Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Počítač vše v jednom vč. 3D zobrazení

aktualizováno 
Vyšší výkon, lepší displej, jen grafika stále zaostává. Silný zdroj pro herní počítače od Xilence. Externí disk s rychlostí 200MB/s

MSI all-in-one s 3D zobrazením

Počítač vše v jednom, nyní vč. 3D zobrazení
Společnost MSI nedávno ohlásila příchod lépe vybavených počítačů All-in-one. Těch je na trhu již nepřeberné množství a tak bylo třeba přijít s něčím zcela novým. MSI se rozhodla vestavět počítač do 3D displeje a díky prvním zveřejněným fotografiím z minulého týdne, se můžeme na vlastní oči přesvědčit, jak to dopadlo.

Je všeobecně známo, že výkon počítačů typu all-in-one není nikterak vysoký. Drtivá většina levnějších modelů vsází na platformu Atom, která je vhodná pro nízkou energetickou náročnost a malé vyzářené teplo. Stísněné prostory uvnitř monitoru totiž výkonným komponentám nepřejí. Přesto se poslední dobou ukazuje, že to jde i jinak.

Tento konkrétní model bude využívat platformu Intel, založenou na čipsetu H55. Sluší se podotknout, že se nejedná o první takto vybavený all-in-one počítač a tento čipset najdeme i v několika dalších. Podporovány jsou procesory Core i5 a Core i7 osazené v socketu LGA 1156. Nicméně k dostání bude zřejmě i levnější varianta se slabším čipsetem a procesorem Core 2 Duo T6600. Zde se již nejedná o typický procesor ze stolního počítače. Nalezli bychom jej v noteboocích a to na frekvenci 2,2GHz.

Velikost operační paměti nelze zatím spolehlivě potvrdit, jelikož MSI uvádí pouze maximální možnosti počítače. K dispozici bude až 4GB RAM v pamětech DDR3. Základní model bude pravděpodobně obsahovat polovinu.

MSI all-in-one s 3D zobrazením

MSI se nás už jednou snažila přesvědčit, že umí vyrobit all-in-one vhodný na hry. Jako největší slabina se přitom ukázala grafická karta. Kdo by čekal slot PCI Express 16x, bude zklamán. V počítači je pouze podpora pro mobilní grafické karty. Přestože by na tomto all-in-one počítači měly běžet i hry, žádné highendové grafiky se ani náznakem nedočkáme.

MSI all-in-one s 3D zobrazením

Oproti několika předchozím modelům nedojde k žádnému zlepšení. MSI opět zvolila za vhodné použít Radeon HD 5730, což je jednoznačně karta z nižšího mainstreamu. Ve hrách tedy nelze od grafiky čekat žádné zázraky. Zobrazení ve 3D si naproti tomu budeme moci užít při přehrávání filmů, protože s plným HD rozlišením si tento Radeon poradí bravurně. Karta navíc nabízí podporou DirectX v současné verzi 11.

Samostatnou kapitolou je displej. Současný prototyp, jehož obrázky přinesl server SemiAccurate, má úhlopříčku 21,5". MSI ale slibuje, že bude nabízet verzi s 23,6" displejem. Samozřejmostí je nativní podpora rozlišení 1920x1080 pixelů a nutná obnovovací frekvence 120Hz. Ke sledování 3D obrazu jsou potřeba brýle, které jsou adaptabilní a komunikují s displejem pomocí vestavěného modulu.

MSI all-in-one s 3D zobrazením

Vypadá to, že výsledný počítač bude vcelku robustní a těžký. MSI v něm spolehlivě našla místo pro optickou mechaniku. Zda se bude osazovat běžná DVD vypalovačka, nebo něco lepšího, se budeme muset nechat překvapit. Každopádně se prý počítá s pevným diskem o kapacitě 1TB.

Zajímavé na tomto počítači je také to, že vlastně ještě ani nemá jméno. Zástupci MSI prozradili, že se bude prodávat od začátku června. Podle některých zdrojů by měla být cena někde kolem 1500USD, což by u nás znamenalo přes 25000Kč. Tato informace však není oficiálně potvrzena. Jisté je, že počítač bude distribuován s Windows 7 Premium.


Silný zdroj od Xilence
Pokud plánujete nákup grafické karty s DirectX 11 od nVidie, pravděpodobně budete řešit problém s napájením. Jak GeForce GTX 470, tak i GeForce GTX 480 potřebují totiž kvalitní zdroj energie. Omezení nejsou dána rozhodně pouze počtem přídavných napájecích konektorů. Pro bezpečný provoz GeForce GTX 480 je vhodné mít zdroj s výkonem minimálně 600Wattů. Pokud ale uvažujete o pokusech s přetaktováním nebo máte v počítači více pevných disků, rozhodně se vyplatí přidat.

Na náhlé zvýšení zájmu o výkonné zdroje reagují samozřejmě jejich výrobci a tak se na trhu nyní objeví několik nových modelů. V brzké době by se měl začít prodávat například zdroj společnosti Xilence s označením QX 1200W PSU. Ten by si měl poradit i s dvěma GeForce GTX 480 osazenými do SLI.

Spotřeba GeForce GTX 480 v SLI (zdroj: Hexus.net)

Jak název napovídá, zdroj má výkon 1200Wattů. Na rozdíl od jiných výrobců je tento údaj přesný a nejedná se o hodnotu příkonu. Příkon nebude přitom o mnoho vyšší, jelikož zdroj pracuje s efektivitou 92%. Díky tomu drží i několik certifikátů, například poměrně rozšířený certifikát 80Plus Gold certified.

Koncepce zdroje je důmyslná, nicméně nelze očekávat stejné kvality jako u nejlepších produktů z této kategorie. Napájení 12V je děleno do čtyř větví, které jsou spínány dle potřeby. Použitá řídící elektronika kombinuje několik šetřících technologií, jejichž účinnost je ale přímo úměrná se zatížením zdroje.

Xilence QX 1200W


QX 1200W PSU bude vhodný i na experimentování. Zdroj je totiž odolný proti různým poškozením vlivem nesprávného zapojení. Obsahuje zvláštní ochranu proti přetížení, zavlečení cizího napětí nebo zkratu. Pokud k tomu dojde, zdroj by neměl být poškozen a po krátkém odstavení jej bude možné opět zapnout.

Zpracování zdroje je běžné a v Xilence se rozhodně nesnažili o nějaké šperkování po stránce designu. Důležité je snad jen chlazení, které zajišťuje 135mm ventilátor. Ten samozřejmě nebylo možné umístit do zadního headeru a pod zdrojem bude třeba mít dostatek prostoru ve skříni.

Tisková zpráva Xilence uvádí, že zdroj bude dostupný v obchodech od poloviny dubna. Maloobchodní cena je stanovena na 240Euro, tedy zhruba 6000Kč. Cena je to obvyklá a již nyní lze za stejnou částku pořídit konkurenční zdroj Thermaltake se shodný výkonem 1200Wattů.


Externí disk s rychlostí 200MB/s
S rozhraním USB 3.0 nás jistě čekají ještě velké věci. Podle předpokladů serveru Xbitlabs, bude do roku 2012 téměř polovina počítačových periferií vyráběna pro komunikaci právě přes toto rozhraní. Jiní odborníci předpovídají, že přes USB bude brzy možné dobíjet notebooky (což lze vnímat spíše jako pozdní aprílový žertík). Současnost USB 3.0 však patří pevným diskům a zařízením, které hodně pracují s pamětí.

A-DATA N002

Přechod na USB 3.0 znamená hlavně výrazné zvýšení rychlosti. Nové pevné disky mohou stále příjemně překvapit. Svou variantu rychlého externího disku v závěru minulého týdne představili v A-DATA a jejich disk pracuje při rychlostech kolem 200MB/s.

Disk dostal název N002 a je pravdou, že v A-DATA se o něm jako o koncepci mluví už od prosince loňského roku. Z disku je přímo přes USB možné číst data rychlostí 200MB/s a zapisovat na něj rychlostí do 170MB/s. Disk lze připojit také přímo k rozhraní SATA. Moderní verze s propustností 6Gb/s ale podporována není. Nicméně pokud je 200MB/s skutečným maximem, nejedná se o pozorovatelný problém.

A-DATA N002

Jako problém se mohou jevit dostupné kapacity. N002 se vyrábí pouze ve velikostech od 64GB do 256GB. Je v tom špetka marketingu a velikosti úzce souvisejí samozřejmě s cenou. Ta nemá klesnout pod 4000Kč, což znamená, že disky N002 budou drahé. Použito je přitom běžné MLC architektury s osmi kanály.

A-DATA N002

Neznámá zatím zůstává odpověď zřejmě na jedinou otázku a tou je životnost. Pokud ale přihlédneme ke skutečnosti, že se jedná o externí disk vhodný spíše pro zálohu a přenášení souborů, nemuselo by se jednat o zásadní problém. Externí disk bude stěží využíván stejně intenzivně jako disk systémový. Jen cena by mohla být skutečně o něco nižší.


Zdroje: A-DATA, Dailytech, Digit-life, HardSpell, Hexus.net, HKEPC, MSI, SemiAccurate, Thermaltake, Xbitlabs, Xilence & ZD Net

Autor:Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz