Windows 7

Windows 7

HW News: Pohled na Windows 7 Beta 1

  • 66
Grafika v novém OS se mění, změníme někdy názor na Windows? >> Nettop ještě levněji, tentokrát od neznámého výrobce >> LG představí 480Hz LCD

Windows 7 Beta 1, změníme někdy názor na Windows?
Dlouho očekávané testování příštího operačního systému od Microsoftu, Windows 7, je tady. Bohužel se nejedná o testování veřejné, což se již delší dobu předpokládalo. Microsoft nabídl první skutečnou betaverzi Windows 7 některým vývojářům hardwaru a softwaru, kteří spolupracují se sítí MSDN. Betaverze se ale rozšířila i po torrentech a tak se k ní neoficiálně může dostat prakticky kdokoliv. A jaká tedy očekávaná betaverze je?

Na první pohled se oproti dvěma předchozím vývojovým verzím měnil vzhled pracovní plochy. Grafika začíná podstupovat jakousi normalizaci a pokud bychom měly srovnávat s Windows Vista, ve Windows 7 se bude prostředí mnohem více blížit systémům jako je Mac OS X nebo KDE známé z Linuxu. Prostředí jsou to totiž osvědčená a uživatelsky velmi přívětivá. Microsoft chce ale použité prvky vypilovat k dokonalosti.

Windows 7

Při spouštění Windows 7 Beta 1 Vás jako první napadne pravděpodobně myšlenka, zda se skutečně nejedná o zamaskovaná Windows Vista. Především úvodní přihlašovací obrazovka neprošla převratnými změnami a celkový dojem se tak spraví až po přihlášení na pracovní ploše. Pokud si ale nenecháte ujít první start systému, mile vás možná překvapí nová animace. Pracovní plocha podle verze distribuce sice nemusí hned obsahovat velké množství ikon (v oficiální verzi jen odpadkový koš a odkaz na MSDN), spodní části obrazovky ale dominuje nový multifunkční hlavní panel. Ten je zároveň první nepřehlédnutelnou odlišností od Windows Vista a právě on také přiláká většinu uživatelů na testování systému.

Windows 7 - panel

Ovládání multifunkčního panelu se v lecčem liší od klasického hlavního panelu současných Windows. Na panelu nenalezneme pouze aktuálně spuštěné programy, ale i vlastní zástupce na aplikace. Systém je očividně navržen pro pohodlí uživatele a je na něm co obdivovat. Přesto bude při neuváženém používání dělat obsluha tohoto panelu zpočátku potíže a při nižších rozlišeních je strašná. Při najetí ukazatele myši na kteroukoliv ikonu multifunkčního panelu se navíc ukáže výběr ze všech běžících oken dotyčného programu.

Windows 7 - 800x600px

Majitele výkonných sestav zřejmě nepotěší nová bodová hodnocení hardwaru. Koeficient Windows Experience se nyní změní a reaguje tak na postupný vývoj rychlejšího hardware. Razantně to můžeme pocítit již v této betaverzi, kde se dočkáme nízkého skóre při hodnocení disků. Zatímco ve Windows Vista měl prakticky každý pevný disk s rychlostí okolo 7000ot/m skóre 4 nebo 5 bodů, ve Windows 7 můžeme očekávat body jen 2. Za vším je ale nějaký praktický důvod. Zde se totiž očekává příchod SSD disků,Windows 7 jsou pro ně dokonce optimalizovány, a tak bude příslušet vyšší skóre právě jim. Obdobnou situaci můžeme očekávat také u procesorů, jelikož zde bude ponechána rezerva pro budoucí multijádra od Intelu.

Windows 7 - DirectX 11

Co se týká hardwarových požadavků, vystačí si Windows 7 stále s velmi levným základem počítače. Bez větších problémů lze systém provozovat na počítači s 512MB Ram a Celeronem 1,7GHz. K velkému překvapení pak nejen že běží systém, ale lze hrát i některé klasické 3D akce. Přímo v betaverzi je přítomna verze DirectX 11, ale možnosti jejího testování jsou zatím spíše nulové.

Pocit velkého rozdílu mezi Windows 7 a Vista má navodit množství dodávaných motivů, barevných schémat a tapet. Těch je v Beta 1 opravdu hodně a objevilo se také nové zvukové téma. K vyššímu vytížení počítače a hezčímu zpracování grafického rozhraní systému zatím přispívá technologie Aero. Její funkčnost i nároky jsou bezezměny. Z pohledu programátora se zde pracuje s průhledností stejně jako ve Vistě.

Windows 7 - výdrž na baterii je slabá

Mezi všemi pozlátky by se tak chtělo již uvěřit, že nám Microsoft předkládá něco zcela nového. Skutečnost může být ale jiná. Microsoft v tichosti souhlasí s tím, že Windows 7 vycházejí z jádra Windows Vista (které mj. z Windows XP). Ačkoliv odpůrci tento postup kritizují, je vcelku logický. Pokud se již něco osvědčí v praxi, je zbytečné vyvíjet to znova. Takovýmto postupem lze zajistit vcelku dobrou zpětnou kompatibilitu, která bude mezi Windows 7 a Windows Vista velmi těsná. Zapomenout však můžeme na podporu herních titulů, které nefungují správně ve Vistě. Virtuální konzole Dosu je velmi bídná a nepamatuje na programy, které neumí pracovat s dlouhými názvy souborů (což jsou prakticky všechny aplikace napsané pro DOS).

Windows 7 - Vytíženost

Na chytře naprogramovaném jádře operačního systému závisí velkou měrou výsledná rychlost práce s počítačem a také zabezpečení. Současné verze Windows 7 se zatím jeví v těchto ohledech vcelku dobře. Zůstala zde možnost optimalizovat systém pro aplikace běžící na pozadí a pokud ji aktivujete, jsou Windows 7 rychlá jako blesk. Pokud nechcete aby váš počítač brzdila zbytečná grafika, lze samozřejmě vše vypnout. Nového multifunkční panelu se ale nezbavíte.

Windows 7 vyladěná pro výkon

Problémy jsou zatím s aplikacemi, které Microsoft označuje jako "aplikace třetích stran". Spadají sem všechny programy, které nejsou od Microsoftu. Ty se většinou podaří nainstalovat bez problémů a na první pohled se tváří stabilně. Bohužel u některých i vcelku renomovaných aplikací dochází k samovolným pádům a to bez zjevné příčiny. Jedním příkladem za všechny je kupříkladu poslední ICQ 6.5, které i po několika hodinách provozu při nečinnosti zamrzne.


Nettop ještě levněji, tentokrát od neznámého výrobce
Zdálo by se, že trh s malými nettopy je již přesycen. Téměř každý větší výrobce notebooků již vypustil svůj velmi levný počítač založený na procesoru Intel Atom. Řada tak zřejmě přichází na společnosti, které až doposud neměly s výrobou přenosných počítačů téměř co dočinění. Jedním z takových je i společnost Point of View, která přijde možná s nejlevnějším notebookem vůbec. Z pohledu výkonu však nemusí být vůbec nejhorší.

Jako každý dnešní nettop, i počítač od  Point of View je založen z velké části na komponentách Intelu. Zdrojem výpočetního výkonu je zde obvyklá jednojádrová verze procesoru Intel Atom taktovaná na 1,6GHz. Notebook narozdíl od konkurence bude hned v základu vybavován 1GB operační paměti. Používaný čipset není příliš odlišný od konkurence a přestože někteří výrobci odcházejí od integrované grafiky Intelu, Point of View používá nezměněnou verzi čipsetu GMA965. Součástí čipsetu je pak grafické jádro GMA X3100. Svým výkonem vyhoví jen graficky méně náročným titulům.

Mobii

Nettopy ale nepatří mezi nejvhodnější počítače na hry. Vybavení je tedy koncipováno spíše na multimediální zábavu a internet. Displej je širokoúhlý, s úhlopříčkou 10“ a pracuje s nativním rozlišením 1024x600 pixelů.  Základní verze také obsahuje 160GB magnetický pevný disk. Nettop disponuje stereo reproduktory a tak pro něj nebude problémem přehrávání videa.

Mezi běžným příslušenstvím pak nalezneme prvky jako WiFi, 100M/s síťovou kartu, 1,3MPx kameru a čtečku paměťových karet. Žádná optická mechanika není přítomna a data tak bude možné přenášet spíše přes flashdisk, kde přijde vhod trojice USB konektorů. Ve výsledku váží celý notebook 1,25Kg a vydržet v provozu by měl přes 3 hodiny. Počet článků dodávané baterie se bohužel ověřit nepodařilo.

Samostatnou kapitolou je pak kvalita zpracování. Již od pohledu se je oproti dražším modelům odlišná především konstrukce pantů. Mezi většími notebooky používá obdobnou například Acer a její životnost není právě největší. Tmavý design naopak dává naději, že menší škrábance a oděrky nebude možné odhalit ani po několikaletém používání. Notebook se má v prodeji objevit za cenu pod 5000Kč a to pod názvem Mobii. Dobrou zprávou je také, že první kusy budou k dostání v Německu a odtud se velmi rychle rozšíří i k nám.


LG představí LCD se 480Hz podsvětlením
Společnost LG vydala na začátku tohoto týdne krátkou tiskovou zprávu o tom, že připravuje nový displej s takřka dokonalým obrazem. Zkombinuje na něm totiž technologii Trumotion s kvalitní obrazovkou a superrychlým podsvětlením.

Displej by se měl objevit na veletrhu v CES 2009 a to pravděpodobně ve formě televizoru. Řada těchto displejů bude označena jako 480Hz a tato hodnota pak bude udávat počet bliknutí podsvětlení displeje za 1 vteřinu. Všechny displeje založené na technologii Trumotion totiž nesvídí trvale, ale rozsvěcí se pouze v přesně stanovený okamžik, který odpovídá době, za kterou se obraz ustálí.

Odezva zobrazovacího panelu je v tomto případě 4ms, což není zase tak málo. Trumotion na 480Hz ale zajistí, že se obraz nikdy neuvidíme rozmazaně a bude naprosto ostrý. V době, kdy ještě dochází k ustálení barvy pixelů, podsvětlení vůbec nesvítí a rozmazání tedy jednoduše vidět nemůžeme. Frekvence je na tolik vysoká, že již neškodí lidnskému zraku a člověk pak vnímá obraz naprosto spojitě.

Vzhledem k tomu, že displeje budou určeny spíše pro televizory, než jako monitory k herním počítačům, dají se očekávat velké úhlopříčky a s nimy i velmi vysoká cena. Dostatečně ostrý obraz dokáží dnes poskytnou i o mnoho levnější technologie a tak zůstává využitelnost 480Hz Trumotion displeje velmi diskutabilní.


Zdroje: Dailytech, CDRInfo.com, HardSpell, HKEPC, MSDN, Point of View, The Inquirer, VR-Zone & Xbitlabs