Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW news: Počítač o rozměrech 8x8 cm

  12:00aktualizováno  3. listopadu 9:19
Miniaturní a výkonné počítače jdou udělat i bez použití kladiva. Google zaměstnává ""Otce internetu"" a na světě je nová verze Firefoxu. Pokud chcete vědět, jak FF nebo Operu shodit pomocí tagu, máme pro vás návod spolu se speciálním firewallem.

Počítač o rozměrech 8x8 cm
Také občas nadáváte na velkou hučící case pod stolem? Existují sice menší case, ovšem vše se odvíjí od velikosti základní desky a dalších komponent. Řešením může být tzv. barebone, který obsahuje speciální základní desku a case je navržena stylem "dostat nejvíce elektroniky na co nejméně místa". Case o poloviční velikosti vypadá sice efektivně, nicméně je vhodný spíše jako multimediální centrum do obýváku, než jako stroj hráče. Důvodem je teplo z výkonného procesoru a grafické karty.
Inženýrům z VIA se ovšem barebone řešení zdálo jako "zbytečně velká krychle" a tak před rokem přinesli koncept Epia, který na poloviční velikosti klasické základní desky nabízel integrovaný procesor a grafickou kartu. Procesor sice neoplýval velkým výkonem, nicméně pro multimediální centrum byl dostačující.
Ovšem rok se s rokem sešel a pánům inženýrům se zdálo, že Epia je moc velká a že se do jejich obýváků příliš nehodí. A tak přišli s konceptem Luke. Základní desku, procesor na bázi C3, grafické jádro Unichrome, zvukový kodek 5.1 a 10/100Mb/s síťovou kartu doslova nacpali na placku o velikosti 8x8cm. A to bez použití kladiva a jedná se o plně funkční počítač. Po výkonové stránce se sice příliš nehodí pro hraní her, ovšem pro přehrávání filmů a další mediální featurky je jako stvořený. Navíc produkuje úplné minimum ztrátového tepla, takže si celý počítač vystačí s pasivním chladičem.
Jak se zdá, doba kdy bude multimediální centrum zabudované do plazmové televize není daleko.
Via Luke

Google zaměstnává "otce internetu"
Portál Google zlanařil do svých řad Vinta Cerfa, člověka, kterému se přezdívá "otec internetu". Od 3.října začne pro Google pracovat jako "Chief Internet Evangelist". Tato funkce obnáší tvorbu strategie portálu, návrh nových funkcí a dohled nad jejich vývojem.
Vint Cerf byl původně členem týmu, který se staral o vývoj Arpanetu. Po skončení projektu Arpanet se podílel na vývoji dnešního internetu, konkrétně na protokolu TCP/IP, na kterých je dnešní internet postaven. Právě proto má označení "otec internetu".

Firefox 1.5 Beta1
Po dlouhém očekávání byla uvedena oficiální betaverze alternativního prohlížeče Firefox ve verzi 1.5. A aby to bylo stylové, beta dostala krycí jméno Deer Park.
Zatímco některé české weby a skalní příznivci novou verzi Firefoxu vychvalují do nebe, ve mne zanechává rozporuplné názory. S (ne)podporou extenzí jsem u betaverze počítal. Ale že to bude až tak katastrofální, tak to jsem opravdu nečekal. Protože se ovšem jedná o betaverzi, je předběžné dělat jakékoliv závěry. Pokud ovšem nemáte jako já Firefox v oblibě, přečtěte si tento článek. Opera rulezz ;).
Nová verze Firefoxu by měla přinést hlavně opravy zásadních chyb a nové vlastnosti. Jako zajímavé vylepšení se jeví předělaný automatický update a možnost přemísťovat taby v prohlížeči konečně pomocí myši (drag and drob). Přibyla také podpora webovým standartům SVG, CSS2, CSS3, JavaScript1.6. Podle některých zahraničních webů ovšem není implantace těchto standartů 100%. Inu uvidíme v plné verzi.
Na závěr menší pozornost: Pokud vlastníte Firefox, klikněte sem. A pokud Operu tak zde. Je zajímavé, že pro pád Firefoxu (některých verzí - pozn. red.) stačí mít na stránce kód <A HREF=https:>Opera potom neodolá tomuto zápisu kódu display: table-cell pro label.

Firewall nabonzuje útočníka
Kdo má v dnešní době internet a nemá antivir ani firewall, tak si může být jistý, že v jeho počítači již sedí pár desítek virů, červů a podobné havěti a navíc se mu určitě již někdo hrabe na jeho hardisku. Proti hackerům je dobrá obrana firewall. Nutno říci, že spíše nezbytná. Většina firewallů ovšem při útoku na počítač přeruší spojení. Hacker tak odejde s prázdnou, ale může se kdykoliv vrátit a zkusit použít jinou techniku.
Společnosti GateSweeper se to ovšem nelíbí. A tak když nemůže firewall útočníka zastřelit, tak ho alespoň nabonzuje. Při útoku na počítač chráněný novým firewallem od GateSweeper je útočník přesměrován na tzv. "Honey Pot". Jedná se o server umístěný u GateSweeper, který se tváří jako počítač se zajímavými daty. Když se ovšem hacker pustí do práce, jsou sesbírána všechna potřebná data a jsou předána úřadům, které jej následně mohou obvinit.
Pokud si chcete systém vyzkoušet, zde najdete trial verzi.

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life, The Inquirer

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz