Phenom

Phenom

HW News: Příchod platformy AM3 se blíží

  • 372
Procesory AM3 budou fungovat v současných základních deskách >> nVidia PhysX pro každého >> Nová zvuková karta od Creative Labs

Příchod platformy AM3
Je to více než rok, co AMD poprvé promluvila o odchodu od oblíbeného socketu AM2. Ten byl po několik posledních let úspěšně používán pro drtivou většinu procesorů AMD ve stolních počítačích. V průběhu doby byla mírně pozměněna jeho specifikace a tak vznikl socket AM2+. Po celou dobu se ale tato platforma vyznačovala slušnou kompatibilitou a do budoucna byla opravdu perspektivní. Při přechodu na další generaci bylo totiž možné vyměnit v počítačích pouze procesor, čímž se ušetřila značná část financí, za kterou by bylo potřeba pořídit novou základní desku.

AM3

AMD slibuje stejnou situaci i po příchodu procesorů určených do socketu AM3. Nové procesory budou po stránce vnějšího vzhledu téměř k nerozeznání od těch současných. Z toho vyplývá stejné rozmístění pinů procesoru, které je nepřímo základem snadného rozšířený počítačů, které dnes používají poslední čipsety AMD. Procesory určené pro socket AM3 si tak budeme moci zakoupit i do počítačů se socketem AM2 (respektive spíše AM2+).

Phenom

Kromě lepšího výkonu, nižší spotřeby či lepší teploty lze hlavní rozdíl mezi procesory do socketů AM2 a AM3 spatřovat v integrovaném řadiči pamětí. Přechod na nové moduly DDR3 je již neodvratný. AMD uznala, že cena nových modulů klesla na přijatelnou úroveň a tak doznal nový paměťový řadič právě této podpory. Narozdíl od konkurenčních platforem chce ale AMD zatím zachovat i podporu DDR2.

Ačkoliv bude možné použít nový procesor s podporou pamětí DDR3 do současných základních desek, nové paměti si v nich neužijeme. Moduly mají samozřejmě jiné patice a tak právě zde vidí AMD hlavní prostor pro využití starší části paměťového řadiče s podporou DDR2. Současně se jedná i o jakási zadní vrátka. AMD totiž nestíhá termíny při vývoji čipsetů, které měly být původně pro procesory AM3 určeny.

Phenom X4 65nm

Procesory AM3 se mají na trhu objevit nejpozději v lednu příštího roku, AMD by je ale ráda uvolnila v období Vánoc. V plánu jsou čipsety, které zatím známe jen pod kódovým označením RD890 a RD880D. Objevit se mají na prvních plnohodnotných deskách s podporou kombinace procesorů AMD a pamětí DDR3. AMD k nim detaily zatím neprozrazuje, ale již přiznalo, že vývoj není bez problémů. Je tak velmi pravděpodobné, že se objeví předělávka čipsetu AMD 790FX, která bude podporovat oba dva typy pamětí. V souvislosti s tímto čipsetem se začíná také hovořit o podpoře rychlejšího HyperTransport 3.1.

AM2+

Před časem AMD uvedla, že pro socket AM3 budou dostupné pouze 45nm procesory. Ačkoliv byla jejich výroba už spuštěna a AMD dokonce předvedla funkční 45nm čtyřjádro, koupit si je zatím nikde nemůžeme. Poprvé by se mohly 45nm procesory dostat do obchodů v průběhu listopadu, AM3 však až v průběhu prosince. Vzhledem k tomu, že staré procesory do nových základních desek s AM3 možné použít nebude, bude se možná jednat o perspektivní vánoční investici. Zástupci AMD odhadli životnost nového socketu přibližně na dva roky, s menšími změnami snad i více.

Poznámka autora: Krátce po uzávěrce tohoto článku zveřejnila AMD další klíčové vlastnosti 45nm procesorů a přesnější plány na jejich výrobu a distribuci. Více informací v příštích HW News. 


Profesionální X-Fi pro hráče
Nejznámější výrobce zvukových karet, společnost Creative Labs, připravil pro hráče další z dlouhé série produktů X-Fi. Nová zvuková karta tentokrát nese označení Titanium Professional Audio a jak již bývá u Creative zvykem, kombinuje technologie pro hardwarové urychlování ozvučení her se skvělým programových zázemím. To vše již tady ale bylo. Může tedy nabídnout tato karta vůbec něco nového?

Zvukové karty nesoucí logo Creative Labs, jsou ve světě her stále zvučným pojmem. Přesto se začínají stírat rozdíly mezi drahými kartami a naprosto levnými integrovanými kodeky, které jsou součástí prakticky jakékoliv základní desky. Creative tak musí neustále vymýšlet něco nového a vzhledem k tomu, že technologie zpracování počítačového zvuku došla až na hranici možností lidského sluchu, mnoho nového již vymyslet nelze.

X-Fi Titanium Professional Audio

Vývojáři se tak soustředí především na odlehčení zatížení ostatních komponent v počítači při zpracování zvuku a eliminaci rušivých vlivů, které znehodnocují požitek z produkovaného zvuku. V případě X-Fi se tak dostáváme k používání nového čipu, který je navíc podpořen 64MB X-RAM paměti. Karta třídy Titanium Professional je vybavena dvojicí osvědčených 24bitových převodníků, které dokáží bez zkreslení generovat frekvence až 192kHz (člověk běžně slyší frekvence pouze do 20kHz). Z pohledu kvality je také důležitý odstup skutečného zvuku od šumu, který je zde reprezentován hodnotou 109dB. Na všem se podílí také přepracovaná koncepce odstínění karty, která zabraňuje pronikání rušivých vlivů ze sousedních karet osazených ve slotech PCI Express.

X-Fi čip

Při hraní pak nabízí X-Fi Titanium Professional oblíbenou technologii EAX a to hned v nové verzi 5.0. S novou verzí hardwarového urychlování je ale spjat nejeden problém a EAX 5.0 tak podporuje zatím naprosté minimum herních titulů. Karta je samozřejmě kompatibilní i se staršími verzemi EAXu a tak si na ní běžné herní tituly zahrajete v maximální kvalitě. Naprostou samozřejmostí je pak možnost hrát hry s podporou EAX pod Windows Vista, kde je pouze potřeba nainstalovat software Creative ALchemy.

X-Fi Titanium Professional Audio

Mezi programy dodávanými společně s kartou se také objevila nová verze účinného nástroje pro nastavení 3D zvuku. K X-Fi Titanium Professional lze připojit až 7.1 sestavu zvuku a na kartě také nalezneme optický vstup a výstup. Všechny reproduktory lze pak nastavit nezávisle. Karta bude určitě potřebovat podpořit kvalitním zesilovačem, jelikož poskytuje jen 2W výstup.

Systém zvuku 7.1

Tato profesionální herní zvuková karta se na našem trhu objeví v průběhu října a rozhodně nebude levná. Prodávat by se měla za 109 Euro (tedy okolo 2700Kč) a již nyní se objevují hlasy, že je předražená. X-Fi Titanium Professional totiž vskutku nepřináší nic nového a při porovnání s některým ze starších modelů (Fatal1ty) bychom nenašli žádný zásadní rozdíl.


Podpora PhysX na tři kliknutí
Dlouho připravovaná podpora hardwarového zpracování fyzikálních výpočtů na grafických kartách nVidie se konečně rozbíhá na plné obrátky. nVidia uvolnila nový software, který zprovozní podporu technologie PhysX na všech počítačích vybavených jednou z posledních grafických karet nVidie. Zdarma si tak můžete výrazně zlepšit výkon ve hrách, které technologii PhysX podporují.

PhysX je po nainstalování dostupný na všech grafických kartách nVidia, které vycházejí z řad GeForce 8000, 9000 a GTX 200. Pro alespoň základní podporu fyzikálních výpočtů musí mít karta minimálně 256MB grafické paměti, optimální je spíše dvojnásobek. Technologii PhysX lze zprovoznit bez ohledu na pracovní kmitočty karty či paměťovou sběrnici. Je ale jasné, že nelze očekávat stejný výsledek u integrovaných jader typu GeForce 8100 a rychlé GeForce GTX 280. Možnosti grafických karet při počítání fyziky jsou totiž závislé na jejich původním grafickém výkonu. Při práci s fyzikou ve hrách je potřeba také slušný procesor.

PhysX

Podpora PhysX má však i určité softwarové požadavky. Především je potřeba nainstalovat jednu z novějších verzí ovladačů pro grafickou kartu (požadována je nejméně verze 177.81). Pokud používáte Windows XP, může Vás potkat i nepříjemné překvapení v podobě zastaralé verze DirectX 9.0c. Některé verze tohoto urychlovacího prostředí již nejsou podporovány a tak bude potřeba stáhnout novější build.

Samotný software na podporu PhysX (oficiálně jej lze stahovat z PhysX sekce na webu nVidie) obsahuje jen absolutní minimum nutného nastavení. Verze lokalizovaná do češtiny dostupná zatím není a tak se budeme muset spokojit pouze s angličtinou. Program není rezidentní a po instalaci se sám schová do nabídky hlavního systémového panelu mezi ostatní software nVidie. Po spuštění již stačí jen na kartě Settings přepnout na položku GeForce PhysX a po uložení nastavení je již podpora PhysX aktivována.


Zdroje: AMD, Creative Labs, Dailytech, Digit-life, Digitimes, HardSpell, HKEPC, The Inquirer, Xbitlabs & ZD Net