Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Radeon HD 6000 v nejasných obrysech

aktualizováno 
Čas vypuštění nové generace grafických karet se blíží. Jak budou vypadat? Kompaktní herní notebooky od MSI. Palit a nejlevnější GeForce GTS 450.

ATI Radeon HD 6xx0

Radeon HD 6000 v nejasných obrysech
Není tomu moc dávno, co zástupci společnosti AMD prezentovali svůj plán přinést ještě v letošním roce celou řadu nových grafických karet. Ty brzy budeme znát jako Radeon HD 6xx0. Zatím vše nasvědčuje tomu, že jejich největší zvláštností bude zmizení loga divize ATI. S tím jak se postupně odkrývají detailní informace o jednotlivých grafikách, se postupně potvrzuje i nepříjemná skutečnost – na nových kartách toho mnoho nového vskutku nebude.

Původní plány slibovaly minimálně jednu úžasnou grafiku, která měla vrátit AMD pozici nejvýkonnější jednojádrové karty. Počítalo se s tím, že herní highendová karta bude používat grafické jádro vyrobené na 32nm technologii, dostane rychlejší paměti a 384bitovou paměťovou sběrnici. Vzhledem k tomu, že AMD nevyvíjí kompletně novou architekturu jádra, měla být tímto způsobem zajištěna cesta k vyšším pracovním frekvencím. V reálu to ale nejspíše dopadne trochu jinak.

ATI Radeon HD 6xx0

První karty z této série by se měly objevit už v říjnu. nVidia však snížila ceny svých karet preventivně už nyní. Vývoj u AMD byl tentokrát velmi rychlý a rozhodně se nedá říci, že bezproblémový. Po tomto týdnu můžeme s jistotou říci, že Radeon HD 6xx0 se nebude vyrábět na 32nm technologii. Společnost TSMC, která jádra pro AMD vyrábí, totiž ve své zprávě označila současné zvládnutí procesu za rizikové a minimálně do konce letošního roku se grafiky technologií výroby jádra nepohnou.

Na internetu se objevila první fotografie vývojového vzorku Radeonu s kódovým označením Cayman. Po značných retuších se dostala k redaktorům čínského serveru ChipHell. Přesto stále nikdo nedokáže potvrdit, že se nejedná o podvrh. To ostatně nevadí, protože testovací vzorek má ke kartě vypuštěné do obchodů obvykle velmi daleko. Začíná se ale rýsovat hardwarový základ karty.

Radeon HD 63x0 - ilustrační foto

Radeon Cayman se má v prodeji objevit jako Radeon HD 6x70 (pravděpodobně 6870) a půjde o ryze herní grafickou kartu. Tomu odpovídá i cíl AMD přinést více než 1600 shader procesorů. Na 40nm architektuře se ale nic nesmí přehánět. V opačném případě by totiž karta mohla konzumovat mnoho energie a v horším případě by ji bylo obtížné uchladit. Jádro bude vcelku velké a tak by neměl být problém s použitím širší paměťové sběrnice.

Z rozšířené fotografie vyplývá jediná konkrétní věc - rozložení konektorů. K výstupu karty tak bude možné připojit monitor buďto přes dva DVI konektory, HDMI nebo dva miniDisplayPorty. Poslední typ konektorů v současnosti příliš rozšířen není.

Radeon HD 63xx

O něco konkrétnější informace a hlavně také lepší fotografie máme k úplnému základu řady HD 6000. Fotografie opět pocházejí ze serveru ChipHell, podle jehož informací jde o kartu Radeon HD 63x0. Jádro bude velmi malé a dá se usuzovat, že i počet shader procesorů bude velmi nízký. Díky tomu se můžeme těšit příjemnou spotřebu energie a výrobu spíše jen v pasivně chlazených variantách. Stále jde o vývojový prototyp a chladič bude u karty určené k distribuci v poněkud jiném provedení.

Radeon HD 63x0 - ilustrační foto

Z technických specifikací je nepřímo potvrzeno používání 128bitové paměťové sběrnice v kombinaci s pamětí maximálně typu GDDR3. Ani jedna z těchto skutečností asi není překvapivá. Po internetu kolují současně pracovní kmitočty vývojového vzorku, které mají být 650MHz pro jádro se shadery a 800MHz pro paměti. Používání 256bitové paměťové sběrnice by mělo být standardem od modelu Radeon HD 6750 výše.

Radeon HD 63xx

Z uvolněných informací se toho mnoho usoudit nedá a na internetu zveřejněné testy výkonu jsou velmi nevěrohodné. Vše nasvědčuje tomu, že AMD skutečně jen mírně upraví současnou generaci karet. Je možné, že v rámci konkurenčního boje se dokonce dočkáme Radeonu HD 6870 s podobnými vlastnostmi, jakými oplývá GeForce GTX 480. Nyní záleží na šikovnosti vývojářů z ATI. Následně nastoupí marketingové oddělení, které může odsoudit současnou generaci Radeon HD 5xxx k záhubě.


Kompaktní herní notebooky od MSI
V příštích několika dnech se u nás začne prodávat dvojice nových notebooků, které můžeme vcelku s klidem označit za herní. Stojí za nimi společnost MSI a už teď začíná být jasné, že jsou to svým způsobem dobře vymyšlené počítače. Pokud si některý z nich pořídíte, měli byste si slušně zahrát a zároveň nepřijdete o nic z toho, co činí notebook přenosným počítačem.

MSI představilo ve své tiskové zprávě notebooky jako modely GX660 a GT660. Oba jsou přitom postaveny na čtyřjádrech dodaných Intelem, používají ale odlišnou grafickou kartu. S GX660 si přijdou na své fanoušci AMD a GT660 obsahuje grafiku od nVidie. Snaha udržet notebook ve standardních rozměrech a přijatelné hmotnosti je tentokrát dobře patrná. Totéž platí i o způsobu šetření energií.

MSI GX660

S menšími rozměry přijde MSI GX660, který využívá 15,6" displej. GT660 je jen o málo robustnější a zahrnuje displej s úhlopříčkou rovných 16". Oba notebooky budou pracovat s nativním Full HD rozlišením, což znamená tak jemný obraz, až to může být někomu nepříjemné. Počítá se s tím, že grafická karta a procesor budou velkou zátěží pro baterii a tak je podsvětlení řešeno LED diodami.

Počítače jsou postaveny na čipsetu PM55, který mezi notebooky přinesl možnosti plnohodnotných herních počítačů. V nabídce se měly původně podle tvrzení MSI objevovat výhradně procesory Core i7. Nám se však podařilo zjistit, že v ČR se mají hojně prodávat i levnější varianty s Core i5. Notebooky pak mohou obsahovat až 12GB operační paměti DDR3. V naprostém základu se objeví 4GB.

MSI GX660

Grafické karty se budou objevovat pouze dvě. V modelu GX660 se objeví osvědčený Radeon HD 5870. Fanoušci nVidie budou tentokrát poněkud zklamáni. Vývojáři MSI zatím odmítli použití karet založených na klonech Fermi a namísto toho nabízejí starší GeForce GTX 285M. Z hardwarových specifikací lze u těchto karet poukázat na podporu DirectX 11, 800 shaderů a 1GB paměti v případě Radeonu. GeForce GTX 285M však poskytuje jen 128 shaderů (s CUDA), stejně velkou paměť a podporu her do standardu DirectX 10.

Notebooky se liší především odlišným typem použité grafické karty, což má vliv i na rozměry a potažmo použitou úhlopříčku displeje. V čem se však prakticky neliší, jsou integrované komponenty a příslušenství. V obou nalezneme pozici pro montáž dvou pevných disků klasického formátu 2,5" s možností zapojení do RAID pole. Standardně se bude osazovat jen jediný 500GB disk. O rozhraní SATA 3 zatím zřejmě nejde, protože v opačném případě by na to MSI patřičně upozornila.

MSI GX660

V notebooku dále nalezneme klasickou podporu pro bezdrátové sítě, gigabitový ethernet a obyčejnou DVD vypalovačku. K dispozici jsou rychlé porty USB 3.0. Poněkud rozporuplně jsou umístěny výstupy z HD zvukové karty, které po zapojení mohou ve stísněnějším prostoru bránit volnému pohybu myši. Vcelku překvapivá je integrace webkamery, která pracuje v HD rozlišení (zřejmě jen softwarovém).

MSI GT660

Co se týká kvality zpracování, dá se ze strany MSI očekávat prakticky cokoliv. Tentokrát to vypadá na lehce podprůměrnou konstrukci, jejíž design není úplně strohý. Na zvýšenou odolnost ale nebude dobré spoléhat. Výsledek je přesto přesvědčivý, protože oba notebooky se ve vyšších výbavách zastavily s hmotností na hranici 3,5kg. Nejlevnější varianty by se měly prodávat od 26000Kč s DPH.


Palit a nejlevnější GeForce GTS 450
Na první pohled určitě zvláštní grafickou kartu představila společnost Palit. Půjde o vcelku levný model GeForce GTS 450, který by měl pasovat bez větších problémů do jakékoliv počítačové skříně. Palit tak navazuje na oživení prodeje nízkoprofilových grafických karet.

Leckoho možná napadne, že nebýt nepřehlédnutelného nápisu GeForce GTS 450, mohlo by se jednat i o Radeon. V Palitu totiž kompletně předělali PCB (desku) karty a vyrábí ji v červené barvě tak, jak to má ve zvyku AMD. Poměrně strohé chladiče s černočervenou kombinací jsou také doménou této společnosti. V každém případě jde ale o dílko postavené na jádru od nVidie.

Palit GTS 450

GeForce GTS 450 je vlastně horká novinka. Uvedena byla před několika dny, a přestože nepůjde přímo o herní skvost, může leckoho zaujmout. Prodávat se bude za přijatelnou cenu a nabízí alespoň základní výkon, který může naprosto nenáročným a občasným hráčům stačit. Do herního počítače ji doporučit nelze.

Jak nízkoprofilová tak referenční GeForce GTS 450 je postavena na 40nm jádru vycházejícího z technologie Fermi. Odtud plyne podpora DirectX 11 a také nutnost přivést kartě energii v podobě jednoho 6pinového přídavného konektoru. Tato GeForce stále nabízí 192 shader procesorů, paměti GDDR5 a vcelku přijatelné taktovací frekvence.

Kromě nižšího počtu shaderů táhne kartu s výkonem dolů také 128bitová paměťová sběrnice. V kategorii karet, mezi které GTS 450 zapadne, je ale 128bitů naprosto běžných a tak to nelze mít nVidii za zlé. Jádro pak běží na 783MHz, shadery na 1566MHz. Karta má celkem 1GB paměti s efektivním pracovním taktem 3806MHz.

Palit GTS 450

Kritickým místem je spotřeba. Ta bude vždy rozdělovat odborníky na dva tábory – jedni budou GTS 450 zatracovat a druzí chválit. Podle oficiálních informací zveřejněných nVidií má karta TDP na 106Wattech. Na jednu stranu to znamená, že nVidia možná našla dlouho hledaný kompromis mezi výkonem Fermi a spotřebou. Kritici však tvrdí, že spotřeba je stále příliš vysoká.

Podle nVidie by se měly karty GeForce GTS 450 prodávat na hranici 150USD. Palit ale ukazuje, že kartu umí vyrobit levněji. Nízkoprofilovou verzi bude nabízet za cenu kolem 2500Kč. Pod logem Palit je připravena i mírně přetaktovaná varianta, jejíž cena bude vyšší maximálně o 300Kč.


Zdroje: AMD, ChipHell, Dailytech, Digitimes, HKEPC, MSI, nVidia, Palit, TechPowerUp, TG Daily, The Inquirer & Xbitlabs

Autor:


Témata: Intel, Notebook

Nejčtenější

Pornoparodie nejpopulárnější hry současnosti není vtipná ani vzrušující

Pornoparodie na hru Fortinte nazvaná Fortnut

Hra Fortnite, oblíbená především mezi nezletilými hráči, se dočkala své pornoparodie. A výsledek je přesně takový, jaký...

Revoluční rok 1998 ve hrách. Zvolte tu nejlepší

Nejlepší hry roku 1998

Rok 1998 byl pro hry mimořádně požehnaný. Kromě toho, že vznikl Bonusweb, vyšla celá řada her, které dodnes platí za...Konec dohadů. Unreal, nebo Quake?

Střílečka Quake je šestnáct let stará a stále září.

Pokud byste si museli vybrat, dáváte, případně dávali jste přednost značce Quake, nebo raději konkurenci v podobě...

Hry a porno generují největší příjmy z virtuální reality

Pornografická videa v VR

Největším motorem v oblasti virtuální reality jsou hry a porno videa. Vyplývá to z úniků dat Valve a analýzy...

Vynikající střílečka Insurgency je dočasně zdarma

Insurgency

Multiplayerová střílečka Insuregncy dostane 18. září nepřímé pokračování nazvané Sandstorm. Aby její autoři zvětšili...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz