USB bude rychlejší.

USB bude rychlejší.

HW News: připojení přes USB port bude rychlejší

  • 372
USB 3.0 bude velmi rychlé, uživateli však přinese nejedno úskalí >> Magnetický disk přežije přetížení 250G >> Intel přináší levné čtyřjádro.

Připojení přes USB port bude rychlejší
Také se vám zdá, že by mohl být počítač při kopírování z fotoaparátu či flashdisku o trochu rychlejší? Nejspíše máte pravdu. Na vině je rozhraní USB, přes které se tato zařízení připojují. To začíná dosluhovat a již nevyhovuje současným nárokům. Logickým krokem je tedy přechod k novější variantě, která bude pokud možno podporovat i starší zařízení.

Po dvouletém úsilí došli konečně konstruktéři ke vzácné shodě. Výsledkem mělo být připojení s názvem USB 3.0, které se na první pohled neliší od současného USB. Parametry však ukazovaly na skvělou propustnost a razantní zrychlení komunikace. Definitivně byl vývoj uzavřen na teoretické rychlosti 625MB/s. Tím by se stalo USB současně se slotem PCI Express 16x nejrychlejším prostředkem komunikace v klasických počítačích. Kompletní obsah fotoaparátu vybaveného plnou 16GB paměťovou kartou by tak bylo možné (teoreticky) zkopírovat do počítače za méně než 25 vteřin.

USB na zákaldní desce

Zatímco za specifikací (tedy dokumentem o tom, jak má zařízení fungovat) stojí USB-IF, samotná výroba čipů bude na jednotlivých výrobcích. USB-IF je zkratkou pro organizaci vývojářů stojící za vznikem USB a sdružuje okolo 190 společností. Najdeme zde i věčně znesvářenou trojici společností - Intel, nVidia a AMD. Když už to vypadalo, že rychlému příchodu USB 3.0 do našich domácností nic nebrání, přišli právě tito výrobci s velkým problémem.

Intel totiž využil drobných chyb ve specifikaci nového komunikačního rozhraní k tomu, aby získal konkurenční výhodu. V konečném důsledku se však můžeme dočkat nepříjemného překvapení, kdy dvě zdánlivě stejná zařízení s USB 3.0 nebudou fungovat v jednom počítači.

Rychlý SSD disk, který využije USB 3.0

nVidia i AMD sice obdržely částečný návod, jak do svých čipsetů podporu USB 3.0 zakomponovat, avšak drobnosti přidané těsně před uzavřením specifikací jim scházejí. Tyto drobné detaily má již patentovány Intel, který oznámil, že je uvolní pro ostatní výrobce 9 měsíců od počátku vývoje vlastního USB 3.0 čipu. Výsledkem je, že vývojáři nVidie i AMD jsou nuceni začít vyrábět komunikační rozhraní, jehož budoucí kompatibilita není vůbec jistá. Konečné specifikace nemají zatím povětšinou ani výrobci externích zařízení.

S funkčností to tedy bude složité. K čemu ale vlastně využijeme takto rychlé připojení? Vcelku jasnou odpověď nám ve své tiskové zprávě dává hlavní aktér problému – Intel. Jeho zástupci vidí situaci zcela jasně a USB 3.0 by se tak mělo objevit u drtivé většiny externích pamětí (flashdisky, SSD disky, přehrávače apod.) s kapacitou od 25 GB a výše. Své využití naleznou i u většiny zařízení na zpracování obrazu v HD kvalitě. Kde se s nimi však nesetkáme, budou zcela jistě drobné herní periferie, jako jsou myši, volanty a podobně. To je bezesporu dobře, všeho moc škodí a především podpora USB 3.0 bude zpočátku velmi drahá. Faktem také zůstává, že některá velkokapacitní zařízení nebrzdí jen pomalé připojení k počítači, ale jsou pomalá sama.

USB 3.0 rise karta

Na highend základních deskách s čipsety Intelu by se měla podpora USB 3.0 objevit na úplném začátku příštího roku. Dobrou zprávou je, že vyjma na základních deskách se s USB 3.0 setkáme také na klasických rozšiřovacích kartách. Jak se již jednou v historii stalo, bude se jednat o klasické karty s USB 3.0 řadičem, tentokrát určené do PCI Express 1x. Příchod USB 3.0 však přináší i nepopulární kroky. Výrobci základních desek a notebooků přestanou integrovat podporu rozhraní FireWire.

Ušetřete na levném čtyřjádru
Pokud plánujete nákup nového herního počítače a rozhodujete se mezi platformami Intelu a AMD, určitě nenechte bez povšimnutí drobnou zprávu od Intelu. Ten totiž oznámil, že plánuje vyrábět řadu čtyřjádrových procesorů s nižší cenou. Hlavním cílem je vytvořit konkurenci nastupujícím procesorům AMD Phenom X3 a podle všeho bude tato konkurence opravdu zajímavá.

Core 2 Quad Q8200

Nová 45nm čtyřjádra by se na našem trhu měla prodávat za cenu okolo 3 000 Kč. Intel pro ně vytvořil speciální řadu s označením Q8000 a jeho zcela prvním levným čtyřjádrem má být Core 2 Quad Q8200. Jádra tohoto procesoru budou taktována na nižší frekvenci, a to 2,33 GHz. Podporována bude u Intelu klasická 1333MHz sběrnice, přičemž procesor bude mít vyrovnávací paměť druhé úrovně o velikosti 4 MB.

Core 2 Quad Q8200 se na trhu objeví v závěru července a mělo by se jednat o velmi rozšířený procesor Intelu. Se zajímavou cenou bude dobrým upgradem pro všechny, kteří mají základní desku se socketem LGA 775. Drobnou nevýhodou však bude chudší instrukční sada a absence technologií VT a TXT.

Magnetická technologie disků ještě neumírá
Ačkoliv přikládáme stále větší význam vývoji pevných disků založených na technologii SSD, závěr minulého týdne ukázal, že i stará magnetická technologie má co nabídnout. Za posunutím laťky, která již tak zcela překonala fantazii původních výrobců, stojí tentokrát společnosti Western Digitam a Toshiba.

Právě první ze jmenovaných výrobců uvolnil na trh velmi rychlý a ještě více odolný magnetický disk. Ten vychází z modelové řady pevných disků Caviar a, podobně jako výkonnější procesory AMD, i tento se honosí přídomkem Black edition. Western Digital použil tři magnetické plotny, které rotují rychlostí 7 200 otáček/min. To by nebylo nic výjimečného, kdyby však nebyla kapacita disku 1 TB. Disk má navíc velmi rychlou vyrovnávací paměť cache o velikosti 32 MB.

Caviar Black

Velkou změnou oproti klasickým diskům je řídicí elektronika. Ta je zdvojená a přímo z pohodlí Windows umožňuje výběr mezi rychlostními režimy. Při maximálním výkonu je disk schopen číst a zapisovat data rychlostí 145 MB/s. Disk tak pomůže při hraní všude tam, kde přestává stačit operační paměť. Bohužel zvýšení výkonu s sebou přináší i hlučnost, která je nežádoucí. Ta se může v plném zatížení vyšplhat až na 33 dB. Rychlost lze snížit ve třech krocích, kdy při třetím kroku již vlastně dostáváme disk průměrné rychlosti s hlučností 24 dB.

Vlastní kapitolou je ale odolnost. Ta díky magnetickému odstínění a speciálnímu krytu hodně pokročila. Disk tak bez sebemenší úhony přežije vystavení přetížení 30 G (při plném výkonu), přičemž ve vypnutém stavu snese dokonce 250 G.

Přesným opakem je pak disk od společnosti Toshiba. Ten nejen že nebude velmi rychlý, ale ani nebude velký. Je totiž určen do těch nejmenších subnotebooků, přehrávačů a kapesních počítačů. Disk o formátu 1,8 “ totiž konečně dosáhl na hranici 160 GB. Toshiba použila dvě velmi malé plotny, které rotují rychlostí jen 5 400 ot/min. Do konzole disku se podařilo vtěsnat jen 8 MB vyrovnávací paměti, což v konečném důsledku znamená rychlost čtení a zápisu okolo 60 MB/s.

Toshiba 160GB 1,8

Vzhledem k tomu, že se jedná o magnetickou technologii, jsou ceny velmi příznivé. Za 1TB disk od WD si v budoucnu zaplatíme do 4 000 Kč, za 750GB dokonce jen 3 000 Kč. Miniaturizace je však stále drahá a 1,8“ drobeček Toshiby o kapacitě 160 GB bude stát přes 10 000 Kč.

Zdroje: AMD, Dailytech, Intel, nVidia, PCI Sig, The Inquirer, Toshiba, Western Digital & Xbitlabs


Témata: Intel, Notebook