Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW news: Piráti kandidují do vlády

  12:00aktualizováno  11. ledna 3:10
Internet zdarma po celé Praze je prý nesmysl. ISP vytáhli do boje proti magistrátu. Ve Švédsku chtějí do vlády uživatelé P2P. Cíl je jasný. Nové testy na řidičák se budou dělat přes počítač.

Internet zdarma v Praze je nesmysl
V Praze 5 je již několik měsíců zdarma přístupný internet pomocí technologie Wi-Fi. Po anonymní registraci se každý může připojit k internetu zdarma rychlostí 64kilobitů za sekundu. Pokrytí zajišťuje 16 AP. Počáteční investice přišla město na dva miliony korun, roční provoz stojí stejnou částku. Tento projekt dostal na veletrhu Invex cenu Křišťálový disk.
Radnice ovšem dostala nápad, že takhle zdarma by měl být přístupný internet po celé Praze a tak navrhla magistrátu tohle řešení. Ten jej schválil. To se ovšem nelíbí poskytovatelům internetu v Praze, kteří tvrdí, že je takto porušována hospodářská soutěž a pokud začne magistrát opravdu nabízet internet zdarma pro celou Prahu, řada lokálních poskytovatelů internetu zkrachuje. A tak se ISP začali bránit. Více zde.
Jenže magistrát Hlavního města Prahy se vyjádřil ve smyslu že jej postoj ISP mrzí a internet zdarma chce nadále spustit. A tak poskytovatelům došla trpělivost a pokud magistrát začne projekt realizovat, podají žalobu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Navíc se ISP začali bránit i mediálně. Jako hlavní zbraň používají náklady. Na vybudování metropolitní sítě bude město potřebovat 150 milionů korun plus několik milionů ročně na provoz. Podle asociace ISP by měly být tyto peníze využity především v oblastech, kde je internet hůře dostupný – Praha nabízí několik desítek variant jak se připojit, kdežto lidé v Horní Dolní mohou mít problém. Navíc řadě lidí vadí, že internet pro Prahu budou platit všichni daňoví poplatníci z celé ČR. Na internetu se ihned rozhořela diskuse, že projekt bude placen z rozpočtu města Prahy. To je ovšem pravda jenom částečná. Pro realizaci projektu potřebuje město 100 milionů od Ministerstva informatiky. A to bere peníze z daní všech poplatníků.
Jak to tak vypadá, kolem internetu zdarma v Praze bude ještě veselo.

Piráti kandidují do vlády
Ve světe se občas dějí velmi zajímavé a bizardní věci. Pomyslný primát drží USA v čele s organizací RIAA – zažalovat dávno mrtvého člověka nebo někoho kdo nikdy neviděl počítač z pirátství, to se jen tak nevidí.
Nicméně USA v tom nejsou sami. Ve Švédsku nyní vzniklo politické uskupení, které založili uživatelé P2P sítí. Uskupení nese příhodný název Piratpartiet – Pirátská strana. A nechce nic jiného než se dostat do vlády a zrušit některé „nepohodlné“ zákony.
Podle prohlášení chce strana zrušit mezinárodní smlouvy s organizacemi chránící duševní vlastnictví. V praxi by to znamenalo, že pojem autorské právo by se ve Švédsku stal neznámým pojmem. Nezákonné bude také pokoušet se aplikovat ochrany proti kopírování a distribuci digitálního obsahu.
Strana také chce více dbát na osobní právo jedince – nelegální by tak bylo například sledovat pohyb jednotlivce na internetu nebo odposlouchávat jeho telefonní hovory.
Aby se Piratpirtiet stalo politickou stranou, potřebuje 1500 ověřených podpisů. Již nyní má přes 4000. Tak uvidíme po volbách.

Testy na řidičák přes počítač
Pokud se chystáte dělat řidičské oprávnění, na křížkování papírových testů můžete pomalu zapomenout. Podle Ministerstva dopravy budou testy probíhat interaktivně na počítači. Mají obsahovat více fotografií a modelových situací z reálného provozu. Nahradí tak kresby, které mají menší informační hodnotu a v některých případech mohou být sporné.
Interaktivní testy navíc mají zajistit rovnoměrné podmínky pro všechny uchazeče o řidičák. Každý uchazeč dostane unikátní kód a podle něj mu počítač sestaví set otázek pouze pro něj. Každý uchazeč tak bude mít odlišné zadání testů.
Ministerstvo prý myslelo i na ty, co si s počítačem příliš nerozumí. Testy budou mít jednoduché ovládání. Samozřejmostí je možnost změnit již zadanou odpověď – samozřejmě pouze v době určené pro testy :o). Vyhodnocení poté proběhne automaticky.
Nový způsob testů pro získání řidičského průkazu by se měl začít používat od 1. července 2006, kdy vstoupí v platnost nová silniční pravidla.

Zdroje: The Inquirer, MF DNES

Autor:


Témata: Interaktivní, P2P

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz