Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Point of View přináší 2GB GeForce GTX 285

aktualizováno 
Kvalitní herní grafika ve verzi se spoustou paměti >> Na Windows 7 zdarma dosáhne málokdo. Microsoft přidá jako součást systému Windows XP >> Dotykový počítač od Shuttle

GeForce GTX 285

Point of View přináší 2GB GeForce GTX 285
Společnost Point of View nepatřila ještě nedávno vůbec mezi výrobce grafických karet. Na začátku letošního roku se ale začala tvrdě připravovat na vlastní vývoj a tak můžeme na trhu nyní naleznout několik jejich grafických karet. Všechny jsou však vyráběny striktně podle referenčních modelů od nVidie. První kartou, na které vývojáři z Point o View něco změní, tak bude čerstvě dokončená verze GeForce GTX 285.

Celá řada karet GeForce GTX 285 se honosí vysokým výkonem a dnes postačí na jakékoliv hraní s rozumnými detaily a rozlišeními. Svou cenou se však řadí k dražšímu hardwaru a tak rozhodně není určena úplně pro každého. Komu by však výkon základní verze karty s cenou od 8000Kč nestačil, ten může sáhnout buďto po citelně dražší GeForce GTX 295 nebo po některé upravené verzi.

GeForce GTX 285

V podání Point of View přichází na trh rychlá grafika, která je navíc doplněna o téměř nevyčerpatelnou paměť. Na GeForce GTX 285 se totiž objeví 2GB paměti a více už dnes chtít snad ani nelze. Sluší se samozřejmě dodat, že Point of View není rozhodně první společností, která 2GB verzi GeForce GTX 285 vyrábí. U nás ji totiž nabízí i Gainward.

Paměť je u GeForce GTX 285 přitom vyřešena velmi rozumě. Novější verze 55nm jádra GT200 podporuje pouze paměti GDDR3 a ty jsou za současných podmínek pro výrobce karet opravdu dobře dostupné. Jádro má navíc robustní 512bitovou paměťovou sběrnici, která ve výsledku dokáže s pamětmi totéž, co konkurenční karty AMD s modernějšími pamětmi GDDR5. Důležité je, že v případě potřeby dokáže karta ze své paměti rychle načíst potřebné textury a v tomto ohledu nebude zdržovat.

GeForce GTX 285

Velká paměť je však jedinou silnou stránkou karty, kterou Point of View ovlivní. Vývojáři nechtějí patrně riskovat žádné fiasko a zbytek karty ponechali tak, jak ho nVidia k výrobě připravila. Očekávat tedy můžeme frekvenci jádra nastavenou na 648MHz v doprovodu sériového chlazení vyvedeného v grafické úpravě Point of View. Shadery jsou přitom taktovány na 1476MHz. Jako každá správná GeForce GTX 285 má i tato karta 240 shader procesorů, které lze používat pro PhysX výpočty.

Kromě společnosti Point of View, která se snaží vyvolat okolo 2GB verze GeForce GTX 285 pořádný rozruch, se k podobným úpravám odhodlali i další výrobci. Očekávat tedy můžeme příchod celé řady rychlých grafických karet se spoustou paměti. Ostatní kromě Gainwardu ale nabízí kartu v o málo chudší výbavě pamětí, která má podle oficiálních zdrojů mít velikost 1792MB. Je nanejvýš jasné, že výkonový rozdíl mezi jejich kartami a kartou s rovnými 2GB paměti bude nepatrný.

GeForce GTX 285

Verze grafického jádra, která je použita u GeForce GTX 285, má stále ještě ve svém využití určité rezervy. To jasně dokazují přetaktované modely, které podávají opravdu skvělé výkony. Je proto až s podivem, že výrobci se do přetaktování sami pouštějí v této generaci karet jen výjimečně. nVidia nechává výrobcům nyní při výrobě volnou ruku a samotné zvětšení paměti karty už přestává stačit.

Důvod proč si koupit právě verzi od Point of View nám dává výrobce sám. Rozdíl v ceně oproti referenční kartě bude velmi malý a spíše odráží pouze skutečné náklady na rozšíření paměti. Maloobchodní prodejní cena by u nás i v Evropě neměla přesáhnou 355Euro. Nelze se však divit, že dražší herní karta vyráběná výrobcem, který ještě nedávno produkoval pouze zdroje a notebooky, nezaujme každého. Důvěra počítačových nadšenců v konkurenční léty prověřené značky je totiž nemalá.


Na Windows 7 zdarma dosáhne málokdo
Vypuštění operačního systému Windows 7, na který se těší nejeden uživatel nespokojený s Windows Vista, je stále daleko. Přesto se vynořují o chystaném systému nová fakta, která rozhodně nelze ponechat bez povšimnutí. Do značné míry mohou totiž ovlivnit správný výběr operačního systému pro dnes kupované počítače. Microsoft ukazuje, že Windows 7 jsou jeho nejvyšší prioritou a bude se snažit přilákat i zarputilé zastánce dnes již tradičních Windows XP.

Už dlouho slýcháme o možnosti přechodu na Windows 7 zdarma. Teprve nyní se ale ukazuje, jaký okruh uživatelů bude moci této příjemné možnosti využít. Legální upgrade nebude záviset na tom, zda je v počítači dnes používána Vista nebo Windows XP, ale přímo na konkrétním typu distribuce a typu její instalace. Z nejrozšířenějších verzí Windows Vista, totiž Home Basic a Home Premium, si přehrát systém zdarma moci nebudeme.

Windows 7

Bezplatný přechod na Windows 7 se tak bude týkat uživatelů, kteří si za svá Windows připlatili. Prakticky jistá je možnost upgradu z Windows Vista Business a Ultimate. Nárok na tuto výhodu budou mít i uživatelé, kteří si nechali provést z těchto verzí Windows Vista downgrade na Windows XP. Přechod bude přitom možný jen na konkrétní verzi, kde u Windows 7 nebude existovat stejnojmenný ekvivalent k Vista Businees. Nahradit ho totiž mají Windows 7 Professional. Nejvyšší verze Windows 7 ponese i nadále přídomek Ultimate.

I když spíše v neoficiálních rovinách, s blížícím se koncem vývoje odhaluje Microsoft velké množství nestandardních aktualizací, které budou pro Windows 7 určeny. Online podpora operačního systému nabere vůči Vistě hodně na významu. Jednou z nejlepších novinek, kterou Microsoft nyní připravuje, je aktualizace obsahující virtuální mód simulující Windows XP.

U vyšších verzí Windows 7 bude možné stáhnout z internetu druhý plnohodnotný operační systém. Bude se jednat upravenou verzi Windows XP v kombinaci s programem MS Virtual PC 2007. Oblíbený virtualizační nástroj od Microsotu je freeware. V kombinaci s Windows 7 a správným typem procesoru dokáže ale doposud ve Windows nevídané věci. Standardně umožňuje Virtual PC 2007 pod libovolným systémem MS spouštět jiný operační systém v samostatném okně.

Windows 7 XP Mode

Díky implementaci přímo do operačního systému má být tentokrát možné spouštět programy v režimu 100% kompatibility s Windows XP. Jednotlivé programy budou mít pro svůj běh zkrátka vyhrazen celý virtuální počítač s prostředky Windows XP. Přístup k diskovým úložištím a dokonce i hlavní panel bude pro programy přístupný automaticky. Odpadne tak složitá konfigurace, přičemž programy nebudou od aplikací spouštěných v čistých Windows 7 nijak výrazně odlišeny.

Vývoj aktualizací jde přitom odlišným tempem než vývoj samotného operačního systému. Ten se momentálně zastavil na buildu 7100.0, který lze s trochou nadsázky považovat za definitivní verzi. Podle serveru Fudzilla jej již totiž Microsoft poslal jako svůj produkt některým společnostem, se kterými spolupracuje. Předvedení Windows 7 RC (tedy verze připravené pro vydání) bychom se mohli dočkat už 5. května. Verze se přitom v 32bitové i 64bitové podobě paradoxně šíří po Torrent sítích již nyní.


Dotykový počítač od Shuttle
Netbooků postavených na procesoru Atom máme na trhu již více, než je zdrávo. Se stejným procesorem nyní přichází i výrobce, který málem upadl do zapomnění a na celé počítače se již delší dobu nesoustředí. Jedná se o společnost Shuttle a její nový dotykový displej se zabudovaným počítačem, který bychom mohli označit jako kombinaci nettopu a netbooku.

Počítač ponese název Shuttle X50XA a je založen na výkonnější dvoujádrové verzi oblíbeného úsporného procesoru. Jedná se o Intel Atom model 330, který je taktován na 1,6GHz. Procesor má celkem 1MB vyrovnávací paměti a bude se jednat o jedinou silnější komponentu v počítači. Dále zde totiž nalezneme jen 1GB operační paměti a 160GB pevný disk založený na běžné magnetické technologii.

Počítač od Shuttle

Zajímavý bude především kvalitní 15,6“ displej s vícestranným LED podsvětlením. Displej přitom používá nativní rozlišení 1366x768 pixelů a má přesnou dotykovou vrstvu. Základní verze počítače však příliš neohromí. Z integrovaného příslušenství je totiž přítomno pouze WiFi a gigabitový ethernet. Zvuková karta je standardní a k rozšíření bude možné použít jen pět USB konektorů. Grafický výstup výhradně přes VGA konektor lze dnes považovat spíše za slabý a absence optické mechaniky také nepotěší.

Shuttle přesto věří, že bude mít její počítač úspěch. Ani cenou ale konkurovat nebude, protože už za základní verzi bez operačního systému bude Shuttle požadovat 447Euro. Velký dotykový displej se zkrátka prodraží. Jako operační systém mají být přitom používána Windows Vista a s operačním systémem se tak cena vyšplhá na 500Euro. Spíše než jako malé multimediální centrum se tak může počítač uchytit jako součást pokladních systémů. V domácím prostředí se svou cenou a výkonem mnoho radosti totiž nenadělá.

Zdroje: 3D Guru, AMD, Dailytech, Digit-life, Fudzilla, HKEPC, Microsoft, MSDN, Point of View, Windows7 News & ZD Net

Autor:
Nejčtenější

Middle-earth: Shadow of War
RECENZE:Tolkienův svět utopený v krvi. Shadow of War hraje na jistotu

Pokračování výborné řežby na motivy Tolkienova Pána prstenů se drží při zdi a příliš změn nepřineslo. To však neznamená, že by nebylo zábavnou hrou.  celý článek

Age of Empires: Defintive Edition
Legendární strategie Age of Empires v nové grafice se vrátí až příští rok

Nečekaný odklad na poslední chvíli postihl modernizovanou verzi kultovní strategie Age of Empires. Navíc to vypadá, že hra bude k dispozici pouze přes...  celý článek

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Layton's Mystery Journey
Nová hrdinka, stará a dobrá hratelnost. Recenze Layton's Mystery Journey

Další díl z hádankářské série Professor Layton vyměnil hlavního hrdinu za hrdinku, je o něco víc „casual“, jinak ovšem zachovává všechny dobré stěžejní prvky....  celý článek

Cuphead
RECENZE: Nesnesete pomyšlení na to, že prohráváte? Cuphead není pro vás

Kdyby ve 30. letech existovaly videohry, určitě by byly dvourozměrné a zatraceně těžké. Stejně jako Cuphead.  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.