Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW news: PhysicX v akci

  12:00aktualizováno  9. ledna 3:44
PsysicX v akci *** Hackeři útočí v Japonsku každých 6,5minuty *** Průhledný harddisk od WD *** Google s DivX na věčné časy?

PsysicX v akci
Kolem čipu PhysicX od firmy Ageia toho bylo napsáno již hodně. Výroky užaslých vývojářů, sebevědomá PR prohlášení, potvrzení výroby firmou ASUS, to vše tady již bylo. Ovšem samotný čip a reálná ukázka se skrývala v ústraní a někteří přestávali věřit, že čip pro reálné zpracování fyziky ve hrách dorazí na trh.
Uvedení na trh je ovšem velmi blízko – alespoň podle prezentace, kterou měl čip na výstavě ECS v Las Vegas. Na dvou počítačích bylo spuštěno speciálně naprogramované demo, které obsahovalo velké množství krabic, sudů a dalších předmětů, které spolu vzájemně kolidují. První sestava byla osazena čipem PhysicX. Na ní se framerate pohyboval na hodnotě kolem 30FPS. Druhá sestava PsysicX neměla a tak se o fyzikální výpočty staral procesor. Průměrný framerate se pohyboval kolem 6FPS, při velké kolizi objektů se ze slideshow stalo prohlížení obrázků s 1FPS.
Čip má určitě co nabídnout. Nicméně díky porodním bolestem bude mít problémy uchytit se. Před rokem by byl králem výpočtů fyziky ve hrách. Nyní se ovšem objevují dual-core procesory, u kterých se plánuje využít druhé jádro právě pro výpočet fyzikálních jevů. Navíc ATI představila svou vizi počítaní fyziky pomocí programovatelných pixel shaderů grafických čipů. Inu uvidíme, zda začnou PsysicX ve velkém akceptovat vývojáři a hlavně hráči.

Hackeři útočí v Japonsku každých 6,5minuty
Počítače jsou již dlouhou dobu ohrožovány různými viry, trojskými koňmi a další nepříjemnou havětí. Dříve k šíření sloužily hlavně diskety, v dnešní době internetu můžete chytit vir nebo červa, ani nevíte jak. Je proto důležité mít nainstalované antivirové programy.
S rozmachem internetu se objevila další věc ohrožující počítač uživatele – hacking. Podle průzkumu společnosti Digital Effect Network je v Japonsku útok na počítač spáchán každých šest a půl minuty.
Pro tyto výsledky nasadila firma firewally na důležité uzly a k poskytovatelům internetu. Během 25dnů zachytily tyto firewally každý den 56000 pokusů o průnik do počítačů.
Tohle hrozivé číslo dokazuje, že firewall je nutný i pro velmi krátké připojení k internetu. Podle společnosti zpracovávající tuto studii je nutné, aby účinné firewally začali nabízet samotní ISP a chránili tak své zákazníky.

Průhledný harddisk od WD
Harddisk zná každý. Malá, hermeticky uzavřená krabička, která si pamatuje všechna vaše data. Uvnitř je několik ploten a čtecí hlavy. Takže zatímco si nadšenci vylepšují case neony a UV citlivými deskami, harddisk může kazit dojem.
To se nyní rozhodla změnit firma Western Digital u své série disků Raptor. Tyto disky se vyznačují velmi rychlým čtením a zápisem při minimálních přístupových dobách. Je to dáno především rychlostí rotací ploten – 10 000rpm. Nicméně tyto disky nabízejí menší kapacitu než klasické 7200rpm.
Western Digital se nyní snaží tuto řadu zkrášlit. Během několika měsíců by se měla objevit série disků Raptor X. Ta bude mít oproti klasickým Raptorům průhledný vrch disku. Můžete se tak podívat, jak pracuje disk při plné zátěži. Možná by se dovnitř hodilo pár diod, aby to ladilo s case :o).
Přesný termín uvedení ani cena nejsou prozatím stanoveny.

Google s DivX na věčné časy?
Na letošním CES byla naznačena spolupráce firem DivX a Google. Autor oblíbeného kodeku a největší vyhledávač by měli spustit společnými silami distribuci digitálního obsahu. A protože to jsou Americké firmy, distribuce bude chráněna. Na jednu licenci si ovšem můžete obsah pustit až na pěti zařízeních současně. Takhle praví první prosáklé neoficiální informace.
Nedávno se přitom objevila zpráva, že DivX chce spustit distribuci také a sám. Ovšem spojení s Googlem se jeví jako výhodný strategický tah. Technologie by měla být v USA spuštěna ještě letos.

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life, The Inquirer

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz