Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: První deska nejen pro Core i3 je od Asusu

aktualizováno 
Podpora integrované grafiky, USB 3.0 a rychlých pevných disků samozřejmostí >> První střípky z druhé generace nVidia Ion >> Maximální nasazení Atomu v rukou MSI

Asus P7H57D-V EVO

První deska pro Core i3 je od Asusu
Datum 7. ledna 2010 znamená významný předěl v architektuře osobních počítačů. V tento den se totiž začnou oficiálně prodávat první procesory Core i3 a Core i5 s integrovaným grafickým jádrem. K tomu, aby bylo možné přidané grafické jádro využít, je však potřeba mít také vhodnou základní desku.

Již principu je nutné nějak dostat grafiku generovanou procesorem na monitor. Běžné základní desky však nejsou osazeny převodníky a konektory pro grafický výstup. Jediným řešením je nákup nové základní desky. V úvahu zatím připadají pouze kusy postavené na čipsetech H55 a H57.

Intel si dal ale na uvedení nové platformy opravdu záležet a tak uzavřel se všemi výrobci základních desek dohodu, že se neobjeví v prodeji dříve než procesory. Oficiálně by se tedy měly nové základní desky objevit na pultech nejdříve 7. ledna. V praxi to ale funguje trochu jinak.

Asus P7H57D-V EVO

Dohoda mezi Intelem a výrobci základních desek se ukázala jako neúčinná proti praktikám některých e-shopů. Díky předčasné distribuci se tak v různých částech světa prodává podpultovým způsobem zajímavá základní deska vyrobená společností Asus. Že je deska skladem, uvádí i několik menších českých e-shopů. Objednat se ji však nepodařilo. 

A o co tedy jde? V duchu všeho moderního připravil Asus základní desku shrnující technologie uvolněné v posledním půlroce. Ty samozřejmě na současných deskách, jejichž vývoj se datuje na začátek letošního roku, nenajdeme. Připravit se tak můžeme na podporu rychlejší disků a nový standard USB 3.0.

Asus P7H57D-V EVO

Deska dostala název P7H57D-V EVO a je postavena na silnějším z možných čipsetů, Intel H57. Pro procesory je připravena klasická verze socketu LGA 1156 a poběží zde tedy i většina procesorů Core i7 (mimo LGA 1366). Nezáleží přitom, zda jsou procesory vyráběny 45nm nebo 32nm architekturou. Již standardně jsou podporovány paměti DDR3, pro které jsou připraveny čtyři sloty.

Slotů vhodných pro grafické karty tentokrát není mnoho, protože deska není určena výhradně hardwarovým šílencům. Plnohodnotné sloty PCI Express 16x zde nalezneme dva a co je důležité, podporují zapojení karet do CrossFire i SLI. Díky formátu desky full-ATX se našlo místo pro tři konektory PCI Express 1x a dva starší PCI.

Asus P7H57D-V EVO

Zajímavá je deska především po stránce integrovaného příslušenství. Mezi klasikou, kterou tvoří gigabitový ethernet, HD zvuková karta nebo několik portů USB 2.0, se totiž nyní objevuje rozhraní SATA s propustností 6Gb/s. Porty USB 3.0 jsou na desce prozatím jen dva.

Zpracování desky se tváří také velmi obstojně. Po stránce designu určitě nikoho neurazí černé zpracování PCB v kombinaci s modrou a bílou. Napájení desky je řešeno na základě návrhu složeného z deseti hlavních větví, což znamená stabilitu i při taktování. Asus navíc vše poctivě chladí. Kritickým místem bývají také kondenzátory, kde se neobjeví elektrolytická verze.

Nejhůře nevypadají ani cenové prognózy. V rámci předprodeje nabízejí zahraniční e-shopy P7H57D-V EVO zhruba za 2700Kč. Je jasné, že konečná cena při uvedení ještě stoupne. S přihlédnutím k dnešnímu sortimentu základních desek pro socket LGA 1156 lze však cenu označit za velmi přijatelnou.

Asus P7H57D-V EVO

V konečném důsledku je P7H57D-V EVO velmi perspektivní základní deska. Socketu LGA 1156 se bude Intel držet několik let a zatím nemůžeme vědět, jak silnou grafiku na procesor bude schopen integrovat. Z počátku bude grafika na procesoru v herním počítači pouze spořit energii. Grafický výkon bude totiž mizerný. S vysokou životností desky máte ale šanci, že se dočkáte chvíle, kdy Intel vydá pro socket LGA 1156 i něco obstojnějšího.


Maximální nasazení Atomu v rukou MSI
Vánoční šílenství je za námi a většina velkých výrobců hardwaru se nyní soustředí na to, aby měla co představit na tradičním veletrhu CES, který se koná v Las Vegas. nVidia již potvrdila, že grafickou kartu pro DirectX 11 do jeho konání dokončit nestihne a tak se musíme poohlédnout jinde. Vcelku zajímavě se tváří přípravy společnosti MSI. Ta chystá předvedení nového procesoru Intel Atom v nejrůznějších podobách.

Těšit se můžeme na několik nových netbooků, dva nettopy a objeví se také jeden nový All-in-one systém. MSI se dokázala rychle přizpůsobit a všechny tyto počítače budou postaveny na platformě Intel Atom Pine Trail. Žádný ze třech dnes dostupných Atomů s integrovaným grafickým jádrem nezůstal bez využití. Na nějaké doplňky ze strany nVidie je však ještě brzy a tak bude zajímavé sledovat, jaký výkon v grafice počítače MSI nabídnou.

MSI Wind all-in-one

V prodeji by se tak měl objevit all-in-one počítač s označením Wind Top AP1920. Ten nedokáže poskytnout vysoký výpočetní výkon, na rozdíl od jeho předchůdců by mělo být ale jeho používání daleko příjemnější. Jedná se totiž o nejtenčí počítač tohoto typu na světě a má hloubku pouze 35mm.

Počítač je zasazen do širokoúhlého displeje s úhlopříčkou 18,5". MSI zveřejnila pouze fakt, že bude Wind Top AP1920 vyrábět ve verzi s jednojádrovým Atomem D410 nebo jako dvoujádro s Atomem D510. Podle tiskové zprávy má mít AP1920 až o 80% nižší spotřebu, než běžné PC. Na tom není však nic divného a ve své podstatě dojde ke snížení spotřeby oproti předchozí generaci jen nevýrazně.

Nová platforma Atom přinesla výrazné zmenšení. MSI ho ale zatím nevyužije, protože plánuje představení dvou nettopů, které budou formátu A4. Výkon bude přitom stejný jako u all-in-one systémů, jelikož bude na výběr z verze s Atomem D510 a D410. Je pravděpodobné, že tyto počítače budou hodně levné, jelikož konkurence dokáže nabídnout totéž s rozměry jen málo přesahujícími velikost kreditní karty.

MSI Wind U135

Netbooků, které začnou využívat nový Atom N450 bude o něco více. Zatím se hovoří především o MSI Wind U135, tradičním počítači navazující na současnou řadu netbooků. Kromě jednojádrového procesoru nabídne 10,2" displej s LED podsvětlením a nativním rozlišením 1024x600 pixelů. V kombinaci s 250GB pevným diskem a Windows 7 Starter by se měl prodávat na hranici 6000Kč.


První střípky z druhé generace nVidia Ion
Jak si už asi každý všiml, rozdíl mezi výkonem počítačů založených na platformě Atom se nijak dramaticky nemění. Přechod na nový Atom Pine Trail tak z uživatelského pohledu přinese jen přesun pomalé grafiky z čipsetu na procesor. Pracovní frekvence přitom zůstávají na 1,66GHz ačkoliv požadavky programů se začínají měnit. Řešením by tedy měla být nová verze rozšiřujícího čipsetu nVidia Ion.

nVidia o vývoji rozšiřující čipové sady pro nové procesory dlouho mlčela. Konečně však její zástupci poslali prostřednictvím serverů Fudzilla a Engadget jasnou zprávu – na druhé generaci Ionu se usilovně pracuje. Přesné specifikace se samozřejmě tají, nVidia ale slibuje, že si na Ionu zahrajeme i mainstreamové hry.

Hlavním důvodem, proč nVidia věří v úspěch čipsetu Ion kompatibilního s architekturou Pine Trail, je nutnost podporovat Windows 7. Modernizovaná verze Atomu totiž nabízí jen základní podporu, přičemž výkonově si poradí nanejvýš s verzí Windows 7 Starter. nVidia však slibuje bezproblémovou práci i s Home Premium.

Modernizace nVidia Ion

Síla nVidia Ion by měla spočítat především ve výkonu grafiky. Podle prvních prognóz má být použité grafické jádro pětkrát až desetkrát rychlejší než je Intel X3150, který nalezneme jako součást Atomu. Grafika v podání nVidie dokáže akcelerovat HD video a zajistí také podporu pro Blu-ray.

Jasné zatím není, jakým způsobem si chce nVidia poradit s dostatečným výkonem na hry. Samotný procesor rozhodně zvládne jen nejméně náročné tituly. Silně limitujícím faktorem je také maximální podpora 2GB RAM (u N450). Řadič pamětí je přitom tentokrát součástí procesoru.

V materiálu, který by měl možnosti nového nVidia Ion shrnovat, můžeme vidět jako příklad podporované mainstreamové hry The Sims 3. Tomu se dá se současnou 2GB hranicí ale jen těžko věřit, protože tento titul vykazuje pod Windows 7 a Vista přímo ohromné nároky na paměť. K bezproblémovému hraní je třeba mít ke 4GB RAM. Naproti tomu jsou nároky na grafiku minimální.

Pokud si neplánujete koupit počítač založený na Atomu jen proto, že je malý, rozhodně se vyplatí na doplněk v podobě nového Ionu počkat. Takto dovybavené počítače nebudou o mnoho dražší a nabídnou daleko větší možnosti. Zatím se bohužel neví, jestli nVidia stihne Ion představit na veletrhu CES nebo tak učiní později.


Zdroje: Asus, Dailytech, Digit-life, Engadget, Fudzilla, HardSpell, HKEPC, MSI, nVidia, TG Daily & The Inquirer

Autor:
Nejčtenější

Dungeon Keeper (2014)
Activision vymyslel způsob jak lidi motivovat utrácet za mikrotransakce

Firma Activision si nechala patentovat úpravu mechanismu, který se stará o to, aby se v multiplayerových hrách potkávali hráči na stejné výkonnostní úrovni....  celý článek

Porsche v Gran Turismo Sport
Unikátní edice Gran Turisma s opravdovým autem se už prodala

Jediný kus sběratelské edice závodního Gran Turisma, která mimo jiné obsahovala i skutečné závodní auto, se prodal vskutku rychle. A to navzdory ceně...  celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Mafia: The City of Lost Heaven
Legendární první Mafia je opět v digitální distribuci

Fanoušci nejpopulárnější české hry všech dob si konečně zase mohou koupit její digitální kopii.  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.