Plextor SSD

Plextor SSD

HW News: Propracovaný SSD disk, výkonné zdroje a elegantní paměti

  • 0
Rychlý a zvládnutý do posledního detailu, cena však každého nepřesvědčí. 1300 Wattů herního výkonu. Nové moduly DDR3 s pohledným chlazením.

Plextor nabídne propracovaný SSD disk

Ve velmi odolném a kvalitním zpracování se objeví na pultech nový pevný disk. Vyrábí se pod logem společnosti Plextor a je založen na technologii SSD. Od té si všeobecně můžeme slibovat vysokou rychlost. Zpracování v podání Plextoru je ale vůči konkurenci poněkud dražší.

Disk se má stát základem úplně nové řady produktů, prozatím jsou ohlášeny kapacity 128 a 256 GB. Rozdílná u nich ale není jen úložná kapacita. Díky své konstrukci se liší také rychlostí, kterou z nich lze v reálných podmínkách dostat. Technologický základ pochází z laboratoří Toshiba a Marvell.

Paměťové čipy jsou rozloženy do pole MLC a vyrábí se na 34 nm technologii. Klíčem k rychlosti disků od Plextoru je však rychlá vyrovnávací paměť. Jde o stejné paměťové čipy, jaké můžeme najít na operačních pamětích DDR3. V disku s kapacitou 256 GB je tak integrováno 512 MB DDR3. Levnější 128 GB varianta pracuje s poloviční vyrovnávací pamětí.

Plextor SSD

Jako většina výrobců, také v Plextoru plně podporují rychlé rozhraní SATA s propustností 6 Gb/s. Oficiální materiály pak uvádějí maximální rychlost 500 MB/s a zápis až 440 MB/s pro 256 GB model. Zápis na 128 GB disku je o něco pomalejší, teoreticky lze dosáhnout 320 MB/s.

K dispozici jsou první nezávislé testy, které prozrazují, že reálná rychlost je poněkud nižší. Krátkodobě se lze při čtení přiblížit k 490 MB/s, při běžném provozu disku se však schopnost číst pohybuje kolem 400 MB/s. Rychlost zápisu je úměrná tomu, jak rychle se daří zaplnit vyrovnávací paměť. Obvykle kolísá mezi 250 MB/s a 280 MB/s.

Plextor SSD

I přes pěknou krabičku ze slitiny hliníku a rozmístění termálních plošek nelze přehlédnout jistou předraženost. Prozatím byla stanovena jen celosvětová cena, od které se bude odvíjet ta v našich obchodech. Plextor hodlá 128 GB disk nabízet v přepočtu za 5500 korun. Lepší varianta s prostorem o velikosti 256 GB pak bude stát zhruba 12 tisíc korun.

1300 Wattů herního výkonu

Zajímavý počítačový zdroj, který si koupí spíše jen největší počítačoví fanoušci, přináší firma Cool Master. Jde o produkt vhodný výhradně do výkonných počítačů, které pracují s více grafickými kartami a mnoha pevnými disky. Nabízí totiž výkon přes 1000 Wattů, což lze i při současné bezútěšné spotřebě herních komponent považovat za hodně.

Silent Pro Hybrid 1300 W

Hned první zajímavostí je, že zdroj je konstruován tak, aby padl do jakékoliv standardní počítačové skříně a to bez ohledu na cenu. Sám ale nebude právě levný, což v Cool Master podkládají přinejmenším certifikátem 80 Plus Gold. Znamená to, že při správném využití bude jejich zdroj pracovat s efektivitou přes 90 %.

Silent Pro Hybrid 1300 W

Novinka se v krátké době stane součástí řady zdrojů Silent Pro Hybrid a přichází se jmenovitým výkonem 1300 Wattů. Pro ty méně otrlé by měla být k dispozici ještě velmi podobná varianta s výkonem 1050 Wattů a 850 Wattů. Na rozdíl od levnějšího průměru naleznete v krabici se zdrojem přibalen také ovládací panel, díky kterému můžete zapnout manuální regulaci otáček ventilátoru chlazení.

Na dobré cestě je také kabeláž. Ta je kompletně modulární, a tak vždy ze zdroje vyvedete jen to, co opravdu potřebujete. Jak je dobře vidět z fotografií, se sérií s výkonem 1300 Wattů rozhodně nebudete mít nouzi o konektory s přídavným napájením.

Silent Pro Hybrid 1300 W

Po elektrické stránce nelze tuto sérii takřka srovnávat s levnějšími zdroji, jejichž výrobci se snaží pokořit hranici 1000 Wattů. Všechny nabízené zdroje pracují s jedinou velmi silnou stabilizovanou větví, aktivním potlačení rušení a osvědčeným návrhem PCB. Není pak asi s podivem, že zdroje nesou celou řadu dalších certifikátů.

Faktorem, který bude rozhodovat o tom, v kolika počítačích nové zdroje skutečně skončí, bude cena. Nejsilnější model s 1300 W nebude levnější než za 7000 korun. Zbylé dva zdroje pak pořídíte zhruba za 6000 korun a 4800 korun. Sluší se podotknout, že Cool Master znevýhodňuje evropské zákazníky, protože jim účtuje dolarovou cenu v eurech.

Nové moduly DDR3 s pohledným chlazením

Jedním z účinných prostředků, které mohou zrychlit počítač, je zvětšení operační paměti. Ta je dnes velmi levná, svému počítači můžete dopřát ale i dražší alternativu. Jednu takovou v těchto dnech veřejnosti představila společnost Corsair. Do klasického počítače umožní osadit až 32 GB operační paměti.

Označení nového paměťového modulu CMZ8GX3M1A1600C10 je jednak strašné a především nezasvěcenému nic neprozradí. Jde přitom o vcelku rychlý modul operační paměti zasazený do účinného kovového chladiče. V rámci série Vengeace si v Corsair pohráli s designem, a tak tyto paměti neurazí ani při použití v průhledné počítačové skříni.

Vengeance 8 GB DDR3

Paměťové moduly se tentokrát budou spíše samostatně a to výhradně v kapacitě 8 GB. Do standardní základní desky tak bez větších problémů poskládáte 32 GB RAM. Corsair směřuje nové paměti k majitelům procesorů Core i7, a tak jsou taktovány na 1600 MHz. Napájení je standardních 1,5 Voltu.

Před nákupem je třeba si ale uvědomit, že po stránce rychlosti nejde v žádném případě o absolutní high-end. Značnou roli zde hraje časování, které odpovídá nastavení 10-10-10-27. Pro využití více než 4 GB operační paměti je bezpodmínečně nutné mít nainstalován některý z 64bitových operačních systémů.

Vengeance 8 GB DDR3

Malým problémem může být cena. Pokud neuvažujete o 32 GB operační paměti, investice do 8 GB modulů se nevyplatí. Modul o velikosti 8 GB je totiž v současnosti až šestinásobně dražší než 4 GB verze. Do budoucna lze očekávat, že se bude tento propastný rozdíl zmenšovat.


Témata: Toshiba