Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Procesory Core 2 Duo končí!

aktualizováno 
Intel schová staré procesory za nová loga, chystá se i procesor pro hráče >> Samsung chce 32GB moduly pro herní počítače >> SSD disky opět zrychlují

Core 2 Quad - nejoblíbenější čtyřjádro na trhu

Procesory Core 2 Duo končí
V polovině minulého týdne přišel Intel s oznámením, že se chystají rozsáhlé změny v označování procesorů. Marketingoví manažeři se zřejmě opravdu vyřádili a nyní to vypadá, že se v příštím roce dočkáme až sedmi řad procesorů určených pro běžné uživatele a hráče. Intel se rozhodl zapracovat na pojmenování jednotlivých řad procesorů tak, aby bylo na první pohled patrné, do jaké kategorie počítačů budou montovány. Každá mince má ale dvě strany a dalo by se říci, že za současným plánem Intelu je i značná snaha o utajení přesných parametrů procesorů před širokou veřejností.

Core i7

Procesory Core i7 známe v současnosti jako to nejlepší, co je Intel schopen nabídnout. Obvykle se s nimi můžeme setkat v herních počítačích a díky tomu jsou brány jako záruka vysokého výkonu. Intel se chystá této skutečnosti patřičně využít a výsledkem bude uvedení procesorů Core i3, Core i5 a Core i7. Ano, procesory Core i3, o kterých se až doposud jen v tichosti spekulovalo, opravdu budou. Poté co utichl informační zmatek z minulého týdne a vše se již vyjasnilo, navíc přichází server Hexus.com s možným procesorem Core i9.

Na začátku roku 2010 nás čeká zcela jistě přelom. Kromě uvedení nových procesorů totiž úplně zanikne označení notebooků jako Intel Centrino. Tento krok je zcela logický, jelikož Centrino označovalo notebooky vybavené mobilními procesory Intelu a integrovanou podporou pro bezdrátové sítě. Zatímco dříve bylo Centrino značkou luxusu, dnes je naprosto běžným standardem a zůstává spíše ignorováno.

Centrino 3 pod záštitou Core i7

Velkou ránou pro nadšence, kteří doposud bezmezně věřili ve zdravý rozum Intelu, je úplné zrušení označování procesorů s architekturou Core známých jako Core 2 Duo, Core 2 Quad a Core 2 Extreme. Jak se ale ukazuje z podrobných a volně dostupných specifikací připravovaných procesorů Intelu, jádra postavená na architektuře Core budou používána i nadále.

Situaci na pravou míru uvádí především představa o tom, co budou zač procesory s označením Core i3. Pod tímto označením se mají schovat všechny procesory určené pro počítače s nižším výkonem. Klasicky bychom je mohli označit za nižší střední třídu. Core i3 nebude ale škála procesorů postavených na stejné architektuře. Objeví se zde totiž dva typy procesorů s klasickou architekturou Core, jádra Penryn a v budoucnu dokonce úplně nová 32nm jádra Westmere (určené v této kategorii jen pro notebooky).

Intel Core 2 Extreme

Řada Core i3 určená do stolních počítačů nemusí mít nutně velmi špatný výkon. Najdeme zde totiž dvou a čtyřjádrové procesory, které budou taktovány i na velmi slušné frekvence. Vzhledem k tomu, že Intel úzce spolupracoval s Microsoftem na vývoji Windows 7, lze očekávat hlavní rozdíly ve výkonu především podle zastoupení či absence technologie Hyper-Threading (na procesorech Intelu zkráceně HT). Všem procesorů Core i3 připraveným pro desktopy bude zkrátka tato technologie chybět a nepočítá se u nich ani s třetí úrovní vyrovnávací paměti.

Výjimkou mají být pouze plánované procesory Core i3 postavené na jádrech Westmere. Intel si je naplánoval přibližně na listopad letošního roku, přičemž má být právě na nich demonstrována úspornost 32nm technologie. Narozdíl od Core i3 vycházejících ze současné architektury Core, zde nebude chybět HT a dokonce 4MB třetí úroveň vyrovnávací paměti. Přímo na procesoru se má dokonce objevit 45nm integrované grafické jádro.

Deska pro Core i5

S procesory postavenými na jádrech Westmere se počítá i do vyšší kategorie procesorů Core i5. Zde se mají objevit prakticky s totožnými dispozicemi, jejich alternativou do stolních počítačů však bude dříve ohlášené Core i5 – Lynnfield. Zde je ve specifikacích procesoru už naprosto jasno. Očekávat můžeme nový socket 1155, čtyři jádra bez podpory HT, dvoukanálový řadič pamětí a 8MB L3. Grafické jádro u této kategorie procesorů prý zatím nebude.

Změny nastávají i mezi procesory Core i7. Ke plnokrevným herním procesorům postaveným na jádrech Nehalem se totiž mají přidat další dvě slabší varianty. Dnešní Core i7 poskytuje vždy slušný tříkanálový řadič pamětí, Intel do této série ale propašuje i procesory s řadičem dvoukanálovým. Žádné jiné podstatné změny v tomto ohledu se u Core i7 nechystají.

Oficiální loga Core i7

Pozitivně tak lze vnímat snad jen procesory Core i9, které však zatím nejsou oficiálně ohlášeny. V prvním čtvrtletí příštího roku by se tak mohlo objevit i něco zcela nového pro hráče. Procesory Core i9 by měly být vyráběny na 32nm architektuře a k dostání má být až šestijádrová verze. HT je zde stejně tak jako robustní vyrovnávací paměť samozřejmostí.

Procesory v serverech

Zajímavé je, že Intel chce i nadále zachovat značky procesorů Atom, Celeron a Pentium. Jak správně poznamenal server HKEPC, je to opět kvůli marketingu. Procesory s označením Core i1 by se totiž prodávaly špatně. Žádné informace nemáme ani o procesorech Core i4, i6 a i8, které pravděpodobně nebudou nikdy vydány.

LGA 1155

Aby nebyl zmatek kolem procesorů od Intelu malý, budou kombinovány ve stolních počítačích tři sockety současně. U řady Core i3 budou v převaze dožívající procesory určené pro socket LGA 775. Série Core i5 a i7 se mají dělit hned o tři typy mírně se lišících socketů – objeví se zde LGA 1155, LGA 1156 a LGA 1366. Situace tak nahrává pouze běžným zákazníkům, kteří si zakoupí počítač v supermarketu a typ procesoru obvykle neřeší.


SSD disky opět zrychlují
Novou řadu pevných disků navrženou pro dosažení co možná nejvyššího výkonu, uvádí v těchto dnech na trh společnost Super Talent. Její vývojáři se v rámci edice MasterDrive SX pokusili vybrat to nejlepší z technologie disků SSD a očekávat tak můžeme pracovní rychlosti v řádech stovek megabytů. Disky by přitom neměly být předražené.

Nově by se tak na trhu měly objevit pevné disky pod logem Super Talentu s kapacitami 64GB, 128GB a 256GB. Nejlevnější z disků se bude prodávat za cenu od 4500Kč a může být tedy vhodným prostředkem pro zrychlení počítače. Výrobce u něj udává rychlost čtení až 120MB/s při zápisu. Čtení bude přitom rychlejší a mělo by se pohybovat na hranici 200MB/s.

SSD v rozebraném stavu

Větší pevné disky s kapacitou 128GB a 256GB se budou prodávat od 7000Kč a nabídnou ještě vyšší rychlosti. Pokud nepůjde o konstantní zápis, měly by být disky schopny zapisovat rychlostí 200MB/s, přičemž čtení bude jen o 20MB/s rychlejší.

Za vysokými rychlostmi tentokrát nestojí jen kvalitní NAND čipy, ze kterých je konkrétní disk tvořen. Super Talent na sérii disků MasterDrive SX totiž nasadil povedený řadič, který vyvinuli v Samsungu. Toto mocné spojení je pak doplněno ještě o poměrně velkou a rychlou vyrovnávací paměť. Její velikost byla u všech tří dostupných modelů stanovena na 128MB – tedy dvojnásobek oproti obvyklé velikosti.

Samsung 32GB Ram

Kromě rychlosti se snaží MasterDrive SX zaujmout i zpracováním. Ačkoliv je to u SSD disků možné, Super Talent nijak nešetří na kvalitě použitých konstrukčních materiálů. Disk je tak ukryt v celokovové schránce, která jednak zabrání poškození lépe než používané plasty a také se postará o dobrý odvod tepla. Nevýhodou může být však nepatrně vyšší hmotnost, která nemusí každému vyhovovat. Disky se přitom připojují přes klasické rozhraní SATA II a bez vytížení odebírají 0,15 Wattů energie.


Samsung chce 32GB moduly pro herní počítače
Zdálo by se, že výrobci pamětí nás již nemají čím překvapit. Poté co se frekvence i odezvy jednotlivých modulů víceméně standardizovaly, je hlavní prioritou výsledná velikost a také spotřeba. Není proto překvapivé, že kapacita paměťových kitů začíná nabírat závratných výšin.

Své 32GB paměťové moduly představil již Kingstone a Samsung. Právě druhá ze společností tak učinila na konci minulého týdne a na trhu by se tak teoreticky mohl objevit nový kyt pamětí o kapacitě 96GB. Nejspíše se tak ale nestane, jelikož by si s takovýmto setem žádný běžně dostupný řadič pamětí neporadil.

Samsung 32GB Ram

Samsung skládá své paměťové moduly z čipů, které jsou vyráběny na 50nm technologii. K dispozici nemá přitom extrémně velké čipy. Na jednom čipu je schopen poskytnou kapacitu 4Gb, tedy 512MB. Na vytvoření 32GB modulu je jich tedy třeba hned 72.

Snaha o snížení spotřeby se pak odráží na napájecím napětí. Zatímco standardní napětí pro moduly DDR3 je 1,5Voltu, nové moduly od Samsungu mají pracovat s napětím 1,35V. V důsledku této úpravy došlo ke snížení energetické náročnosti téměř o 30%. Maximální pracovní takt pamětí je odhadován na 1600MHz, lze ale předpokládat, že oficiálně to bude méně.


Zdroje: Dailytech, Fudzilla, Hexus, HKEPC, Intel, Kingstone Samsung, Super Talent, The Inquirer, Xbitlabs & ZD Net

Autor:
Nejčtenější

Dungeon Keeper (2014)
Activision vymyslel způsob jak lidi motivovat utrácet za mikrotransakce

Firma Activision si nechala patentovat úpravu mechanismu, který se stará o to, aby se v multiplayerových hrách potkávali hráči na stejné výkonnostní úrovni....  celý článek

Fire Emblem Warriors
RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Oficiálně neoznámená StarWars hra od Visceral Games
Herní Star Wars v potížích. Electronic Arts zavřeli studio Visceral

Autoři Dead Space už žádnou hru pod značkou Visceral Games nevytvoří. Slibovaná příběhová hra ze světa Star Wars, na které studio poslední roky pracovalo, bude...  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.