím Internet Explorerem od Microsoftu. V současné době je aktuální verze Firefox 1.5.
Mozilla Foundation stojící za vývojem tohoto produktu oznámila, že aktualizace pro stávající verzi se objeví koncem tohoto měsíce. Bude obsahovat několik bezpečnostních záplat a měla by zlepšit i stabilitu prohlížeče.
Mnohem zajímavější ovšem je, že Mozilla oznámila první alfa verzi prohlížeče Firefox 2.0.Ta by měla objevit během února 2006. Prozatím není jasné, zda bude alfa veřejná, nicméně počítá se s tím, že na vlastní riziko bude ke stažení na internetu. Protože se jedná o alfa verzi, nebude program obsahovat řadu funkcí, které jsou plánovány do verze 2.0. Finální verze Firefoxu 2.0 by se měla objevit ještě letos. Podle slov vývojářů přinese přepracované jádro, vylepšení bach-cache a také vyšší bezpečnost.
Zajímavou informací také je, že se již pracuje na projektu Firefox 3. Jeho první verze by se měla objevit před koncem roku 2006, tedy v době, kdy by měl do vod internetu vplout Firefox 2.0.

Hacker proplul do počítače amerického námořnictva
Ve Španělsku zatkli muže, který se údajně naboural do počítače amerického námořnictva na základně v Kalifornii. Zadržený byl členem skupiny, která nabourala již několik desítek méně významných počítačů.
Poté co Americké úřady zjistily, že se někomu povedl průnik do počítače na základně atomových ponorek, rozhodily sítě a po zjištění identity požádaly Španělské úřady o zadržení hackera.
Hacker byl poté dopraven do USA a podroben výslechu. Podle vyjádření úřadů nechtěl hacker spáchat teroristický útok, ale pouze si chtěl ověřit své „dovednosti“.

Opouští nás Pentium?
Co se vám vybaví při slově Pentium? Jednoznačně procesory od Intelu. Na internet nyní pronikla zpráva, že nás tohle označení po 12letech opustí. Důvod? Prý kvůli chaotickému značení procesorů, která se za ta léta nashromáždila.
Název Pentium byl vymyšlen v roce 1992. Bylo to čistě náhodou. Intel hledal ochranou známku pro procesor a „i586“ nešlo zaregistrovat. Tak se ona pětka v názvu zkomolila do Pentium. Historicky první procesor Pentium byl oficiálně uveden na trh v roce 1993. Byl vyroben 800nm technologií a takt byl neuvěřitelných 60 a 66MHz a byl složen z 3,1milionů tranzistorů. Jen pro srovnání – dnešní Pentium D s jádrem Presler obsahuje 376milionů tranzistorů vyrobených pomocí 65nm technologie.
Nové procesory od Intelu tak ponesou označení Intel D 920 aj.

TSMC přechází na 80nm výrobu čipů
Možná vám název TSMC nic neříká. Pokud ovšem máte v počítači grafickou kartu, tak čip s největší pravděpodobností pochází z téhle továrny. Mezi její hlavní zákazníky totiž patří ATI i nVidia.
TMSC nyní oznámila, že dokončila testy pro 80nm výrobní proces a příští měsíc může spustit masovou produkci touto technologií. Díky tomu se velikost každého čipu zmenší kolem 20%. Takže se jich vleze více na waffer. Díky tomu lze při stejných nákladech vyrobit více čipů.
Dá se říct, že všichni mohou být touto zprávou potěšeni. ATI a nVidia dostane čipy levněji než nyní, výrobci karet a distributoři také určitě dostanou nějakou tu slevu. Nicméně zákazník z toho moc profitovat nebude. V dlouhém procesu výroby a následné distribuce se totiž levnější čipy ztratí a zákazník bude platit stejně jako nyní.

Nový 3DMark
Ve středu se objevila nová verze populárního benchmarkovacího programu 3DMark, který nese taká neoficiální název „graphic card killer“. V brzké době si jej pořádně proklepneme a přineseme vám souhrnný článek o jeho vlastnostech "udělat z top karet prohlížeč obrázků v režimu slideshow".

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life

Autor:


Témata: Firefox, hacker, Intel, Ponorka

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz