HW News: Procesor za babku

  12:00aktualizováno  3. července 4:46
Procesor za babku *** MP3 přehrávač pohladí uši i oči *** Smutná pravda o EDGE *** Pozor na notebook - může vám shořet!

Procesor za babku
Společnost AMD se chystá na trh uvést nový velmi levný procesor, který by se měl objevovat v lowendových sestavách od Vánoc letošního a do poloviny příštího roku. Jedná se o procesor na jádru Windsor,  AMD Athlon 64 X2, jenž je určen do základních desek se socketem AM2. Ponese označení 3600+ a poběží na frekvenci 2000MHz. Zarážející je u něj především opravdu malá vyrovnávací paměť. Ta se u normálních dvojjádrových procesorů pohybuje přes hranici 1MB. Zde však bude moci každé jádro pracovat pouze s 256Kb drahocenné vyrovnávací paměti L2. Procesor má tedy celkem 512Kb paměti Cache. Běžné řady procesorů AM2 jsou postaveny na 90nm technologii. AMD však do budoucna počítá s nasazením 60nm technologie při jejich výrobě. U tohoto lowendového modelu je 60nm varianta zřejmě vyloučena. Dále jsou pro ně charakteristické funkce virtuálnosti a bezpečnosti. Nad těmi u znatelně levnějšího modelu však visí velký otazník a není vůbec jasné zda budou v procesoru obsaženy. Ze současného tuzemského trhu jej lze srovnat především s AMD Athlon 64 X2 3800+, jenž běží rovněž na 2000MHz. Za cenu okolo 8000Kč má však celý 1MB vyrovnávací paměti L2. Cena levnějšího modelu zatím známa není. Uvedení je plánováno na poslední čtvrtletí letošního roku.

MP3 přehrávač pohladí uši i očihwnews040706-2
Výrobce Flash pamětí Transcend information přijde v brzké době na trh s novou řadou MP3 přehrávačů. Ta je vyvedena ve velmi střídmém zaobleném designu, jenž je dodvořen různobarevným zbarvením. To působí lákavě a rozhodně to potvrzuje pravidlo, že méně je někdy více. Paměť přegrávače nové řady se pohybuje od běžných 512MB až do nadstandardních 2GB. Chystá se však i model se 4GB. Přehrávače mají běžné funkce jako equalizer, diktafon a FM rádio. Tyto přehrávače si však dokáží zapamatovat frekvenci 20 stanic. Kromě vestavěného displeje, který není na obrázku zřetelně vidět, mají také sérii zvláštních světelných diod, které poskytují uživateli přehled o právě prováděných akcích na přehrávači. Ty jsou zde umístěny tak, aby uživatele zorientovaly za svitu přímého slunce, když není možné na běžném displeji nic vidět. Pro komunikaci s okolím je použit port mini USB. V nastavení je možné zvolit menu ve dvanácti jazycích. Čeština zatím bohužel chybí, ale v výrobce přislíbil že přibudou další v novém firmwaru. Podporovány jsou soubory typu KAR (karakoe), MP3, WAV a WMA. A jak že se tento nový skvost bude jmenovat? Transcend vede již delší dobu svou řadu přehrávačů pod názvem T.Sonic a jelikož existuje v jeho řadách i jakási nepatrná posloupnost, jmenuje se nový kousek T.Sonic 530.

Smutná pravda o EDGEhwnews040706
Zatímco dobíhají reklamní šoty T-Mobilu na v ČR již zaběhnutou mobilní technologii EDGE, Vodafone vlastní EDGE teprve postupně zprovozňuje. Tento operátor je všeobecně znám pomalostí zavádění nových technologií. Prozatím má pokrytu většinu velkých měst s přilehlým okolím. Pokud se podíváme na mapu ČR, zjistíme rapidní převládání plochy bez pokrytí s níž je jako skvrny kontrastují pokrytá místa. To dosti znevýhodňuje uživatel žijící v nepokrytých místech (70% uživatelů), jelikož cena je účtována stejně jako za pomalou technologii GPRS, která má pokrytí téměř po celé republice. Zaváděná technologie EDGE má až trojnásobnou rychlost. To bohužel není vždy pravda a nezřídka se setkávám s místy u jednotlivých operátorů, kde EDGE a GPRS běží velmi podobnou rychlostí. Ze statistik serveru DSL.cz vyplívá, že nejrychleji běží GPRS a EDGE společnosti T-Mobile, za ní následuje s mírným schodkem Oskar. Co mě nejvíce překvapilo? Následuje dlouhé nic a poté Eurotel.

Pozor na notebook - může vám shořet!
Je tomu přibližně čtrnáct dní, co jsem se málem rozloučil se svým postarším notebookem, a to nepříliš příjemným způsobem. Zrady a různé chyby, které dělal jsem již bral jako samozřejmost, s kterou jsem byl naprosto smířen.  Na přednášce jsem ho připojil k projektoru. Prvních pár minut vše běželo bez sebemenšího problému, ale jak se později ukázalo, jednalo se pouze o klid před bouří. Přibližně po pěti minutách, přímo během přednášky z něj začaly vyletovat jiskry a valit se černý hustý dým. Popsat mé pocity v tento okamžik by bylo příliš náročné, takže se omezím na to, že mi bylo přinejmenším trapně a myslel jsem si, že se nic takového nemůže nikomu dalšímu stát. Nedalo mi to, tímto problémem jsem se zabýval a na internetu nalezl něco, co se vymyká všem i těm nejhrůznějším představám každého vlastníka notebooku. Internetový deník The Inquirer totiž dostal od některého ze svých čtenářů sérii fotografií, které zachycují společensky o hodně výše postavenou konferenci. Na tom by ještě nebylo nic tak zajímavého. Jednomu z přítomných pánů ve smokingu se zde totiž vznítil notebook. Hořel plameny a to podle svědků za občasných detonací a výbuchů plných 5 minut. Pořadatelé prý řekli: „Hasící přístroje vám zašpiní oblečení a techniku, sbalte všechno co můžete a odejděte“. Podle čtenáře, který fotografie The Inquirer zaslal, se jednalo o notebook společnosti DELL. Bližší model však znám není. Dell měl již v minulosti jisté problémy s napájecími zdroji. Můj notebook od společnosti DELL není. Je od jiného výrobce, ale design je mu nápadně podobný. Příčina poruchy mého notebooku byla ukryta ve vadném napájecím obvod na základní desce, který se roztavil slangově řečeno „na škvarek“.
Po fotografiích níže, které jsem popravdě řečeno sledoval s úžasem a otevřenými ústy, si uvědomuji jaké mám štěstí. Tento notebook by už v žádném servisu nikdo nespravil.

hwnews040706

 Nebohý vlastník byl v době, kdy začal notebook hořet od něj vzdálen jen půl metru.

hwnews040706 

Zdroje: AMD, Vodafone, O2 (Eurotel), T-Mobile, The inquirer, Transcend USA

Autor:

Nejčtenější

Závislost na videohrách? Jen chyba rodičů, říká populární streamer Ninja

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Tyler Blevins, jeden z nejslavnějších hráčů na světě, vystupující pod přezdívkou Ninja, se svým vyjádřením na Twitteru...

Fallout 76 pokazil, co mohl. A kazit nepřestává

Fallout 76

Neúspěch Falloutu 76 není bohužel příliš velikým překvapením. Pojďte si s námi připomenout, co vše Bethesda udělala...

EA odstraňují ze svých her sportovce obviněné z násilí proti ženám

FIFA 19

Hvězda amerického fotbalu Kareem Hunt byl propuštěn z týmu Kansas City Chiefs kvůli fyzickému napadení mladé dívky....

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

Vítězem herních Oscarů se stala severská akce God of War

Prezentace God of War

V Los Angeles se konalo tradiční vyhlašování nejlepší hry roku v rámci prestižního ceremoniálu Game Awards. Předávání...

Další z rubriky

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

Velryby už zase ničí svět. Česká blufovací hra uspěla na Kickstarteru

Whales Destroying the World

Whales Destroying the World je připravovaná karetní hra od českých autorů, v níž coby velrybí generálové vedeme útok na...

Přenosná konzole, která se neprosadila. Nekrolog PlayStation Vita

PS Vita

Uvedení handheldu PlayStation Vita provázela nemalá očekávání. Nástupce populárního PSP se mohl pochlubit mnohem...

Najdete na iDNES.cz