TeslaForce

TeslaForce

HW News: Podpora DX11 u nVidie – GeForce není vše

  • 14
nVidia upraví profesionální řešení a použije ho na hry >> Jeden displej v notebooku Intelu nestačí >> LanParty pro Core i5 jde do prodeje

Podpora DX11 u nVidie – GeForce není vše!
Informace o novém grafickém jádru společnosti nVidia, které známe pod názvem Fermi, minuly zřejmě málokoho. První grafické karty od nVidie podporující hardwarové urychlování DirectX 11 budou založeny právě na něm. I když se objeví nové herní grafiky, nebudou tak docela určeny hráčům. Ve skutečnosti se bude jednat o modifikace profesionálních karet určených pro výpočty v serverech. Situace určitě zavání senzací, výsledný výkon ve hrách však může být nejistý.

DirectX 11

nVidia při vývoji jádra Fermi vsadila na velmi robustní řešení zahrnující i technologie, které dnes nemají široké využití. Plánované karty jimi budou doslova přecpány a nVidia si myslí, že nabídne prostředky, které z velké části dokáží nahradit běžný procesor. Dnes okrajově používaná technologie nVidia CUDA se značně zdokonalí a umožní simulovat v počítači velké množství procesorů s nepříliš robustní architekturou. Co je důležité, nVidia zpřístupnila tyto procesory programátorům novou, mnohem příjemnější cestou.

nVidia Tesla Fermi demo

Integrované CUDA procesory používají vlastní vyrovnávací paměť první a druhé úrovně. Jedná se o obdobu L1 a L2 cache, jakou známe z běžných procesorů od Intelu a AMD. I přes pokrokové plány nVidie se nepočítá s tím, že by se zde schraňovala data ke zpracování ve velkém množství. Každý stream procesor tak bude mít k dispozici 48kB vlastní vyrovnávací paměti L1 a přístup do společné L2 o velikosti 768kB. Využití ve hrách je však sporné.

nVidia naštěstí na hry úplně nezapomněla. Plány nVidie počítají s uvolněním minimálně třech grafických karet do konce roku. Podle informací, které unikly z vývoje, se počítá s uvolněním modelů klasifikovaných jako supervýkonný, dvoujádrový a s běžným výkonem. Jak asi správně tušíte, na hry bude bohatě stačit i poslední karta.

Z oficiálních informací uvolněných nVidií se můžeme dozvědět, že nejvyšší model grafiky založený na jádru Fermi bude obsahovat 512 shaderů (respektive CUDA). Taktovací frekvence jsou samozřejmě neznámé, nVidia však pořádně zapracovala na paměti. Přestože je jádro vyráběno 40nm technologií, u nejvyšších modelů může mít paměťová sběrnice 384bitů. Současně se nVidia oprostila od nutnosti používat u rychlých grafických karet zastaralé paměti GDDR3 a přechází v plné síle na GDDR5. V případě potřeby může na grafiku umístit až 6GB této paměti, jednojádrová herní karta bude mít nejspíše 1,5GB.

Jádro Fermi je zatím doménou především vývojářů, i to se ale brzy změní. Žádné uvedení důležité karty nVidie se ještě neobešlo bez poněkud manipulujícího marketingu. Je patrné, že nVidia se bude snažit z tohoto jádra dostat maximum a tak se záhy po rychlých kartách začnou objevovat i modely na stejném základu, ovšem s poněkud slabšími technickými parametry. S modifikací pro notebooky se počítá až na druhou polovinu příštího roku.

nVidia Tesla Fermi demo

Skutečnost je neúprosná. Žádná z grafických karet založená na jádru Fermi se na trhu neobjeví přes noc a namísto toho nám nVidia připravila dlouhé čekání. První uvedená grafika s Fermi přitom nemusí být nutně z řady GeForce. Hodně se také začíná mluvit o variantě, že by se mohlo jednat o kartu třídy nVidia Tesla. Tuto doměnku podpořili zástupci nVidie navíc předvedením "vzorku" vyvíjené karty. Zatím se jedná pouze o nefunkční exemplář demonstrující design a snad také rozměry.

nVidia nám ještě neprozradila o nových kartách zdaleka vše a postupným uveřejňováním detailů si zajišťuje, že karty zůstanou stále ve středu pozornosti odborné veřejnosti. Je tedy velmi pravděpodobné, že se v době než se první GeForce s jádrem Fermi objeví na trhu, k těmto kartám několikrát vrátíme. V následujících týdnech se bude o výkonu karet hodně spekulovat, ale jak naznačují změny v architektuře, jakékoliv dohady o reálném výkonu vůbec nemusí odrážet výslednou skutečnost.

nVidia Fermi - koncepční studie

nVidia zkrátka vsadila na profesionální kartu pro firmy, která by měla zvládat také hry. Snaží se přitom využít své nejnovější technologie, které nemusí všichni herní vývojáři ihned akceptovat. Jasný vítěz ze souboje nVidia Fermi vs. Radeon HD 5870 tak vzejít ani nemusí a výkon karet se může výrazně lišit v závislosti na konkrétním herním titulu. Klasický boj o co nejvyšší grafických výkon se tak pomalu mění na snahu udělat z grafiky zařízení shopné převzít úlohu procesoru.


Jeden displej v notebooku Intelu nestačí
Velmi působivý prototyp notebooku představila široké veřejnosti společnost Intel. Nevšednost tentokrát netkví v přítomnosti nového procesoru či čipsetu, ale v koncepci ovládání. Zástupci Intelu usoudili, že je ten správný čas přijít s velkorysým ovládáním za pomoci dotykových OLED displejů.

Intel Quad Display

Na lépe vybaveném notebooku blízké budoucnosti by se tak podle Intelu měly objevit hned čtyři displeje. Hlavní displej zůstane přitom prakticky bez změny. Bude se jednat podle volby výrobce o klasický TFT nebo OLED displej s libovolnou úhlopříčkou (u prototypu 15,4"). Kromě toho však přibudou další tři malé dotykové displeje založené na technologii OLED.

Intel bohužel nezveřejnil přesné specifikace notebooku, což znamená, že na nich patrně nebylo nic převratně zajímavého. Jako základ byl pravděpodobně použit čipset G45, u kterého Intel již dříve ohlásil možnost podpory grafického výstupu na čtyři displeje. Obdobný přenosný počítač však bude muset být vybaven i řadiči pro dotykovou vrstvu displejů, které běžné čipsety z praktických důvodů neobsahují.

Cílem Intelu bylo oslovit všechny, kteří při práci s počítačem nechávají otevřeno velké množství oken. Přepínání pomocí hlavního panelu ve Windows (ať už jakýchkoliv) pak ztrácí na přehlednosti. Technologie Intelu tak umožňuje uspořádat obsah hlavního panelu na tři nadstandardní displeje a velmi rychle přepínat mezi požadovaným obsahem.

Intel Quad Display

Na trojici displejů lze samozřejmě zobrazovat i další věci, u dnešních programů se s nimi ale zkrátka nepočítá. Intel tak předvedl alespoň přehrávání videa a různé ovládací prvky. Umístění displejů není rozhodně náhodné a displeje mají sloužit jako výrazné rozšíření klávesnice. Bude ale záviset hodně na uživateli, nakolik je dokáže využít. K dispozici budou samozřejmě volitelná makra, která by se mohla hodit i při hraní.

Skutečnost, že se zatím jedná o koncept, nenapoví nic o tom, nakolik se notebook vybavený třemi OLED displeji navíc prodraží. Vývojáři Intelu vidí tuto koncepci velmi optimisticky a tvrdí, že příjemnost jejího používání bude srovnatelná se známou OLED klávesnicí Optimus Maximus z produkce Art Lebedev. O koncepci projevilo zájem několik velkých výrobců a je tudíž pravděpodobné, že se alespoň u několika málo modelů objeví.


LanParty pro Core i5 jde do prodeje
Novinkou na našem trhu určenou především hráčům je základní deska ukrývající se pod podivným označením DFI DK P55-T3eH9. Co je důležité, vychází ze slavné série LanParty a tak by neměla nijak omezovat možnosti herního počítače, přičemž při výrobě je kladen patřičný důraz na kvalitu.

Jak název napovídá, na základní desce je použit čipset Intel P55, který podporuje procesory Core i5 a zmodernizované varianty Core i7. Důvodem je osazení socketu LGA1156. Čipset už neobsahuje paměťový řadič, který se přesunul do procesoru. Podporovány jsou tedy výhradně paměti DDR3, které lze osadit ve čtyřech modulech.

LanParty P55 T3eH9

Pro grafické karty jsou připraveny tři sloty PCI Express 16x kompatibilní se standardem 2.0. Prostřednictvím BIOSu jsou podporována všemožná zapojení grafických karet jak do CrossFire, tak i SLI. Pro moderní karty jsou dále k dispozici dva sloty PCI Express 1x a nutnost zpětné kompatibility znamená osazení i dvou standardních PCI.

Integrované příslušenství zřejmě nikoho nepřekvapí. K SATA řadiči je možné prostřednictvím desky připojit osm pevných disků plus jeden externí přes zadní header. Ze zadního headeru by bylo také patrné, že DFI slevila z nekompromisní nadupanosti a na desku neosadila dvojitou síťovou kartu. Nalezneme zde jediný dnes běžný ethernet s tokem do jednoho gigabitu. Integrován zvukový kodek kompatibilní s Creative X-Fi, který poskytuje výstup s systému zvuku 7.1.

DFI již tradičně bude k přidávat k desce několik nástrojů pro overclocking. Kromě balíku softwaru přijde k užitku především ryze hardwarová záležitost – diagnostický displej. Ten je součástí zadního headeru a poskytuje na základě chybových kódů informace o tom, co je špatně pokud počítač nenaběhne.

LanParty P55 T3eH9

Po designové stránce je nepřehlédnutelné černé zpracování PCB a barevné provedení konektorů. Mnohem důležitější je však vhodný výběr součástek a možná trochu přehnané chlazení. Na desce nenalezneme levné elektrolytické kondenzátory nevalně proslulé nízkou životností. Naproti tomu je přítomno napájení přes osm stabilizovaných větví.

I přes drobné ústupky, které musela DFI učinit při vývoji pod tlakem ekonomické krize, bude P55-T3eH9 LanParty jistě velmi kvalitní základní deska. Existuje ale také několik dobrých důvodů, proč si ji nepořídit. Tím bezesporu největším je cena – i v předobjednávkách se neobjevuje levněji než za 4200 Kč. Procesory LGA 1156 nejsou také právě levné a jejich cena začíná jen těsně pod hranicí 4500 Kč. Kompletní základ počítače pak vyjde bezmála na 10 000 Kč. Z Intelu navíc tento týden pronikly informace, že se připravuje varianta čipsetu P55 s podporou USB 3.0. Zrychlovat se brzy bude i rozhraní pevných disků SATA.


Zdroje: AMD, Cnet, Dailytech, Digit-life, DFI, Hardspell, Hexus, HKEPC, Intel, nVidia, TG Daily & Xbitlabs


Témata: Intel, Notebook, software