Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: První český phishing

  12:00aktualizováno  6. března 12:18
První český phishing *** Anglická Wikipedia má přes milion položek *** Doménu .COM bude spravovat Verisign *** Google killer – od Microsoftu!

První český phishing
Po mailových schránkách českých uživatelů koluje pravděpodobně první phishingový mail, který je právě pro české uživatele. Hlavně v USA se jedná o věc již známou a napřiklad nová verze Internet Exploreru 7 chystá anti-phishingový filtr. Více se o phishingu můžete dočíst zde.
Odesílatel se vydává za Citybank a informuje vás o finančním obnosu, který byl na váš účet připsán v cizí měně a vy musíte pomocí webového rozhraní potvrdit transakci. Přiložený odkaz vede na stránky Citybank, kde se ovšem objeví pop-up okno, které vás žádá o PIN vaší karty. Tyto údaje jsou ovšem odeslány do zahraničí.
Text mailu je psán v češtině, předmět zprávy je ovšem anglicky. Citybank varuje, že se jedná o podvod. Mluvčí Citybank, Markéta Dvořáčková před těmito maily varuje: „Klientům doporučujeme, aby na takovéto zprávy v žádném případě nereagovali. Jedná se o podvod. Naše komunikace s klientem probíhá přes sdělení v přímém bankovnictví, prostřednictvím SMS zpráv a dopisů. Žádná banka nikdy po klientovi nežádá prostřednictvím e-mailu přístupové kódy, heslo nebo PIN k platební kartě.“
Banka nyní pátrá po majiteli domény, na kterou směřují zadané údaje a chystá trestní oznámení.

Anglická Wikipedia má přes milion položek
On-line encyklopedie Wikipedia získala po svém startu řadu spokojených uživatelů, kteří neustále přibývají. Její hlavní předností oproti ostatním je možnost přidávat nové záznamy do databáze každému uživateli. Tyto záznamy jsou následně schvalovány správci encyklopedie a v případě protestů ostatních uživatelů upravovány nebo mazány. Pro každý jazyk navíc existuje vlastní databáze.
Anglická mutace nyní slaví menší jubileum. Byl totiž přidán miliontý záznam. Jeho text se týká železniční stanice ve Skotsku. Za anglickou verzí následuje německá mutace s 364 000 záznamy následovaná Francouzskou Wikipedií s 249 tisíci zápisy. Česká mutace má přes 10 000 záznamů.

Doménu .COM bude spravovat Verisign
Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, jež má na starost domény II. řádu svěřila doménu .COM do rukou americké společnosti Verising. Ta je známá především svou orientací na bezpečnost a vydáváním certifikátů pro zabezpečený https protokol.
Hlasování ICANN nebylo jednotné a do poslední chvíle nebylo jisté, zda Virisign správu .COM domény získá. Současná smlouva je platná do roku 2012, přičemž Verisign může zažádat o prodloužení smlouvy o správě .COM domény.
Této smlouvě se snažila řada organizací zabránit. Vznikla například asociace registrátorů .COM domén, která se proti smlouvě postavila. Smlouva prozatím nevstoupila v platnost, musí ji ještě schválit americké Ministerstvo obchodu.
Přesné pozadí smlouvy není známo, ani částka, kterou bude muset Verisign za správu domény platit. Nicméně se mluví o tom, že Verisign na základě této smlouvy stáhne žaloby, které v minulosti na ICANN podal.

Google killer – od Microsoftu!
Microsoft poodhalil další rozvoj svých služeb na internetu. Jeho evropský prezident oznámil, že během šesti měsíců představí nový vyhledávací engine, který zadupe do prachu země konkurenční Google.
Nějaké přesné informace nebyly prozatím zveřejněny, nicméně z útržků se dá mnohé odvodit. Podle Microsoftu při hledání ztratíte 50% při procházení výsledků, které mají malou relevanci, ale jsou třeba první ve vyhledávači díky SEO. Nebo se tam dostali kvůli nepřesně položenému dotazu. Nový search engine má být navíc propojen s MNS a Hotmail.
Z toho na 90% plyne personifikované vyhledávání nové generace. V této oblasti ovšem není Microsoft první, Google již také testuje personifikované vyhledávání. Bohužel jej musíte před prvním použitím nastavit přesně pro sebe. U Microsoftu se o to postará provázání s MNS a Hotmail.
Pokud se bude jednat o revoluční technologické řešení, které opravdu nabídne to, co slibuje, nemá ještě Microsoft vyhráno. Celosvětově vede Google a naučit uživatele, aby chodili na jiný vyhledávač je velmi obtížné.

Zbroje: Tom´s Hardware, ZDNet, The Inquirer

Autor:


Témata: Dům roku, Google+, Hesla

Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

KOMENTÁŘ: Historická tematika boduje, proč je jí ve hrách tak málo?

Kingdom Come: Deliverance

Na české hře Kingdom Come: Deliverance je dobře vidět, že historická témata a dobová autentičnost nejsou hráčům cizí. A...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz